Lze křišťálové sklo mýt v myčce nádobí a jaký je správný způsob mytí??

V dnešním prostředí je křišťál stále populární. Nesprávná péče však může způsobit, že bude vypadat nudně a špinavě. Otázka, zda můžete či nemůžete dávat křišťálové sklo do myčky, je žhavým tématem. Zde je návod, jak to udělat správně.

Navzdory všeobecnému přesvědčení nemají všechny křišťály stejné složení. Od toho se odvíjí odpověď na otázku, zda lze křišťálové sklo vložit do myčky nádobí, či nikoli. Tenké nádobí, prémiové výrobky by se měly mýt pouze ručně.

může, crystal, myčce, nádobí

Důležité! Každý křišťálový předmět je třeba čistit odděleně od ostatních. Nepoužívejte abrazivní chemikálie ani prací mýdlo. Nepoužívejte ani jedlou sodu. Jinak by se na povrchu objevily škrábance.

Zde jsou tipy na čištění skleněného nádobí, které je třeba dodržovat bez ohledu na to, jakým způsobem nádobí čistíte.

Při čištění křišťálových předmětů s nimi zacházejte opatrně. V opačném případě by se nádobí mohlo rozbít.

Křišťál je citlivý materiál a nesnadno odolává mechanickým nárazům a změnám teploty. Intenzivní mytí způsobuje škrábance a mikrotrhliny.

Křišťál by se neměl mýt ve velmi horké nebo studené vodě. Použijte vlažný hadřík.

Tvrdá voda a drsné chemikálie mohou způsobit, že krystal bude lesklý, nažloutlý a neprůhledný.

Křišťálové sklo by se mělo po umytí otřít do sucha. V tomto případě bude zářit. K postupu použijte měkký hadřík, který nepouští vlákna. Mnoho odborníků doporučuje jako preferovaný čisticí materiál mikrovlákno.

Bezpečnostní opatření

Přestože se křišťál podobá sklu, je to křehký a citlivý materiál: působením tepla rychle ztrácí barvu a při sebemenším poškození se poškrábe nebo popraská.

S vědomím těchto vlastností vám doporučuji nepoužívat myčku nádobí k mytí následujících typů křišťálu:

 • tenké sklenice nebo poháry. při vystavení vysokému tlaku vody hrozí vysoké riziko, že křehký materiál praskne nebo praskne;
 • předměty s pozlaceným nebo vzorovaným zdobením. prací prostředek způsobí, že vzor nejprve vybledne a poté zcela zmizí;
 • barevné křišťálové sběratelské předměty. nikdo nemůže zaručit, že se po automatickém mytí nezakalí nebo nepopraskají;
 • Předměty s mnoha křehkými částmi. i mírné chvění vody v kombinaci s tlakem vody může způsobit prasknutí vázy nebo skla.

Všechny ostatní křišťálové výrobky, zejména tzv. „sovětské“ vázy, salátové mísy, mísy na krém a sklenice, lze mýt v myčce nádobí, ale pouze po dodržení určitých doporučení.

Pokyny pro péči o křišťálové sklo

Křišťál vyžaduje zvláštní domácí péči, speciální čisticí prostředky. Nesprávný výrobek nebo extrémní rozdíly v teplotě vody během mytí mohou způsobit mikrotrhliny a změnu barvy.

Způsoby praní a výrobky

Již jsme se podrobněji věnovali čištění křišťálu v myčce nádobí. Chcete-li křišťál umýt ručně, zakryjte dno plastové misky ručníkem, naplňte ji teplou vodou a křišťál v ní umyjte. Nedržte sklenice za tenké stopky. Používejte pouze měkké houbičky. Při čištění křišťálu používejte domácí rukavice, abyste zabránili zanechání otisků na čistém skle. K utírání používejte antistatické utěrky z mikrovlákna nebo lněné utěrky. Tím se zabrání vzniku šmouh a drobných vláken na krystalu.

Bílého povlaku se můžete zbavit pomocí roztoku připraveného ze stejných dílů octa a vody. Naplňte křišťálové sklo tímto roztokem, nechte ho přes noc a umyjte ho. Plaketa zmizí.

READ  Mohu umýt potřísněné stěny parním čističem?

Mastnoty na ušlechtilém skle se zbavíte přidáním nejběžnějšího prostředku na mytí nádobí do vody. Čistěte křišťál obvyklým způsobem.

Křišťálové skleněné nádobí lze mýt v mýdlovém roztoku, slabém roztoku octové esence nebo alkoholu.

Speciální funkce pro čištění křišťálu a skla

Pro pochopení požadavků na čištění je důležité vědět, proč křišťálové sklo vyžaduje zvláštní péči.

Křišťál raději nemyjte v myčce, je křehký

Křišťál je extrémně křehký materiál vyrobený z krystalického skla a příměsí (olovo, baryum atd.).д.). křehkost se projevuje následujícími vlastnostmi

 • Nestabilní vůči prudkým nárazům, stlačení a tlaku;
 • mají tendenci se zakalit, když jsou vystaveny horké vodě;
 • po praní v tvrdé vodě má tendenci dělat šmouhy, žloutnout a dělat skvrny na bocích.

Proto když se snažíte, aby vaše nádobí vypadalo bez poskvrnky a zářilo, musíte vědět, jak mýt skleněné nádobí a zda můžete dát křišťál do myčky.

Použití myčky nádobí

Výrobci křišťálových souprav doporučují, aby se nemyly v myčkách nádobí a aby se nepoužívaly agresivní nebo abrazivní mycí prostředky. Jsou to však pouze doporučení, která se některé ženy v domácnosti zdráhají dodržovat.

Mnoho hospodyněk používá myčku nádobí k mytí úplně všeho nádobí, což je zásadní chyba

V praxi je situace poněkud odlišná: křišťálové nádobí lze mýt v myčce určené k mytí špinavého nádobí, ale pouze za určitých předpokladů. Patří mezi ně:

 • složení nádobí nesmí obsahovat žádné příměsi na bázi olova;
 • použijte jemný cyklus nebo pouze „máchání“;
 • teplota vody by měla být studená nebo jen mírně teplá;
 • doporučuje se funkce „sušení“ (řeší problém, jak umýt brýle beze šmouh);
 • Salátové mísy a další nádobí je třeba předem ručně opláchnout od hrubých potravin;
 • Křišťál by se měl čistit odděleně od ostatního nádobí;
 • Používejte jemný čisticí prostředek, který neobsahuje abrazivní částice, kyseliny ani zásady.

Není vhodné mýt příbory v myčce nádobí nebo u souprav, které jsou velmi drahé nebo jejichž cena je velmi vysoká. hrozí poškození a zakalení stěn. Levné salátové mísy s baryovou složkou je však možné mýt v myčce.

může, crystal, myčce, nádobí

Čištění křišťálu

Přesto si mnoho hospodyněk raději vystačí s obvyklým ručním mytím nádobí, pečlivým oplachováním křišťálového skla a mytím nádobí.

Brýle se vkládají do umyvadla s teplou vodou nebo se myjí samostatně pod teplou tekoucí vodou pomocí utěrky z mikrovlákna, kartáčku z přírodních materiálů nebo měkké houby. Tato metoda je velmi podobná metodě čištění skla, avšak s přísnějšími kritérii pro složení čisticího prostředku a kontrolu teploty.

většina hospodyněk stále dává přednost tradičnímu způsobu mytí rukou

Pokyny v tabulce obsahují informace o doporučených čisticích prostředcích na křišťálové sklo:

Alkohol dodává konečný lesk a lze jej použít jako další čisticí prostředek.

Přípravek funguje dobře pro jemné čištění, pokud se používá v malých koncentracích.

Další způsoby čištění skleněného nádobí? Ocet.

Několik gramů octa přidaných do čisté teplé vody vyčistí skleněné nebo křišťálové povrchy a zanechá je lesklé a beze šmouh.

 • Opláchněte nádobí v mýdlovém roztoku, abyste odstranili odolné nečistoty.
 • Do umyvadla s čistou teplou vodou přidejte 1 lžíci octa.л. na litr vody, zamíchejte.
 • Opláchněte každou položku octovou vodou.
 • Osušte hadříkem z mikrovlákna.

Často se k tomuto účelu používá také čpavek, protože dokáže leštit skleněné nádobí.

 • Roztok připravíte přidáním několika kapek amoniaku do litru vody.
 • Nádobí od mastnoty předem opláchněte v mýdlovém roztoku.
 • Opláchněte v roztoku čpavku.
 • Otřete do sucha hadříkem.

Soda není nejlepším čisticím prostředkem na křišťál, protože je považována za abrazivní a může poškrábat jemný povrch.

Základní pravidla čištění Crystal

Existuje několik druhů křišťálu, které vyžadují různou péči. Křišťálové sklo, které obsahuje olovnaté příměsi, vyžaduje zvláštní péči. Křišťálové příbory z levného křišťálu nepotřebují jemnou péči. Je však nezbytné, aby výrobky z horského křišťálu.

READ  Mohu keramiku mýt v myčce nádobí?

Všechny krystaly jsou považovány za křehké a výkyvy teplot na ně nemají velký vliv. Z tohoto důvodu je důležité při mytí dodržovat určitá pravidla:

 • Teplota vody nesmí překročit 35 stupňů Celsia.
 • Křišťálové sklo lze mýt utěrkami z látky bez žmolků nebo z mikrovlákna.
 • Pokud je nádobí střední kvality, lze použít myčku nádobí.

Jak mýt křišťálové sklo rukama

Při čištění křišťálového skla hraje důležitou roli výběr čisticího prostředku. Můžete použít produkty ze specializovaného obchodu nebo osvědčené místní prostředky. Kyselinu octovou, jedlou sodu a čpavek najdete vždy doma.

 • Připravte si hlubokou mísu, naplňte ji vodou o teplotě nejvýše 35 stupňů a nalijte do ní dostatečné množství kyseliny octové. Připravený roztok účinně odstraní veškerou kontaminaci. Čistič lze použít i na pozlacené křišťálové sklo.
 • Do připraveného roztoku lze přidat malé množství hrubé soli. Tímto opatřením odstraníte hnědou skvrnu, která se může vytvořit, pokud byly předměty ve skříni uloženy delší dobu.
 • Pokud je na křišťálovém nádobí mastný film, je třeba použít čpavek. Poměr míchání by měl být úměrný množství vody: ne více než jedna polévková lžíce na litr vody.
 • Křišťálové sklo lze čistit škrobem. Nalijte malé množství škrobu na hadřík lehce navlhčený vodou. Umyjte nádobí.
 • Naše maminky a babičky používaly jedlou sodu na mytí křišťálového skla. Pokud potřebujete z křišťálového skla odstranit staré a odolné nečistoty, můžete použít roztok jedlé sody. Namočte předmět do tohoto roztoku na čtvrt hodiny. Nepotírejte však nádobí jedlou sodou!
 • Křišťálové sklo lze také mýt pomocí čisticích prostředků na sklo, které po použití nezanechávají šmouhy. Po umytí nádobí s nimi je několikrát důkladně opláchněte čistou studenou vodou.
 • Po odstranění skvrn je vhodné nádobí důkladně opláchnout. Aby křišťálové sklo zářilo čistotou, je třeba je po umytí otřít do sucha utěrkou z mikrovlákna nebo vlněným ručníkem.
 • Pokud byla použita tvrdá voda, lze k odstranění usazenin použít alkohol. Navlhčete hadřík alkoholem a očistěte problematická místa. Podobný postup lze použít s amoniakem a kyselinou octovou.

Vyberte si prací prostředek, který nepoškodí předměty.

Specifické umístění nádobí

Další zvláštností mytí v myčce nádobí je neustálé vibrování. Jak již bylo zmíněno, křišťál nesnáší mechanické zacházení, proto dbejte na to, abyste předmět během ošetření nerozbili. Skleněné nádobí a jiné choulostivé předměty je nejlépe podepřít na policích.

Můžete použít speciální držáky ze silikonu nebo plastu. Někdy jsou dokonce součástí pračky nebo se prodávají samostatně. Pokud nejsou k dispozici žádné držáky, použijte kolíčky na šaty.

„Seznam stop“ pro myčku nádobí

Všichni víme, že mytí nádobí v myčce je „agresivnější“ než ruční mytí. Proto se ne všechny předměty smí vkládat do myčky nádobí. Za prvé, pro spotřebiče jsou určeny jiné čisticí prostředky pro domácnost, které obsahují dostatečně silné složky, které mohou poškodit jemné materiály. Za druhé, teplota vody může dosáhnout až 90 °C, což je teplota, kterou nevydrží žádné nádobí.

Zjistěme, které nádobí by se nemělo mýt v myčce. Jedná se o:

 • křišťál, jemná kamenina, předměty Khokhloma nebo Gzhel;
 • hliněné nádobí, jako jsou hrnce;
 • Keramické hrnce bez speciální ochranné vrstvy. snadno „absorbují“ domácí chemikálie a stávají se toxickými;
 • Nádobí s teflonovým povrchem. Takové výrobky se po několika pracích cyklech jednoduše „odlepí“ a ztratí své nepřilnavé vlastnosti;
 • Hrnce Multicooker. doporučuje se čistit pouze ručně;
 • hliníkové nádobí. hrnce multicooker. Mytím se z kovu odstraní ochranná vrstva a přijde do styku s vodou. Tyto procesy způsobují ztmavnutí nádobí a jeho nevhodnost pro použití v kuchyni;
 • Litinové pánve, mísy, kotle. Těžké nádobí může způsobit nejen rozbití držáků koše myčky, ale také korozi kovu v důsledku dlouhodobého kontaktu s vodou;
 • Jakékoli dřevěné kuchyňské nádobí. lžíce, prkénka, podložky;
 • nádobí s dřevěnými nebo plastovými rukojeťmi.
READ  Stroje na dálkové ovládání vlastních rukou

Je také vhodné říci, které hrnce a pánve lze vložit do myčky bez obav, že se zkazí. Jedná se o:

 • nádobí z nerezové oceli;
 • litinové předměty s vysoce kvalitním smaltovaným povrchem;
 • Skleněné mísy určené k použití v mikrovlnné troubě;
 • moderní, drahé hrnce s nepřilnavým povrchem.

Informace o tom, zda je automatické mytí nádobí přípustné, najdete na obalu nebo na dně pánve.

Pokud si tedy kupujete nový hrnec nebo pánev, prohlédněte si obal a podívejte se na dno. Výrobce nezapomíná uvést, jak o nádobí správně pečovat. Určuje také, zda lze do myčky vkládat předměty.

může, crystal, myčce, nádobí

Položky, které doporučujeme pro automatické praní

Nyní si povíme o předmětech, které lze mýt v myčce na nádobí a které jsou vhodné pro mytí v myčce na nádobí. Je jich mnohem více, než se na první pohled zdá. Na prvním místě je samozřejmě nádobí jiné než z výše uvedených materiálů. Seznam pokračuje něčím mnohem neobvyklejším.

může, crystal, myčce, nádobí
 • Baseballová čepice. Pokud daný kus pokrývky hlavy vložíte do pračky, po 1-3 praních určitě ztratí svůj vzhled. V myčce na nádobí se však baseballové čepice myjí velmi dobře a nezhoršují se. Jen upozorňujeme, že prostředek na mytí nádobí není vhodný pro baseballové čepice.
 • Žabky, žabky, gumáky. Perfektně omyvatelné, jen nezapomeňte, že gumové boty je třeba před vložením do myčky očistit od velkých kusů nečistot.
 • Nástroje. Znečištěné nářadí můžete také prát v pračce. Do automatické myčky však nevkládejte ostré nástroje: dláta, nože a hoblíky se určitě otupí.
 • Plastové kryty větracích otvorů, zásuvek a vypínačů. Tyto plastové díly lze dokonale umýt. Budete se divit, jak se vypínače při tomto způsobu mytí zažloutnou.
 • Plastové hřebeny, masážní hřebeny atd.п. lze je mýt v myčce nádobí, pokud nemají dřevěné části.
 • Sportovní vybavení. Helmy, chrániče kolen, chrániče zubů, bowlingové koule atd.
 • Kryty lustrů a nástěnných svítidel. Před vložením do myčky se ujistěte, že nejsou krystalické. Skleněné a plastové kryty lze mýt bez omezení.
 • Pevné plody a kořeny. Před vložením do myčky odstraňte všechny velké kusy nečistot a poté je vložte do koše myčky. Před mytím kořenů a ovoce je třeba zásuvku na mycí prostředky vyčistit a vytřít, aby se zbytky mycího prostředku a oplachovacího prostředku nedostaly na potraviny.

Pro vaši informaci! Myčka je dostatečně velká na to, aby v ní bylo možné umýt 6 kg brambor a 2 kg mrkve, přičemž zbývá místo na 2 kg ovoce. to se hodí, když je třeba připravit spoustu nádobí najednou.

Shrneme-li to, zjistili jsme, že v myčce můžete mýt mnoho věcí. nejen nádobí. Na seznamu jsou termosky, melíry, faora, hračky, nářadí a dokonce i husté ovoce a zelenina. Stále však existují omezení. a je jich hodně. Do myčky například nemůžete dát nože, křišťál, dřevo, mosaz, litinu, stříbrné příbory ani nic jiného. Abyste se vyhnuli náhodnému poškození věcí v myčce, podívejte se na tento praktický článek!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS