Čištění koberců: účinné produkty a techniky

Koberec je podlahová krytina, která pokrývá celou podlahu a je připevněna k povrchu. Čištění koberců se někdy může zdát jako těžká a zdlouhavá práce a lidé s přípravou na čištění často otálejí, což ničí vzhled materiálu a zkracuje dobu používání.

Svůj koberec můžete vyčistit doma, aniž byste museli volat specializovanou službu nebo utrácet spoustu peněz. Existuje mnoho způsobů a prostředků, jak se zbavit skvrn bez poškození materiálu.

Návod na čištění tkanin: Jak vyčistit koberec doma

Pravidelný přispěvatel Houzzu, dekoratér interiérů. V různých obdobích jsem pracoval jako dopisovatel, redaktor a šéfredaktor pro různé publikace v Petrohradě.Petrohrad. Aktivně psal o interiérech pro web 4living.

Je všeobecně známo, že koberce jsou synonymem pro potíže. Každá skvrna se stává problémem. Pokud však potřebujete podlahovou krytinu, která se snadno pokládá na jakoukoli podlahu, je levná a teplá, je to jediná možnost. Zvláště v pronajatém bytě. Skvělou volbou je také vyhlazení hluku nebo protiskluzová úprava schodů. Koberec samozřejmě nemůžete prát doma, ale můžete ho vyčistit bez praní. Zjistěte, jak.

Jaký koberec si vybrat pro svůj domovKoberce mohou být přírodní (vlna, hedvábí, len, bavlna, sisal) nebo umělé (nylon, polyester, polypropylen). Může být vybaven podložkou nebo bez ní. Spodní vrstva je vyrobena z gumy, latexu nebo juty. zlepšuje tepelnou a zvukovou izolaci.

Přírodní materiály jsou ekologické, příjemné na dotek a dobře vypadají. Vlna jako lapač prachu však nebude horší než „elektrizující“ syntetika. Zde je rozhodující délka hromady: čím je kratší, tím méně se práší. Krytiny s krátkým vlasem se také lépe čistí od nečistot.

Vzhledem k tomu, že přírodní koberce jsou dražší než umělé koberce, hůře se čistí a dlouho schnou, uzavíráme: pokud se bojíte skvrn, zvolte syntetické koberce s krátkým vlasem. Je lepší, když je podklad vodoodpudivý, například latex. Lze ji čistit, aniž by se poškodila podlaha.

Tip: Při koupi bytu nebo domu s kobercovou podlahou se nezapomeňte podívat pod ni. často jde o mazaný způsob, jak prodejce zakrýt špatný stav podkladu.

Pokud nechcete řešit problém s čištěním koberce, aniž byste ho museli sundat z podlahy, objednejte si ho přesně podle velikosti místnosti a okraje začištěte overlockem. Je to levný koberec, který můžete srolovat a odnést do čistírny.

Skutečnost: V mnoha nápadných projektech vidíte koberec, který vypadá nudně a pískově nebo šedě. Není to špatný vkus. Majitelé jednoduše nemusí měnit podlahovou krytinu, pokud chtějí malovat nebo tapetovat, protože se hodí ke všem typům barevných schémat.

Jak vrátit koberci svěží vzhledKoberce by se měly vysávat alespoň dvakrát týdně. vždy proti vlasu. Vysavač není vhodný pro každý koberec. Přírodní koberce by se neměly vysávat vůbec. trvá příliš dlouho, než uschnou. Juta se může deformovat i vlivem vody. Nejlepší je vysávat je běžným vysavačem a občas je vyčistit nasucho pomocí speciálního prášku, jedlé sody nebo soli. Syntetické koberce lze vysávat, ale ne příliš často, aby nedošlo ke smytí ochranné vrstvy, která odpuzuje nečistoty.

Koberce je třeba každé 3-4 měsíce důkladně vyčistit. suchou cestou, mokrou cestou nebo pěnou. Jak vyprat koberec doma: na vysátý vlas se aplikuje speciální šampon zředěný vodou. Poté se vytřou mírně vlhkým hadříkem a nečistoty se rozpustí. Podobné postupy čištění se používají i u pěny, která již obsahuje rozpouštědla a abraziva. Samotný koberec se příliš nenamočí. Pěna se nanáší vysavačem a speciální tryskou.

READ  Jaké jsou přepravní šrouby v pračce?

Pro suché čištění koberců posypte koberec práškem. Musí se nechat působit po určitou dobu (obvykle jednu hodinu), aby směs mohla absorbovat nečistoty a prach. Poté je třeba koberec vyluxovat. Koberce lze čistit i doma pomocí soli nebo jedlé sody. Jsou to dobré absorpční prostředky. Sůl také navrací lesk laku.

Sodu lze buď rozetřít na koberec pomocí sítka, nebo rozpustit ve vodě (dvě lžíce na litr) a nastříkat rozprašovačem. Po hodině koberec otřete hadříkem namočeným v teplé vodě.

Parní čistič, záchrana pro alergiky, pomáhá osvěžit koberce bez použití chemikálií. Mnohem levnější by však bylo použít univerzální lidový prostředek na čištění koberců: nastrouhejte prací mýdlo (100 g), rozšlehejte ho v horké vodě (150 g) do pěny, přidejte sodu (70 g). Touto směsí se nezbavíte odolných skvrn, ale snadno se zbavíte běžné špíny.

Čistý, suchý sníh není špatný způsob, jak zachytit nečistoty. Koberec nemůžete vynést ven, ale nemůžete zabránit tomu, aby se do něj dostal sníh? Udělejte to rychle, než roztaje.

Koberce, zejména ty přírodní, skvěle pohlcují pachy. Není to moc příjemné. Zbavení se zápachu. Můžete si koupit speciální čisticí prostředek s vůní. Nebo můžete ušetřit a použít dětský pudr nebo směs jedlé sody a skořice. Rozložte je na koberec a nechte je tam přes noc. A ráno ji vyluxujte. Ujistěte se, že jste ji otřeli vlhkou houbou.

Skvrna na koberci. Nejdřív to nejdůležitější. ať už se jedná o inkoust, víno nebo kávu. netřete je, jinak je na povrchu rozetřete. Velmi jemně utřete papírovou utěrkou nebo hadříkem. Poté jej znovu a znovu přejeďte dalším hadříkem, dokud papír nevstřebá všechnu vlhkost. Skvrna nikam nezmizí, ale ani se nevsákne. Barvivo zanechává ve žmolcích méně zbytků a snáze se odstraňuje. Mastnou skvrnu nebo skvrnu od vína či kávy lze také zasypat solí. ta absorbuje vlhkost.

Netekuté produkty, jako je omáčka, džem nebo pamlsky pro psy. opatrně je nabírejte plastovou lžičkou. Neotírejte!

Skvrnu od přírodních barviv lze zředit sycenou pitnou vodou. oxid uhličitý barvivo odstraní. Po 2-3 minutách skvrnu utřete hadříkem. Není to příliš účinná metoda, ale při nedostatku jiných prostředků to stačí.

Pokud vás snaha vyčistit koberec doma k ničemu nemotivuje, zavolejte v této fázi do čistírny, která přijde se sadou speciálních chemikálií. Čím dřív žádost podáte, tím lepší jsou výsledky. Přírodní skvrny od potravin se odstraňují snadněji než umělá barviva. můžete se s nimi pokusit vypořádat sami.

Tip: Vždy si kupte další koberec, abyste měli na čem vyzkoušet čisticí prostředky. Pokud používáte speciální chemikálie. čpavek, čpavkový alkohol. Benzín nebo peroxid vodíku. nezapomeňte zkontrolovat na náhradním kusu, abyste zjistili, jak na koberci fungují. Stává se to, koberec mění barvu.

Jak vyčistit skvrny na koberci

Bezpečné a rychlé čištění koberců v domácnosti. je to opravdová výzva, pokud znáte základní techniky, jak se vypořádat se stopami po špíně. Každý typ skvrny má své vlastní vlastnosti, a pokud je znáte, můžete skvrnu z koberce snadno odstranit.

Odstraňování skvrn od kávy a čaje

Následující postup se používá k odstranění skvrn od nápojů, jako je káva a čaj:

 • Tekutinu odstraňte suchým hadříkem nebo utěrkou.
 • V nádobě smíchejte sklenici teplé vody, 15 g kyseliny citronové a čtvrt lžičky prostředku na mytí nádobí do pěny.
 • Vzniklou pěnovou směs naneste na znečištěnou část koberce a rozetřete ji měkkou houbou.
 • Počkejte, dokud dříve ošetřené nečistoty důkladně nezaschnou.
 • Vysajte místo, kde se skvrna předtím nacházela.

Jak odstranit nečistoty

Pokud zjistíte, že je koberec nasáklý blátem, nespěchejte s jeho odřením a zvětšením plochy skvrny. Chcete-li účinně odstranit skvrny z koberce, postupujte takto

 • Počkejte, dokud nečistoty zcela nevyschnou.
 • Skvrnu důkladně vysajte.
 • Smíchejte sůl a jedlou sodu ve stejném poměru.
 • Směs naneste na celý povrch znečištění.
 • Povrch vysajte nástrojem na nábytek.

Jak dostat mízu z koberce

Chcete-li doma vyčistit koberec od stop po ovocné, bobulové nebo zeleninové šťávě, postupujte takto

 • Otřete koberec hadříkem nebo utěrkou, abyste odstranili stopy vlhkosti.
 • Celou oblast skvrny posypte kuchyňskou solí.
 • Podlahovou krytinu vyčistěte vlhkým čisticím prostředkem.
READ  Pračka Bosch má přerušený program

Jak odstranit žvýkačku

Žvýkačky, vosk a vosk nelze z nadýchaných tkanin odstranit běžnými čisticími metodami. Dobrým způsobem, jak vyčistit koberec od tohoto typu nečistot, je zmrazit ho. Proces čištění žvýkaček, vosků a vosku má následující algoritmus:

 • Vložte kostky ledu do silného sáčku a nasyťte oblast přibližně na 5 minut.
 • Jakmile vosk, guma nebo vosk ztvrdnou, opatrně je seškrábněte nožem.
 • Rychle vysajte žvýkačku, vosk nebo parafín z rouna, než se rozpustí a znovu přilne k povrchu.
koberec, prát, pračce

Jak odstranit krev

Ne každý ví, jak vyčistit skvrny od krve z koberců. Peroxid vodíku je prostředkem k odstranění těchto stop ze světlých vlasových povrchů. Účinně rozpouští skvrny od krve a nemá žádný škodlivý účinek na podlahovou krytinu. Před použitím peroxidu vodíku vyzkoušejte jeho působení na malém kousku koberce na nenápadném místě. Existuje vysoké riziko, že dojde k narušení vzhledu koberce odbarvením.

Jak odstranit stopy moči

V bytě nebo domě s domácími mazlíčky a dětmi může dojít k nepříjemné události, kdy se na koberci objeví zbytky moči. Čistírny koberců v tomto případě zápach neodstraní. Následující kroky mohou odstranit stopy a nepříjemný zápach:

 • Zbytky kapaliny odstraňte suchým hadříkem nebo kapesníkem.
 • Smíchejte v nádobě s vlažnou vodou a 9% roztokem kyseliny octové v poměru 3:1.
 • Směs nastříkejte na močovou skvrnu pomocí rozprašovače.
 • Počkejte, dokud ošetřená plocha důkladně nezaschne.
 • Posypte suchou jedlou sodu na koberec se skvrnami od moči.
 • Smíchejte teplou vodu s peroxidem vodíku a přidejte do tohoto roztoku lžíci mycího prostředku.
 • Vyčistěte skvrny předem připraveným roztokem pomocí měkké houby.
 • Po úplném zaschnutí celou plochu vyluxujte.

Odstranění tuku

Mastnota s dlouhým vlasem je jedním z nejobtížnějších typů znečištění. Tyto skvrny lze odstranit pouze vlhkým hadříkem a speciálními čisticími prostředky. Koberec od mastných skvrn vyčistíte mnohem snadněji, pokud nově vyválené skvrny posypete moukou nebo solí.

Jak odstranit zbytky vína

Skvrny od vína a inkoustu lze z koberce odstranit doma pomocí kyseliny octové, která se aplikuje přímo na skvrnu. Při těchto pracích používejte ochranné brýle a gumové rukavice. Po úplném zaschnutí octa místo vysajte vysavačem.

Jak odstranit další skvrny

Pro bezpečné a rychlé odstranění skvrn na koberci je důležité vzít v úvahu povahu skvrny:

 • Skvrny od marmelády a bobulovin lze snadno odstranit pomocí kyseliny citronové. Skvrnu vydatně posypte práškovou kyselinou citronovou a po 10 minutách důkladně opláchněte teplou vodou a mýdlem.
 • Odstraňte olejovou barvu pomocí čpavku. V nádobě smíchejte roztok teplé vody a čpavku v poměru 1:1. Opatrně vydrhněte místo roztokem pomocí měkké houby.
 • Sůl může pomoci odstranit mastné stopy. Jakmile se koberec potřísní mastnotou, než stihne zaschnout, posypte skvrnu kuchyňskou solí. To účinně absorbuje částečky tuku a zabraňuje jejich zasychání na vlasu. Vysajte sůl a ošetřete ji měkkou houbou namočenou ve vodě s roztokem saponátu.

Jak se zbavit skvrn

Odstraňování skvrn je nevyhnutelnou procedurou, které čelí všechny ženy v domácnosti, takže existuje spousta receptů pro každou příležitost.

Důležitou podmínkou úspěšného boje proti skvrnám je přijmout opatření, jakmile se objeví:

 • Na skvrny od vína lze použít mýdlový roztok. Poté je otřete hadříkem navlhčeným v octovém roztoku.
 • Zaschlé skvrny od bot je třeba nejprve otřít glycerinem a nechat působit přes noc. Změklé nečistoty odstraňte houbou namočenou v mýdlové vodě.
 • Skvrny od kávy se odstraňují pomocí hadříku a roztoku octa nebo glycerinu (1 litr vody na lžíci skvrny od kávy). Lžíce octa/glycerinu).
 • Pro odstranění žvýkačky je nutné ji zmrazit. Používají se kostky ledu z mrazáku. Žvýkačky se po zmrazení snadno odlepují.
 • Odstranění mastnoty, dehtu pomocí benzínu. Koberec nesmí být navlhčený, ale skvrnu lze odstranit hadříkem namočeným v rozpouštědle. Po rozpuštění skvrny se místo opláchne mýdlovým roztokem.
 • Čerstvé mastné skvrny lze odstranit pomocí soli, která se nasype na potřísněné místo.
 • Skvrny od džusu nebo kečupu se obtížně odstraňují. Lze je zesvětlit kyselinou citronovou.
READ  Pračka pere, ale nevyprazdňuje se

Čištění pěnou

Suchá pěna je vynikající volbou při čištění malé plochy koberce. Před použitím výrobku si pečlivě přečtěte návod k použití. Volbu pěny ovlivňuje složení a barva koberce.

koberec, prát, pračce

Správný způsob použití suché pěny? Naneste malé množství na skvrnu nebo znečištěné místo a vydrhněte štětcem nebo houbou. Když je pěna zcela suchá, je třeba povrch dobře vysát.

Užitečné věci k zapamatování

Chcete udržovat koberce čisté a odstraňovat nečistoty dříve, než proniknou hluboko do vlasu, abyste je nemuseli prát příliš často. Pravidelné odstraňování čerstvých skvrn eliminuje nutnost častého mokrého čištění celého výrobku, čímž se prodlužuje jeho životnost.

 • Univerzální roztoky se častěji používají na syntetické tkaniny.
 • Koberec z přírodní vlny by se neměl čistit častěji než jednou za 1,5 roku.
 • Odstraňte chlupy a vlasy pomocí lepicí pásky, speciálních rukavic pro domácí zvířata apod.
 • Proti skvrnám na hedvábných kobercích pomůže jemný roztok jedlé sody, jemného čisticího prostředku a 1 lžičky vody. Tyto výrobky by neměly být vystaveny mechanickým nárazům.
 • Skvrn od krve se zbavíte jednohodinovým roztokem. л. jemného pracího prostředku a 1 lžičky. л. Ocet, olej. Fae nebo Gala (lepší je vzít do čistírny), vosk. kostky ledu, kečup. 1 šálek octa se 2 šálky vody. Led se žvýkačkou udělá své.

Doporučení pro použití

Jedním z opatření, jak zabránit růstu plísní v koupelnové předložce, je její pravidelná výměna. V ideálním případě by se měly měnit denně, a proto se doporučuje mít několik možností, abyste po vyprání jedné mohli vložit jinou. Je také vhodné věnovat větší pozornost výběru koupelnové podložky. Hlavním kritériem se stává snadná údržba.

Téměř všechny rohože mají neomezenou životnost, jak tvrdí výrobce, pokud jsou dodrženy podmínky použití. To však není tento případ. Výrobek by měl být vyměněn, jakmile se začne zhoršovat jeho struktura, vypadává vlas nebo se objeví černé skvrny.

Při správné péči a údržbě můžete na dlouhou dobu zapomenout na nákup nového výrobku. Měly by však být k dispozici náhradní možnosti, aby se zabránilo jejich sklouznutí a kontaktu se studenými dlaždicemi, když je hlavní soupeř v pračce.

Obecná pravidla

Praní v pračce nepochybně ušetří čas a námahu. Aby však vaše koberce neztratily svůj původní vzhled, je třeba před vložením výrobku do bubnu stroje zvážit některé nuance, a to:

 • Pokud chcete koberec prát v pračce, je důležité jej nejprve ošetřit;
 • ne všechny koberce lze čistit strojově;
 • Doporučujeme dodržovat pokyny uvedené na štítku výrobku;
 • Zvažte maximální kapacitu bubnu stroje a velikost čištěného koberce;
 • Koberce by se nikdy neměly prát současně s jinými předměty;
 • Čistící prostředky na koberce by měly být nejlépe šampony nebo gely, které se dají z vlasu snadno vypláchnout, ale prací prostředky nejsou zakázány, pokud výrobce na etiketě neuvádí jinak. Agresivní čisticí prostředky obsahující chlór jsou kontraindikovány na všech kobercích;
 • Doporučuje se praní se změkčovačem vody.

Jak umýt velký tata

Pokud chcete zjistit, jak vyprat koberec ve vaně, je třeba zdůraznit, že se může jednat o časově a pracovně náročný proces. I když si koupíte účinný přípravek, nebudete schopni patro zcela ošetřit, opláchnout a smýt zbytky čisticího prostředku. Ve vaně lze prát pouze malé noční koberečky. Pokud se jedná o koberec, je nejlepší jej odnést do čistírny nebo myčky, která má všechny podmínky pro důkladné umytí a vyčištění a používá speciální přípravky.

Pokud si nevíte rady se špínou a uvažujete o výměně koberce za nový, vyberte si z našeho katalogu koberců s dodáním v Moskvě a Rusku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS