Jak skrýt odsavač par?

Pokud jste zakoupili špatný model nebo jste po instalaci odsavače změnili design interiéru, lze jej skrýt do potrubí. Výhodou tohoto způsobu je, že nad digestoří zůstane prostor pro uložení nádobí.

Neobvyklá, ale účinná zrcadlová fólie. Díky vizuální iluzi se všechny nepotřebné věci doslova rozplynou v prostoru.

potřebujete, nebo, nepotřebujete, digestoř

Nejčastěji však není třeba uzavřít samotný odsávací systém, ale potrubí, které z něj vede. Existují 4 základní způsoby, jak toho dosáhnout:

 • Skryté ve stropě. Napínaná nebo zavěšená stropní konstrukce umožňuje úplné skrytí nevzhledných komunikací. Musíte ji však umístit na nižší úroveň, protože standardní trubky mají průměr 10-15 cm.
 • Zastrčený v krabici. Ozdobné krabice se vyrábějí z dřevotřísky, dřevovláknitých desek, dřeva, kovu, sádrokartonu. Jedná se o nízkou úroveň obtížnosti, takže ji lze provádět samostatně. Nevýhodou této metody je nedostatek dalších funkcí.
 • Vyjměte skříňku z horní řady. Další druhá řada výklopných skříněk umožňuje nejen zvětšit úložný prostor, ale také skrýt vlnovky vedoucí k ventilaci.
 • Sladění s barvou stěn. Metoda je vhodná pouze pro jednobarevné povrchové úpravy. Když kulatou trubku přemalujete v barvě zdi za ní, jednoduše se rozpustí.

Pokud vám komín v interiéru nevadí a odpovídá stylu vaší kuchyně (podkrovní, moderní, high-tech), nechte ho tak, jak je. Případně z něj můžete udělat akcent a natřít ho libovolnou barvou.

Použití iluze se zrcadlovou fólií

Potřebujete vestavný odsavač par, nebo ne?

Zatímco někteří lidé považují odsavač par za přirozené rozšíření kuchyňské sestavy vedle sporáku, chladničky a dřezu, jiní jej v době elektrických spotřebičů považují za nepodstatný. Pokud chcete vědět, zda potřebujete odsavač par pro svou elektrickou varnou sestavu, musíte zvážit, k čemu slouží a co dělá.

Obecně platí, že odsavač par se nejlépe hodí k tradiční plynové varné desce. Při vaření vydávají spálený zápach, který lze běžným větráním obtížně odstranit. Proto je účelový spotřebič, který nasává všechen ten zapáchající vzduch, více než dobrý nápad.

Elektrické a indukční varné desky tuto nevýhodu nemají: nevypouštějí oxid uhelnatý, a proto se někteří domnívají, že odsavač par není potřeba. Během vaření však probíhají téměř všechny varné procesy stejně. na starých i nových sporácích. Z obou typů spotřebičů se dobře šíří mastnota i jiné silné pachy a chutě.

Odsavač par vás zbaví všech nepříjemných pachů, které vám kazí náladu a chuť k jídlu. To je důležité zejména pro rodiny, které jsou zvyklé trávit hodně času v kuchyni a společně snídat, obědvat a večeřet. Čištění vzduchu je nezbytné v každé místnosti a nezávisí na typu sporáku. V kuchyni s elektrickou varnou deskou je proto vhodné, nikoli však nezbytné, instalovat odsavač par.

Díky nasávání vzduchu zachycuje digestoř saze, mastnotu a nečistoty díky speciálním filtrům známým jako lapače tuků. V případě plynové varné desky navíc odstraňuje přebytečný plyn, který se při používání nespaloval. To nejen čistí vzduch, ale také pomáhá udržovat čistší a bezpečnější prostředí a chrání okolí před mastnotou a znečištěním.

Pokud se totiž sebemenší kapky tuku nevsáknou do kapuce, nakonec se usadí na povrchu kolem vás.

Nicméně i přes tolik pozitivních vlastností zařízení si ho ne všichni lidé do kuchyně nainstalují. Někdy je to proto, že nevědí, proč digestoř potřebují. Abyste pochopili, zda majitel bytu potřebuje, nebo ne, je dobré zvážit výhody a nevýhody.

Na některých internetových fórech se vedou dlouhé debaty o tomto poměrně nenápadném interiérovém doplňku. Někteří uživatelé tvrdí, že se bez digestoře obejdete, jiní tvrdí, že ji potřebujete. V tomto případě se však nemusíte stavět na žádnou stranu. Zde se každý rozhoduje sám za sebe.

Výhody odsavače par jsou nezanedbatelné. Zde jsou některé z nich:

 • Odsavač par rychle zbaví kuchyň štiplavých pachů, aniž by se šířily do zbytku bytu. Tato funkce je užitečná zejména v malých bytech nebo garsonkách, kde nejsou žádné stěny a kuchyňská linka je v jedné rovině s místností.
 • Díky speciálním filtrům dokáže odsavač odfiltrovat mastnotu a saze z nábytku, podlah, oken a stěn. Pokud není k dispozici odsavač par, výpary a mastnota se hromadí na povrchu kolem odsavače.
 • Jako větrací zařízení může zvýšit proudění vzduchu v bytě, pokud je nedostatek vzduchu při přirozeném větrání domu. To umožňuje udržovat v místnosti stále zdravé klima.
 • Při vaření vzniká velké množství vlhkosti, která zvlhčuje vzduch. Odsavač par tento problém nemá. absorbuje přebytečnou vodu z atmosféry.
 • Dobré i pro ty, kteří mají rádi dobrou ergonomii: nad elektrickou varnou deskou nemůžete mít zavěšenou další skříňku, ale můžete ji mít umístěnou přímo nad digestoří.
 • Pokud máte plynovou varnou desku, tento odsavač par také eliminuje zplodiny a zkažené potraviny, které vznikají při spalování. Nesmí se však používat správným způsobem. nesmí se zapínat současně s plynem.
 • V přístroji jsou obvykle zabudovány žárovky, které jsou užitečné pro osvětlení varné desky. V opačném případě by se musely namontovat samostatně, což je pro mnoho lidí mnohem obtížnější.

Někteří lidé se nejen zdráhají instalovat odsavač par do své domácnosti, ale jsou obecně proti němu. Domnívají se, že jeho popularita je jen marketingový trik a nemá žádný přínos. Stojí za to vyslechnout si jejich argumenty a rozhodnout se pro sebe:

 • První, čeho si všimnete po zapnutí spotřebiče, je jeho hlučnost. Existují sice i tiché modely, ale ty jsou obvykle mnohem dražší. Hluk vzniká při provozu jakéhokoli větracího zařízení, ale nelze tvrdit, že může některé lidi obtěžovat.
 • A je mnoho lidí, kteří žijí celý život bez digestoře a vůbec jim to nevadí. Jejím hlavním argumentem proti ní je, že je zbytečná: navzdory všem deklarovaným funkcím je její účinek sotva znatelný.
 • V malých místnostech lze snadno větrat i bez dalšího vybavení. Stačí otevřít okno a venkovní vzduch v kombinaci s odsávacím ventilátorem udělá své. Ti, kteří úspěšně větrají bez odsavače par, nevidí smysl v jeho instalaci.
 • S tím souhlasí i majitelé velmi malých kuchyní, kde není možné instalovat nic jiného než to, co už tam je. Odsavač par je obecně poměrně těžkopádný stroj. Přestože existují i menší modely, jejich cena je vyšší.
 • Další nevýhodou je, že odsavač par je zařízení přímo napojené na ventilační systém. Může také způsobit průvan v komíně instalatéra a způsobit problémy v sousedních bytech. Tímto způsobem nedosáhnete optimálního klimatu ve vlastním domě, aniž byste ho kazili svému okolí.
 • Pokud není filtr výfukového vzduchu čištěn, vytváří se v něm usazeniny mastnoty a nečistot, které jsou ideálním prostředím pro patogenní bakterie a další škodlivé organismy. Tento argument je nejsnadněji napadnutelný: pokud budete spotřebič pravidelně čistit (což byste měli), nebudete mít tento problém. Pokud však odsavač par nemáte, nemusíte ho čistit vůbec.
 • Jsou dalším kuchyňským spotřebičem, který vyžaduje hodně peněz a ne každý ho má.
READ  Co je úspornější než kotel nebo plynový kotel

Mnoho těchto nevýhod je založeno na tom, že lidé neznají alternativy těžby. Abyste se mohli rozhodnout, musíte zvážit celou řadu variant.

Existují 2 hlavní typy digestoří: průtokové a recirkulační. Liší se způsobem, jakým fungují. První z nich mají tradiční způsob odvětrávání vzduchu, tj. ven, druhé ho nikam neodvádějí, ale filtrují ho a vracejí zpět do místnosti.

Průtočné konstrukce jsou mnohem účinnější a zvládnou větší průtok vzduchu za jednotku času. Jsou proto ideální pro časté vaření na tucích nebo mastných pokrmech. Instalace těchto systémů je však složitější: musíte si najmout odborníky, kteří zařízení připojí k větracím šachtám domu. Navíc je zapotřebí zpětný ventil, aby se zabránilo návratu znehodnoceného vzduchu do bytu.

Recirkulační odsavače jsou mnohem kompaktnější a vyžadují méně instalace. Jejich funkčnost je však omezená: nemohou zabránit nepříjemným pachům, protože veškerý vzduch proudí zpět skrz ně. Přesto jsou schopny odstraňovat nečistoty a mastnotu z ovzduší. Z tohoto důvodu je nutné pravidelně měnit vestavěné filtry.

Pro ty, kteří si obtížně vybírají, jsou k dispozici kombinované modely, které mohou střídavě pracovat v režimu recirkulace nebo odsávání. Samozřejmě budou dražší a všechny komplikace spojené s instalací průtokové digestoře nezmizí, ale v některých případech se vyplatí za takový model přeplatit.

Kromě toho se tyto spotřebiče mohou lišit konstrukcí. Zde jsou jejich základní varianty:

 • Vestavné jednotky s výsuvným spodním panelem. Jedná se o drahé modely s mnoha funkcemi navíc. Vejdou se do kuchyňských skříněk, nezaberou téměř žádné místo a dokonale splynou s interiérem. Jsou uživatelsky přívětivé, kompaktní, krásné a multifunkční.
 • Závěsné modely. často recirkulačního typu, i když jsou známé také jako průtočné modely. Jsou navrženy jako plochý panel namontovaný na spodní straně skříně. Kompaktní, ale čerpají malé množství vzduchu. Nejvhodnější pro malé kuchyně s nízkým obsahem znečišťujících látek.
 • Ostrovní. nejvýkonnější a schopný čistit vzduch nejen v kuchyni, ale v celém bytě. Montáž na strop na správné místo, takže je snadno nainstalujete tam, kde je potřebujete.
 • Kopule se montují na stěnu nebo na strop a vypadají jako kopule. Jedná se o průtokový typ.

Za zvážení stojí také to, jak by vypadala kuchyně bez digestoře a jaké by byly její výhody a nevýhody. Navzdory ujišťování některých lidí je možné žít i bez něj. Po zvážení všech pro a proti je snadné zjistit, zda je odsavač par v bytě potřeba.

Toto uspořádání má několik výhod:

 • Žádný zbytečný mechanický hluk;
 • více místa, což je cenné zejména v malých kuchyních;
 • Design se stává stručnějším, bez zátěže těžkých spotřebičů.

Neměli bychom však zapomínat na problémy, které mohou v takovém případě nastat. Ještě něco navíc:

 • Pokud majitelé místnosti rádi a často vaří smažená jídla, jejich zápach se šíří po celém bytě a proniká do nábytku, oblečení a dalších textilních potahů;
 • To nemusí být vždy příjemné, zejména v zimě, a může to vést k průvanu, nachlazení a odumírání květin na okenních parapetech;
 • Na všech površích v kuchyni se časem vytvoří mastný film, který se obtížně odstraňuje a vyžaduje častější čištění;
 • Vzhled místnosti bude ohrožen. tapety a dokonce i strop ztratí svůj prodejní vzhled a bude nutné velmi brzy provést opravy;
 • Pokud se používá plynový sporák, vznikající oxid uhelnatý neuniká a může mít negativní vliv na lidské zdraví.

Nevýhody absence odsavače par jsou samozřejmě větší než výhody. Mnoho lidí ho nemá celý život a nic zlého se jim nestane. Ukazuje se, že v některých případech se bez něj můžete klidně obejít.

Mnoho lidí se rozhodlo nemít odsavač par. Někteří lidé ji prostě nepotřebují, u jiných nevýhody převažují nad výhodami. Zde jsou případy, kdy se bez něj můžete klidně obejít:

 • Někteří lidé v kuchyni téměř nevaří a všechna jídla si objednávají nebo jen ohřívají v mikrovlnné troubě. z důvodu nedostatku času, neochoty nebo neschopnosti vařit. Jsou i tací, kteří spí prakticky jen doma. Kuchyně je pro ně spíše místností navíc nebo jídelním koutem. V takovém případě je samozřejmě odsavač par málo užitečný.
 • Místnost je již vybavena výkonným ventilačním systémem, který spolehlivě odvádí všechny nepříjemné pachy. Jelikož je odsavač par zároveň ventilačním zařízením, duplikuje stávající funkce a není nutné jej pořizovat.
 • V kuchyních s elektrickým odsavačem par je tento spotřebič mnohem méně nutný než v kuchyních s plynovým odsavačem par. Ano, má mnoho dalších výhod, ale elektrický sporák nevypouští oxid uhelnatý, takže je bezpečný i bez odsavače par.

Ve všech těchto případech lze snadno upustit od dalších větracích systémů.

Samozřejmě, instalovat je nebo ne, každý se rozhodne sám za sebe, ale první věc, kterou je třeba si uvědomit, je, že neexistují žádné správné možnosti ve všech situacích bez výjimky a volba by měla být založena na vašem vlastním životním rytmu a úrovni pohodlí.

Odsavač par do kuchyně. jaký vybrat??

Kuchyně je jedním z nejoblíbenějších prostředí v každé domácnosti. Zde se nejčastěji schází rodina nebo malá skupina. Společné vaření, setkávání, ochutnávání jídla. Vaření však s sebou nese i nepříjemné vedlejší účinky: kouř, tuk a saze, pachy z vaření. Většina domů má větrací systémy. Většinou na to nestačí. K udržení a zvýšení výkonu odsávání a k čištění vzduchu se používá speciální zařízení. odsavač par.

Dokážou odvádět nebo filtrovat pachy a saze z kuchyně, zachycovat mastnotu, chránit strop a nábytek před jejich účinky. Proto je pořízení odsavače par jednou z vašich hlavních priorit.

Odsavač par zlepšuje kvalitu vzduchu

Jednou z hlavních výhod instalace odsavače par nad varnou desku je odstranění potenciálně toxických plynů a škodlivin z kuchyně. Tím se sníží výskyt zárodků, bakterií nebo plísní, které mohou způsobit další sekundární problémy. Filtruje nebezpečné látky znečišťující ovzduší při vaření. Ventilátor uvnitř odsavače vytváří sání, které odvádí znečištěný vzduch z kuchyně do odsavače a do větracího potrubí nebo ven. Modely s recirkulací mají filtry, které zachycují tukové částice suspendované ve vzduchu, a po vyčištění se vzduch vrací zpět do místnosti. Zvažte také výkon odsávání potřebný pro účinné odsávání v kuchyni. Potřebný výkon si můžete vypočítat sami podle vzorce Q=S x H x 12 (kde S je plocha kuchyně, H je výška a 12 je počet výměn vzduchu v místnosti za den) nebo se obraťte na prodejce společnosti Ventolux, který vám jej vypočítá.

Jak správně uspořádat odsávání v kuchyni s plynovou varnou deskou?

Téměř všechny kuchyně v soukromých domech a bytech jsou dnes vybaveny odsavačem par. problém. Problém není v samotné digestoři, ale v tom, že ventilační kanály pro ni nejsou vždy navrženy. Standardní potrubí v našich obydlích má průřez 130×130 mm a maximální průtok vzduchu 180 m3/h. Moderní „deštníky“ však mnohonásobně překračují nosnost, což má velmi negativní dopad na ventilační systém budovy i na větrání vlastního bytu.

Pro správné větrání kuchyně s plynovou varnou deskou je nutné použít systém se smíšeným režimem, tj.е. správně kombinovat funkci odsávacího „deštníku“ a přirozeného větrání. To lze provést dvěma způsoby.

 • Připojte větrací potrubí kuchyňského odsavače do vzduchového potrubí nad mřížkou přirozeného větracího systému. Potrubí musí být vedeno směrem nahoru do potrubí.

Důležité! Při tomto typu instalace nesmí odtahové potrubí zabírat více než polovinu průřezu větrací šachty, aby mohlo fungovat přirozené větrání.

READ  Kotel rychle stoupá a vypíná se

Jak vybrat odsavač par?

Jak vybrat odsavač par. Je to častý problém, protože pořízení odsavače par je složitý úkol, zejména pokud předem neznáte klíčové funkce spotřebiče.

V současné době se uznává, že nejúčinnějším způsobem čištění vzduchu v místnosti je jeho odvádění z místnosti ven. Filtrace vzduchu a jeho navrácení na původní místo patří k sofistikovanějším metodám čištění.

Jak vybrat vestavný odsavač par do kuchyně: Prvním kritériem je, aby odsával vydýchaný vzduch nebo ho po vyčištění recykloval zpět do kuchyně.

Jak vybrat odsavač par

Ve většině případů si lidé dělají rekonstrukci kuchyně sami, bez pomoci designéra. Je to složité a problém ještě umocňuje skutečnost, že trh je nyní velmi bohatý a rozmanitý. Mnoho lidí si klade otázku, zda potřebují odsavač par pro svou troubu a jaké druhy odsavačů jsou k dispozici a jak vybrat ten nejlepší, například odsavač Teka.

Odsavač par nepotřebujete, pokud máte plynové ústřední topení; ve všech ostatních případech je odsavač par nezbytný k odstranění páry, zápachu a sazí.Výběr odsavačů par pro vestavné skříně je široký, a to jak z hlediska technických vlastností, tak i designu. Odsavač par můžete navrhnout jako kuchyňskou nástavbu, protože na trhu je mnoho vynikajících designových variant. Liší se tvarem, barvou, materiálem a funkcí. Odsavače par lze také zabudovat do skříně nebo police. Zvláště atraktivní možností je zdobený odsavač par, který lze použít i jako osvětlovací prvek pracovní desky.Samostatné trouby jsou nepraktické, pokud máte standardní uspořádání. Moderní trouby Teka z oficiálních webových stránek společnosti Teka. Pokud by byla instalována mimo stěny, kuchyň by ztratila prostor a byla by obtížně použitelná. Pokud vytvoříte exkluzivní design ve velkém prostoru venkovského domu, může se kapota stát samostatným a stylovým prvkem.Odsavač do trouby je ve většině případů nutností. Bez ní se prostor rychle znečistí a zaneřádí výpary z vaření a pečení.

Odsavač par může být krásnou a originální součástí interiéru. Velmi pozoruhodný, technologický a nezbytný prvek v kuchyni! Přizpůsobte je svému vkusu. Moderní a stylové spotřebiče za dostupné ceny.

Hostům není dovoleno komentovat tuto publikaci.

Výhody a nevýhody digestoře v kuchyni

Zatímco někteří lidé považují odsavač par za přirozené rozšíření kuchyňské sestavy vedle sporáku, chladničky a dřezu, jiní jej v době elektrických spotřebičů považují za irelevantní. Abyste zjistili, zda digestoř v kuchyni s elektrickou varnou deskou potřebujete, nebo se bez ní obejdete, je důležité zvážit, k čemu digestoř slouží a jaké funkce plní.

Obecně platí, že odsavač par je nejvhodnější pro použití s běžnou plynovou varnou deskou. Při vaření vzniká nepříjemný zápach, který se běžným větráním obtížně rozptyluje. Speciální přístroj, který nasává všechen ten zapáchající vzduch, je tedy to pravé.

Elektrické a indukční varné desky tuto nevýhodu nemají: neprodukují oxid uhelnatý, což některé lidi vede k názoru, že odsavač par není nutný. Pachy a vůně z vaření však zůstávají stále stejné. jak u starých, tak u nových sporáků. Z obou typů spotřebičů se dobře šíří zápach mastnoty i jiné silné pachy.

Odsavač par vás zbaví všech nepříjemných pachů, které vám kazí náladu a chuť k jídlu. To je důležité zejména pro rodiny, které jsou zvyklé trávit hodně času v kuchyni a společně snídat, obědvat a večeřet. Úprava vzduchu je nutná v každé místnosti a není závislá na typu varné desky. Z tohoto důvodu je vhodné. nikoli však povinné. instalovat do kuchyně s elektrickou varnou deskou odsavač par.

Odsavač par nasává vzduch a zachycuje saze, mastnotu a nečistoty díky speciálním filtrům s odlučovačem tuku. V případě plynového sporáku navíc odstraňuje přebytečný plyn, který nebyl spálen během provozu. Tím se nejen čistí vzduch, ale také udržuje nízká úroveň kvality vzduchu a chrání okolí před vodním kamenem a mastnotou.

Pokud digestoř nevysaje i ty nejmenší kapičky tuku, nakonec se usadí na okolních plochách.

Nicméně i přes tolik pozitivních vlastností zařízení si ho ne všichni lidé do kuchyně nainstalují. Někdy je to proto, že nevědí, proč digestoř potřebují. Abyste pochopili, zda ji konkrétní majitel bytu potřebuje, je třeba zvážit všechna pro a proti.

Na některých internetových fórech se o tomto poměrně nenápadném detailu interiéru vedou dlouhé debaty. Někteří lidé tvrdí, že odsavač par v kuchyni nepotřebujete, jiní tvrdí, že je důležitější než digestoř. V tomto případě se však nemusíte stavět na žádnou stranu. Zde se každý rozhoduje sám za sebe.

Instalace odsavače par má skutečně mnoho výhod. Zde jsou některé z nich:

 • Rychle se zbaví štiplavých pachů v kuchyni, aniž by se rozšířily do jiných částí bytu. Tato funkce je užitečná zejména v malých bytech nebo studiích, které nemají oddělený prostor a kde je kuchyňská linka v jedné rovině s místností.
 • Díky speciálním filtrům zabraňuje usazování mastnoty a sazí na nábytku, podlahách, oknech a stěnách. Pokud nemáte digestoř, usazují se na okolních plochách.
 • Protože se jedná o větrací zařízení, může zvýšit přívod vzduchu do bytu, pokud je proudění vzduchu z přirozeného větrání domu nedostatečné. Umožňuje neustále udržovat zdravé klima v místnosti.
 • Při vaření se uvolňuje velké množství vlhkosti, která zvlhčuje vzduch. U odsavače par to není problém. absorbuje vodu z atmosféry.
 • Vhodné také pro ty, kteří mají rádi dokonalou ergonomii: další skříňku nemůžete umístit přímo nad plynovou varnou desku, ale můžete ji umístit nad digestoř.
 • Použití plynové varné desky také znamená, že odsavač par eliminuje hromadění zplodin. Musíte ji však používat správným způsobem. ne současně se zapnutím plynu.
 • Tento spotřebič má obvykle vestavěné žárovky, které se pohodlně zapínají a osvětlují sporák. V opačném případě by se musely instalovat samostatně, aby se dosáhlo stejného efektu, což je pro mnoho lidí mnohem složitější.

Někteří lidé se nejen zdráhají instalovat odsavač par do své domácnosti, ale jsou obecně proti němu. Myslí si, že její popularita je jen marketingový trik a že je zbytečná. No, a jejich argumenty stojí za to si poslechnout, abyste se mohli rozhodnout sami:

 • První, čeho si po zapnutí všimnete, je hluk, který vydává. existují sice tiché modely, ale jsou obvykle mnohem dražší. Hluk vzniká při provozu jakéhokoli větracího zařízení, ale je nesporné, že pro některé lidi může být nepříjemný.
 • Existuje také mnoho lidí, kteří žijí celý život bez kukly a necítí žádné nepohodlí. Jejím hlavním argumentem proti ní je, že je zbytečná: navzdory všem deklarovaným funkcím je její účinek sotva znatelný.
 • V malých místnostech lze také snadno větrat bez dalšího vybavení. Stačí otevřít okno a venkovní vzduch v kombinaci s odsávaným vzduchem udělá své. Ti, kteří úspěšně větrají bez odsavače par, nevidí smysl v jeho instalaci.
 • Souhlasí s nimi i majitelé velmi malých kuchyní, kde instalace něčeho jiného než toho, co už tam je, prostě není možná. Odsavač par je obecně poměrně objemný spotřebič. Ačkoli jsou k dispozici i menší modely, jejich cena je vyšší.
 • Další nevýhodou je, že odsavač je zařízení připojené přímo k ventilačnímu systému. Může vytvářet průvan z vodovodního potrubí, což někdy způsobuje problémy se systémem v sousedních bytech. Pokud si tedy doma vytvoříte optimální klima, můžete zkazit klima lidem ve svém okolí.
 • Pokud se filtry odsavačů nečistí, hromadí se v nich velké množství mastnoty a nečistot, které jsou ideálním prostředím pro patogenní bakterie a další škodlivé mikroorganismy. Tento argument je nejjednodušší vyvrátit: pokud se přístroj pravidelně čistí (a čistit se musí), tento problém se nevyskytne. Pokud nemáte digestoř, nemusíte ji čistit vůbec.
 • Jedná se o další spotřebič v kuchyni, za který je třeba utratit peníze, a ne každý ho má.
READ  Který kartáč na fén je lepší rotační, nebo ne?

Mnoho uváděných nevýhod vychází z toho, že lidé neznají alternativy k ventilačním přístrojům. Abyste se mohli rozhodnout, musíte zvážit celou škálu variant.

Existují dva hlavní typy odsavačů par: průtokové a recirkulační. Liší se způsobem, jakým fungují. První z nich mají tradiční způsob odvětrávání: ven; druhé nikam neodvádějí vzduch, ale filtrují ho a vracejí do místnosti.

Průtočné konstrukce jsou mnohem účinnější a zvládnou větší výměnu vzduchu za jednotku času. Jsou tedy vhodné pro lidi, kteří často vaří tučná jídla. Instalace těchto systémů je však mnohem složitější: musíte si najmout odborníky, kteří zařízení připojí k větracím šachtám domu. Kromě toho je zapotřebí zpětný ventil, aby se zabránilo návratu odpadního vzduchu do bytu.

Recirkulační odsavače jsou mnohem kompaktnější a vyžadují méně instalace. Jejich funkčnost je však omezená: nemohou zabránit nepříjemným pachům, protože veškerý vzduch, který jimi prochází, je nasáván zpět. Přesto jsou schopné odstranit nečistoty a mastnotu. Z tohoto důvodu je třeba pravidelně měnit vestavěné filtry.

Pro ty, kteří si obtížně vybírají, jsou k dispozici také kombinované modely, které mohou střídavě pracovat v režimu recirkulace nebo odsávání vzduchu. Samozřejmě mohou být dražší a složitější než průtokový odsavač par, ale někdy se vyplatí připlatit si za ně.

Mohou se také lišit designem. Zde jsou jejich základní varianty:

 • Vestavné jednotky. jednotky s výsuvnou spodní deskou. Jedná se o drahé modely s mnoha volitelnými doplňky. Zabudované do kuchyňských skříněk nezabírají téměř žádné místo a dokonale ladí s interiérem. Jsou praktické, kompaktní, atraktivní a multifunkční.
 • Závěsné modely. nejčastěji recirkulační, i když se vyskytují i průtočné modely. Jsou navrženy jako plochý panel namontovaný ve spodní části nástěnné jednotky. Kompaktní jednotky, které stále čerpají malé množství vzduchu. Nejvhodnější pro malé kuchyně s nízkým znečištěním vzduchu.
 • Jsou nejvýkonnější a dokáží vyčistit vzduch nejen v kuchyni, ale i v celém bytě. Lze je připevnit ke stropu na správné místo, takže je snadno nainstalujete přesně tam, kde potřebujete.
 • Kopulovitý, připevněný na stěnu nebo strop, připomínající kopuli. Jsou převážně průtočného typu.

Stojí za to také zvážit, jak by kuchyň vypadala a jaké výhody a nevýhody by mělo, kdyby odsavač par nebyl nainstalován. Navzdory ujišťování některých lidí je možné žít i bez něj. Zvažte výhody a nevýhody, abyste zjistili, zda potřebujete ve své domácnosti odsavač par.

To má několik výhod:

 • Žádný zbytečný mechanický hluk;
 • Více prostoru, což je cenné zejména v malých kuchyních;
 • Konstrukce je jednodušší, bez zátěže těžkých spotřebičů.

Měli byste si však být vědomi problémů, které mohou nastat. Je jich ještě několik:

 • Pokud majitelé bytu milují smažená jídla a často je vaří, zápach se šíří bytem a ovlivňuje nábytek, oblečení a další textilie;
 • nutnost neustále otevírat okenní parapet kvůli větrání. to nemusí být vždy vhodné, zejména v zimě, a může to vést k průvanu, nachlazení a odumírání květin na okenních parapetech;
 • Všechny povrchy v kuchyni se časem pokryjí mastným filmem, kterého není snadné se zbavit a který vyžaduje častější generální úklid;
 • To se projeví i na vzhledu místnosti. tapety a dokonce i strop ztratí svůj prodejný vzhled a bude nutné brzy provést opravy;
 • Pokud se používá plynová varná deska, vznikající oxid uhelnatý neuniká a může mít negativní vliv na lidské zdraví.

Nevýhody absence odsavače par jsou samozřejmě mnohem větší než výhody. Mnoho lidí se bez ní obejde celý život a nic zlého se jim nestane. V některých případech se bez něj můžete klidně obejít.

Nemálo lidí si vybere systém bez extraktoru. Někteří lidé ji prostě nepotřebují, u jiných nevýhody převažují nad výhodami. Tehdy se bez ní můžete bezbolestně obejít:

 • Někteří lidé v kuchyni téměř nevaří a všechna jídla si objednávají nebo jen ohřívají v mikrovlnné troubě. nedostatek času, neochota nebo neschopnost vařit. Jsou i tací, kteří jsou doma prakticky jen v noci. Kuchyně je pro ně spíše místností navíc nebo jídelnou. V takovém případě je samozřejmě odsavač par málo užitečný.
 • Místnost je již vybavena výkonným ventilačním systémem, který spolehlivě odvádí všechny nepříjemné pachy. Protože odsavač par je také ventilační zařízení, zdvojoval by již existující funkci a nemusel by se pořizovat.
 • V kuchyních s elektrickým odsavačem par je potřeba digestoře mnohem méně zřejmá než v kuchyních s plynovou varnou deskou. Ano, má mnoho dalších užitečných funkcí, ale elektrická varná deska nevypouští oxid uhelnatý, takže je bezpečná i bez odsavače par.

Ve všech těchto případech se bez ventilačního systému snadno obejdete.

Každý se samozřejmě rozhoduje sám, zda si je nainstaluje, nebo ne, ale v první řadě je třeba si uvědomit, že neexistují univerzální možnosti a výběr je třeba provést podle vlastního životního rytmu a úrovně pohodlí.

Hlavní nevýhody kuchyně bez odsavače par

Většina lidí, kteří se rozhodnou instalovat tento důležitý prvek každé domácnosti, se setká s otázkou, proč je odsávací ventilátor nezbytný a zda se vyplatí jej pořídit. Odpověď je jednoduchá. ano, zde je to skutečně nutné, především proto, aby se ušetřilo na nákladných opravách a nábytku, ale také proto, aby se zajistil čistý a čerstvý vzduch v bytě.

V praxi se v kuchyních, jejichž majitelé ušetřili nákupem a instalací odsavače par, vytvoří po několika letech používání prakticky nesmazatelná vrstva nečistot. V místnosti, kde se pravidelně vaří a kde zároveň není digestoř, dochází k řadě negativních změn:

 • Na stěnách, nábytku, spotřebičích a stropě zůstávají drobné částečky sazí, kouře a lepkavé mastnoty. Na nich se vytváří vrstva prachu, kterou lze velmi obtížně odstranit i těmi nejúčinnějšími a nejdražšími čisticími prostředky. A některé povrchy. například tapety. je prakticky nemožné vyčistit.
 • Nábytek a záclony se rychle nasytí přetrvávajícími a nepříjemnými pachy potravin, které se obtížně odstraňují. Záclony, které vydávají „vůni“ zatuchlého kebabu a ryb, zakouřené dveře lednice, televizní obrazovka pokrytá tenkou vrstvou tuku, odporně páchnoucí pohovka. to je to, co vám může přinést úspora peněz za kuchyňskou digestoř.
 • Vlhkost odpařující se z vařiče se usazuje na povrchu a vytváří ideální podmínky pro růst hub a plísní, zatímco částečky tuku, které obsahuje, jsou výborným prostředím pro rozvoj škodlivých bakterií.

Tomu všemu se lze vyhnout jednoduchou koupí a instalací odsavače par. Nejlépe by měl být vybaven výkonným ventilátorem, který výrazně zvyšuje jeho účinnost, a světlem, které usnadňuje vaření.

AEG: INSTALACE VESTAVNÉ DIGESTOŘE.


| Denial of responsibility | Contacts |RSS