Pravda o solární energii v zimě

Zatímco většina lidí v naší zemi se zabývá nákupem zimního oblečení a zásobami kamenné soli proti náledí, majitelé solárních elektráren přemýšlejí, zda budou solární panely fungovat i v zimním počasí. Dobrou zprávou je, že solární panely dodávají světlo, nikoli teplo, takže budou váš dům vytápět a ohřívat po celý rok.

Solární panely vypadají jako stvořené pro věčné léto. Fungují však dobře za všech povětrnostních podmínek. I v chladných severních zeměpisných šířkách a deštivém podnebí je solární energie spolehlivým a udržitelným zdrojem energie.

Solární elektrárna vyrábí čistou, obnovitelnou energii po celý rok. Solární panely totiž vyrábějí elektřinu efektivněji za chladnějšího počasí. Každý rok investuje do solárních systémů stále více domácností v celé zemi. Solární energie je nejstabilnějším a nejudržitelnějším zdrojem energie v chladném podnebí. Váš domov je díky tomu bezpečnější a méně závislý na fosilních palivech a elektrické síti.

LED světla v každém bytě

Když slyšíme o solárních lampách, okamžitě si představíme zahradní světlo. To není překvapivé, protože když mluvíme o slunci, těžko si představíme byt ve výškovém domě, nejčastěji si nebeské těleso spojujeme s chalupou nebo domem na venkově. Výrobci však uvažují jinak.

Dnes téměř v každém obchodě najdete stolní lampu, která funguje na solární panely. Přes den je stačí umístit na okenní parapet, aby se mohly „nasytit“ paprsky, a večer je vrátit do místnosti a hle, sluneční světlo je nyní ve vašem bytě. A některé modely těchto přístrojů kombinují několik funkcí, například lampu a nabíječku, což znamená, že energii nahromaděnou během dne lze využít nejen k osvětlení, ale také k dobíjení jiných zařízení prostřednictvím USB konektoru.

V zařízeních na solární panely se používají světla LED. Výrobci je zvolili kvůli dobré úrovni světla, kterou mohou LED žárovky poskytovat, a zároveň spotřebovávají malé množství energie. To je jedno z nejdůležitějších kritérií pro solární svítidla, ať už se používají v interiéru nebo exteriéru.

Typy poškození zahradních svítilen

Poruchy alternativních solárních svítilen nejsou příliš neobvyklé. Přístroje se snadno používají a mohou vydržet déle než jednu sezónu, ale při neopatrném skladování, nedostatečném čištění a údržbě mohou způsobit určité problémy.

Konstrukce těchto svítidel je naštěstí nekomplikovaná, takže pokud lampa nefunguje, nemusíte ji hned vyhazovat, může být opravitelná. Nejprve si vysvětleme typy závad.

Selhání baterie. Příčinou této poruchy může být zpočátku nekvalitní prvek, který se často vyskytuje při nákupu levných osvětlovacích zařízení.

Je možné opravit dacha lucerny?

Když se ukáže, že svítilna na solární pohon z neznámých důvodů nefunguje, nezoufejte a okamžitě se podívejte, kde koupit nový zdroj světla. Mnoho problémů může vyřešit samostatně i ten, kdo elektronice nerozumí.

Závady můžete opravit, pokud spolu souvisejí:

 • netěsné skříně (v počáteční fázi, kdy je upozorněno na hromadění vody po dešti nebo prostě ve vlhkém dni).
 • Nečistoty v panelech, které sbírají sluneční energii.
 • Špatná přilnavost mezi dráty.
 • Drobná závada na baterii svítidla.
 • Problémy s vnějším pláštěm jednotky (např. rozbité nebo prasklé sklo v krytu svítilny).

Navzdory nekomplikované konstrukci většiny solárních svítidel nelze opravit všechny typy závad. Zaprvé je nelze opravit vcelku. Jednoduše je nelze rozebrat, a proto je nelze opravit.

Nedostatečné utěsnění může způsobit úplné zničení svítilny, pokud si problému dlouho nevšímáte. Elektrokoroze rychle ničí výkon zařízení na solární pohon. Samotnou baterii nelze vždy opravit; problémy mohou být velmi vážné.

Jediný způsob, jak zjistit, zda je baterie opravitelná, je pokusit se ji opravit. Rozbití LED diody nelze opravit ani vlastníma rukama. Ve výše uvedených případech nebude možné svítidlo obnovit, nebo to bude příliš nákladné z hlediska peněz a úsilí (které může být marné). Je snadné koupit novou svítilnu nebo jednotlivé komponenty, jako jsou baterie nebo LED diody.

Akce

Solárně napájená světla fungují pomocí speciální metody. Speciální část vyrábí elektřinu ze slunečních paprsků, která během dne nabíjí baterii. Se soumrakem fotobuňka spustí baterii, a proto se rozsvítí.

Za svítání fotosenzor odpojí baterii a lampa se vypne. Pokud se baterie vybije před uplynutím této doby, bude fungovat senzor s nižší kapacitou, a proto se baterie vypne. Prakticky všechny tyto lampy mají nízkokapacitní baterii. Při plném nabití vydrží osvětlovat prostor maximálně 8 hodin.

Při krátkém denním světle se žárovky na solární pohon přes noc dostatečně nabijí. Existují zařízení s dlouhou pracovní dobou. Světla se světelnými prvky LED mají vysoký pracovní výkon a svítí jasněji. U detektorů pohybu se provozní doba prodlužuje díky tomu, že se světlo rozsvítí pouze v případě potřeby.

READ  Ventilátor v domácnosti nefunguje Co dělat

LED lampy na solární pohon se používají k osvětlení zahrad, zemědělských usedlostí. Svítidla se liší konstrukcí. Jsou k dispozici v následujících funkčních typech:

 • Sloupky. Kolíčková světla se používají v malých prostorech.
 • Na stěny, zavěšení na tyče.
 • Pro výzdobu náměstí, schodišť.
 • Plovoucí (pro vodní plochy).
 • Vodotěsnost (pro osvětlení pod vodou).
 • Pro výzdobu postele.
 • Lampiony v podobě zvířat nebo postaviček.

Klasifikace umožňuje vybrat vhodný model pro vaše zařízení. Hořáky se obecně používají pro různé funkce, takže rozdělení na typy je libovolné. Skládá se z modulu pro přeměnu světla, baterie, LED diod, obvodu pro řízení nabíjení a zapínání svítilny. Sofistikovaná zařízení jsou instalována na základě specifických provozních podmínek.

Často kladené otázky o solárních nabíječkách

1.Co je solární nabíječka? Solární nabíječka se skládá z několika fotovoltaických článků, které přeměňují sluneční energii na stejnosměrný elektrický proud. Moderní solární nabíječka dokáže nabíjet telefony a tablety, ale i netbooky, notebooky a 12V baterie.V současné době je na trhu celá řada solárních zařízení s různými kapacitami, kapacitami baterií a solárních panelů od různých výrobců.

2.Jak funguje solární nabíječka?

Pokud se jedná o solární nabíječku s baterií, sluneční paprsky dopadají na solární panel a přeměňují se na energii, čímž se nabíjí vestavěná baterie, a baterie nabíjí zařízení. Pokud se jedná o solární panel bez baterie, sluneční paprsky dopadají na solární panel, přeměňují jej na energii a přímo nabíjejí zařízení.

3.Z čeho se skládá solární nabíječka?

Solární nabíječka baterií s baterií se skládá ze solárního panelu, vestavěné baterie, regulátoru nabíjení/vybíjení, měniče, uzavřeného v kovovém nebo gumovém pouzdře. Solární panel bez baterie se skládá ze solárních panelů, regulátoru nabíjení/vybíjení, měniče, obvykle obaleného nepromokavou látkou.

4.Jakou přenosnou techniku můžete nabíjet solární nabíječkou?

Solární nabíječka může nabíjet: přehrávač, telefon, smartphone, fotoaparát, tablet, netbook, notebook a další zařízení.

5.Jaké jsou typy solárních nabíječek?

Existují 2 typy solárních nabíječek: solární nabíječka s baterií (kapacita 4000 mAh až 25000 mAh) a solární nabíječka bez baterie (kapacita solárních panelů 3 až 300 W). Na trhu solárních zařízení lze nalézt také skládací typ modelu, ale s baterií. SP 8000 (5 W).

6.Lze solární nabíječku upustit?

Solární nabíječku, stejně jako jakýkoli jiný spotřebič, byste neměli upustit. I když je ve specifikacích uvedeno, že je odolný proti nárazům, znamená to, že je menší pravděpodobnost poškození nebo ovlivnění náhodným pádem, ale nevylučuje to možnost selhání.

7.Proč se nabíječky se stejným výkonem liší cenou?

může, solární, panel, napájen

To může platit, pokud jsou solární nabíječky vyráběny různými výrobci, pak cenu ovlivňuje materiál, kvalita konstrukce, skutečná kapacita baterie, cenová politika výrobce a další vlastnosti, kvůli čemuž se mohou lišit v ceně.

8.Proč specifikovaný výstupní proud 1A a 2,1A vždy nedosahuje maximálního výkonu??

Výstupní proud se může lišit od uvedeného, protože při nabíjení zařízení automaticky zvolí proud potřebný pro rovnoměrné nabití a na konci nabíjení se automaticky sníží.

9.Mohu si vyrobit vlastní solární nabíječku?

Sestavit kvalitní solární nabíječku svépomocí je téměř nemožné! Neexistují žádné úspory, protože.к. Je prokázáno zkušeností, že náklady na všechny komponenty a příslušenství, solární nabíječka ručně vychází dražší než ten, který si koupil v internetovém obchodě. A použitelnost, trvanlivost a kvalita náboje je také nulová. Závěr: Pokud chcete dobrou solární nabíječku, která vám dlouho vydrží, můžete si ji koupit ve specializovaných obchodech, kde je certifikát kvality a záruka.

10.Jak dlouho vydrží vestavěná baterie??

Průměrný počet cyklů plného nabití/vybití je přibližně 1000, po této době začne baterie postupně ztrácet kapacitu, časem se kapacita baterie sníží o 15-20 %. Jeden cyklus by měl být interpretován jako nabití od 0 do 100 %, tj.е. pokud zařízení částečně nabíjíte a vybíjíte, vydrží mnohonásobně déle.

11.Pokud není u portů pro solární nabíjení uveden výstupní proud, jak jej lze zjistit??

Pokud není na portech napsáno, jaký je výstupní proud zařízení, bývá na nich jiné označení, např. port A, port B nebo 1 bleskovka nebo 2 bleskovky nebo port 1 a port 2. V tomto případě: port A, 1 blesk a port 1. výstupní proud je 1 A a port B, 2 blesky a port 2 má výstupní proud 2,1 A.

12.Je kapacita baterie uvedená v popisu vždy skutečná??

Ve většině případů je kapacita reálná, ale některá zařízení mají nižší kapacitu, než je uvedeno (v našem internetovém obchodě v recenzích produktů vždy uvádíme skutečnou kapacitu baterie po otestování solárního zařízení našimi odborníky). Kromě toho je třeba vzít v úvahu, že v procesu nabíjení zařízení: smartphone, tablet, notebook, dochází k přirozeným ztrátám, které mohou mít vliv na snížení kapacity baterie z 10-15 %.

13.Pokud je jednou z vlastností nabíječky vodotěsnost, co to znamená??

Iron

Existují různé možnosti, ale na balkoně je hlavním omezením dostupný prostor. Abychom pochopili ceny, 50W chladič stojí kolem 5000rub a vypadá takto:

READ  Může být mraznička umístěna na balkoně?

Rozměry panelu v mm. 540x620x30, hmotnost 4 kg.

Balkony se liší velikostí podle velikosti panelů, bez problémů se vejdou 2 nebo 4, více se jich nevejde. Pro test jsem si koupil 2 panely o výkonu 50 W. Taková baterie dává asi 18V se zátěží nebo 24V bez ní, takže při použití 2 baterií je třeba počítat s celkovým napětím až 50V (například mnoho stejnosměrných měničů běžně pracuje s napětím do 30V). Baterie je možné zapojit i paralelně, ale pak budou ztráty způsobené délkou vodičů o něco vyšší.

Jedná se o klasickou konstrukci: řídicí jednotka nabíjí baterii, když je k dispozici slunce, uživatel využívá energii, když ji potřebuje.

Výhod tohoto systému je několik:

může, solární, panel, napájen

Jedinou nevýhodou je, že použití vysokokapacitní baterie zabíjí ekologičnost myšlenky akce. Počet nabíjecích/vybíjecích cyklů baterií je omezený, nemají rády přebíjení, kromě toho jsou baterie i regulátory poměrně drahé. Cena regulátoru se pohybuje od 1000r za nejlevnější PWM verzi po 10000-20000r za dražší (a účinnější) verzi s podporou MPPT (o MPPT si můžete přečíst zde). Cena baterie se pohybuje od 5000r za typickou 40-50Ah gelovou baterii, někteří lidé používají baterie LiFePo4, které jsou samozřejmě dražší.

Tato technologie je v současné době nejslibnější.

Podstatou je, že měnič přeměňuje a dodává energii přímo do domácí elektrické sítě. Energie odebíraná ze sítě se pak sníží, takže elektroměr v domě ukazuje méně energie.

V ideálním případě, pokud solární panely zajistí dostatek energie pro všechny spotřebitele, hodnota na elektroměru se vůbec nezvýší. A pokud je spotřeba bytu/domu nižší než výkon solárních panelů, elektroměr zaznamená „vývoz“ energie, který by měl být zúčtován společností dodávající elektřinu. V Rusku to však zatím nefunguje. většina starých elektroměrů totiž počítá energii „modulo“, tj.е. za odevzdanou energii musíte také zaplatit. Zdá se, že v roce 2017 bylo přislíbeno, že otázky mikrokogenerace budou právně řešeny. Pro panely na balkoně je to však zajímavé pouze teoreticky. jejich výtěžnost je příliš nízká.

Cena síťového střídače začíná na 100 v závislosti na výkonu. Zvláštní zmínku si zaslouží mikroinvertory. jsou umístěny přímo na baterii a okamžitě dodávají síťové napětí, ale doporučený výkon panelů není nižší než 200 W. Střídač je připojen přímo k zadní straně solárního panelu, což umožňuje jejich připojení tímto způsobem:

může, solární, panel, napájen

Ale to samozřejmě není pro balkon relevantní.

Část 1 Solární elektrárna v bytě (bez baterií)

Takto vypadá průměrná solární elektrárna:

Regulátor nabíjení baterie;

Nízkonapěťová stejnosměrná zátěž;

Vysokonapěťová střídavá zátěž.

Pokud se vyhneme vysokonapěťové zátěži a měniči, můžeme ušetřit spoustu peněz, ale musíme myslet na žárovky, které pak musí být nízkonapěťové. Т.е. Potřebujete 2 sady světel (normální na 220 V a nízkonapěťové na 12 V).

Můžete se také obejít bez baterie a regulátoru nabíjení. Konečným výsledkem by byl solární panel, lampy a dráty. Nic méně. Lampy by pak svítily pouze v případě, že solární panel vyrábí elektřinu, tj.е. během dne. A druhým minusem je jas lamp, který závisí na množství sluneční energie dopadající na solární panel (úhel dopadu paprsků, přítomnost oblačnosti).To je přesně ta možnost, o které chci mluvit.

Od teorie k praxi:Pokud hovoříme o solární elektrárně, pak je samozřejmě třeba nejprve přemýšlet o tom, kam solární panel instalovat; měl by být instalován na jižní straně budovy (střešní svah orientovaný na jih). nejlépe mimo sousední budovy, stromy. Т.о. není snadné najít ve městě vhodné bydlení, ale to je jedna z věcí, na kterou jsem myslela, když jsem hledala byt. Vybrala jsem si jižní byt ve 14. patře s krásným výhledem na město a Černé moře:

Byt jsem koupil v době, kdy byl ve výstavbě s „holými stěnami“, které musely být částečně vyměněny, takže výsledek je následující

Vlevo je „jak to bylo“ a vpravo „jak to je“. Spodní část jižní stěny. Výsledkem je velký, světlý obývací pokoj s kuchyní (1), ložnice (2), chodba (3) a koupelna (4). Pokoje 2, 3 a 4 byly bez oken. Т.о. osvětlení je pro ně vždy důležité, a to i během dne.

Hned bych měl dodat, že okna jsou potřeba nejen pro denní světlo, ale také pro čerstvý vzduch, takže jsme museli myslet na větrání a existují zařízení jako „breezers“, ale to je samostatná problematika, která se solární energií nesouvisí, takže ji přeskočíme.

Místnosti jsou hotové, teď je čas položit dráty. Kabel z místa navrhované instalace solárního panelu do centrálního rozvaděče mé solární elektrárny by měl být veden souběžně s trasou klimatizačního zařízení:

Tohle se objevilo po dokončení opravy:

Už jsem měl solární panel 20 W 12V. Dříve jsem o něm na jiném webu udělal podrobný přehled, přičemž různé charakteristiky panelu, v závislosti na osvětlení i zátěži. Opakovat vše zde nemá smysl, jediné, co uvedu, je jeden graf v závislosti na výstupním výkonu a napětí odběru proudu za ideálních podmínek. letní slunečný den:

READ  Ovládací panel elektrické horkovzdušné trouby Ariston

Co lze vyčíst z této tabulky a grafu? Nejprve k výkonu, jedná se vlastně o 20W solární panel. Nejdůležitější je však upozornit na maximální hodnotu generovaného napětí, která je vyšší než 19 voltů. To je třeba vzít v úvahu při výběru svítidel.

Solární panel byl na vnější klimatizační jednotku instalován barbarským způsobem. pomocí hliníkových rohů a samořezných šroubů:

Výstupní kabel byl připojen k vnějšímu konci dříve položeného kabelu ve zdi.

Lampy: Vzhledem k tomu, že výstupní napětí solárního panelu může dosahovat 19 voltů, musíte být zodpovědní za výběr lamp. Rozhodl jsem se použít víceméně kvalitní žárovky, pokud se mi zdály, prodávané pod značkou obchodu IKEA:

Stropní svítidla jsou pro všechna svítidla stejná, vybraná svítidla mají podobné rozměry, ale jinou objímku, takže jsem musel mírně upravit konstrukci svítidel změnou styčných dílů.Proč byly vybrány tyto lampy? Předtím jsem si udělal malý „domácí úkol“ a ukázalo se, že 12voltová lampa z IKEA má docela dobrý stabilizátor. Svítilna začíná svítit od 5 V a od 8 V výše dosahuje maximálního jasu a nemění se při zvýšení napětí až na 20 V:

Napětí lze zjistit na napájecím voltmetru.

Výsledek: Výsledek je ilustrován příkladem v koupelně.к. je to nejtemnější místnost. První fotografie je pořízena s jedním reflektorem napájeným solárním panelem, druhá fotografie se zapnutými dalšími běžnými světly:

Výsledky

Je poměrně obtížné přizpůsobit počasí tak, aby byl den buď zcela jasný, nebo zcela zatažený. Až tyto údaje získám, přidám do textu snímky obrazovky. Podle nejnovějších údajů zatím vypadá denní výroba elektřiny v době psaní tohoto článku takto:

V mém případě je balkon orientován na západ, panely jsou ráno ve stínu a odpoledne začíná plná generace. V devět hodin ráno však již dodával do sítě až 25 W, což nebylo vůbec špatné. Jak je vidět z grafu, špičkový výkon byl asi 175 W a v grafu jsou také vidět „poklesy“ způsobené občasnou oblačností. Generace končí po 21. hodině. v létě je denní doba dlouhá, v zimě je samozřejmě kratší. Po celý den byl výkon nulový.73 kWh elektřiny:

Pokud by mraky nebyly vůbec, mohli bychom pravděpodobně očekávat 20-30% nárůst, t.е. celkem přesně 1kWh/den. Panely fungují i při zatažené obloze, ale jejich výkon je samozřejmě nižší a pouze při velmi tmavých bouřkových mracích může klesnout na nulu.

Pro srovnání, takto vypadá generace za zataženého deštivého dne, kdy se během dne vygeneruje 0.21 kWh:

Vysoká nebo nízká? Podle Googlu je 0.2 kWh stačí na uvaření 2 litrů vody v rychlovarné konvici, což u energie „z nebe“ údajně není tak špatné.

Negativní je, že účinnost nebyla tak vysoká, jak bychom si přáli. Bohužel, výrobci na panely píší maximální hodnota výkon získaný při pravém úhlu dopadu slunečního světla a křišťálově čistém vzduchu na Měsíci v Himalájích. Ve skutečnosti se Slunce neustále pohybuje po obloze a optimální úhel dopadu je maximálně 1-2 hodiny denně. Na tom samozřejmě není nic špatného, jen je třeba mít na paměti, že například skutečných 100 wattů ze 100wattového solárního panelu nebude téměř nikdy vyrobeno.

Výroba svítidla vlastníma rukama

Jednoduché schéma zahradního světla na solární pohon zvládne sestavit každý s minimálními znalostmi v oboru.

Výběr dílů pro hořák

Než začnete nakupovat všechny komponenty pro sestavení světel, musíte zvážit jejich počet, protože ten určuje příkon každého z nich, a proto se budou komponenty lišit:

 • Nejdříve je třeba zakoupit měnič napájení. Polykrystalická křemíková baterie je pro tento účel považována za jednu z nejlepších. Jeho hmotnost je velmi malá a ochrana před vlhkostí a poškozením je vysoká. Kromě toho je výkon dostatečně vysoký.
 • Dobíjecí lithium-iontová baterie je nutností.
 • Dále potřebujete osvětlovací prvek. Proto je nyní nejoblíbenější klasická LED dioda. LED žárovka je možná, ale její cena energie je nepřiměřeně vysoká. Solární osvětlení vlastníma rukama na bázi běžných LED diod stačí.
 • Poslední a nejdůležitější částí zařízení je elektronický řídicí modul, který se skládá ze dvou párů rezistorů a dvojice tranzistorů.

LED, baterie a solární připojení samostatně. Pro osazení si můžete koupit poměrně levnou a univerzální desku plošných spojů 42x25mm.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS