Co můžete a nemůžete mýt v myčce: Mycí návyky pro různé materiály v myčce nádobí

Špinavé spotřebiče na mytí nádobí jsou v domácích kuchyních stále častějším jevem. Myčka nádobí majitelům domů výrazně usnadňuje život a zbavuje je rutiny u kuchyňského dřezu.

Ne všechno však lze vložit do automatické myčky nádobí. Existuje spousta materiálů, které chrání nádobí před vniknutím do stroje. Píšeme o tom, co nemůžete mýt v myčce. a co naopak můžete.

Nepřilnavý povlak

Výrobci nádobí i běžní uživatelé se již dlouho potýkají s problémem přichytávání potravin na pánev. Materiály, jako je smaltovaný kov, nerezová ocel, litina nebo hliník, mohou poměrně rychle způsobit přichycení a spálení masa, ryb, zeleniny nebo jiných potravin. I polévky a kaše se mohou přilepit ke dnu, pokud je včas nepromícháte a necháte vodu odpařit.

Je třeba poznamenat, že litinové pánve mohou mít do určité míry nepřilnavý povlak, který se vytvoří po delším používání. Mnoho lidí si pamatuje pánve svých babiček. černé od sazí. které neměly takový problém s přilnavostí. Ve všech ostatních případech se na ochranu před tímto nepříjemným jevem používá velké množství oleje. Je třeba si uvědomit, že rostlinný olej ani máslo na pánvi nedělají dobrotu a že při zahřívání může dojít k nevratným chemickým procesům, které mají negativní vliv na lidský organismus. Nezapomínejte však, že konzumace velkého množství oleje zvyšuje kalorický příjem potravy, což není dobré vzhledem k celosvětovému nárůstu obezity. Proto je používání pánví s teflonovým povrchem pro celé lidstvo nesmírně přínosné.

Nepřilnavý povrch vynalezl v roce 1938 Roy Plunkett, když pracoval pro společnost DuPont. Ochranná známka Teflon byla zaregistrována v roce 1944, ale materiál se nedostal ke spotřebitelům kvůli obavám společnosti DuPont z potenciálně toxických emisí. John Gilbert, který hrál významnou roli při vývoji tohoto materiálu, spolupracoval se společností. V roce 1954 si tento objev nechal patentovat a v roce 1956 založil společnost Teflon, která dodnes vyrábí nádobí.

keramiku, myčce, nádobí

Moderní nepřilnavý povlak obsahuje polytetrafluorethylen, který se nazývá teflon. Při zahřátí nad 315 °C může kyselina oktanová začít produkovat škodlivé výpary, které mohou být pro ptáky škodlivé. Doposud však neexistují žádné důkazy o škodlivosti pro člověka. Přesto jsou pánve s povlakem PFOA a PFOS (kyselina peroxansulfonová) v USA a několika dalších zemích zakázány. Přesto mnoho vyspělých zemí takové zákazy nezavedlo. Nepřilnavé povlaky mohou být vyrobeny také ze silikonu, eloxovaného hliníku nebo keramiky.

keramiku, myčce, nádobí

Jak správně čistit teflonové pánve

Teflonová vrstva reaguje na poškození negativně. K míchání nepoužívejte kovové lžíce a nevystavujte pánev mechanickým nárazům. Z tohoto důvodu je lepší nevkládat nádobí s teflonovým povrchem do myčky nádobí.

keramiku, myčce, nádobí

Tento druh čištění je třeba provádět opatrně. bez škrabek a kartáčů. I gel musí být zvolen co nejšetrnější. Pokud je nutné pánev takto vyčistit, otřete ji a znovu naolejujte.

Co lze mýt v myčce nádobí?

Do varného prostoru můžete bez obav umístit nádobí z nerezové oceli, smaltované oceli a keramiky. Toto nádobí je dostatečně silné, aby bez problémů odolalo teplotám až 75 stupňů Celsia. Plastové a silikonové předměty pro potravinářské účely (nádoby, prkénka, formy) lze mýt i v myčce nádobí. Jedinou podmínkou je umístit je základnou nahoru. Skleněné nádobí (talíře, podšálky, šálky, sklenice, poháry) lze také automaticky mýt; mnoho přístrojů má speciální program Sklo.

READ  Německé kotle na tuhá paliva s dlouhým spalováním

O tom, zda je automatické mytí nádobí povoleno, se můžete přesvědčit na příslušném štítku. najdete ho na samotném výrobku nebo na obalu. Výrobci myček nádobí doporučují používat kvalitní mycí prostředky. na těchto domácích chemikáliích nešetřete. V opačném případě může být výsledek zklamáním. Většina moderních přístrojů rozeznává kapsle „3 v 1“ pro větší pohodlí.

Dětské nádobí na krmení je třeba mýt v myčce nádobí opatrně. Špatně opláchnuté nádobí může u malých dětí vyvolat alergie. Pro tuto kategorii výrobků vybírejte prací prostředky pro domácnost se zvýšenou opatrností.

Které materiály lze mýt v automatické myčce bez omezení?

Materiály použité k přípravě nádobí lze mýt v myčce nádobí, pokud vydrží extrémně vysoké teploty po delší dobu:

 • Potravinářské plasty. Plastové desky a nádoby jsou vyrobeny z odolných polymerů, takže voda ohřátá na 40 °C na ně nebude mít negativní vliv. Důležité je umístit nádobí vzhůru nohama.
 • Tepelně odolný silikon vydrží mytí v myčce, ale nedoporučuje se pro horní část. V případě mikroskopických škrábanců nebo jiných poškození se v nich hromadí pára a nádobí se kazí.
 • Nerezová ocel. Nerezové nádobí vydrží bez ohledu na teplotu vody nebo množství agresivních chemikálií v mycím prostředku.
 • Standardní a žáruvzdorné sklo. Před mytím v myčce nádoby zkontrolujeme, zda na nich nejsou mikrotrhliny nebo škrábance. Pokud nejsou, můžete je bez obav poslat do myčky, v opačném případě se můžete zdržet mytí a mýt sklo ručně.
 • Keramiku vyrobenou podle přísných norem nelze poškodit tlakem vody. Pokud jsou na nádobí na povrchu vypáleného povrchu vzory, je lepší myčku nepoužívat.

Jak ji umístit

Kvalita mytí nádobí závisí na správném umístění výrobků v myčce/sušičce:

 • Začněte nakládat ze spodní části pracovního prostoru. Teplota vody je zde vyšší než nahoře.
 • Skleněné nádobí se umístí dnem vzhůru.
 • Velké talíře umístěte po stranách a malé talíře doprostřed.
 • Příbory s dlouhou rukojetí by měly být umístěny vodorovně a střídat se s jinými předměty.
 • Uspořádejte pánve vertikálně s rukojetí u jedné z desek.
 • Podnosy, tácy jsou umístěny podél okraje koše na dně.

Před mytím nádobí je třeba z talířů, podnosů a pánví odstranit zbytky jídla. Při velkém znečištění je nejlepší naplnit pračku do poloviny.

Co můžete mýt v myčce nádobí?

Které nádobí lze mýt v myčce?? Zde je seznam rozsáhlejší:

 • Nerezové hrnce a pánve. Neměli byste to však dělat denně, protože by mohly ztratit svou přirozenou nepřilnavou vrstvu, což by mělo za následek, že by se na ně při ohřívání nádobí lepily a přichytávaly potraviny;
 • Výrobky s titanovým pokovením. V tomto případě je však třeba zvolit nejjemnější chemické prostředky a nastavit režim praní na nízkou teplotu;
 • Hliníkové předměty s povrchovou úpravou (zabraňuje tmavnutí a špinění těla);
 • Fajáns bez výrazně vzorovaných nebo pozlacených prvků, protože ty mohou při pravidelném mytí vyblednout a změnit barvu;
 • Skleněné nádobí. Aby se však křehké předměty nerozbily vysokým tlakem vody, musí být vhodně uspořádány v koších. Neměly by stát příliš blízko u sebe a měly by se udržovat v jemném nastavení;
 • Plasty odolné vůči dlouhodobému kontaktu s horkou vodou. Protože jsou však plastové výrobky velmi lehké, je třeba je bezpečně upevnit na místě;
 • žáruvzdorné silikonové formy na pečení a další předměty, jako jsou pokličky, rukavice, ubrousky a podložky (musí být označeny jako vhodné pro mytí v myčce).
READ  Jak vypustit vzduch z chladiče

Aby se minimalizovaly škodlivé účinky chemikálií a chemických látek na choulostivé předměty, je třeba správně zvolit sůl do myčky nádobí. Čím ji nahradit? Některé ženy v domácnosti používají namísto specializovaných produktů prostý chlorid sodný. Výrobci to však nedoporučují, protože by to mohlo zkrátit životnost spotřebiče.

4.5 / 5 ( 2 hlasy )

Co byste ještě neměli mýt v myčce nádobí

Abyste pochopili, proč některé nádobí nelze mýt v myčce, musíte pochopit, jak spotřebič funguje. V myčce nádobí jsou vytvořeny následující podmínky:

 • Vysoká teplota vody;
 • Dlouhodobý kontakt s vodou;
 • Sušení nádobí horkým vzduchem;
 • vystavení chemickým látkám, jako jsou louhy, chlor, fosfáty atd.

Vestavná myčka nádobí ComfortLift EEC87300W

Nádobí, které lze mýt v myčce, snadno odolává tomuto namáhání a není náchylné k deformacím.

keramiku, myčce, nádobí

Nádobí je plně vhodné pro mytí v myčce nádobí a nedochází k jeho deformaci. Pro ženy v domácnosti to však nejsou jen špatné zprávy. Které nádobí lze mýt v myčce?

 • Keramické servírovací kusy (bez ozdobných vložek). Pokud je na keramické desce vzor a je vyrobena vypalováním, není se čeho bát. Pokud je však design na vypáleném povrchu, v myčce se odštípne.
 • Plastové nádobí, nádoby na potraviny a silikonové formy na pečení lze bez problémů mýt. Vydrží všechny druhy zkoušek. Dózy na potraviny bez víka jsou omyvatelné.
 • Předměty z běžného skla lze mýt v automatické myčce nádobí. Sovětský křišťál také snadno odolává mytí v myčce. Dbejte na to, aby se předměty vzájemně nedotýkaly, jinak by mohlo dojít k jejich poškození.
 • Nerezové příbory z potravinářské oceli jsou omyvatelné. Lžíce a vidličky Melchior lze také umývat. Poradí si s mycími prostředky a teplotami.
 • Nepopsané tvary lze mýt v myčce na nádobí. Faure bez motivu snadno odolá automatické myčce nádobí. Pokud je vzor a je pod glazurou, nemusíte si s ním dělat starosti. Pokud má na glazuře vzor (velmi vzácný případ), nelze ji mýt v myčce nádobí. Výrobce porcelánové pánve zpravidla na dno napíše správný symbol, který určuje, zda je bezpečné ji mýt.
 • Pánve můžete mýt pouze tehdy, pokud jsou opatřeny odpovídajícím symbolem.
 • Vhodné pro mytí v myčce nádobí pro veškeré smaltované nádobí. Při ručním mytí a čištění takového nádobí je větší riziko odření smaltu než v myčce FPM.
 • Nerezové a melchiorové nádobí lze mýt. Melchior je dokonale omyvatelný v PPM.

Oblíbené nabídky

03.11 Jak vybrat matraci? Vybrat i tři modely matrací, které se vám líbí, je obtížné. Dnes se dozvíte, na co se zaměřit při výběru matrace do nové nebo stávající postele. 10.12 Nejlepší nabídka: vyberte si pohovku se správnými nástroji a radami, aby vaše pohovka vypadala skvěle pro váš čas. 10.11 Jak vybrat postel? Řekněte nám, na co se zaměřit při výběru pohodlné a kvalitní postele.

READ  Co se stane, když dáte výrobek fairey do myčky nádobí?

17.11 Vše v pořádku: Výběr nové skříně Co je třeba vědět při výběru skříně do ložnice?? Jaké jsou výhody výklopných skříní oproti posuvným?? Které rozměry jsou ideální?? Přečtěte si o tom a dalších informacích v našem novém článku! 13.08 Jak změřit okno pro výrobu záclon Sdílíme jednoduché pokyny. 15.12 5 faktů o matracích, které by měl znát každý Dnes si projdeme několik jednoduchých, ale důležitých bodů, které je třeba mít na paměti při výběru a používání matrace.

07.12 5 důvodů, proč si vybrat vysouvací postel Proč jsou vysouvací postele rok od roku oblíbenější? Existuje pět jednoduchých důvodů! 20.08 Matracové toppery: Proč je kupovat a na co si dát pozor Pokud máte nepohodlnou pohovku, kterou chcete proměnit v pohodlné lůžko, pokud je vaše ortopedická matrace náhle nepohodlná nebo pokud chcete změnit její tvrdost. pak je čas dozvědět se něco víc o toperech. 07.01 Jak vybrat pohovku: Mechanismy pro rozkládání pohovek Podrobně se věnujeme mechanismům Books, Click & Clack, Tango, Accordion, Dolphin a dalším.

21.06 Kožená pohovka: výhody a nevýhody Měli bychom si vybrat koženou, nebo látkovou pohovku?? V tomto článku zvažuje klady a zápory. 30.03 Jak vybalit matraci na rolovací matraci? Srolovaná matrace se snadno přepravuje, ale jak ji nejlépe rozbalit?? Postupujte podle těchto jednoduchých pokynů. 27.05 Technologie jdoucí s dobou: stěnové panely Vytvoření jedinečné kuchyně je nyní jednodušší! Objevte naše nové nástěnné panely.

17.09 Jak vybrat pohovku: podívejte se na nejlepší potahové materiály Přečtěte si o nejoblíbenějších potahových materiálech. 20.04 Jaká jsou některá uspořádání kuchyně?? Přečtěte si o hlavních způsobech plánování kuchyně a univerzální rady, jak umístit hlavní prvky 17.10 LOFT: 4 písmena, 5 pravidel Proměna obyčejného bytu v moderní americký městský prostor

24.04 Rolety: funkční minimalismus Rolety na rozdíl od tradičních okenních žaluzií nebrání přístupu na parapet, spolehlivě chrání před přímým slunečním zářením a jsou tak snadno ovladatelné, že si s nimi poradí i děti. Více informací o roletách najdete v našem článku! 23.09 Platba body: nyní je možná v našem e-shopu! Požádali jste nás o pomoc: nyní můžete platit body nejen v obchodě, ale i online a dokonce i telefonicky! 11.01 Jak vybrat puf? Jednoduché nebo originální, pevné nebo čalouněné pufy jsou určeny pro všechny typy interiérů. Dnes vám povíme o hlavních typech moderních pufů.

22.10 Jak si sami změřit kuchyň? Kde začít, pokud chcete modernizovat svou kuchyni? 11.10 Jak měřit a instalovat rolety? Hledáte ke koupi rolety? Zjistěte, jak je správně změřit a nainstalovat!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS