Žebříček jednookruhových plynových kotlů: 12 nejlepších kotlů 2021

Nástěnné jednookruhové plynové kotle představují kompaktní mini kotelnu, jejíž veškeré vybavení je již umístěno v jednom tělese a je připraveno k provozu ihned po připojení k topnému okruhu a plynovým sítím. Jednookruhové modely jsou optimalizovány pro vytápění prostoru a pro přípravu teplé vody je nutné dodatečně instalovat kotel nepřímého vytápění.

Malé rozměry plynového kotle umožňují jeho instalaci na libovolném vhodném místě, k němuž je vedena komunikace v souladu s požadavky regulačních dokumentů. Výběr vytápěné plochy je omezen řadou nástěnných zařízení s topným výkonem, jehož typická hodnota je 24 kW. Inženýři společnosti Teplomatica připravili TOP hodnocení jednookruhových plynových kotlů, které pomůže nepřipravenému uživateli lépe se orientovat na trhu zařízení pro vytápění rodinných domů.

Vlastnosti plynového vytápění

Přestože je k dispozici velké množství alternativ (elektřina, nafta, motorová nafta, topný olej, dřevo, uhlí), vytápění plynem stále vede ve světě. A to z dobrých důvodů:

 • Efektivita nákladů. V porovnání s jinými možnostmi je plyn relativně levný a má vysokou účinnost. Nezohledňuje pouze cenu samotného paliva, ale také dodatečné náklady na jeho skladování (pro uživatele), údržbu celého systému atd. Díly pro vzácné typy kotlů lze tedy získat obtížně, někdy je nutné přeplatit. To je také zohledněno.
 • Minimální zapojení člověka. Vytápění prostor dřevem nebo uhlím vyžaduje mechanické přikládání paliva. Vše je zde automatizováno, včetně přívodu plynu a regulace plamene.
 • Čistota, žádné saze, kouř atd. Kotle lze bezpečně instalovat v kuchyni.
 • Možnost vytápění velkých místností. Jeden výkonný kotel snadno zvládne výstavbu několika podlaží.

Vytápění plynem má však i své nevýhody. Nebo spíše specifičnost.

Instalace kotle vyžaduje zejména schválení inspektorátu pro plyn. Instalace by měla být svěřena pouze organizaci s licencí k provádění těchto služeb.

Nezapomeňte, že plyn je výbušný. Proto na automatice nešetřete: je schopna odhalit i netěsnosti (mluvíme o moderní technologii).

Je třeba dbát i na větrání. Zplodiny hoření mohou být z budovy odváděny přirozenou cestou. Pokud máte problémy s průvanem, měli byste změnit místo instalace kotle (což není vždy možné) nebo zajistit nucený tah.

Druhy paliva

Pomineme-li všežravé kotle s přirozeným tahem nebo s nuceným tahem, je většina ostatních typů zaměřena na určitý druh paliva a někteří výrobci dokonce stanovují jeho rozměry. Bez ohledu na konstrukci a princip fungování je výkon uvedený v certifikátu vždy „spojen“ s konkrétním typem. Například na třídu uhlí a velikost frakce nebo na palivové dřevo s uvedením druhu dřeva a vlhkosti.

Všechna tuhá paliva mají různou výhřevnost, což je třeba vzít v úvahu i před výběrem kotle na tuhá paliva pro rodinný dům.

Uhlí

Uhlí má vysokou výhřevnost. hustá struktura a nízká vnitřní vlhkost zajišťují dobrý výkon.

Antracit není horší a výhřevností často předčí černé uhlí, ale stojí více. Má vyšší teplotu spalování, což ovlivňuje životnost zařízení (rošt, spalovací komora, komín).

Hnědé uhlí se vyznačuje vysokým obsahem nespálitelného zbytku (balastu) a někdy také vysokým obsahem vlhkosti. Výhřevnost proto může být nižší než u dřeva nebo paliv na bázi dřeva.

Chcete-li vědět, který plynový kotel pro vytápění domu o rozloze 100 metrů čtverečních, měli byste zvážit jejich hlavní charakteristiky.

V první řadě je to způsob instalace zařízení:

Pak byste měli věnovat pozornost počtu obvodů:

Je důležité věnovat pozornost typu hořáku:

Výkon kotle o ploše 100 m2 lze nastavit několika způsoby.м:

 • Jednostupňové. Po dosažení nastaveného teplotního režimu pracuje při zapálení.
 • Dvoustupňový. Dosáhne nastavené teploty, pak se přepne zpět na 40 % výkonu.
 • Plynulé dvoustupňové. Funguje jako předchozí varianta, ale s plynulou změnou režimů.
 • Modulární. pracuje v několika režimech.
READ  Jak instalovat ohřívač vody Thermex na stěnu

Zohledňuje se typ komory:

 • Otevřená verze. Vzduch je pro jeho provoz nasáván přímo z místnosti, kde je spotřebič umístěn, tento proces probíhá přirozeně;
 • uzavřená verze. Pomocí speciálního potrubí se vzduch přivádí zvenčí do místnosti.

Typ návrhu je následující:

přehled, kotlů, vytápění, domů

Zapalování hořáku probíhá následovně:

Vždy byste měli vzít v úvahu materiál použitý pro výměník tepla:

Bosch Solid 2000 B SFU 12

Další model s mechanickým ovládáním. Výrobce doporučuje uhlí, ale lze použít i dřevěné brikety, palivové dřevo, koks. Samotná značka. jeden z nejlepších výrobců těchto zařízení. vypovídá o kvalitě výrobku: v provozu nebude způsobovat problémy.

Klady:

 • Modernizovaná pec umožňuje regulovat proudění vzduchu.
 • Perfektně zvládá vytápění ploch až do 560 m2.м.
 • Lze použít jako hlavní kotel a ve stejném systému jako plynový kotel.
přehled, kotlů, vytápění, domů

Žebříček nejlepších výrobců

Kvalita a výkon topných zařízení závisí do značné míry na značce. Seriózní společnosti si váží své pověsti a vyrábějí zařízení vynikající kvality. Nejspolehlivější výrobci kotlů jsou: Buderus, Teplodar, Kentatsu, Lemax, ZOTA.

 • Buderus je německý výrobce topných zařízení. Vyrábí výrobky různých typů a kapacit. Společnost byla založena v roce 1731 a stále funguje, což svědčí o kvalitě jejích výrobků.
 • Teplodar je osvědčená značka ruských topných zařízení. Sortiment výrobků není příliš široký, ale jejich kvalita je stejně dobrá jako u nejlepších světových firem.
 • Kentatsu. japonská společnost s půldruhého století dlouhou historií. Největší výrobce klimatických zařízení. Charakteristickým znakem kotlů této značky je spolehlivost a trvanlivost.
 • Lemax je ruský výrobce topných zařízení z Taganrogu. Díky vysoké spolehlivosti a přijatelným cenám jsou výrobky společnosti velmi žádané.
 • ZOTA. ruská značka. Vyrábí širokou škálu topných zařízení různých výkonů. Jednotky na tuhá paliva jsou vyrobeny z oceli. V řadě nejsou žádné litinové modely.

Typy kotlů na tuhá paliva a jejich vlastnosti

Všechny moderní kotle na tuhá paliva lze s malým podílem podmíněnosti rozdělit do tří hlavních tříd, z nichž každá má charakteristický technický rozdíl:

 • klasická topná zařízení mají otevřenou spalovací komoru pro palivové dřevo, uhlí nebo brikety. Kotle tohoto typu pracují s přirozeným tahem a regulátorem změny výkonu je mechanické zařízení pro ovládání klapky. Kotle tohoto typu jsou obvykle energeticky nezávislé, ale celková doba spalování nepřesahuje několik hodin;
 • Pokročilejší třída topných zařízení. kotle s dlouhým spalováním. Prodloužení doby úplného spalování se dosahuje buď vertikálním přikládáním paliva, nebo použitím pyrolýzy uhlí nebo dřeva ve spalovacím procesu. Provozní doba těchto zařízení na jednu zátěž může být až 12 hodin;
 • Plně automatické kotle na tuhá paliva používají jemné uhlí, pro jehož skladování a přikládání je v kotli instalován speciální zásobník. Doba autonomního provozu těchto zařízení je několik dní a závisí pouze na objemu zásobníku. Peletové topné systémy představují samostatný typ topných zařízení, jejichž přehled a hodnocení bude uvedeno v samostatném článku.

Nejlepší dřevoplynový kotel-komfortní vytápění. Stáložár

Praktické rady pro výběr kotle pro vytápění rodinného domu

 • Pro výpočet potřebného výkonu lze použít přibližný vzorec. na 10 m² vytápěné plochy je třeba 1 kW výkonu topného tělesa;
 • Nedůvěřujte slepě reklamám na maximální dobu hoření na jednu dávku paliva. Skutečné parametry doby hoření jsou zpravidla několikanásobně nižší při teplotách za oknem, které jsou výrazně pod bodem mrazu;
 • Při výběru energeticky nezávislého kotle pro systémy s přirozenou cirkulací chladiva je lepší vyloučit výrobky s litinovým výměníkem tepla. Studená vratná voda, když je výměník již zahřátý, může způsobit trhliny v přívodu vody;
 • Topné zařízení s dlouhým spalováním klade velmi vážné nároky na kvalitu paliva. maximální vlhkost dřeva by neměla překročit 15 %;
 • Objem zásuvky na popel určuje četnost čištění. čím větší objem, tím méně často je třeba popel vynášet;
 • Nízká výška komína a nedostatečné větrání v kotelně mají často za následek tvorbu kouře v místnosti v důsledku nedostatečného tahu. Tato vlastnost určuje velký počet negativních recenzí na různých webových stránkách, ale nemá nic společného s kvalitou topného zařízení;
 • Ne všechna topná zařízení umožňují použití nemrznoucí směsi jako teplonosného média. Raději se poraďte s odborníkem nebo si vyhledejte informace na webových stránkách výrobců.
READ  Jak ohřívat kotel ze solárního panelu

Co je třeba zvážit při nákupu plynového kotle?

Věříme, že po přečtení tohoto článku dokážete sami určit odpověď na otázku, který kotel je pro váš dům, byt nebo chatu nejvhodnější. A pokud nemůžete, zeptejte se našich odborníků! Jsme tu, abychom vám pomohli.

Při výběru zařízení je třeba zohlednit následující body:

Vzhled a barva jsou samozřejmě důležité. To však nejsou základní kritéria.

Power. V ideálním případě se uvažuje, že kotel o výkonu 1 kW vytopí 10 metrů čtverečních obytné plochy. м. podlaha. ale to platí pouze pro domy s dobrou izolací, standardní výškou stropu, prosklenou plochou. Praktičtí lékaři zvyšují vypočtenou hodnotu o 25-30 %. Připravte se však na to, že cena kotle se zvýší;

Regulace teploty. V nejjednodušším případě je variační krok 5-10 0C. Složitější konstrukce s příkladnou kvalitou umožňují nastavení teploty s přesností na 0,1 stupně;

Mimořádné funkce: automatická kontrola počasí a klimatu, ovládání z chytrého telefonu, zapojení do „chytré domácnosti“ atd. д.;

počet smyček. Dvouokruhová modifikace je vhodná ke koupi, pokud není k dispozici centrální zásobování teplou vodou, žádný kotel (elektrické nebo nepřímé vytápění). Cena zásobníku teplé vody je však vyšší než cena samostatného kotle. Kvalita a spolehlivost závisí na technologii použité výrobcem;

Provedení autotestu. U moderních modelů řídicí jednotka na základě příchozích signálů určí, která součást selhala: DGU, senzory, výměník tepla atd. д. Příslušný chybový kód se zobrazí na displeji a uloží se do protokolu chyb. Technik údržby musí pouze zkontrolovat hlášení a provést potřebné úkony v rámci opravy nebo údržby.

Výpočet výkonu by měl být raději svěřen topenáři. Konkrétní model plynového kotle (jednookruhový, dvouokruhový) je uveden v projektu topného systému. Majitel domu nebo bytu může vyjádřit svá přání týkající se nákladů, funkčnosti, dvouokruhového zapojení nebo instalace kotle atd. д. Ovlivňuje také cenu stavby.

Zbývá jen koupit spolehlivý plynový kotel (stojací nebo nástěnný) a správně ho připojit. I v tomto případě je lepší obrátit se na odborníka. Je třeba mít na paměti, že pro provedení údržby je třeba uzavřít smlouvu s místní plynárenskou společností.

Hodnocení plynových kotlů je založeno na následujícím principu. Nejprve jsou uvedeny jednookruhové modely a poté modely s nízkou cenou. Můžete si přečíst o jednotkách s maximálními funkcemi. Tato položka zahrnuje jak dvouokruhové kotle, tak kotle bez TUV.

Jak si vybrat dobrý elektrický kotel pro váš dům nebo chalupu

Spotřeba energie kotle za hodinu, den nebo měsíc

Abychom vyvrátili mýtus, že elektrický kotel si vyžádá neúměrně vysoké náklady na účty za energie, spočítejme si, kolik elektřiny tato jednotka skutečně spotřebuje. Elektrický topný kotel v moderním, technologicky vyspělém provedení s 99% účinností. Při plném zatížení, když není nijak zvlášť izolován a je mimo okno.15, jednotka o výkonu 9 kW by měla teoreticky spotřebovat 9,091 kW za hodinu.

Další výpočty ukazují následující:

 • Spotřeba energie za den: 9 091 x 24 = 218,2 kW.
 • V peněžním vyjádření bude při tarifu 3,89 za kWh platba za den činit 3,89 х 218,2 = 848,8
 • Spotřeba energie za měsíc: 30 x 848,8 = 6,546 kW.
 • Peněžní hodnota za měsíc bude činit: 25 463,9
 • Spotřeba energie během topné sezóny (od 15.10. do 31.03.) bude 136 x 218,2 = 29 675,2 kW.

Peněžní hodnota platby za sezónu bude 848,8 x 136 = 115 436,5

Výpočty provedené pro drsné zimní podmínky a odpovídající nepřetržité plné zatížení kotle. Ve skutečnosti nikdo neplatí tolik. Ve skutečnosti je kotel během topné sezóny zatížen v průměru na 55 %. Automatika je navržena tak, aby se zapínala přibližně 12 hodin denně. Vytápění běžného cihlového domu o rozloze 75 m2 tak bude stát. м. V mírném kontinentálním podnebí s kotlem o výkonu 9 kW bude stát 9-15 tis. měsíčně.

Dva nejlepší způsoby, jak snížit spotřebu elektrokotle

Spotřeba energie domácího elektrického kotle závisí na mnoha faktorech:

 • Klimatické podmínky. Tam, kde je topná sezóna kratší a zima mírnější, jsou náklady na vytápění (na jakýkoli druh paliva) nižší.
 • Energetická účinnost budovy. Kvalitní okna s dvojitými skly, silné stěny, izolované podkroví a další tepelně-izolační opatření snižují tepelné ztráty.
 • Požadovaná pokojová teplota. Při snížení poptávky o 1 stupeň lze ušetřit až 5 % energie.
 • Kvalita teplonosného média. Tvrdá, často vyměňovaná voda tvoří na topném tělese vodní kámen, snižuje se topný výkon kotle.
 • Tepelný výkon radiátorů. Optimální účinnost při instalaci elektrokotle lze zajistit bimetalovými radiátory. Ocelové a litinové baterie se nedoporučují.
 • Oběhové čerpadlo. Tento armaturní prvek kompenzuje všechny nedostatky zařízení pro ohřev vody.
READ  Jak správně naplnit kotel pro nepřímé vytápění

Pokud jsou všechny tyto parametry optimalizovány, ale chcete ušetřit ještě více, můžete použít dvě metody:

 • Připojení programovatelného pokojového termostatu ke kotli, který snižuje spotřebu energie v době nepřítomnosti majitele domu a zvyšuje teplotu v místnosti v době, kdy jsou v domě lidé. Před zakoupením termostatu se musíte ujistit, že kontakty na jednotce jsou vhodné. Některé modely již mají tuto funkci zabudovanou.
 • Musí být instalován elektroměr, který rozdělí spotřebu do dvou nebo tří časových pásem. V souladu s tím je třeba nastavit jednotku tak, aby pracovala v době, kdy je tarif minimální. Náklady na pořízení, zajištění a instalaci měřiče se vrátí během jedné sezóny.

Napájení kotle

Podrobnosti elektrického připojení závisí na kapacitě jednotky:

 • Kotle od 10 kW výše jsou instalovány pod dohledem energetické společnosti.
 • Kotle s výkonem 7 až 10 kW se připojují k síti 380 V prostřednictvím panelu s proudovým chráničem.
 • Jednotky do 6-7 kW se připojují přes proudový chránič.
 • Elektrické kotle o výkonu 3,5 kW lze připojit přes standardní zásuvku.

Dráty jsou vloženy do elektrického potrubí nebo jsou jednoduše umístěny v plastové krabici. Nejspolehlivější kabel s měděným vodičem a vinylovou izolací je VVGng.

Existuje přímá úměra mezi průřezem kabelu a příkonem elektrické instalace. Pokud zatížení překročí přípustnou zátěž, dojde k roztavení izolace a následnému zkratu a požáru. Pro výpočet intenzity proudu kotle vydělte výkon topného tělesa (viz technický list zařízení) napětím sítě.

Na základě získané hodnoty určete velikost kabelu podle tabulky 1.3.4. (pro plné vodiče) nebo 1.3.8 (v případě měděných lankových kabelů), jak je stanoveno v instalačních předpisech IEC-6. (https://www).ruscable.ru/info/pue/pue6.pdf)

Výkon kotle a jeho výpočet

Nejjednodušší metoda výpočtu potřebného výkonu kotle vychází z plochy vytápěných prostor. Ve výchozím nastavení se předpokládá, že kotel může vytápět místnost o rozloze 10 metrů čtverečních. м. Pro standardní stropy 2,5 až 2,7 m je zapotřebí výkon 1 kW. Pokud jsou stropy vyšší, odečtěte korekční faktor: skutečnou výšku stropu vydělte číslem 2,7.

Dále je nutné použít klimatický koeficient:

U rodinného domu se získaná hodnota vynásobí koeficientem 1,5. Pokud má být kotel používán pro ohřev teplé vody, přidává se 25-30% výkonová rezerva.

Příklad výpočtu pro rodinný dům 75 m2. m v Krasnodarském kraji se standardními stropy pro kotel na vytápění a ohřev TUV:

Typy kotlů

Všechny elektrické kotle se dělí podle typu ohřevu vody na následující typy:

 • Termoelektrické ohřívače. Nejběžnější typ. Elektricky vyhřívané trubkové topné těleso (TEN), chráněné dielektrickým materiálem, je zahříváno elektřinou a odvádí teplo do teplonosného média. Počet potřebných topných těles závisí na výkonu spotřebiče. Nevýhodou je inkrustace topného tělesa a z toho plynoucí snížení výkonu.
 • Elektroda (iontová). Úspornější typ. Teplonosné médium funguje jako vodič proudu. Na obě elektrody se přivádí elektrická energie, která prochází elektrolytem a v důsledku rozdílu potenciálů jej ohřívá. Tyto jednotky jsou spolehlivé a bezpečné, ale jejich nevýhodou je drahé médium pro přenos tepla. Elektrody je třeba čas od času vyměnit. Kotel a celý vodní okruh musí být uzemněn.
 • Indukční ohřev. Sofistikované jednotky, které se pro domácí použití příliš nepoužívají. Hlavními součástmi systému jsou indukční cívka a jádro s teplonosným médiem uvnitř. Kotle nemají nevýhody TEN a iontových kotlů. Jsou odolné, kompaktní, úsporné, ohnivzdorné, ale těžké a velmi drahé.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS