Zvyšování tlaku v kotli. Nástěnný dvojitý kotel. Oprava část 2

Dobrý den, milí návštěvníci! Tímto problémem se zabýváme i nadále, když tlak ve dvouokruhovém kotli neodpovídá požadavkům.

V předchozím příspěvku na stejné téma již byly diskutovány důvody, proč je tlak ve dvouokruhovém kotli nestabilní, stoupá a klesá. Nebo se například změní po zapnutí/vypnutí TUV a podobně, obecně pokud vám nějak skáče tlak, tak klidně přejděte na tento článek, je právě pro tyto případy.

A v tomto článku je čas zjistit, proč tlak v kotli neustále stoupá. Pouze směrem nahoru! A bude tak činit, dokud se nespustí pojistný ventil.

Protože princip fungování většiny kotlů je podobný, může se tato závada vyskytnout u různých modelů. Ale řeknu to na příkladu kotle ARISTON CLAS 24 FF, protože tento kotel používám.

Tlaková třída pro plynové kotle

Pro všechny domácí plynové kotle neexistuje společný standardní tlak. Vypočítává se na základě technických údajů zařízení a potrubí, které tvoří topný systém. Platí však pravidlo: průměrný výkon by neměl překročit minimální hodnoty nejmenších součástek obvodu.

Důležité! Nezbytným požadavkem pro cirkulaci pracovní vody v kotli je také rozdíl mezi tlakem přívodní a vratné vody, který musí být minimálně 0,3 atmosféry.

Na potrubní systém působí také statický tlak způsobený rozdíly v umístění součástí topného okruhu (každý metr výšky přidává 0,1 baru).

Při plném zahřátí by se měl tlak v systému pohybovat v průměru kolem 1,8 baru a za studena kolem 1,5 baru.

Podrobnosti o každém konkrétním modelu, včetně maximálních a minimálních přípustných hodnot, naleznete v návodech výrobců. Na spodní hranici je tlak, který je povolen pouze během plnicí fáze okruhu.

Za účelem kontroly úrovně tlaku jsou domácí plynové kotle vybaveny manometry.

Viktor Glatankov

Velký dík patří autorovi. Tam přišli odborníci z organizace, která obsluhuje kotel, řekl jsem jim, že tlak klesá, udělal nějaké manipulace, které se ani neblíží tomu, co je popsáno ve videu, roztrhal peníze a nechal problém je pryč. Díky vám jsem to zvládl sám, děkuji mnohokrát.

Vodovodní baterie, hadice a směšovače jsou lepší než kdy dříve

Tlak stlačeného vzduchu musí být 1,2 kg, nechte ho pomalu klesnout na 0,5 kg, připojte ho, dokud nepřestane kapat, a pak ho nechte klesnout na 1, 5 nechte klesnout, pokud je trochu větší, pak nic vážného, zkontrolujte slinami, pokud neteče, utáhněte kovový uzávěr šroubováku, jako na autě, pak nalijte vodu do kotle a spusťte kotel, pokud čerpadlo dělá hluk, odšroubujte šroubovák, vyfoukněte vzduch, v provozním stavu se nic neděje a začněte jezdit

Vy mladí se snažíte učit, aniž byste znali pravidla

Jaký je tlak vody a vzduchu, když je kotel v provozu? Naměřil jsem téměř 3 atm, to je normální?

Tlak vody by se měl zpravidla pohybovat v rozmezí 1-1,5 baru.

@L.O.H. INC. nejméně 1 bar při vypnutém kotli. A co když je v provozu?? Zkontrolujte se.

@Spencer Z Mám plynový kotel Ariston CLAS 24 FF 25.8 kW duální okruh, 1,2 v klidovém stavu, 1,5 v provozním režimu. V mé uživatelské příručce se také píše, že ne více než 1-1,5. Máte návod, co se v něm píše?? Ano, v jeho charakteristikách, první je přívod vody ze zdroje (studna, nebo domácí vodovod) druhý, voda přímo v obvodu (baterie) Max. Tlak vody v okruhu TUV je max. 7 barů. tlak vody v topném okruhu 3 bar

@L.O.H. INC. V režimu 4 off je tlak 1 bar, ale za chodu je tlak téměř 3 bary. Ale předtím to bylo 2 bary, ale síla je menší, má to něco společného?

READ  Jak zvýšit tlak v kotli navien

Když je kotel v provozu, jaký je tlak na manometru vody a vzduchu??

Mám Daewoo 2.5 tlak je normální nebo limitní.

Pokud je váš systém stejný jako expanzní nádoba, nemusíte ji vypouštět, stačí do ní napumpovat vzduch. Tím se zvýší tlak v systému a vypustí se trochu vody přes Mayevského ventil.

Nemusíte jen nafouknout. musíte nafouknout přesně jmenovitou hodnotu A když je v systému tlak, nemůžete věřit tlakoměrům, protože membrána je také pod určitým tlakem.

@Valentin Uz Udělal jsem, jak jste napsal. Tlakoměr při spuštěném kotli ukazuje tlak nižší než 2 atm, tj. šipka je v zeleném pásmu. Vyhovuje mi to.

Podívejme seZapojení kotle, kde jsou instalovány RB a čerpadlo je špatně, že je umístěn na zásuvce, na zásuvce. Přímo na zpáteční cestě, vstupní otvor. A nic neskočí

příčina, poklesu, tlaku, dvouokruhovém, kotli

Pravidla vlastně říkají, že čerpadla mají být na dálkovém ovladači A výrobci je instalují do všech kotlů.

@Ryazan master ano, to, co do něj vložili, je správné. Ale tady je paradox, nebo spíše zákon hydrodynamiky, že je dáváme na zpáteční cestu Na ,,výstupu“ čerpadla se tlak zvýší.

@Ryazanskyj mistr a také jsme dali pb na konci smyčky, pak čerpadlo a zkratovat návrat do samotného kotle

@Stanislav Prochorov Nevím o paradoxech hydrodynamiky, ale všechny učebnice říkají, že čerpadlo by mělo být instalováno v přívodu, a vysvětlují, proč. A pouze ve výjimečných případech je možné ji uvést v přiznání.

@Ryazan mistr znamená, že to na zásobování

Myslím, že jsem někde na YouTube viděl vysvětlení tohoto problému. Myslím, že tento argument je zbytečný. Nemyslím si, že by to mělo nějaký význam, pokud horní ventil PV nenasává vzduch opět, vím to z vlastní zkušenosti. Jestli chcete, můžu se na to podívat. Proč tomu tak je?

@Ryazan hlavní obvod, pokud je uzavřen, výstup je přiměřený. Žádný rozdíl. To je důvodem paradoxu, ať už je to kdekoli. důležité ve vztahu k čerpadlu, to už jsem říkal dříve.

@Ryazan mistr a souhlasím s vaším názorem.

Děkujeme autorovi a klukům za aktualizaci vypouštění vody! Fungovalo to !

Před měřením a preventivní údržbou je třeba vypustit chladicí kapalinu z expanderu a při otevřeném šoupátku změřit tlak vzduchu v něm a poté jej přečerpat. V opačném případě nejsou všechna měření a údaje správné. To je jediný správný způsob. Ve vašem případě se nikdy nedozvíte, jaký je tlak vzduchu v expandéru

Důvod 3. Netěsnost topného systému

Nejvíce nepříjemná je samozřejmě ztráta tlaku v topném systému. Může se nacházet na viditelném místě nebo na místě, které je obtížné si představit. Bez ohledu na to, kde se nachází, se dříve či později odhalí.

Například v případě netěsnosti uvnitř podlahového vytápění. Stane se to, když někdo omylem, ať už shora nebo zdola, navrtá větev. Je snadné ji odhalit, protože se okamžitě objeví skvrna nebo dokonce vytryskne voda. Pro vyřešení tohoto problému je samozřejmě nutné podlahu v místě netěsnosti pečlivě rozebrat, nainstalovat potřebnou spojku a po dokončení instalace oblast znovu vybetonovat.

Jak zabránit vnikání vzduchu do topného systému

Je velmi obtížné zcela zabránit vniknutí vzduchu do systému, ale je možné tento problém minimalizovat a naučit se, jak se ucpání snadno a rychle zbavit:

 • Ujistěte se, že všechny spoje, šroubení atd. fungují správně a netěsní. д.
 • Před uvedením systému do provozu napumpujte kompresorem do systému vzduch o 20 % vyšší, než je provozní tlak. Tlakoměr se měří na začátku zkoušky a po 20 minutách. Pokud se údaj nezmění. nedochází k úniku, systém je uzavřen. Netěsnost je indikována šipkou manometru a charakteristickým pískotem. Aby se konečně zjistily netěsnosti, potřou se hustým mýdlovým roztokem.
 • Systém pomalu naplňte studenou vodou. Po naplnění několikrát odvzdušněte systém pomocí odvzdušňovacích otvorů a Maevského kohoutů. Po každém odvzdušnění je třeba systém doplnit vodou.
 • Doporučuje se používat nerezové nebo bimetalové radiátory.
 • Doporučuje se také neměnit tepelnou kapalinu příliš často. Ve sladké vodě je vždy kyslík.
 • Instalujte větrací otvory ve všech problematických oblastech a pravidelně je používejte. Nebo vybavte své radiátory automatickými zařízeními a ujistěte se, že správně fungují.
READ  Jak zvýšit tlak v kotli FERROLI

Co je se závoďákem ? Celolak Iveca ??? Boční okna na dodávku.

Adaptační období systému, během něhož je nutné znovu a znovu vypouštět a doplňovat vodu. několik dní.

Jaký je normální tlak a jak ho kontrolovat

Na topný systém má negativní vliv jak příliš vysoký, tak nízký tlak, který se měří v atmosférách. Existuje několik dalších typů tlaku:

 • statický. udává gravitační tlak na teplonosné médium (zvyšuje se o 0,1 baru s každým 1 metrem zvýšení);
 • dynamické. vytvořené čerpadlem nebo při zvýšení teploty, které způsobí expanzi tepelné kapaliny;
 • pracovní tlak. součet statického a dynamického tlaku. V soukromých domácnostech je běžná hodnota 1,5 až 2 atmosféry (nebo bar). Ve vícepodlažních budovách může být tato hodnota o něco vyšší než norma, protože potrubí musí být schopno odolat vodnímu rázu (dočasnému přetlaku).
 • Maximum. horní hranice provozu topného systému. V tomto případě může i krátkodobé překročení tlaku způsobit havárii (prasknutí potrubí, radiátorů nebo výměníku tepla kotle).

Provozní tlak vody se měří pomocí manometru. Téměř všichni výrobci do svých moderních plynových kotlů zabudovávají analogové nebo elektrické verze spotřebiče. Pro zvýšení bezpečnosti doporučují odborníci instalovat další manometr, např. na přívodu do kotle. V takovém případě můžete i v případě poruchy hlavního zařízení vždy zkontrolovat nebo porovnat naměřené hodnoty.

Plynový kotel musí být kromě manometru vybaven i měřidlem:

Příčiny poklesu tlaku v plynovém kotli

Pro vytápění velkých venkovských domů majitelé často instalují plynové dvouokruhové kotle. Oproti jiným typům zařízení mají řadu výhod. Spotřebiče na modré palivo jsou úsporné a cenově dostupné, protože plynové rozvody jsou dostupné i v těch nejodlehlejších koutech země. I když se centrální plynová soustava nenachází v blízkosti vašeho domu, můžete si pořídit plynový kotel a v zimě efektivně topit.

Proč jsou dvouokruhové kotle?? Vykonávají dva úkoly najednou. udržují v místnosti požadovanou teplotu a dodávají do domu teplou vodu, takže není třeba instalovat kotel nebo hlavici kotle, aby do kohoutku tekla teplá voda.

Proč dochází k poklesu tlaku v plynovém kotli?

Dnešní trh nabízí různé modely topných zařízení od známých domácích i zahraničních výrobců. Kotle se liší výkonem, velikostí a cenou. Bez ohledu na to, jak dobrý a produktivní kotel nebyl, v procesu provozu může selhat. Nejčastější závadou je pokles tlaku.

Typy tlaku

Pokud je tlak v topném systému nižší, než je požadováno, nefunguje. Hrozí také, že způsobí poruchy topných zařízení. Existuje jasně vyznačené rozmezí, ve kterém je tlak považován za normální. Abychom zjistili, proč tlak v plynovém kotli klesá, je nutné vědět, jaký může být tlak a co ho ovlivňuje.

 • Statická. síla klidového tlaku kapaliny na topný systém.
 • Dynamický. tlak teplonosné látky, která je transportována potrubím a dalšími prvky soustavy.
 • Maximální pracovní tlak. tlak, při kterém ohřívač ještě funguje. Pokud je hodnota ještě vyšší, může to způsobit poruchu.

Tlak v plynových kotlích se měří v atmosférách. U různých spotřebičů lze za normální považovat různé hodnoty tlakové síly. Na topný systém má negativní vliv nízký i vysoký tlak. Pokud například přístroj povolí hodnotu dvou atmosfér, ale tlak se zvýší na tři, je třeba okamžitě podniknout určité kroky. V opačném případě by mohlo dojít k netěsnosti potrubí a selhání celého topného systému.

Vezměte prosím na vědomí! Minimální přípustný tlak lze použít pouze v případě, že je topné médium do systému pouze čerpáno. Voda se při zahřívání rozpíná a tlak se postupně zvyšuje na normální pracovní tlak.

Řízení tlaku

Plynové kotle jsou považovány za high-tech zařízení. Existuje mnoho součástí a komponentů, které regulují spotřebič a udržují jej v provozním stavu. Pokud regulační části z nějakého důvodu nefungují správně, dochází k poruše plynového kotle. V běžných domácnostech se tlak pohybuje mezi 1,5 a 2 atmosférami.

READ  Který ohřívač je lepší s konvektorem nebo keramickým topným tělesem?

Jak regulovat tlak v plynovém kotli

Zejména v systémech s nuceným oběhem klesá tlak v plynovém kotli. Důvody se mohou lišit, ale všechny spočívají v tom, že někde uniká voda. Pokud má dům topný systém, který funguje na principu přirozené cirkulace, může dojít k poklesu tlaku ve spotřebiči v důsledku ucpání. Zřídkakdy je možné problém odstranit vlastními silami. Abyste se vyhnuli problémům, je lepší zavolat odborníka.

Příčiny poklesu tlaku

Pokud zjistíte problémy s topným systémem, měli byste okamžitě hledat jejich příčinu. V řadě případů to nelze vyřešit bez pomoci, protože je nezbytné použít profesionální vybavení. Nejčastějšími příčinami poklesu tlaku v plynových kotlích jsou

 • únik chladicí kapaliny z topného systému
 • nedostatek elektřiny po dlouhou dobu;
 • problémy s expanzní nádobou spotřebiče;
 • dvouokruhový kotel je nesprávně zvolen a není vhodný pro danou aplikaci.

Nízký tlak způsobuje, že topné zařízení přestane fungovat. Pokud klesne tlak topného média, voda do spotřebiče neproudí; pokud klesne tlak plynu, spotřebič se sám vypne. Aby se takovým situacím předešlo, je třeba topný systém řádně udržovat, pravidelně kontrolovat a v případě potřeby opravit. Je lepší předcházet problémům s provozem topného systému, než zůstat v zimě v chladném domě.

Vadné snímače tlaku plynového kotle

Další příčinou poklesu tlaku v plynovém kotli jsou vzduchové kapsy. Jsou způsobeny těmito faktory:

 • Topný systém byl naplněn nesprávným typem tepelné kapaliny;
 • V teplonosném médiu je vzduch, často voda. Pokud není z vody odstraněn pomocí speciálního zařízení před jejím napuštěním do systému, nutně se objeví problém se vzduchovými kapsami;
 • Vnikání vzduchu do systému v důsledku špatného utěsnění spojů;
 • Odvzdušňovací ventil je zablokovaný nebo nefunguje správně.

Vzduchové uzávěry v otopné soustavě nejsou jen záležitostí nízkého tlaku, ale také záležitostí. Ty způsobují v systému hluk, který následně způsobuje vibrace. Při vibracích potrubí dochází k uvolnění spojů, což způsobuje netěsnosti. Vzduch může také způsobit neúčinnou cirkulaci topného média. Některé baterie se nemusí zahřívat vůbec a spotřeba plynu se zvýší dvakrát až třikrát.

Jak problém vyřešit

Rozhodně se nedoporučuje pouštět se do oprav topných zařízení svépomocí, zejména pokud nejste obeznámeni se schématy a principy práce kotlů. V některých případech je však třeba přijmout naléhavá opatření.

Pro obnovení funkčnosti topného systému je třeba provést několik úkonů. Nejdříve je třeba zjistit, proč klesá tlak ve dvouokruhovém plynovém kotli. V systému s nuceným oběhem je nejčastějším problémem únik chladicí kapaliny. K nalezení netěsnosti je nutné důkladně zkontrolovat spoje prvků systému.

Jak vyřešit problém s tlakem?

V takových případech je třeba nejprve zkontrolovat ventil. Před zahájením testu se ujistěte, že je ventil pro doplňování vody co nejtěsněji uzavřen. Zkontrolujte, co se stane, když je plynový kotel vypnutý. Odpojte jej od zdroje napájení. Pokud se totéž děje i při vypnutém kotli, existuje jediné řešení. zavolat servisní firmu, která kohoutek vymění. Nedoporučuje se vyměňovat kohoutek doma svépomocí, protože k tomu může být zapotřebí speciální vybavení.

Pokud se tlak snižuje pouze při zapnutém kotli a nedochází k tomu při používání teplé vody, ale pouze při zapnutí a vypnutí kotle, je příčina závady pravděpodobně v expanzní nádobě. Problém můžete snadno odstranit sami doma. Stačí zvenčí najít závadu. nejčastěji se jedná o škrábanec nebo malou dírku a následně ji zalepit speciálním lepidlem. Pokud je porušení velké, bude oprava vyžadovat pomoc odborníků nebo kompletní výměnu expanzní nádoby.

Přihlaste se k odběru našeho YouTube, skupiny. Yandex Zen. Je zde mnoho užitečného a zajímavého obsahu!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS