Kam namontovat chladič systému kapalinového chlazení v herním počítači

Pro tento malý experiment jsme postavili velmi výkonný herní počítač s bezúdržbovým kapalinovým chlazením procesoru. Otázkou však je, na kterou stranu skříně chladič přišroubovat?

Meteorologové slibují horké léto ve středním Rusku. vypadá to, že tento materiál vychází právě včas. Ale vážně, už dlouho dostávám v soukromých zprávách a v komentářích k různým článkům stejnou otázku: kam umístit chladič bezúdržbového kapalinového chlazení ve skříni?? Přední. nebo horní? Naše stránky publikují spoustu recenzí systémů chlazení procesorů, a když nám bylo opět nabídnuto otestovat další vodní chlazení, MSI MPG CORELIQUID K360, reagoval jsem malým, ale velmi zajímavým experimentem a věřil, že je to dostatečné téma pro samostatný materiál.

Rozbor výkonu komponent chlazení herních počítačů se stal v poslední době nejdůležitějším. Běžné platformy AMD a Intel se nevyznačují energetickou účinností. totéž lze říci o moderních grafických kartách. Ano, konečně se objevuje dlouho očekávaná konkurence mezi řadami GeForce a Radeon, ale v segmentu High-end, jak vidíme, si navzájem konkurují adaptéry se spotřebou 300 W. A proto je poměrně obtížné postavit výkonnou, ale tichou a chladnou systémovou jednotku. I dobré chlazení hlavních součástí počítače může selhat, pokud systémová jednotka nebyla správně sestavena. Dnešní článek jasně potvrzuje má slova.

Výběr správného místa pro chladič kapalinového chlazení v herním počítači

K čemu potřebujeme ventilátory uvnitř počítače??

Jak jsem uvedl výše, při dlouhé práci se prvky počítače mohou zahřívat. Nejčastěji CPU, základní deska, GPU (grafický procesor). Chlazení vzduchem se obvykle používá ke snížení teploty. Ventilátor, známý také jako chladič, vyfukuje horký vzduch, který se shromažďuje kolem horkých součástí. Chlazení prouděním vzduchu je nejpraktičtější a nejlevnější možností. Vyhřívané součásti mohou být navíc vybaveny chladiči (rozptylovači tepla). Čím výkonnější je počítač, tím více je třeba jej chladit.

kterou, stranu, ventilátor, skříni, umístit

Při demontáži počítače odstraňte výrobní štítek a záslepku z chladiče a můžete tyto součásti vidět:

  • Bezkartáčový motor, který pracuje na stejnosměrný proud;
  • rotoru;
  • oběžné kolo připevněné k plastové základně rotoru;
  • magnet celokovové konstrukce;
  • měděná cívka s magnetickým jádrem na statoru.

Hřídel chladiče se otáčí při jmenovitém napětí 12 V.

Přátelé, vložil jsem chladiče do počítače správně??

Mám skříň LIAN LI O11 AIR a na její oficiální fotografii vám ukážu rozmístění chladičů v mém počítači.

Níže jsou uvedeny 2 kusy. 120mm chladiče AeroCool Rev, které jsou označeny červenými tečkami a vyfukují vzduch směrem nahoru.

Na pravé straně předního panelu se nachází jeden 120mm ventilátor AerCool Rev, který je rovněž označen červenou tečkou.

Téměř rovná čára nahoře označuje třídílný vodní chladič, který vyfukuje vzduch z procesoru nahoru.

Mám poměrně horký počítač, takže umístění chladičů pravděpodobně hraje roli:

AMD RYZEN 7 5800X GTX 1080 TI z nejžhavějších.

Právo. V dětském počítači musí chladiče vysávat prach z podlahy, aby dítě nemuselo vysávat)

Správně. V PC by měly chladiče deffo vyfouknout prach z PC, abyste ho mohli později vysát)

Prosím, povyšte tento komentář nahoru. Ten člověk alespoň normálně chladil

Beru to červeně označené místo, kde jsem ho nainstaloval a vyšel. heteroboron, upřímně řečeno. Prostor pro nasávaný vzduch je příliš malý, takže bude nasávat všechno svinstvo, které se usazuje, a v první řadě zneúčinní proudění nasávaného vzduchu. Chápu, že MB vycházel z logiky, že horký vzduch stoupá, ale. Máte omezené proudění studeného vzduchu, grafická karta blokuje část proudění ke komponentám a z větší části nefoukáte do mřížky grafické karty, ale do jejího designového pouzdra. Т.е. Většinu počítačů hloupě nefoukáte, protože grafická karta blokuje už tak sporný tok do nich. Neříkám nic o celkovém chování studeného a horkého vzduchu, abych nezačal humbuk.

Tak jsem to nakreslil jako normální chlap. Logika je nesmírně jednoduchá.

Nyní horní víry naopak získaly význam, grafické karty napájení CO, průtok, respektive také (na příkladu 3080 říct), jen může být zahřátý v chladných dnech z horních vírů, pokud 100% karta zrychlit, Nedokážu si představit, že bez nich by bylo.

Nemohu než souhlasit. Bez grafické karty a popisu jejího chladicího systému je rozhovor prázdný. Váš zdroj ještě není ve schématu, také čerpá vzduch, ale protože tam není, nevidím, odkud přichází.

Ty na spodní straně jsou nejen téměř nepoužitelné z hlediska chlazení, ale také dobře nasávají prach

Jsou jen proto, aby srazily pár stupňů z vidu, pokud máte filtry, není tam vůbec žádný prach

Dejte chladič nahoru, aby se vyfukoval, dva/tři na přední stranu, aby se vyfukoval dovnitř, a jeden na zadní stranu, aby se vyfukoval ven.

Můžete přejít přímo na „Pozitivní tlak“

Nikdy jsem nepochopil, proč je dobré dávat nahoru vodní štít, chladič nasává horký vzduch z grafické karty a VRM. Přívod vody musí být vpředu (nebo na boku, pokud máte otevřenou skříň jako TT Core P3)

takže vyfukuje horký vzduch skrz skříň a ven z ní?

READ  Co lze vyrobit pomocí zastřihovače vlasů

Ten na pravé straně vzhledem k přední části je AerCool Rev 120mm, který je také označen červenou tečkou.

Nemusí být vyfouknuta. Odkud se bude brát horký vzduch, co se má vyfukovat?? Pokud fouká, proudí do horního slotu alespoň nějaký vzduch.

Zařval jsem při tom vzpomínání na 90. léta. Tehdy dobře, ale teď? Tato velikost je i v tomto množství zcela zbytečná. Na konci jsem také přešel na 200mm ventilátory. jsou neslyšitelné, jsou tišší než ty menší, ale čerpají dvakrát více vzduchu a dělají to tišeji.

Musí být více sání než výfuku, takže ve skříni je přetlak. Platí pro skříně s prachovými filtry. Buď stejný počet vyfouknutí/vyfouknutí. Posuňte ten na straně tak, aby foukal dovnitř. Ještě lépe je umístit ji na přední stranu tak, aby foukala podle modrých šipek na obrázku. Nebo dejte pravý dolní doprostřed, aby foukal na desku, a ne za ni. Poznámka: na vodním stroji již máte 3 ventilátory, které pracují na vyfukování.

Můžete prosím vysvětlit, proč? Mám asi tři větráky, jeden fouká dovnitř. Skříň se vypouští, vzduch z místnosti se nasává sám, systém má tendenci se vyrovnávat. Teploty jsou v pořádku: procesor při zátěži není teplejší než 70, grafická karta není teplejší než 80

Testy ukázaly, že stačí 2-3 ventilátory (zdola nahoru) vpředu na sání a 1 vzadu na výfuku. Vše ostatní nemá na chlazení prakticky žádný vliv. Otvory nahoře a dole slouží k pasivnímu proudění vzduchu. Aktivní pouze přeruší tok. https://www.YouTube.com/watch?v=Y842hnbl4qc

Třeba takto. Nechte 2 nahoře. Zdroj napájení je na spodní straně? Přímo pod ním se nachází přihrádka na ventilátor se samostatným ventilátorem?

Tečky na přední straně jsou určeny pro přední panel, nikoli pro vnitřní stranu

Jak ukázala praxe, pokud je případ normální, tři vířiče (dva 140mm vpředu, jeden 140mm vzadu) v letním horku 45 mm.

Na náhubku 3 příčky a tři na dně chladiče nedává smysl a nahoře proč? Pokud není v létě horko. pokud máte vodárnu, je na boku jako na obrázku výše a všichni to tak dělají. pokud vodárnu nemáte, raději ji neucpávejte zbytečnými chladiči, a tak je vpředu s přívodem a odtokem klasicky.

technicky správně, ale hlavní je mít přívod „čerstvého“ vzduchu. Mám například systémový box na dně (žádný speciální). Stojan na počítač. stůl), není místo, kde by se mohl „nasávat“ zespodu, vzadu a po stranách jsou radiátory. boční kryt. zasklené sklo (extra. vějíř). Při vysokém zatížení se grafická karta zahřívá až na 82 stupňů. ale pokud chladničku zapnete a zavřete dveře, teplota uvnitř se sníží o 10 stupňů!

Mám přibližně stejné: spodní, přední, boční. Přívod, horní část, zadní část. vyfukování. celkem 8 lopatek, 5/3. Studený vzduch jde logicky nahoru.

Není to jasné. Vlevo dole je červená tečka a místo, kde je nainstalován zdroj napájení? Procesor je chlazen vodou nebo vzduchem? je důležité. Pokud použijete vzduch, měl by být silnější než vhánění, jinak se grafická karta spálí na uhel. Dejte jeden na přívod vzduchu zespodu, ale můžete se bez něj obejít kvůli prachu. sníží stupeň pro váš HP, dokonce i 120. uděláte. Vpředu jsou dvě 140ky, vzadu jedna 140ka a nahoře tři 140ky. Je těžké to spočítat.к. Systém BIOS ovládá každý chladič samostatně nebo skupinu chladičů. No, mám to všechno nastavené samostatně stejným způsobem jako výše, ale mám na procesu vodní tabuli. Neviděl jsem 3080ti roh nad 75 stupňů.

Umístění je na zadní stěně

Ventilátor umístěný vzadu by měl foukat ven, tj. vyfukovat teplý vzduch. Teplejší proudy vzduchu nebudou proudit napájecím zdrojem a nezpůsobí jeho přehřátí. Navíc zlepšuje chlazení procesoru. Nevýhodou je, že se ve skříni vytvoří podtlak a proud vzduchu procházející různými otvory ve skříni s sebou přináší velké množství prachu. Použití takového schématu však stále výrazně zlepšuje situaci.

Jak správně chladit herní počítač

I ty nejúčinnější chladiče mohou být k ničemu, pokud má počítačová skříň nedostatečný systém větrání. Proto je při sestavování systémové jednotky nutná správná instalace ventilátorů a komponentů. Prozkoumejme tuto otázku na příkladu jednoho vysoce výkonného herního počítače

Tento článek je pokračováním úvodního seriálu o montáži systémových jednotek. Pokud si vzpomínáte, v loňském roce byl zveřejněn návod „Jak sestavit počítač“, který podrobně popisuje všechny náležitosti sestavení a testování počítače. Jak se však často stává, důležitou roli hrají nuance při sestavování systémových jednotek. Zejména správně nainstalované ventilátory ve skříni zvýší účinnost všech chladicích systémů a sníží zahřívání hlavních komponent počítače. To je smysl níže uvedeného článku.

Upozorňujeme, že tento experiment byl proveden s jednou typickou sestavou se základní deskou ATX a skříní Midi-Tower. Varianta uvedená v tomto článku je považována za nejběžnější, i když všichni víme, že počítače jsou různé, a proto lze systémy se stejnou úrovní výkonu sestavit desítkami (ne-li stovkami) různých způsobů. Proto jsou tyto výsledky relevantní pouze pro danou konfiguraci. Posuďte sami: počítačové skříně i v rámci jednoho form-faktoru mají různou velikost a počet slotů pro ventilátory a grafické karty i se stejným GPU jsou postaveny na různě dlouhých deskách a mají chladiče s různým počtem tepelných trubic a ventilátorů. Přesto můžeme z našeho malého experimentu vyvodit některé závěry.

Na internetu najdete řadu článků o organizaci chlazení v systémové jednotce, ale mnoho z nich bylo napsáno v dávné minulosti, kdy za standard (typický, klasický atd.) byly považovány počítače s horním zdrojem a velkým počtem košů pro 3,5 a 5,25palcová zařízení. No, standardy se v poslední době výrazně změnily. Tuto skutečnost jasně ilustruje článek „Počítač, který jste si mohli postavit, ale ušetřili jste peníze. nejlepší skříně, zdroje a chlazení v roce 2017“. Pokud se nemýlím, tendence k přeměně standardních skříní Tower začaly již v roce 2014, ale teprve nyní se staly masovým fenoménem.

READ  Při jaké teplotě motoru se zapíná ventilátor

Příklad sestavy v Thermaltake Versa N27

Například počítačovou skříň s prostorem pro napájecí zdroj v horní části lze v roce 2018 směle označit za trik. Tato zařízení se obvykle pohybují v cenovém rozmezí do 2 000 EUR. Ve většině ostatních skříní typu Tower je napájecí zdroj umístěn na dně a v poslední době je schován za ozdobnou zástěnou. Tam, pod provizorní roletou, je někdy umístěna klec na pevný disk. Například pět nedávných recenzí v době psaní tohoto článku na našich stránkách hodnotilo právě tyto modely.

Podle mého názoru to výrobci skříní dělají především z estetických důvodů, protože použití stínítka skrývajícího zdroj, nepoužívané kabely a HDD s oknem na boční stěně dělá systém mnohem hezčí. Navíc můžete do takovéto počítačové skříně snadno nainstalovat nemodulární napájecí zdroj, protože nepoužité napájecí kabely nijak nenarušují vzhled skříně. Závěs také jasně odděluje napájecí zdroj od ostatních komponent, což má dobrý vliv na jeho chlazení. Jak vidíte, vidíme solidní výhody.

Příklad sestavy v zařízení Thermaltake Core X31

Velikost věžových skříní se v poslední době příliš nezměnila, ale není pochyb o tom, že vnitřní „přerovnání“ bylo částečně vyvoláno změnou priorit uživatelů. Lidé optické mechaniky téměř nepoužívají, takže 5,25″ pozice ve skříni nejsou potřeba. Kompaktní disky SSD ve formátu M se stále častěji instalují do systémových boxů.2 nepotřebuje vůbec žádné koše. S oblibou online služeb a cloudových úložišť není nutné mít v počítači velké množství pevných disků, takže na zadní stěnu skříně lze snadno namontovat jeden nebo dva pevné disky. A konečně, stále více výrobců hardwaru uvádí na trh jasné, vysoce odolné podsvícené komponenty. Trend se nemusí líbit, může být otravný a frustrující, ale stále více výrobců skříní vyrábí stále originálnější, barevnější modely s okénkem na bočním panelu.

Všechny výše uvedené konstrukční prvky nové skříně „Classic“ umožnily například přesnější uspořádání vodičů a kabelů, což pomáhá zlepšit cirkulaci vzduchu uvnitř skříně a omezuje usazování prachu. Za druhé, absence košů pro 3,5″ a 5,25″ zařízení zvětšuje prostor uvnitř pouzdra. Ze stejného důvodu můžeme instalovat více ventilátorů, které budou pracovat efektivněji. Ve skutečnosti je to přesně to, co vidíte v dnešních zařízeních, protože dokonce i ve skříních formátu mini-ITX, které podporují pouze základní desky mini-ITX, můžete mít na přední straně namontovány nejméně dva 120mm ventilátory. skříně midi-Tower a full-Tower umožňují instalaci tří, někdy čtyř ventilátorů na přední panel a stejného počtu ventilátorů na horní stěnu.

Typy počítačových skříní pro napájení

Počítačová skříň umožňuje instalovat napájecí zdroj pouze ve dvou polohách, a to buď nahoře, nebo dole.

Spodní otvory

Většina moderních počítačových skříní je navržena tak, aby byl napájecí zdroj umístěn na spodní straně. Téměř všechny tyto počítačové skříně mají na spodní straně, kde je umístěn napájecí zdroj, větrací otvory a většina z nich má nad větracími otvory prachový filtr, který zabraňuje pronikání prachu na ventilátor a komponenty zdroje. Pokud tedy máte tuto polohu, měl by ventilátor PSU směřovat dolů. Ventilátor tak může nasávat vzduch zespodu a vypouštět teplý vzduch zezadu. To je dobře vidět na obrázku níže.

Proudění vzduchu je nasáváno ze spodní části skříně a vyfukováno zadní stranou

Důrazně nedoporučuji držet ventilátor zdroje nahoře, pokud máte skříň s větracími otvory a vzduchovým filtrem namontovaným dole. Pokud totiž necháte ventilátor zapnutý, sníží se účinnost chlazení zdroje, protože ventilátor bude nasávat horký vzduch, který je uvnitř skříně, namísto chladného vzduchu, a bude ho vyfukovat na komponenty zdroje.

Kvůli chybějícímu filtru na chladiči se také bude na zdroji PSU hromadit více prachu a hrozí, že se do zdroje PSU něco dostane přes mřížku ventilátoru, což by mohlo způsobit vážné poškození vašeho zařízení. U vlastního systému s vodním chlazením nechcete mít zapnutý ventilátor, protože pokud kapalina nějakým způsobem unikne a náhodou se dostane dovnitř jednotky, vaše jednotka určitě shoří.

Žádné spodní otvory

Pokud vaše skříň nemá spodní větrací otvory a místo toho má pevný panel, musíte chladič umístit nahoru. Toto je jediný způsob, jak v těchto případech zdroj namontovat. Nemyslím si však, že by takových skříní bylo mnoho, ale pokud ano, měli byste se jejich koupi vyhnout a raději se rozhodnout pro novou počítačovou skříň se spodními větracími otvory a vzduchovým filtrem pro vaši jednotku.

S krytem napájecího zdroje

Některé počítačové skříně jsou dodávány s krytem nebo krytem napájecího zdroje, který slouží jako dodatečná ochrana zařízení i disků umístěných pod ním. Kryt PSU je pevný kovový kryt bez větracích otvorů (většinou), takže v těchto případech by poloha ventilátoru měla zůstat pouze směrem dolů, ať se děje cokoli. Některé skříně se dodávají s horními větracími otvory, které mohou umožnit umístění ventilátoru nahoru, ale pokud jsou k dispozici spodní větrací otvory, je nejlepší ponechat ventilátor v dolní poloze pouze v případě, že ve spodní části nejsou větrací otvory pro ventilátor PSU.

READ  Jak se zbavit zbytků železa

Skříň napájecího zdroje bez horních větracích otvorů Napájecí část s horními větracími otvory

Podržte jej na rovném povrchu

Skříňku mějte vždy na tvrdém, rovném povrchu a nikdy ne na nerovném, měkkém nebo měkkém povrchu, protože nerovný nebo měkký povrch omezuje proudění vzduchu k ventilátoru jednotky, a tím i k samotnému zdroji napájení. Pokud má vaše počítačová skříň krátké nožičky, měli byste ji také vyvýšit tak, že pod spodní nožičky nebo podstavce umístíte nějaký druh obalu nebo podpěry, aby měl zdroj dostatečné proudění vzduchu.

Nepokládejte skříň systému na koberec

Pokud je ventilátor napájecího zdroje nainstalován na spodní straně, nikdy nepokládejte počítačovou skříň na koberec. Koberce blokují proudění vzduchu do zdroje a v nejhorším případě, pokud nemáte nainstalovaný filtr ventilátoru, se mohou malé částečky vláken z koberce usadit ve zdroji a ucpat ventilátor. Tato kobercová vlákna jsou také velmi suchá a statická a mohou se uvnitř zařízení vznítit, což může způsobit vážné poškození, a při troše smůly i dalších součástí počítače. Pro vyřešení tohoto problému můžete použít dřevěnou desku nebo výřez z překližky pro umístění počítačové skříně nebo nainstalovat napájecí zdroj tak, aby ventilátor směřoval nahoru.

kterou, stranu, ventilátor, skříni, umístit

Pokud máte zdroj napájení na spodní straně s ventilátorem dole, nepoužívejte koberec!

Montáž na zadní panel

Ventilátor umístěný vzadu by měl být s ventilátorem, tj. měl by vyfukovat teplý vzduch ven. Tím se zabrání proudění teplého vzduchu přes zdroj a jeho přehřívání. Kromě toho se tím zlepšuje chlazení procesoru. To má tu nevýhodu, že se ve skříni vytvářejí vzduchové mezery a proudění vzduchu otvory ve skříni s sebou přináší velké množství prachu. Použití tohoto uspořádání však stále přináší znatelné zlepšení.

Montáž volitelných ventilátorů

Chcete-li obsadit volitelné držáky ventilátoru Dark Base Pro 900 Rev. 2, musíte odstranit panely z přední, horní a dokonce i ze spodní části skříně. Spodní panel lze vyjmout povolením dvou šroubů; přední panel a kryt lze vyjmout ještě snadněji pouhým vytlačením plastových háčků na vnitřní straně skříně. Většina počítačových skříní používá stejný systém uchycení předního panelu, mnohé. a pro víko. Třetí ventilátor ve skříni be quiet! lze nainstalovat pouze po vyjmutí 5,25″ pozice a jejím nahrazení dodaným držákem ventilátoru.

Přidali jsme celkem pět 140mm ventilátorů Silent Wings 3 PWM: jeden ventilátor v přední části skříně, tři výfukové ventilátory pod krytem a jeden ventilátor na dně skříně. Antivibrační podložky zajišťují izolaci ventilátorů od skříně.

Na dno skříně lze umístit i dva ventilátory s krátkým napájením. Napájecí zdroj však můžete také skrýt. Stačí namontovat segmentovou přepážku PSU, na kterou lze nainstalovat alespoň jeden 120mm ventilátor. Abychom však zajistili, že proudění vzduchu uvnitř skříně nebude bráněno, a abychom mohli instalovat 140mm ventilátor na dno skříně, rozhodli jsme se neinstalovat přepážku segmentu PSU.

Dark Base Pro 900 Rev. 2 Oba boční panely jsou snadno vyměnitelné. Pokud nepotřebujete použít jiné otvory pro přišroubování bočního skleněného panelu. Na ocelový boční panel lze připevnit dva další 120mm ventilátory, které chladí segment základní desky. Nainstalovali jsme jeden 120mm ventilátor Silent Wings 3 PWM. Měli byste buď otevřít kryt zvukové izolace nad bočními ventilátory, nebo jej úplně odstranit.

Osm z devíti instalovaných ventilátorů skříně lze připojit přímo k řídicí jednotce ventilátorů Dark Base Pro 900 Rev. 2. V případě potřeby lze připojit více ventilátorů pomocí Y-adaptérů.

Optimalizace chlazení počítače: správné umístění ventilátoru skříně Konfigurace testů, výsledky testů

Optimalizace chlazení počítače: správné umístění ventilátorů skříně

Moderní počítačové skříně obvykle nabízejí dostatek prostoru pro ventilátory. Jsou ale tak užitečné?? A jaká konfigurace ventilátoru v podvozku je nejlepší?? To se dozvíme v naší recenzi.

Začněme dobrou věcí: dnešní skříně umožňují instalaci ventilátorů na více místech. Zde však vzniká problém s volbou: nebylo by jednodušší ponechat tovární konfiguraci? Nebo chcete přidat jeden či dva ventilátory?? Pokud ano, kde je nejlépe instalovat??

Abychom na tyto otázky odpověděli, vzali jsme vlajkový podvozek od společnosti be quiet!, konkrétně Dark Base Pro 900 Rev. 2 (test), který je standardně vybaven třemi ventilátory. Dva 140mm ventilátory Silent Wings 3 PWM (test) jsou namontovány za přední částí skříně, třetí běží na zadní stěně pro odsávání. Tato kombinace předních a zadních ventilátorů je zcela běžná. Ale podvozek be quiet! nabízí řadu volitelných držáků ventilátorů, z nichž většina je vhodná i pro 140mm modely. Všimněte si možnosti instalace třetího předního ventilátoru, až tří ventilátorů pod krytem, dvou bočních ventilátorů (pouze 120mm) a ventilátoru na přepážce segmentu PSU (pouze 120mm).

Vnitřní prostory zařízení be quiet! Dark Base Pro 900 Rev. 2 lze poměrně flexibilně konfigurovat. Uživatel se může sám rozhodnout, které pozice pro disky chce a v jaké výšce skříně. Rozložení lze také obecně obrátit zavěšením základní desky „vzhůru nohama“ na levou stranu skříně. Díky velkému množství držáků ventilátorů lze chlazení skříně flexibilně přizpůsobit zvolenému uspořádání a instalovaným komponentám.

V tabulce jsou uvedeny klíčové specifikace Dark Base Pro 900 Rev. 2.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS