Bodové svařování vlastníma rukama z mikrovlnné trouby!

Dříve jsme psali: Co můžete udělat se starou mikrovlnnou troubou. Dnes se blíže podíváme na to, jak vyrobit bodový svařovací stroj vlastníma rukama z vysokonapěťového transformátoru nebo MOT (transformátoru mikrovlnné trouby) ze staré, nepotřebné mikrovlnné trouby. Samozřejmě za předpokladu, že VN transformátor je nepoškozený (alespoň primární vinutí) a něco jiného je vadné: magnetron, vedení, řídicí deska atd.д.

Pro řemeslníka může být nutné bodově svařovat. Tento bodový svařovací proud až 800 ampérů je dostatečný pro svařování plechů do tloušťky 1,5 mm.

Potřebujeme tedy starou mikrovlnnou troubu, a čím větší, tím lepší. Větší mikrovlnné trouby mají větší transformátor. Pokud nemáte nepotřebnou mikrovlnnou troubu, staré mikrovlnné trouby se často dají levně koupit na fórech a bezplatných nástěnkách, případně je můžete hledat u popelnic nebo se zeptat v televizních servisech.

Varování! Před demontáží musí být mikrovlnná trouba vypnuta z elektrické sítě. Nyní rozeberte mikrovlnnou troubu. Uvnitř mikrovlnné trouby jsou některé součásti, které představují nebezpečí i ve vypnutém stavu a mohou způsobit vážný úraz elektrickým proudem. jedná se o kondenzátory (viz „Kondenzátory a napájení“ na straně 31). fotografie), které vydrží nabité po určitou dobu. Proto kondenzátory vybíjíme zkratováním vodičů šroubovákem. Transformátor BB ve spodní části.

Z vnitřního fungování mikrovlnné trouby nás zajímá především vysokonapěťový transformátor.

Transformátor se skládá z jádra a dvou vinutí: primárního a sekundárního. Primární vinutí je navinuto silnějším drátem a má méně závitů.

Jádro transformátoru drží pohromadě dva tenké sváry, jak je vidět na fotografii.

Princip činnosti soupravy pro bodové svařování s napětím 220 V

Podívejte se na obrázek hotové jednotky.

Abyste kov roztavili, musíte do něj pustit velký proud. Jmenovité napětí není důležité. Stačí 3 volty nebo dokonce méně. Není vhodné provádět s indikátory různé experimenty. Domácí bodové svářečky z mikrovlnného transformátoru jsou již dlouho vyzkoušené a testované. Byly mnohokrát testovány, takže jsou poměrně spolehlivé.

Výkon transformátoru musí být zvolen podle tloušťky obrobků. Například:

mikrovlnný, transformátor, bodové, svařování

Primární vinutí musí být zvoleno podle jmenovitého výkonu zařízení. Je velmi problematické vyrobit si transformátor sám, proto je vhodné použít hotový, který se vejde do mikrovlnné trouby. Tento stroj má své vlastní speciální vlastnosti:

mikrovlnný, transformátor, bodové, svařování
 • Vyzařovací prvek vyžaduje vysoké napětí. několik tisíc voltů. Úroveň současné síly však nebude hrát roli;
 • výkon na vinutí bude stejný. Pokud chceme zvýšit počet závitů na sekundárním vinutí, zvýší se napětí, ale sníží se síla proudu;
 • Prvky transformátoru v mikrovlnné troubě mají výkon 3000 V nebo méně. To je dostatečné pro bodové svařování.

Potřebné komponenty lze zakoupit v prodejnách rádií. Nebo ji lze vyrobit z vnitřku staré mikrovlnné trouby. Výsledkem bude proud o síle 1 kA. Stačí to k roztavení kovu v kontaktních bodech. Výsledkem je dobré propojení několika částí. K tomu se používá 3kW transformátor.

Ovládací prvky provizorního spotteru

Výroba domácího spotteru z dílů mikrovlnné trouby je zcela jednoduchá. To zvládne každý řemeslník. Pro pohodlný provoz však spotter potřebuje robustní a snadno ovladatelné ovladače. To platí zejména pro napájecí zdroj.

READ  Trouba na ráfky vlastníma rukama

Nestačí vytáhnout napájecí kabel z pouzdra. Není praktické neustále zapojovat a vypojovat prodlužovací kabel ze zásuvky. Zařízení může být trvale zapojeno do sítě.

Pro zapnutí spotteru musí být na skříni umístěn spínač a indikátor zapnutí. Lze použít pákové nebo tlačítkové spínače se dvěma polohami a světelným indikátorem. To ušetří údržbáře neustálého zapojování a vytahování napájecího kabelu ze zásuvky a spolehlivě signalizuje stav spotřebiče.

Chcete-li na elektrodu domácího spotteru přivést impuls, připojte napájecí kabel přes spoušť bez blokovacího mechanismu. Tlačítko si můžete vypůjčit z jakékoli staré ruční vrtačky, úhlové brusky nebo podobného nářadí. Všechny živé části a spoje musí být bezpečně izolovány.

Vytváření těla

Existuje několik možností, jak vyrobit tělo svářečky. Někteří řemeslníci vyrábějí tělo ze dřeva. Nejvhodnější je však použít mikrovlnnou transformátorovou svářečku, pokud zařízení umístíte do pouzdra ze systémové jednotky počítače. Najít starou „systémovou krabici“ není obtížné. V mnoha domácnostech se také hromadí při výměně zastaralých spotřebičů za novější modely

Přišroubujte nožičky k části skříně s větracími otvory ve spodní části. Z nepotřebného videorekordéru, gramofonu nebo jiného spotřebiče můžete vyjmout nožičky.

V boční části těla svářečky je nutné vyříznout okénko a uzavřít ho dielektrickou deskou z jakéhokoli tepelně odolného izolačního materiálu. Vzhledem k tomu, že svorky na desce budou horké, je třeba zajistit, aby se deska neroztavila.

Použití počítačové skříně je výhodné z několika důvodů:

 • Má tlačítko zapnutí/vypnutí;
 • skříňka má připravenou zásuvku pro připojení k elektrické síti, ke které je třeba připojit pouze transformátor z mikrovlnné trouby;
 • větrací buňky zajišťují účinné chlazení obsahu skříně. Ventilátor lze také převzít ze starého počítače;
 • design působí důstojně.

Na izolační desku má smysl instalovat displej LED. to usnadní kontrolu stavu svářečky.

Kontaktní bodové svařování podlahy v garáži

S vlastním kontaktním svařováním, jehož výrobní proces budeme v tomto přehledu zvažovat, můžete nejen provádět standardní operace. svařovat tenké plechy, ale také v případě potřeby rychle zahřát zoxidovanou matici nebo šroub. Docela všestranný design.

V textovém popisu pod autorovým videem, zveřejněným na kanálu YouTube 1000 DIY’s and Advice, najdete všechny potřebné výkresy a schémata zapojení pro toto DIY.

Nyní přejděte k tomu podstatnému. K odporovému bodovému svařování potřebujeme poměrně výkonný transformátor. V tomto případě autor použije 36V snižovací transformátor.

Kromě transformátoru budeme potřebovat i další základní komponenty:

 • závitové měděné tyče;
 • Napájecí kabel pro svařování;
 • silentbloky;
 • závitová tyč;
 • profily profilovaných kovových trubek.

Přečtěte si také následující přehledový článek: Jak si v domácí dílně vyrobit pohodlný a funkční svařovací pracovní stůl se zásuvkami a otočným stolem?

Pusťme se do práce. Nejdříve je třeba nařezat kovovou profilovou trubku a připravit ostatní polotovary a díly.

Hlavní kroky práce

V dalším kroku autor přistoupí k výrobě nápravy s koly. Budete potřebovat silentbloky, trubku a závitovou tyč.

Autor vyřízne do profilové trubky drážky pro nožní pedál. Určení úhlu sklonu stojanu podle oka.

Svařovací kabel bude veden uvnitř profilovaných trubek a bude ohnut u samotné elektrody na speciálních kovových svorkách. Samotné elektrody budou ke kabelům připevněny šroubem.

READ  Trouba s mikrovlnnou funkcí Bosch

Autor svařuje rám transformátoru z 4545 mm silných profilů kovových úhelníků.

Autor přeskočil měděné tyče odebrané ze sekundárního vinutí transformátoru na spodní elektrodu uvnitř vodiče z profilované trubky.

Poté všechny díly přebrousíme úhlovou bruskou a pokračujeme ve svařování rámu. Kromě toho autor vyztužil rám kovovými výztuhami a úhelníky, aby byl rám pevný.

Poté sestavíme a namontujeme nožní pedál. Pedálová tyč je připojena k hornímu proudovému vodiči.

Samotný pedál se skládá ze dvou částí: velká část drží svařované díly pevně na místě a volitelná malá část aktivuje automatizaci.

Na kovový rám naneste základní nátěr a natřete jej. Poté namontujte připravený transformátor do rámu.

Všimněte si, že primární a sekundární vinutí jsou zapojeny paralelně. Instalace automatu.

Kontaktní svařování z mikrovlnné trouby. jak na to?

V poslední době se s lithium-iontovými bateriemi setkávám poměrně často v různých zařízeních. Někdy došlo i na montáž baterií a pájení prvků dohromady. Chtěl jsem však jít rozumnější cestou a použít k tomu odporovou svářečku.

Koupit hotovou svařovací jednotku, dokonce i na Aliexpressu, jsem byl potlačen chamtivostí, protože potřebu svařovacích baterií mám velmi zřídka a zařízení je drahé. Proto jsem se rozhodl, že si takový stroj postavím sám a budu si to užívat.

mikrovlnný, transformátor, bodové, svařování

Existuje mnoho způsobů, jak sestavit odporovou svářečku vlastníma rukama. Můžete použít autobaterii, transformátor ze staré mikrovlnné trouby. Existují různé způsoby řízení svařovacího proudu a šířky pulzu. V nejjednodušším případě můžete jednoduše připojit dva silné dráty k autobaterii, vyrobit elektrody z měděného drátu, vše spojit dohromady a svařovat ručně a měřit čas „od oka“. Řízení může být založeno na Arduinu nebo specializovaném časovém regulátoru, relé pro motorky atd.д.

No, a já jsem se rozhodl vyrobit svářečku založenou na transformátoru z mikrovlnné trouby (mikrovlnné trouby). Je vždy menší a lehčí než autobaterie. Regulátor, který dávkuje proud i šířku impulzu, jsem koupil na Aliexpressu, protože je levný a jedná se o hotový výrobek, který není třeba sestavovat sám.

Koupil jsem starý 750 W mikrovlnný transformátor na Avito za 600.

Na trhu jsem také koupil 1 metr vícežilového napájecího kabelu o délce 25 čtverců za 125 EUR. Abych byl přesný, vzal jsem si 2 metry (s rezervou), ale jeden stačí.

Na Aliexpressu jsem koupil: regulátor s triakem pro 40 ampérů (už není potřeba pro svařování baterií 18650), 9 voltový transformátor pro napájení regulátoru, nožní pedál pro pohodlné ovládání, stejně jako nejdražší. je drát s konektory (můžete ušetřit na této části tím, že elektrody z tlustého měděného drátu a připojit je například přes svorkovnici k napájecím vodičům) elektroda (měděné jehly). Každopádně z toho, co jsem koupil od Aliho, je potřeba pouze regulátor a 9voltový transformátor, zbytek je volitelný.

Kabely s konektory a rukojeti s kleštinovými svorkami:

Nejdříve je třeba odstranit sekundární část transformátoru. Je na horní straně a navinutý tenkým drátkem. Plášť jednoduše odřízněte pilkou na železo.

Zbytky drátů pak lze snadno vyvrtat silným vrtákem.

A pak můžete drát vytlouct pilníkem a kladivem. Není to vůbec těžké.

Pokud má váš transformátor tyto dodatečné kovové desky, je třeba je také odstranit.

Nyní je třeba vzít silný kabel a vložit jej na místo původního sekundárního vinutí tak, že vytvoříte dvě vinutí. Takto přeměníme zvyšovací transformátor na snižovací. Výstupní napětí je nyní jen asi 2 V, ale proud se mnohonásobně zvýšil, o desítky nebo možná i stovky ampérů. Toto napětí je pro člověka bezpečné a nevadí, když se náhodně dotknete rukou elektrod pod napětím.

READ  Jak si vyrobit domácí troubu

Konce kabelů jsou sevřeny ve svorkách a izolovány smršťovací fólií.

Nyní můžete sestavit zbytek obvodu.

Pedál je dodáván s 10cm drátem, takže jsem ho nahradil delším, aby se dal pedál položit na podlahu.

Přívodní vodiče se připojují pomocí svorkovnice. Mohlo by být pájené.

Připojil jsem vodiče k transformátoru přes odnímatelné svorky, takže je snadné je odpojit.

No, prostě jsem připájel dva dráty k regulátoru, i když by bylo lepší je přišroubovat na šrouby a kulaté svorky, ale ty bohužel nemůžu najít po ruce.

Sestava transformátoru

Pro sekundární vinutí se doporučuje použít kabel КГ 1×35. Vodič je provozován při trvalém jmenovitém napětí 1000 V. Trvalá proudová zátěž. 300 A. Krátkodobé impulsní zatížení 1200 A je přípustné.

Transformátor je navržen pro tuto velikost. Zakoupit 2 m kabelu se syntetickou fólií překrytou na vodičích. Vnější izolace z 2,2 mm pryže na hadice. Postačí vrstva o tloušťce 1,2 mm.

Žílu pevně omotejte třemi vrstvami lepicí pásky, aby se usnadnilo posouvání při navíjení kabelu. S pečlivostí a dobrým napětím položte 2-3 cívky. Vypočítejte přibližnou stejnou délku vodičů. Délka kabelu je navržena tak, aby umožňovala dostatečnou délku vedení a snadné tažení při pokládce.

Pro vlastní kontaktní transformátor je přípustné použít vícežilový měkký kabel svazkem několika měděných vodičů. Dodržujte celkový průměr vodičů, minimálně Ø10 mm.

Snížení počtu závitů v sekundárním vinutí se kompenzuje zvětšením průřezu vinutí. Napětí a intenzita proudu se liší desetinásobně. Výstupní kontrolní měřítka provizorního transformátoru:

mikrovlnný, transformátor, bodové, svařování

Pozor! Provoz bez uzemnění a ochranného krytu je nebezpečný.

Elektrody, ovládací prvky svařovacích strojů

Chcete-li bodové svařování, s vlastníma rukama z mikrovlnné trouby vyrobené, dostal kompletní vzhled, je třeba uzavřít silovou část v robustním pouzdře s větráním a rukojetí pro přenášení, nastavit na pevnou základnu kleště ruční mechanismus s elektrodami, aby je k moci. Elektrody si můžete vyrobit sami z měděné tyče nebo je zakoupit ve specializovaných obchodech.

Plášť svářečky lze vyjmout ze stejné mikrovlnné trouby a kabely elektrod lze vyvést ven. Pokud jsou elektrody vyrobeny svépomocí, musí být zajištěn systém jejich bezpečného připojení k napájecím kabelům. Samotné elektrody jsou vyrobeny z měděné tyče a jejich hroty jsou zúžené (jako ořezaná tužka).

Posuvný prvek kleští musí mít dostatečně dlouhou páku, aby poskytoval požadovanou upínací sílu. K zapnutí a vypnutí spotřebiče lze použít spínače mikrovlnné trouby, vrtačky a úhlové brusky. Napájecí kabely k elektrodám by měly být co nejkratší, aby se minimalizoval odpor obvodu. Do krytu lze nainstalovat malý ventilátor, který stroj ochlazuje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS