Neoprávněná výměna těsnicí gumy na dveřích chladničky

Pokud je těsnění dveří opotřebované, pozná se to podle:. Zvyšuje spotřebu energie: Chladicí zařízení špatně udržují teplo, takže se zvyšuje intenzita chlazení. Tím se zvyšuje spotřeba energie;. Na vnitřních stěnách chladničky se trvale tvoří námraza;. Vlhkost uvnitř i vně spotřebiče: příčinou je netěsná komora a tvorba námrazy.

Deformace materiálu. Těsnicí pryž je pravidelně vystavena nízkým teplotám. Materiál časem ztrácí svou pružnost a odolnost, roztahuje se a vytváří mezery. To následně způsobí mechanické poškození těsnění. praskne a ztratí těsnost. Mechanické poškození. Tento problém se týká zejména rohů dveří. Dlouhodobé používání stroje může také způsobit praskliny v pryži. materiál se v důsledku vysokého opotřebení stává křehkým. V obou případech je nutná jednoduchá oprava chladničky spočívající ve výměně těsnění dveří. Jedná se o poměrně jednoduchý zákrok, který může provádět průměrný člověk bez zvláštní kvalifikace. Stačí se řídit našimi radami a vše dopadne, jak má.

Trocha teorie

Starší jednotky byly vybaveny gumovým pásem po obvodu dveří, který se snadno instaloval a byl neúčinný. Dnes se používají zdokonalené dopravníkové pásy.

Vyznačují se složitou konfigurací průřezu, některé typy jsou vybaveny magnetickým proužkem, který zajišťuje těsné přilnutí pásky k tělu.

Profily jsou vyrobeny z plastu. Navzdory rozdílným vlastnostem a konstrukci se dnes elastický obvod stále označuje jako gumové těsnění. Těsnění mrazicího nebo chladicího prostoru je k dispozici ve 2 variantách:

Druhá možnost se volí častěji kvůli účinnosti: gumový pásek lépe přiléhá k jednotce. To je způsobeno magnetickým proužkem. Bez tohoto dílu se plastový výrobek na některých místech uvolní, čímž se zvýší únik chladu z komor.

Při použití elastických pásů s jednou kuličkou je důležité mrazničku správně umístit: vyrovnat ji tak, aby měla mírný sklon směrem ke stěně. Dveře se tak zavřou vlastní vahou.

Pokud jsou použita dvojitá těsnění, je přípustné umístit jednotku naplocho na horizont. Ke kontrole polohy se používá vodováha. Dveře chladničky se zavřou díky „magnetické síle“, i když je uživatel zapomene zavřít.

V důsledku toho se sníží zatížení kompresoru, tj. к. odpadá nutnost nuceného chlazení varné komory po otevření dvířek spotřebiče. Tím se prodlužuje životnost mechanismu. Pro mrazničky a chladničky se používají stejné polymerové obvody, liší se pouze rozměry.

K dispozici jsou různě tvarovaná těsnění. Dnes se používají složitější profily. Vnitřní průchodky oddělující vzduchový prostor. Tím se zvyšuje účinnost elastického pásu.

Způsoby instalace

První možnost je považována za preferovanou konfiguraci, protože zvyšuje účinnost pružných pásů na vnější straně mrazicího prostoru. к. Snadná instalace. Pokud je stará gumička prasklá nebo naprasklá, lze ji obnovit tak, že ji vyjmete a stejným způsobem nasadíte novou (do drážky je třeba nasadit plastový profil se složitě tvarovaným výstupkem po obvodu výstupku).

Doba opravy je minimální. Je důležité zvolit správnou pásku: zvažte rozměry dveří, šířku drážky, tvar drážky. Práce můžete provádět sami. Pokud uvažujete o jiných způsobech opravy, raději si zavolejte profesionála. Obtížnost instalace je vyšší.

Upevnění plastové lišty pomocí samořezných šroubů nebo lepidla je obtížnější. Pokud budete muset takový tmel po nějaké době odstranit, zůstanou vám po něm neestetické stopy. Nelze je odstranit, nový obrys lze pouze vrátit zpět na místo, což však může snížit účinnost těsnicí lišty.

V některých oblastech zůstává lepidlo a nelze je odstranit, aniž by se poškodil plastový panel na dveřích chladničky.

Při upevňování pomocí samořezných šroubů se vytvoří otvory. Po výměně starého těsnicího pásku je třeba je utěsnit tmelem, jinak se sníží účinnost pružného pásku. Kromě toho není vždy možné rovnoměrně zafixovat obrys. Dveře se poté často nezavírají.

Jak opravit těsnicí gumu na chladničce vlastníma rukama

Ti, kteří se rozhodli řešit otázku, jak opravit těsnění chladničky sami, by měli vědět, že k výrobě moderních těsnění se používá polyvinylchlorid. V závislosti na značce a modelu chladničky se tyto díly liší způsobem upevnění a tvarem.

Pokud je gumička poškozená, můžete se ji pokusit vyměnit sami:

Nový díl by měl být namontován stejným způsobem jako lepený díl. Pokud je páska nalepena na dveřích, zvládnou takovou práci pouze profesionálové.

Chcete-li vyměnit gumové těsnění, sejměte dveře chladničky z pantů a položte je vodorovně na podlahu nebo na stůl. Nedržte jej ve svislé poloze. Udělejte zářezy do spojů, pinzetou vytáhněte pásku z drážek. S dveřmi manipulujte opatrně, abyste je nepoškodili. K montáži nové pryže je třeba použít trn nebo čep.

Není tak snadné najít těsnění stejné značky pro staré chladničky. Většinou se musíte přizpůsobit. Kupte si delší kus a vystřihněte vždy 2 vodorovné a 2 svislé kusy.

READ  Jak vyměnit řemen v pračce Samsung

Chcete-li se ujistit, že máte správnou velikost, zkontrolujte ji se starou.

Slepte roztrženou pečeť

Pokud je gumička mírně uvolněná, nespěchejte s její výměnou, ale zkuste ji přilepit. Pracujte v dobře větrané místnosti. Lepidlo má toxický zápach. Nejprve vypněte chladničku, vytáhněte zástrčku ze zásuvky a poté otřete poškozené místo a samotnou gumičku zevnitř alkoholem. To je nutné k odmaštění povrchů. Na dveře se vytlačí malé množství lepidla. Pokud je poškozená plocha velká, lepidlo se nanáší po kapkách ve vzdálenosti několika centimetrů. Těsnicí pryž se poté přitlačí a pomocí svorky se upevní na místě. Jedná se o pomocný nástroj pro upevnění dílů přitlačením na požadovaný povrch. Po zaschnutí zkontrolujte, zda byl díl správně přilepen.

Samolepicí gumu lze rychle slepit, v případě roztržení dílu je oprava mnohem obtížnější. Pokud je trhlina podélná, můžete poškozené místo zalepit lepicí páskou. Toto poškození není příliš nebezpečné, ale je třeba co nejdříve přijmout vhodná opatření, aby se předešlo pozdějším vážnějším problémům. Minimální průhyb těsnění lze opravit slepením míst. Zda bude účinek dlouhodobý, nebo krátkodobý, závisí na zkušenostech, pečlivosti a typu lepidla. Odborníci doporučují použít středně pevný cement „Moment“ určený k lepení gumy, kovu a keramiky. Pokud použijete velmi silné lepidlo, bude obtížné jej při další opravě nebo v případě problému s naneseným lepidlem z povrchu odstranit.

Použití přídavného distančního kroužku pro vyrovnání těsnění

Toto opatření pomůže situaci vyřešit, pokud je gumička do dvou milimetrů od dveří. Aby práce nepřišla vniveč, je třeba mezeru předem změřit. Vezměte malý kousek lepenky, který má podobnou hustotu a strukturu jako pružné těsnění, a poškozená místa utěsněte. Přídavné těsnění nelze používat trvale, protože je pouze dočasné, ale lze jej používat do doby, než bude zakoupeno nové.

Použití vroucí vody

Kromě výše uvedených metod můžete také zvážit, co dělat, pokud je gumička na lednici uvolněná. Tato část se utěsní pomocí horké vody. Těsnění odstraňte šroubovákem.

Práci provádějte opatrně, aby nedošlo k poškození gumičky.

Pak se namočí do vroucí vody a nechá se v horké vodě. Po vychladnutí ji vysušte a vraťte na místo. Po takovém postupu bude pásek mnohem pevněji přiléhat ke dveřím. Metoda je účinná zejména u chladniček, které byly dlouhou dobu v nečinnosti.

Používání fénu

Těsnění chladničky lze opravit zahřátím fénem. Po zahřátí a dokud je gumička ještě horká, je třeba ji roztáhnout, aby vznikly mezery. Pak pevně zavřete dveře a nechte je 15 minut zavřené. Metoda by měla být použita v případě mírné deformace.

Hodnocení oblíbených těsnění pro chladničky

Životnost pryžového těsnění lze prodloužit. K tomu je třeba dodržovat několik pravidel a pečlivě zacházet s chladničkou. Otevřete dveře za kliky a nedotýkejte se lišty. Při odmrazování a mytí přístroje vždy vyčistěte gumu a její prohlubně roztokem jedlé sody pomocí měkkého zubního kartáčku.

Aby bylo těsnění pružné a měkké, je ošetřeno silikonovým tukem, který se po každém mytí obnovuje. Je zakázáno změkčovat je jakýmkoli olejem.

Jak nahradit

Těsnění lze u chladniček Indesit, Ardo nebo jiných značek vyměnit kdykoli, což znamená, že byste se měli nejprve pokusit odstranit závadu pomocí zdroje tepla. k tomuto účelu lze použít horkou vodu nebo stavební sušičku. Poslední varianta pomáhá odstranit drobné nerovnosti, které způsobují mezery. Pro jeho provedení je nutné deformované místo zahřát stavebním fénem. Poté se plastový materiál ručně vytvaruje do požadovaného tvaru a dveře se přitisknou na tělo chladničky. Když pásek vychladne, vyrovná se.

magnetické, těsnění, chladničku, vyměnit

Výrazné vady odstraňte horkou vodou.

Za tímto účelem je nutné odstranit těsnění dveří. Je zcela ponořený ve vodě. Polymerní materiál se zahřívá, což mu umožňuje měnit tvar. Poté se zasune na místo. V tomto případě však hrozí větší riziko poškození pásu. к. Pokud se zahřeje, může se na jiných místech deformovat. Důležité je narovnat materiál po celé jeho délce.

magnetické, těsnění, chladničku, vyměnit

Odstranění starého tmelu

Guma dvířek se vymění po odpojení spotřebiče od napájení. Doporučujeme pracovat s prázdným fotoaparátem. Pokud je na dveřích zamrzlý led, počkejte, až roztaje. Nejlépe je pracovat vodorovně. Za tímto účelem vyjměte dveře z pantů. Pokud to není možné, je třeba ji nainstalovat vertikálně. V tomto případě hrozí riziko zhoršení kvality instalace.

Pokud je těsnění upevněno v drážce, není k jeho vyjmutí potřeba žádné nářadí. Stačí prsty ohnout proužek a přitáhnout jeho horní část k sobě. Ve většině případů lze těsnění z drážky snadno vyjmout. Je však možné, že se po delší době používání přilepil na povrch dveří. Pak použijte šroubovák. Musí být kolmá k těsnění. Šroubovák přitom musí být mezi okrajem panelu a pružnou lištou. To vám umožní zaháknout těsnění a rychle ho vytáhnout rukou.

Pokud je pružný materiál připevněn k povrchu panelu pomocí šroubů, odstraňte je pomocí šroubováku. Pokud je těsnicí pásek připevněn pomocí lepidla, je nutné jej nejen odstranit, ale také zajistit, aby byl povrch, na který byl aplikován, čistý. Odstraňte zbytky lepidla, kousky plastového materiálu. Tím se zajistí, že pásek dobře přiléhá.

Instalace stránek

Upevněte těsnění ve stejné poloze jako starou gumičku. K tomu se používá šroubovák, ale lepší je to dělat prsty, bez použití jakéhokoli nářadí. к. existuje zvýšené riziko poškození materiálu. Vložte těsnění do drážky stranou upevnění ve tvaru rybí kosti. Pás by měl být rozvinut po celé své šířce.

READ  Jak odstranit zažloutnutí vnější části chladničky s mrazničkou

Jak nasadit gumové těsnění na chladničku

Tuto gumu je třeba vyměnit, jakmile se opotřebuje

Pokud je nové těsnění nekvalitní nebo nevhodné, není čím ho nahradit. Před instalací zkontrolujte, zda není poškozená, zda se na ní nedělají boule a zda není natažená. Skvělou volbou je gumička vyrobená pro konkrétní model. Pokud ji nemůžete najít, stačí jakákoli jiná velikost. Před výměnou těsnění na chladničce se doporučuje ponechat ho dvacet čtyři hodin v místnosti. Během této doby si zvykne na klima v místnosti.

Použijte gumičku, která je o něco širší a delší než ta stará.

Dlouhou upravte na místě, odřízněte přebytek a spoje slepte gumovým lepidlem. Před upevněním gumového těsnění na dveře chladničky je třeba připravit materiály a nástroje. Pokud je starý tmel přilepený, je třeba povrch očistit špachtlí. Pokud je páska samořezná, je třeba použít šroubovák. Potřebujete také elektrický šroubovák a kvalitní a silné lepidlo. K odmaštění povrchu je zapotřebí rozpouštědlo.

Pokud je třeba pryž přilepit, je třeba povrchy důkladně očistit. K tomuto účelu se používá rozpouštědlo. V návodu, který byl přiložen k lepidlu, je uvedeno, jak ho nanášet a jak ho nechat zaschnout. Po nalepení tmelu dveře zavřete, jakmile tmel zcela zaschne.

Existuje i jiný způsob. V tomto okamžiku se do drážek vkládá pryž ve tvaru rybí kosti. Poté se zalepí lepidlem. Je možné je dotáhnout zašroubováním, přičemž od sebe musí být vzdáleny asi 10 cm.

Ve staré chladničce se upevňovací prvky těsnění dveří časem uvolní a drží volně. Proto se k upevnění nového těsnění používají větší samořezné šrouby s větším průměrem.

Po výměně těsnění na chladničce je třeba pečlivě zkontrolovat, zda nedošlo během procesu k jeho roztržení nebo porušení. Pokud je vše v pořádku, lze stroj zapnout.

Demontáž starého těsnění

Těsnicí hmotu lze bez problémů namontovat a odstranit

Před vyjmutím těsnění je nutné odpojit chladničku ze zásuvky a uvolnit ji od potravin. Pro usnadnění práce vyjměte dveře a položte je na podlahu. Pokud to není možné, nahraďte je hmotností. I když je to nepohodlné a výsledek není ideální. Upevnění staré gumičky ovlivňuje způsob jejího odstranění. Pokud se jedná o rybí kost, okraj drážky je mírně posunut směrem k vám a samotná drážka je vytažena nahoru. Je žádoucí, aby zůstal nedotčen. V případě potřeby se mezi těsnicí lištu a okraj panelu vloží plochý šroubovák. Pomocí nástroje pásku vypáčte a vyjměte ji z drážky.

Pomocí elektrického šroubováku nebo šroubováku odstraňte pryž, která je připevněna samořeznými šrouby. S lepeným materiálem je třeba více pracovat. Po odtržení z povrchu odstraňte všechny drobky a kousky, které na něm mohly ulpět. Plocha musí být naprosto čistá, aby nová páska mohla hladce běžet.

Těsnění zajištěná šrouby lze snadno odstranit. Za tímto účelem je jednoduše odšroubujte. Pokud je vše provedeno správně, lze odstranit celou dáseň.

Jak připravit povrch

Před montáží těsnění povrch odmastěte rozpouštědlem nebo minerálním lihem

Před výměnou těsnění v chladničce je nutné vyčistit štěrbinu, do které se vkládají. V opačném případě zbytky jídla, částečky starého opotřebovaného tmelu neumožní správné a spolehlivé umístění nového pásu. Odstraňte zbytky lepidla a prach z povrchu dveří pomocí acetonu nebo ředidla a odmastěte je. To platí i pro těsnění dásní.

Jak nalepit žvýkačku na dveře lednice

Lepidlo musí být pečlivě vybráno, protože pevnost upevnění závisí na jeho vlastnostech. Lepidlo by mělo být pevné, odolné vůči změnám teploty a pronikání vody. Nesmí vytvářet silný zápach ani nebezpečné toxiny, jinak by potraviny uložené v chladničce nebyly vhodné ke konzumaci. Pokud vám záleží na vzhledu spotřebičů, je nejlepší použít bezbarvé lepidlo.

Odborníci doporučují používat rychle tuhnoucí lepidlo odolné proti povětrnostním vlivům.

Pro instalaci těsnicího materiálu se dobře hodí lepidla „Crystal“, „Moment“ a další specializované univerzální prostředky určené pro plasty a pryž. Dvousložkové lepidlo se skládá z tužidla a pryskyřičné kapaliny. Dobrou metodou utěsnění je epoxidová pryskyřice. 200 ml balení stačí na gumičku. Nevybírejte příliš silné lepidlo. Pokud lepidlo nedrží nebo je třeba provést opravu, je obtížnější ho odstranit.

Nejprve naneste tenkou vrstvu lepidla na rohy gumového čtverce, zarovnejte a natáhněte. Poté po obvodu v malých dávkách přilepte. Je nutné, aby byla páska pevně přitisknuta ke krytu chladicí jednotky. Tím se lépe přichytí ke kovu. Pokud je to možné, lze použít svorku.

Lepidlo na gumová těsnění vytvrzuje přibližně 15 až 20 minut.

To je dostatečná doba na to, aby se páska vyrovnala a natáhla. Po úplném zaschnutí odstraňte bublinky a celou gumu otřete čisticím prostředkem.

Oprava těsnění je složitější než jeho výměna. Práce se liší v závislosti na povaze vady. Například podélná je zalepena lepicí páskou. Prasknutí nepředstavuje žádné riziko pro normální fungování chladničky. Je však nutné ji slepit, aby se předešlo vážnějším problémům v budoucnu.

magnetické, těsnění, chladničku, vyměnit

Příčiny a příznaky opotřebení těsnění chladničky

Podle následujících příznaků snadno poznáte, kdy je čas vyměnit těsnění chladničky:

 • Na protějších dveřích vnitřní stěny chladničky se tvoří led nebo sníh.
 • Přítomnost kondenzace a vody uvnitř. důsledek vnikání teplého vzduchu dovnitř.
 • Led na dveřích mrazicího oddílu.
 • Nedostatečně nízká vnitřní teplota.
READ  Jak vyměnit ložisko u pračky Bosch

Příčiny jsou nejčastěji způsobeny následujícími provozními okolnostmi:

Těsnění dveří chladničky je nutné vyměnit, pokud je zcela nebo částečně opotřebované. Pokud je těsnění poškozeno jen minimálně, můžete si vystačit s opravou. Abyste pochopili, co je třeba ve vašem konkrétním případě udělat, neobejdete se bez testu.

 • Vezměte list papíru, přiložte ho ke skříni a pevně zavřete dvířka.
 • Vytáhněte vyčnívající část. Pokud lze papír snadno vytáhnout, je to problém. guma by měla těsně přiléhat k povrchu.
 • Postup zopakujte na horní a dolní straně dveří.

Mohu dát do chladničky teplé jídlo: teplou polévku, potraviny a výrobky v hrnci?

Další možností, jak odhadnout těsnost vnitřního prostoru chladničky, je zapnout uvnitř baterku a pečlivě se podívat na dveře po obvodu.

Pokud jsou mezi skříní a těsněním mezery, bude v jejich místech viditelné světlo.

Výměna zařízení svépomocí. Kroky při opravě

Než začnete s výměnou, připravte si nářadí: šroubovák, pokud je guma přišroubovaná samořeznými šrouby, špachtle, abyste mohli panely očistit od lepidla, stavební fén, odmašťovací rozpouštědlo. Pokud je pásek upevněn v drážkách, stačí vám šroubovák a fén.

Příprava a odstranění gumičky

Chladničku s mrazničkou nejprve odpojte od sítě, vyjměte její obsah. Výměna těsnicí pásky podle hmotnosti je nepohodlná, proto je lepší dveře pokud možno vyjmout. V závislosti na způsobu připevnění starého dílu je nutné zvolit jeho odstranění. Pokud se jedná o „rybí kost“, přitáhněte okraj drážky k sobě a opatrně těsnění narovnejte směrem nahoru, aniž byste ho poškodili. Vložte šroubovák mezi pásku a okraj panelu, abyste udrželi rovnováhu. Hlavní úkol v této fázi. nepoškodit konstrukční prvky, proto postupujte pomalu a opatrně. Nalepený těsnicí pásek je třeba odtrhnout od plastu a zbytky lepidla odstranit tekutým přípravkem.

Nákup pásky

Důležité je vybrat správný produkt, který jej nahradí. Při nákupu věnujte pozornost několika bodům:

 • Sériové číslo modelu. Máte štěstí, pokud má prodejna náhradní díly pro požadovaný model. Použijte analogový přístroj.
 • Velikost a typ nástavce musí být shodné. Změřte starý díl, určete typ a porovnejte jej podle ověřených údajů.
 • Kvalita nového tmelu. Je možné, že náhrada nebude vadná z výroby, proto vybírejte materiál pečlivě a pečlivě. Důležité je, aby měl nepoškozený exteriér, homogenní strukturu, rovnoměrnou barvu a nebyl vyvrácený. Pokud jste při hledání těsnění neuspěli, zvolte jakýkoli jiný materiál, odřízněte přebytky a spoje slepte.

Tip: Po zakoupení ji nechte v kuchyni 24 hodin. Tím se zajistí, že se tmel přizpůsobí klimatickým podmínkám. Pokud je nutné pásku přilepit, použijte lepidlo „Moment“. Někteří řemeslníci doporučují silikonové tmely, které jsou pružné, mají vysokou přilnavost k povrchu. Dejte přednost směsím, které jsou označeny jako mrazuvzdorné.

Umístění těsnění na dveřích

Při výměně těsnění na chladničce je nejlepší odložit experimentování a postupovat podle osvědčené metody. Předchozí těsnění bylo vloženo do drážek, proto je vyměňte tímto způsobem. Pokud jsou dveřní prvky opotřebované, použijte k jejich upevnění lepidlo a samořezné šrouby.

Existuje několik možností instalace nového těsnicího materiálu.

 • Lepení. Zde je vše jednoduché. Vyčistěte povrch a poté jej otřete rozpouštědlem. Naneste lepidlo podle pokynů. Dveře chladničky se nesmí zavírat, dokud lepidlo zcela nezaschne.
 • Dveře přišroubujte samořeznými šrouby. Tato metoda je vhodná pro starší modely, které mají uvolněné spojovací prvky a nedrží dobře na dílu. Použijte samořezné šrouby s větším průměrem, abyste se vyhnuli takovému případu u nové pryže.
 • Vložení drážky.Upevnění ve tvaru rybí kosti je u zákazníků oblíbené díky snadné instalaci. Umístěte je do drážky, přilepte lepidlem a utáhněte šrouby. Šrouby by měly být zašroubovány ve vzdálenosti 15 cm.

Po dokončení všech prací odejděte metr od chladničky a vizuálně zkontrolujte výsledek. pokud vše vypadá rovně a správně sedí, můžete potraviny vrátit zpět do chladničky a spotřebič zapojit. Pokud jste vše provedli správně, nemělo by se vedle pásky objevit žádné chladné místo a dveře by se měly otevřít. otevřít s určitým úsilím. Proveďte pokus s tenkým listem papíru pro jistotu.

Tip: Chcete-li prodloužit životnost nového těsnění, otřete povrch čisticím prostředkem a očistěte nečistoty, které se v něm mohly nahromadit. Otevřete chladničku za rukojeť dveří, aniž byste se dotkli gumy.

Lze elastický pásek opravit doma?

Deformované těsnění můžete zkusit opravit sami. Dnešní vynalézaví uživatelé vyvinuli celou sbírku metod, z nichž nejběžnější je možnost opětovného zavěšení dveří. Technicky je to možné, ale není zaručena úplná úspěšnost.

Při přesouvání dveří je také třeba zvážit, zda by otevírání dveří na druhou stranu nebylo příliš nepohodlné. Koneckonců, chladnička je poměrně velký spotřebič. Zohledňuje se každý centimetr čtvereční prostoru. Při novém zavěšení kuchyňské linky může být nutné zcela změnit uspořádání dvířek. Stojí to za to?

| Denial of responsibility | Contacts |RSS