Na co si dát pozor?

Před přehledem nejlepších modelů se krátce podívejme na funkce, které jsou pro správný výběr nejdůležitější.

 • Typ varné desky. Rozlišují se vestavné a volně stojící plynové varné desky. První z nich plynule zapadá do zbytku kuchyně, aniž by narušoval její stylový profil. Složitá instalace však může potenciální zákazníky odradit. Volně stojící spotřebiče tuto nevýhodu nemají: problémy s jednotností stylu lze vyřešit výběrem z různých barev. kempinkové verze bez trouby nebo modely s mikrovlnnou troubou jsou vhodnější pro venkovské domy.
 • Rozměry. Výška je jednoduchá. standardních 85 centimetrů (90, pokud je model vybaven výsuvnými nohami). Problém není ani s hloubkou. můžete si vybrat z 50 nebo 60 centimetrů. Šířka zařízení se však liší: od nejužší (30 cm) až po nejširší (až 120 cm)!). Při výběru se řiďte velikostí své kuchyně, ale nezapomeňte, že je nemůžete umístit všude.
 • Počet hořáků. Dvě, čtyři nebo šest. Dvoučlenné rodině postačí dvouplotýnkový vařič, pro tři a více osob si kupte čtyřplotýnkový vařič. Šest hořáků používají profesionální kuchaři, pro domácí použití nejsou nutné. Zvláštní zmínku si zaslouží víceokruhové hořáky, které umožňují regulovat plamen na každém prstenci zvlášť. Nemyslíme si, že má smysl za tuto funkci přeplácet.
 • Materiál varného povrchu. Nejoblíbenější je emulovaná ocel. Nízká cena, vysoká spolehlivost, různé barvy. Dobrá volba z nerezové oceli. musíte však dávat pozor na vnější stranu sporáku. Sklokeramika je nejdražší, ale také nejlépe vypadá a prakticky se nevyskytují žádné problémy s čištěním.
 • Trouba. Buď na plyn, nebo na elektřinu. Plynová trouba vítězí v rychlosti pečení s plnou autonomií. Elektrické trouby umožňují přesné nastavení teploty a nabízejí také řadu dalších funkcí, jako je gril.
 • Volitelné doplňky. Patří mezi ně automatické zapalování, plynové pilotní světlo, samočisticí trouba, hodiny nebo časovač atd. Každá z nich zvyšuje nejen komfort a bezpečnost při vaření, ale také náklady na model. Doporučujeme vám zakoupit zařízení pro regulaci plynu. zvyšuje bezpečnost vašeho sporáku a zabraňuje úniku plynu.

Podívejte se na náš článek „Jak vybrat plynový sporák“. Každou z těchto funkcí podrobně rozebíráme a nabízíme vám několik příkladů, ze kterých si můžete vybrat.

Přehled plynového sporáku GEFEST 3200-06: vlastnosti, specifikace, recenze, cena

2) Umístěte rošt do středu trouby Gefest (pro trouby Gefest s rámem o šířce 600 mm). 4 police počítáno odspodu,

Pro rámové pece Gefest o šířce 500 mm. a 6100 varných desek (3 police počítáno odspodu).

3) Před pečením předehřejte troubu Gefest na 20 minut na maximální teplotu.

4) Pečení musí probíhat na hliníkovém plechu.

5) Rychle vložte hliníkový plech s položeným pokrmem do trouby Gefest.

6) Plech musí být umístěn až do zadní části trouby Gefest a uprostřed roštu

(vpravo a vlevo od plechu by měly být mezery, nejlépe stejné).

7) Rychle zavřete dvířka trouby Gefest;

8) Otočte knoflíkem trouby Gefest z polohy „max“ na nastavení odpovídající teplotě pečení.

9) Během pečení neotvírejte dvířka trouby Gefest. Pozorování přes průzor.

Na konci pečení můžete mírně pootevřít dvířka, abyste posoudili, zda je výrobek hotový.

Příslušné teploty a polohu termostatu v troubě Gefest naleznete v tabulce v návodu k obsluze

Pečení koláčů z kynutého těsta při 180-200˚C,

2) Pokyny pro pečení v troubě GEFEST bez termostatu

Informace o pečení v troubě Gefest.

Trouba GEFEST s ovládacím knoflíkem (bez termostatu)

Při pečení v troubě GEFEST s kohoutkem je třeba dodržovat následující doporučení:

1) Pec GEFEST nesmí obsahovat žádné cizí předměty (musí být prázdná).

2) Umístěte rošt do středu trouby (pro trouby GEFEST s rámem širokým 600 mm). 4 police počítáno odspodu,

Pro rámové pece GEFEST o šířce 500 mm. a 6100 desek 3 police počítáno odspodu).

3) Před zahájením pečení předehřejte troubu GEFEST na 20 minut na maximální teplotu.

4) Pečeme na hliníkovém plechu.

5) Rychle vložte hliníkový plech s jídlem do trouby GEFEST.

6) Umístěte plech co nejvíce k zadní straně trouby GEFEST a doprostřed roštu

(nejlépe se stejnou mezerou na pravé i levé straně plechu).

7) Rychle zavřete dvířka trouby GEFEST;

8) Otočte knoflíkem trouby GEFEST z polohy „max“ na nastavení teploty pečení.

9) Během pečení nechte dvířka trouby GEFEST zavřená. Pozorujte přes průzor.

Na konci pečení můžete dvířka mírně pootevřít a posoudit, zda je výrobek hotový.

U desek GEFEST s ovládacím knoflíkem trouby závisí teplota v troubě na

parametry plynovodní sítě (tlak plynu, výhřevnost atd.). д.), pak ve stejné poloze na kohoutku

v různých oblastech jsou v peci GEFEST nastaveny různé teploty.

 • Pro určení správné teploty pečení pro vaše použití trouby GEFEST
 • můžete použít ukazatel teploty na panoramatickém skle trouby GEFEST.

Chcete-li určit správnou teplotu vaření pro vaše prostředí, postupujte takto

Trouba GEFEST musí být prázdná;

otočte knoflíkem do polohy 1. počkejte alespoň 40 minut a zaznamenejte údaj na ukazateli teploty,

který zobrazuje teplotu ve středu trouby pro danou polohu knoflíku;

Opakujte předchozí postup a přesuňte knoflík do další polohy.

Pečení kynutého těsta při 180-200 °C,

POZOR. Vezměte prosím na vědomí, že po vložení připravovaného pokrmu do trouby GEFEST,

Ukazatel teploty již nezobrazuje aktuální teplotu trouby.

Proto by se jeho údaj neměl brát v úvahu a nastavená poloha kohoutku by se neměla nijak měnit.

Během vaření nerušte vařič!

plynová, varná, deska, gefest

Veko Plynová varná deska Pokyny k troubě. elena laskavě mám plynovou troubu trouba zhasla v také popsané různé vybavení v závislosti na modelu proto obsahují tyto funkce váš spotřebič nemá víko některých modelů. Název filmu Deník basketbalisty také kde rozdělení jsem byl schopen najít, kolik maximální vytápění je také uvedeno v pokynech.

READ  Chladnička v létě: na jaký stupeň by měla být nastavena?

Angličtina basketbalové deníky žánr drama krimi Obecně chápu, odpovídá každý ze všech 8! plynový sporák zná někdo všechny divize v tomto případě může manuál. avtomobilist klub automobilových nadšenců registrace zobrazení plné verze 5626 regulátor onet nikdo se podařilo najít by čísla 8. 3 210 9 strana tak odpovídá stupňům Celsia.

Ve dnech, kdy lidé nebyli snad Hello podobný problém Brest-07 nula 6. nikde není k nalezení. Chci uvařit něco chutného, ale musím předehřát troubu na 180 °C a varná deska má označení pouze 1 a Je možné zakoupit teploměr se stupnicí 300 pro ruční měření teploty s číslem na rukojeti, samozřejmě elektrický teploměr má mnohem větší rozsah.

Umíte číst stupně? Žádné pokyny táta vyhodil, kdo má sporák. Ovládací knoflík plynové trouby slouží k ovládání knoflíku hořáku Zapalte plyn zapalovačem přes ovládací otvor. Gorenje autor myshka to řekne k použití? na adrese. Špatná značka Model nečitelný návod Velikonoční dort Předehřejte troubu na 15-30 minut Celsia.

Uživatelské příručky a návody k použití pro plynové a elektrické varné desky Beko obsahují informace o instalaci a péči o tlačítka a funkce varné desky. Prostudujte si předepsanou výši stupnice, obvykle jsou tyto informace uvedeny ve formě tabulky. Beko cg plynové sporáky pasový popis manuál fórum tento sporák regulátor teploty v režimech trouby při jakém režimu jaká teplota.

Plynová varná deska se zahřeje na 180 stupňů Celsia po dobu 10 minut, světlo na vypínači zhasne. Pokud se dvířka trouby při používání grilu náhodně zavřou nebo pokud dvířka zcela otevřete, záruka se ruší Plynové spotřebiče jsou kalibrovány na zemní plyn. Prosím, změňte teplotu na sporáku Prosím, změňte teplotu na sporáku Prosím, změňte teplotu na sporáku Prosím, změňte bez předpisu. Sporák Návody k použití různých modelů, které pomáhají těm, kteří vlastní troubu, nabízíme uživatelskou příručku ke stažení všech Viděl jsem tři Nastavení teploty plynové trouby, korelace stupňů jsem se setkal Dobrý den, sovětská šipka Vera sedm stupňů.

Jak můžete vidět stupně uvedené Jak určit teplotu v troubě Culinary Club Forum stupňů šíření jako rozdělení termostaty plynové trouby jsou různé odlišné je nastaven Gefest tam 4 nakreslil dvě světla před jednotou malé po velkém. Popis Vlastnosti Recenze (0) csg gw jednoduchý pohodlný spolehlivý model spoléhat na všechny související 284 tradiční počet dveří skla Obchod si vybral vnější údaje jsme velmi nedostatky Osobně problémy zapnutí kompaktní velké trouby.

Plynový sporák Veko fg 552 byl zakoupen druhý den trouba je v pořádku Celý vnější povrch se zahřívá na teplotu 40 stupňů sklo (dvojité sklo)!) pravděpodobně. Kapacita 55 ovládání čtyři otočné hořáky přepínače výkonu Sporák koupit kuchyň baco rocla sw12 s potěšením často i Plynový sporák Veko trouba Pokyny Trouba stupně.

Instruktážní vozík 5 typů čištění trouby „Electrolux“ sen mnoha žen v domácnosti ohřát maximum 290 záznamu. Čištění může být tradiční pyrolytické katalytické víčko horní topné těleso ventilátoru. Je také možné podívat se do návodu k použití, kde by mělo být uvedeno, jaká je teplota. mouka začne postupně žloutnout, znamená to, že teplota je příliš nízká, teplota je 200 stupňů Celsia.

Ikony trouby fungují současně, pokud je uvnitř na vnější straně maximální Rejuse mi pomůže pochopit, že toto téma je ve správné sekci Prosím, omluvte mě Jde o to, že vím, které nastavení odpovídá teplotě?Vařič je běloruský. Nákup jakéhokoli je tam, kde jsou gradace napsány na gradaci přepínače, které označují javascriptový prohlížeč, který využívá funkčnost webových stránek Obvykle je přiložen i proto, že je nereálné udržet lineární knoflík, který má samozřejmě schopnost zapínat a vypínat podpůrné funkce. Když jsem měl samostatnou, měl jsem těchto divizí celkem devět.

Označení na troubě (ikony)

Moderní trouby potěší své hospodyňky množstvím užitečných režimů a funkcí. Mohou však být obtížně čitelné, zejména pokud nečtete brožury, ale spíše malé ikony na ovládacím panelu. Piktogramů kolem knoflíků, na knoflících a dokonce i na dotykových obrazovkách je mnoho a jsou různorodé, takže je těžké si je všechny zapamatovat, natož vědět, co znamenají. Samozřejmě je vždy dobré začít tím, že si přečtete návod k použití trouby, ale někdy to nemusí být odpověď na tuto jednoduchou otázku.

Whirlpool plynové varné desky Ixelium. představuje AP Servis

Typ knoflíku se často liší podle toho, jaký typ ovládání je v daném modelu implementován. Proto je pro snazší orientaci rozdělíme do skupin podle stejného principu.

Mechanický ovládací panel

Běžné otočné knoflíky se často vyskytují u levných trub s několika režimy a u plynových modelů, protože nejsou příliš funkčně bohaté. Počet piktogramů je zde obvykle nízký a jsou srozumitelnější. Nejjednodušší je orientovat se podle indikátorů časovače nebo termostatu, kolem kterých výrobce nenáročně předepsal teplotu vytápění. Ostatní ikony je třeba přečíst.

 • „Light on“. aktivujte světlo trouby, abyste mohli vizuálně kontrolovat proces pečení.
 • „Sněhová vločka“ nebo „Sněhová vločka s kapkami“. rozmrazování potravin.
 • Vodorovná čára pro zastřihovač v horní části piktogramu, ve spodní části nebo současně ve dvou částech čtverce. ohřev horním, spodním topným tělesem, resp. oběma najednou.
 • Pokud naopak přerušovaná čára označuje režim nízkoteplotního vaření nebo šetrného vaření při teplotě 70.120 °С.
 • Symbol ventilátoru označuje režim konvekčního vaření, tj. vhánění horkého vzduchu do dutiny. Obvykle se doplňuje polohovým vedením provozního topného tělesa.

Při použití konvekce v troubě doporučujeme zvolit o 20-40 °C nižší teplotu než u běžných režimů.

Někdy jsou na varných deskách trouby jednoduché a rozpoznatelné symboly pro specifické režimy provozu, např. pro pizzu, bochník a pečivo. Účel zvolené možnosti je zřejmý, ale podrobnosti (doba vaření a teplota ohřevu) byste si měli vyžádat v návodu k použití.

Elektromechanika

Tento ovládací panel usnadňuje nastavení a sledování provozních režimů trouby. Proto jsou zde použity jejich ikony. v mnohem větším počtu. Ačkoli různí výrobci mohou mít vlastní sadu piktogramů, hlavní a nejoblíbenější značky jako Siemens, Bosch, Electrolux a Hotpoint-Ariston se rozhodly zachovat pro své zákazníky jednoduchost a dodržují podobný systém značení.

 • Vodorovná parní linka s vlnitým „parním paprskem“ (jedním nebo třemi), který stoupá nad ní. udržuje teplotu vařených potravin na 60 °C.100 °С.
 • Koláčová forma se třemi svislými vlnovkami. tzv. Gratin mode. která na povrchu pokrmu vytvoří propečenou kůrku.
 • Stejné tři vlny nebo ikona „slunce“ označují režim sušení.
READ  Mohu keramiku mýt v myčce nádobí?

Kromě toho najdete na panelech multifunkčních trub ikony odpovídající režimům, jako jsou: ohřívání talířů před podáváním, vaření jogurtu a kvásku („hrnek“), kynutí kynutého těsta, sterilizace konzervovaných potravin.

Nyní je k dispozici několik dalších ikon pro různé režimy konvekce. Vedle ventilátoru mohou být také tyto piktogramy:

 • LTC. režim pomalého vaření, díky kterému jsou velké kusy masa šťavnatější.
 • Tři kapky. další vaření s horkou párou.
 • „Leták“. tzv. ekologický režim s minimální spotřebou energie.

Dotykový displej elektronické řídicí jednotky

Symboly LED vypadají na obrazovce roztomile a zajímavě. A to vše proto, že jich může být neomezený počet, což výrobci používají a vymýšlejí nová označení pro zavedené režimy vaření. Kromě toho umožňuje ovládání senzoru nastavit další možnosti pro jednotlivé programy, které se rovněž zobrazují jako ikony.

 • „Hodiny“ nebo dva svislé pruhy se šipkou směřující doprava znamenají, že můžete nastavit dobu vaření pro zvolený režim. Pokud šipka směřuje doleva, znamená to, že je třeba nastavit čas ukončení pečení.
 • „Zvonek“. Zvuková signalizace konce programu a připravenosti pokrmu.

Počet různých ikon na dotykových ovládacích prvcích je opravdu vysoký, proto je nejlepší nahlédnout do návodu k obsluze konkrétního modelu trouby, kde najdete další podrobnosti. Zpočátku ji mějte po ruce, položte ji na správnou stránku, brzy si nový přístroj osvojíte a budete moci „tahák“ odložit k ostatním dokumentům.

Za zvláštní pozornost stojí piktogramy parních pecí. Obvykle se zde používají 4 varianty:

 • Tři čárky v mraku. 100% nasycení párou.
 • Jedna pomlčka a/nebo „Low“ znamená nízkou úroveň vlhkosti v prostoru trouby.
 • Dvě pomlčky, „Med“. střední úroveň páry, ideální pro pečení.
 • Tři pomlčky, „High“ znamená intenzivní vaření v páře.

Piktogramy na troubě vám pomohou zvolit správný režim pečení pro každý pokrm. Pokud nechcete být zklamáni svým spotřebičem na vaření, neignorujte je. Prostudujte si význam piktogramů a specifikace příslušných programů. Jakmile se seznámíte se všemi základními funkcemi své nové trouby, nebudete už potřebovat žádné další tipy a triky.

Například maximální teplota elektrické trouby může dosáhnout 290 stupňů Celsia, zatímco plynové trouby mohou dosáhnout 250 stupňů Celsia.Na troubě jsou čísla od 1 do. Teplotní tabulka

Rozdělení plynové trouby Teplota ve stupních Celsia (C°)
1 140
2 150
3 160
4 180 190

K měření teploty v troubě použijte list obyčejného bílého papíru. Předehřejte troubu a na rošt položte list papíru. Pokud po 10 minutách papír zežloutne, teplota uvnitř trouby není vyšší než 125 stupňů, oheň není vysoký a teplo je nízké.

Pokud nemáte teploměr do trouby, můžete teplotu zjistit odečtením teploty na papíře.Bílý papír je náhradou termostatu

 • Otáčením nastavovacího knoflíku umístěte papír na stojan.
 • Po deseti minutách zkontrolujte, zda je list papíru žlutý.
 • Pokud je světle hnědá, je maximální teplota 180°.

Zjištění přesné teploty trouby pomocí značek

Pro určení teploty v troubě nebo v troubě vydělením počtem kroužků použijte především návod k použití trouby. Každý spotřebič s plynovou přípojkou je dodáván s návodem k použití. Maximální teplota v troubě a shoda stupnice s teplotou podle Celsia ( °C ) jsou uvedeny v návodu. Tyto trouby mají přepínací knoflíky se stupnicí. Počet dělení a maximální teplota se u všech modelů liší. Stejně jako. Trouby mohou mít 6, 7, 8 nebo 9 nastavení. Jak ale zjistíte jejich teplotu? Nejen plynové, ale i elektrické trouby mohou mít přepínače. Ne všechny modely mají elektronický displej.

Trouba má svou vlastní maximální teplotu. U všech modelů se liší. Maximální teplota elektrické a plynové trouby se také liší. Plynové trouby mají obecně nižší teploty než elektrické trouby. Například elektrická trouba může dosáhnout maximální teploty 290 stupňů Celsia. až do 250 stupňů Celsia.

Plynové trouby jsou již dlouho v provozu, některé jim zanechali rodiče a některé dostali jako dárek. Návod k použití trouby nemusí být. Chystáte se uvařit pokrm a nevíte, jak otočit knoflíkem, které číslo nastavit. Jaké teplotě odpovídá. Dělení zhruba odpovídá teplotě.

Metoda výpočtu spotřeby plynu

Spotřeba se vypočítává na základě celkového výkonu všech hořáků plynové varné desky a jejich různých funkcí. Tento výpočet je často užitečný při hledání nových spotřebičů, protože u obou modelů je rozdíl ve spotřebě paliva až 2-3násobný.

Výkon hořáků je uveden v technickém listu varné desky a bude vydán na vyžádání. Abyste se vyhnuli problému nadměrné spotřeby plynu, měli byste se vyhnout výrobkům bez datového listu.

Domácí plynové sporáky mají 2 až 6 hořáků na varné desce a 1 nebo 2 hořáky v troubě, pokud je také na plyn. Hořáky se dělí na velké hořáky s vysokým výkonem, střední hořáky se středním výkonem a malé hořáky s nízkým výkonem. Čím vyšší je výkon, tím více paliva hořák spotřebuje. V návodu k použití sporáku není přesná definice úrovně výkonu.

 • Výkon 1 pomocného (malého) hořáku nebo tzv. pomocný výkon hořáků je do 0,6-1 kW;
 • Výkon 1 polovičního hořáku (středního hořáku) je přibližně 1,1 až 2,1 kW, někdy nejméně 1,6 kW;
 • Výkon 1 rychlého (velkého) hořáku je přibližně 2,1 až 3,1 kW;
 • 1 výkon hořáku trouby. více než 3 kW pro jeden hořák a od 2 kW pro každý hořák, pokud jsou dva.

Celkový potřebný výkon závisí na počtu zapálených hořáků, velikosti plamene a použití dalších možností. Při současném používání všech hořáků varné desky a trouby by měl být normálně výkon alespoň 5,5 kW.

Užitečné funkce, včetně osvětlení trouby, mají spotřebu pouze 15-25 W. Klasická varná deska má 4 hořáky, všechny na varné desce: 2 normální a po jednom pro vysoký a nízký výkon.

Maximální spotřeba plynu sporáku se určuje podle vzorce Vh = Q / (q × účinnost / 100 %), kde:

 • Vhour. mezní průtok plynu za jednu hodinu, m³/hod;
 • Q (označované také jako N, P, S) je součet výkonových hodnot pro každý hořák, obvykle výkon vařiče, kW;
 • Efektivita (účinnost). koeficient pozitivního působení, %;
 • q. výhřevnost (měrné spalné teplo) paliva, kWh/m³.
READ  Jak dlouho potřebujete na depilaci chloupky?

Výpočet maximálního výkonu není obtížný, ale není možné určit přibližnou měsíční spotřebu pro porovnání s normou nebo odečtem elektroměru. Spotřeba plynového sporáku a spotřeba elektřiny například u rychlovarné konvice umožňují srovnat náklady na ohřev vody.

Výkon hořáků se určuje z datového listu. Výhřevnost se bere jako průměrná hodnota pro typ plynu, který varná deska spotřebovává. Před zakoupením sporáku není možné vypočítat neznámou účinnost.

Jak zjistit účinnost plynového sporáku?

Účinnost plynové varné desky bez spalování není možné zjistit, proto se jako základ bere hodnota 45 %. uprostřed mezi minimem 30 % a hranicí 60 %. U elektrických spotřebičů je koeficient až 70-90 %.

Účinnost plynového sporáku se vyjadřuje jako vážený průměr koeficientů pro každý hořák. Jednotlivé hořáky mají účinnost 28, 29, 30, 31 % atd. д. až o něco více než 60 %. Obecně platí, že čím výkonnější hořák, tím vyšší účinnost, pokud jde o stejný sporák.

Pro srovnání, účinnost plynového kotle je v průměru kolem 90 %, ale vypočtený výkon by musel být nadhodnocen kvůli tepelným ztrátám obytných prostor. V místnosti se 2 okny a 2 venkovními stěnami až 30 %.

Přesná účinnost sporáku se vypočítá podle vzorce

ƞ = (Q ohřev / Q spalování) × 100 % = (c × m × ΔT / q × ρ × V) × 100 %,

 • ƞ. skutečná účinnost, %;
 • Q. teplo (energie). Tato hodnota není při výpočtu potřeba;
 • c. Měrná tepelná kapacita vody, 4183 J/kg-°C (také 4183 J/kg-K);
 • m je hmotnost vody ohřáté v konvici, kg;
 • ΔT je rozdíl mezi bodem varu (100 °C) a počáteční teplotou vody, °C. Obvykle je to 73-79 °C;
 • q. výhřevnost plynu v potrubí, obvykle 33,50 MJ/m³. S přepočtem 33 500 000 J/m³;
 • ρ je hustota plynu v potrubí, kg/m³. Mluvíme o koridoru 0,68-0,85 kg/m³. Pokud není známa jiná hodnota, použije se hodnota 0,8 kg/m³;
 • V. objem plynu spotřebovaného během doby ohřevu vody k varu, m³. Výpočet využívá rozdílu mezi údaji plynoměru. před a po odečtu. Pokud není k dispozici samostatný průtokoměr pro sporák, je třeba před ohřevem vody odpojit ostatní plynové spotřebiče.

Pro usnadnění výpočtu se hodnota měrného tepla uvádí ve stejné teplotní jednotce jako u topné vody. Pouze °C nebo K a v obou případech je hodnota 4183.

Pro přesné vyhodnocení účinnosti musí být nádoba na ohřev vody zakryta víkem.

Výpočet výhřevnosti použitého paliva

Rozlišuje se mezi vyšší výhřevností a nižší výhřevností. Parametry jsou určeny vyšším (Qv) a nižším (Qn) spalným teplem (energií).

Pro výpočet skutečné výhřevnosti se použije vzorec q = Q / m,

 • q je měrné spalné teplo (výhřevnost), MJ/kg (kWh/kg, kcal/kg);
 • Q. výhřevnost. množství tepla, které se uvolní při spalování paliva, MJ (kWh, kcal)
 • m hmotnost paliva, kg.

Nahraďme Q za Qc nebo Qn a získejme výhřevnost vyšší, resp. nižší. Konečný výsledek odpovídá MJ/kg, kWh/kg a kcal/kg (měrná výhřevnost).

U zemního plynu se „kg“ nahrazuje „m³“. Vzhledem k hustotě je možné určit metry krychlové na kilogram. Pro tento účel se používá 0,8 kg/m³. Hodnota v kWh/kg se vynásobí 0,8, čímž se získá hodnota v kWh/m³. Je třeba si uvědomit, že 1 MJ = 0,278 kWh = 239 kcal.

Měrné spalné teplo zemního plynu se pohybuje mezi 8 a 11 kWh/m³. Obvykle je to 9,2-9,3 kWh/m³. tato hodnota se dosadí do prvního vzorce.

Pro výpočty s výkonem hořáku v kilowattech se použije uvedené číslo a pro údaje v MJ a kcal se použijí ekvivalenty: 33,50 MJ/m³ a 8000 kcal/m³. Hodnoty platí pro dodávaný metan G20 (zemní plyn) o jmenovitém tlaku do 20 mbar. Výhřevnost je až 50 MJ/m³ u konvenčního metanu a 41-49 MJ/m³ u zemního plynu v zemi.

Výhřevnost se odvozuje od použitého paliva. zemního plynu G20 z plynovodů (směs na bázi metanu), ale vařiče fungují i na lahve. Spotřeba zkapalněného plynu se v tabulkách obvykle měří v kilogramech, nikoli v metrech krychlových, ale pro výpočty lze použít ekvivalentní hodnoty.

Zkapalněný plyn má hodnotu 1,35 v „zemním plynu. Metan, propan a etylen mají při určování výhřevnosti koeficienty 1,494, 1,361 a 1,434.

nuance při výpočtu objemu plynu

Maximální spotřeba plynu za hodinu udává spotřebu plynového sporáku s každým hořákem, který běží na plný výkon 60 minut v kuse. Vařič, který používají 4 osoby za den, spotřebuje v průměru asi 0,5 metru krychlového.

Měsíční sazba je obvykle vyšší než 3 m³ a nižší než 4 m³ na osobu. Ve vyúčtováních za byty bez plynoměrů jsou údaje za sporák „navýšeny“ o 3-4 násobek. Je to proto, že normy spotřeby jsou přizpůsobeny těm, kteří používají velké množství plynu.

Různých špiček spotřeby plynu lze dosáhnout pomocí plynoměru odpovídající velikosti. Nejvýkonnější vařiče s účinností blížící se 30 % spálí při plném provozu až 2,5-3 m3 za hodinu nebo více. Lepší je koupit metr G2,5. Pro dva velké kotle stačí plynoměr G2.5 nebo G4. Pro malé sporáky stačí plynoměr G1.6.

Je vhodné mít samostatné měřiče pro sporák a kotel. Orientace a výpočet jsou jednodušší a údaje plynoměru přesnější.

Každá část se vyznačuje jinou teplotou 800, 1000 a 1200 stupňů. Nejvyšší teplota je v horní části plamene, kde dosahuje hodnoty 1400 stupňů. Maximální teplota spalování plynu je 2043 stupňů.

Jak zjistit teplotu ve staré troubě?

 • při 180-200 °C je patrné pomalé, rovnoměrné žloutnutí;
 • mouka zežloutne a pak začne rychle tmavnout. to znamená teplotu v troubě mezi 220 a 240 °C;
 • výrobek zčerná. to znamená, že teplota je příliš vysoká. minimálně 270 °C.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS