Proč prádlo po vyprání zapáchá??

Některé ženy v domácnosti se potýkají s tím, že vyprané prádlo není příjemně cítit po použitém pracím prostředku. Někdy je problém způsoben chybnými pracími postupy, včetně výběru nesprávného oddílu pro média.

Dalším důvodem, proč prádlo po vyprání nevoní po prášku, je často chybná funkce pračky. Například vodu je třeba spláchnout téměř okamžitě po vložení pracího prostředku do bubnu. K vyřešení této závady je třeba zavolat servisního technika.

Prádlo je po vyprání cítit zatuchlinou: příčiny a náprava

Někdy i ta nejlepší, nejbezpečnější a nejspolehlivější pračka vydává nepříjemný zatuchlý zápach. Existují dvě možné příčiny: buď se porouchal spotřebič, nebo zápach pochází z určitého předmětu. Chcete-li problém vyřešit a zabránit vzniku zatuchlého „zápachu“ v budoucnu, musíte nejprve identifikovat jeho zdroj. Poté je třeba vyčistit některé části pračky nebo ošetřit zapáchající prádlo tradičním prostředkem. Roztok octa, jedlé sody atd.

Pokud je prádlo po každém praní systematicky cítit zatuchlinou, je pravděpodobné, že spotřebič není používán správně. Tento nepříjemný zápach může mít několik příčin:

 • 1. Stojatá voda. V bubnu a v gumových manžetách dvířek je po praní obvykle kapalina. Když jsou dvířka spotřebiče zavřená, jsou ve vlhkém prostředí aktivní bakterie a začínají se množit plísně a houby. To je hlavní příčinou nepříjemného zápachu.
 • 2. Nekvalitní čisticí prostředky. Levné čisticí prostředky se ve vodě špatně rozpouštějí, takže se usazují a ulpívají na stěnách nádrže a bubnu.
 • 3. nesprávné použití mycího prostředku nebo kondicionéru. Jedním z nejčastějších problémů je ignorování pokynů na obalu pracího prostředku. K potlačení nepříjemných pachů nebo k dosažení lepšího účinku praní se dávka pracího prostředku často překračuje. Prací prostředek se nakonec nestihne vypláchnout a vytvoří uvnitř pračky tenkou vrstvu. Nahromaděný hlen se stává zdrojem zápachu, který se šíří na oblečení.
 • 4. Ukládání předmětů do bubnu. Špinavé prádlo v nevětrané a uzavřené odstředivce pračky podporuje růst bakterií a plísní.
 • 5. Nesprávná péče o spotřebič. O pračku je třeba pečovat ve správný čas. Pokud neumyjete a nevyčistíte zásuvku na prací prostředek, filtr, vypouštěcí hadici a nádobu na odpad, nejenže se vytvoří nepříjemný zápach, ale také se zkrátí životnost spotřebiče.
 • 6. Nesprávné připojení vypouštěcí hadice k odvodňovacímu systému. Odvodňovací systém je vadný, pokud hadice není připojena k zalomenému potrubí. Tento problém lze snadno odhalit po prvním spuštění nové pračky: vaše oblečení bude cítit jako v kanále.

Jakmile zjistíte problém, musíte odstranit zápach zatuchliny. Nepoužívejte změkčovače tkanin k maskování zápachu. může to pouze zvýšit riziko poškození.

Preventivní čištění hlavních částí pračky by se mělo provádět každé 2 až 3 měsíce. Tím se zabrání vzniku nepříjemných pachů.

Nachází se ve spodní části dávkovače za panelem. Protože filtr zabraňuje tomu, aby se do odtoku dostaly relativně velké předměty, lze v něm najít cokoli: mince, knoflíky, zamotané nitě nebo vlnu.

 • 1. Před otevřením panelu pod něj položte hadr nebo utěrku, aby se voda a tekuté nečistoty nerozlily přímo na podlahu.
 • 2. Poté odšroubujte filtr, vyčistěte jej a umyjte čisticím prostředkem. Fairy je dobrým řešením pro odstranění zápachu a bakterií.
 • 3. Po ošetření je třeba filtr vrátit zpět na místo.

Nouzová vypouštěcí hadice se nachází vedle filtru a je připojena k nádrži. Je vhodné z něj vypustit stojatou vodu. může být také zdrojem nepříjemných pachů.

Doporučuje se mytí a čištění zásobníku každé 1-2 měsíce, protože poskytuje optimální prostředí pro usazování bakterií:

 • 1. Vyjměte kyvetu stisknutím speciálních svorek a umyjte ji teplou vodou s mycím prostředkem na nádobí. V případě odolných nečistot lze vaničku namočit na 2-3 hodiny do vody s Domestosem nebo „Toaletní kachnou“. Pokud nemáte k dispozici mycí prostředek, můžete v litru horké vody rozpustit sklenici octa a nádobu s mycím prostředkem do tohoto roztoku na 6 hodin namočit. Po ukončení postupu všechny díly opláchněte a důkladně osušte.
 • 2. Chcete-li vyčistit vnitřek držáku kyvety, postupujte takto: Vezměte zubní kartáček, namočte jej do vody a poté do jedlé sody a pastu naneste na znečištěné místo. Lze použít i komerčně dostupné přípravky, jako je Comet nebo Domestos. Zubní plak lze po několika hodinách snadno odstranit vlhkým hadříkem nebo houbou. Po dokončení postupu otřete přihrádku suchým hadříkem, aby v ní nezůstala žádná voda ani jedlá soda.
 • 3. Vraťte čistou kyvetu na její místo.

Důrazně se doporučuje nosit při ošetření rukavice, aby domácí chemikálie nepoškodily pokožku.

Plíseň z pryžového těsnění můžete odstranit pomocí síranu měďnatého. Přípravek naneste na manžetu střídmě a nechte jej 24 hodin působit. Poté ji umyjte mýdlovou vodou a zbytky opláchněte vodou. Po každém mytí doporučujeme pryžové těsnění opláchnout a odstranit z něj veškeré nečistoty. Tím se včas zabrání tvorbě bakterií a plísní.

Topné těleso pračky se sušičkou před a po čištění kyselinou citronovou

Topné těleso je speciální zařízení, které se používá k ohřevu vody. Nachází se na dně nádrže, takže se k němu sami nedostanete. K odstranění vodního kamene a zbytků čisticích prostředků z topného tělesa lze použít jednu z následujících metod:

 • 1. Nalijte do zásobníku 150 g kyseliny citronové nebo půl sklenice octa a spusťte prací cyklus bez prádla při teplotě 40 °C a extra máchání. Program musí být spuštěn co nejdéle, aby zvolený prací prostředek stačil zničit bakterie a mikroby.
 • 2. Smíchejte stejný poměr chlorového bělidla a kyseliny octové, nalijte do pánve a spusťte dlouhý prací cyklus při vysoké teplotě bez praní.
 • 3. Přidejte ¼ šálku jedlé sody a stejné množství vody do kyvety a 2 šálky octa do bubnu, poté spusťte pračku v programu uvedeném v předchozích bodech. Po čištění je nutné otevřít dvířka spotřebiče, aby se rozptýlil zápach octa.

Tyto výrobky lze použít nejen k čištění topného tělesa, ale také vypouštěcí hadice. Pokud je odtok správně nainstalován a nejsou zde žádné problémy s instalací, pak po použití výše uvedených metod nepříjemný zápach nadobro zmizí.

Abyste se s problémem zatuchlého zápachu již nikdy nesetkali, doporučujeme následující užitečné tipy:

 • 1. Každé 2 až 3 měsíce vyčistěte všechny části pračky se sušičkou a po každém praní umyjte zásuvku na prací prostředky a žlab a na konci každého praní je vytřete dosucha.
 • 2. Neukládejte do spotřebiče špinavé předměty. V opačném případě se vždy objeví nepříjemné pachy.
 • 3. Abyste zabránili usazování zbytků pracího prostředku na vnitřní straně spotřebiče a na stěnách bubnu, provádějte každé 2-3 měsíce suché praní při teplotě 90 °C s kyselinou citronovou nebo octem.
 • 4. Jednou za měsíc vyčistěte vypouštěcí filtr a vypusťte vodu, která se v nádrži nahromadila. Tím se zabrání tvorbě plísní.
 • 5. Mezi jednotlivými mycími cykly nechte dvířka spotřebiče pootevřená, abyste zabránili vzniku bakterií.
 • 6. Před použitím pracího prostředku si pečlivě přečtěte pokyny na obalu a nepřekračujte doporučené množství. Nezapomeňte, že byste nikdy neměli používat prací prostředek při teplotě 30-40 °C, protože by se nemusel rozpustit. Přednost by měly mít tekuté koncentráty a vysoce kvalitní výrobky.
READ  Proč zmrzlina v mrazáku nezmrzne?

Někdy lze původ zápachu vysledovat k jednomu konkrétnímu předmětu. Je to ten, který šíří nepříjemnou vůni do všech výrobků v bubnu. Problém může mít několik příčin:

 • 1. Nesprávné sušení. Froté ručníky a další všívané předměty je třeba dobře vyvětrat. Pokud je necháte uschnout v koupelně, „udusí se“. To platí i pro oděvy z jiných tkanin, které jsou stále vlhké a odesílají se do skříně. To vede k růstu plísní a bakterií, které způsobují nepříjemný zápach.
 • 2. Špatný prací program. Každá tkanina má své specifické vlastnosti, které je třeba při ošetřování zohlednit. Nedodržení označení, použití nesprávné teploty nebo použití nesprávného výrobku může vést k růstu bakterií a zatuchlému zápachu.
 • 3. Nesprávné skladování. Čisté oděvy uložené se špinavými oděvy budou poté zatuchlé.

Tento problém lze snadno vyřešit doma. Pomoci mohou jednoduché a účinné lidové recepty.

Froté utěrky by se měly prát odděleně od ostatních předmětů tak, že se zásobník na kondicionér naplní octem. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné provést další cyklus máchání.

K odstranění zápachu z jiných předmětů použijte jednu z následujících metod:

 • 1. Nalijte 2 polévkové lžíce přípravku do umyvadla s vodou, namočte oděv na půl hodiny do tohoto roztoku a opláchněte.
 • 2. Nalijte stejný poměr octa a tekutého pracího koncentrátu do nádoby pračky se sušičkou a vyperte prádlo jako obvykle.

Přípravek je vynikajícím neutralizátorem zápachu.

Nasypte do pánve 1 šálek jedlé sody a umyjte ji jako obvykle.

Lihový roztok jódu zabrání vzniku plísní ve skříni a zaručí odstranění všech nepříjemných pachů.

Nalijte několik mililitrů látky do malé nádoby (zkumavky nebo sklenice). Opatrně ji vložte do skříně a utěsněte krk kouskem vaty, aby se zabránilo absorpci jodových par do oděvu.

Nepříjemnému zápachu mohou pomoci zabránit také sáčkované bylinky nebo sušená citronová kůra. Přírodní vonné produkty stačí dát do skříňky na prádlo. Stejný účinek má i kousek mýdla srolovaný v látce.

proč, prádlo, vyprání, cítit, zatuchlinou

Abyste se v budoucnu vyhnuli nepříjemnému zápachu, měli byste:

 • 1. Větrání prádla po vyprání venku.
 • 2. Neukládejte vlhké tkaniny do skříně ani je nenechávejte ve špatně větraných prostorách.
 • 3. Jasně dodržujte doporučení výrobce na štítku výrobku: zvolte nejvhodnější způsob ošetření (ruční praní nebo praní v pračce), teplotu, způsob sušení a podmínky žehlení.
 • 4. Neskladujte špinavé a čisté oblečení společně.

Včasná údržba pračky také zajišťuje její dlouhou životnost a zabraňuje tvorbě plísní a bakterií ve spotřebiči. Základní rady, jak prát a sušit oblečení, zabraňují vzniku nepříjemných pachů.

Pokud je zdrojem vůně pračka

Pokud je „zdrojem zápachu“ pračka, proveďte následující opatření:

Čištění zásuvky na prací prostředky. Obvykle se odstraňuje při každém praní a důkladně se pere pod tekoucí vodou. Pokud je velmi znečištěná, namočte ji do octového roztoku (3 polévkové lžíce. л. na 1 litr vody), nebo vyčistěte pomocí jedlé sody.

Plast lze ošetřit bělidlem. K odstranění hlenu se hodí starý zubní kartáček.

Pokud jste špinavé věci prali v bubnu delší dobu, je třeba je vyprat při 90 stupních, aby se zničil růst plísní.

Chyby při obsluze pračky

Uživatelská příručka k jakémukoli složitému spotřebiči je užitečná věc. Nezanedbávejte rady v této oblasti a doufejte, že znáte potřeby svého stroje lépe. Nedodržení nejjednodušších pokynů může způsobit další problémy. Stále častěji si všimnete, že prádlo po vyjmutí z pračky voní, jako by vůbec nepřišlo do styku s vodou a pracím prostředkem.

Nejčastější chybou při používání pračky je těsné zavření dvířek na konci pracího cyklu. Zvuk cvaknutí, který tuto akci doprovází, přináší falešnou jistotu, že na praní můžete pro dnešek zapomenout a věnovat se jiným domácím problémům. Nepřemýšlíme o tom, že by se po tomto „utěsnění“ mohlo uvnitř vyprázdněného bubnu dít něco jiného.

Tehdy se aktivují procesy, které způsobují nevratné změny v nevětrané nádrži, což nevyhnutelně vede k nepříjemnému zápachu. Voda zbývající v mikromnožství po mytí se neodpařuje. Začne to kvasit a postupně celý uzavřený prostor zapáchá jako stojatá bažina.

Vypořádat se s tímto „onemocněním“ je poměrně jednoduché. Nezavírejte hned dveře těsně, ale nechte vodu alespoň několik hodin odpařovat.

Péče o gumovou manžetu

Skvělým způsobem, jak zabránit nepříjemnému zápachu ze stroje, je jednoduchý postup, jak udržovat spotřebič v dokonalé čistotě. Někdy je příčinou zápachu z bubnu to, že se kapky vody, které zůstaly po oplachování a odstřeďování, zachytí v záhybech těsnění dvířek.

Voda se shromažďuje v zákoutích gumové manžety. Na stejném místě se mohou usazovat drobné nečistoty. Výsledek.! Začíná proces rozkladu. Při dalším použití spotřebiče začne funkce následného oplachování tuto vůni zachycovat a výsledkem je nepříjemný zápach.

Otření suchým hadříkem je otázkou několika sekund. A výhody tohoto jednoduchého povyku jsou zřejmé: můžete ušetřit příští várku prádla, která bude příčinou smutku nad jeho nově objevenou vůní.

Nenechávejte špinavé prádlo v pračce

Pračka není koš na prádlo. Plnění pračky novým zbožím, které čeká, až na něj přijde řada, může vést jen ke katastrofálním výsledkům. Nehrajte si s myšlenkou, že se během několika dní čekání nic moc nestane. Vlhká atmosféra uvnitř stroje, špína a čas. to je ideální prostředí pro množení bakterií, které zrovna nepomáhají aromatizovat vnější svět.

Pořiďte si pěkný koš, který bude sloužit jako hromádka prádla čekajícího na vyprání, a problém zmizí.

Proč oblečení po vyprání v pračce zapáchá? Po mytí, odpadní vody, vlhkost, zápach prášku: příčiny, co dělat??

Příčiny vlhkého, práškového a kanalizačního zápachu po praní.

Čistota je klíčem k dobrému zdraví. Není to příslovečná pravda. nepříjemný zápach je často živnou půdou pro choroboplodné zárodky. Tento článek vysvětluje, proč oblečení po vyprání zapáchá.

Dodržujte pravidla

Kvalitní praní prádla závisí na dodržování všech pravidel pro používání spotřebiče a opatrném zacházení s oděvy vaší rodiny. Nedbalý přístup k domácím spotřebičům, nedbalý přístup ke krásným módním předmětům svědčí o nerozumné hospodyni.

JACÍ ČEŠI SKUTEČNĚ JSOU? 1. ČÁST (česká mentalita)

Důsledné nedodržování přijatých postupů v domácnosti může rychle opotřebovat drahé vybavení i pěkné oblečení. Zápach černé plísně je ve vašem oblečení tak zakořeněný, že si ho možná ani nevšimnete.

Podobný zápach není ve veřejné dopravě ničím neobvyklým. Představte si, jak nepříjemné by to bylo pro ostatní a jak trapné by to bylo pro vás, kdyby vás na to někdo upozornil Nenechte se tím zklamat.

Díky kompetentním radám odborníků a jejich přesnému dodržování bude váš život čistší, svěžejší, krásněji vonět a budete mít lepší náladu.

PROČ ČISTÝ ŠATNÍK ZAČNE ZAPÁCHAT A JAK SE S TÍM VYPOŘÁDAT

Prádlo se může zdát svěží, když vyndáte z pračky, ale jakmile leží ve skříni, začne páchnout bahnem a starými ponožkami. Proč čisté oblečení ve skříni nepříjemně zapáchá??

READ  Proč podráždění nohou holicím strojkem

Vysvětlíme vám, proč a jak se vypořádat s nepříjemnými pachy.

Odkud pochází nepříjemný zápach v domácnosti??

Nebudeme si nic nalhávat: Obecně platí, že šatní skříň nebo šatna je uzavřený systém se špatným větráním. Mají tendenci být vlhké, zejména pokud patříte k majitelům, kteří rádi odkládají ne zcela vyschlé spodní prádlo. je totiž větší pravděpodobnost, že se vysuší. V tomto prostředí jakýkoli zápach zvenčí rychle proniká do oblečení. Pověste si do skříně kouřovou košili a druhý den ráno se probudíte provonění čerstvými košilemi.

Proto by bylo dobré nemíchat obnošené oblečení s čistým.Můžete se zbavit zápachu ve skříni na kabáty. Pokud je zápach mírný, můžete se pokusit problém vyřešit tím, že nebudete do místnosti vkládat mokré oblečení, necháte v noci otevřené dveře a ve skříni nebo šatně vyvěsíte vonné sáčky. Vůně, sáčky s bylinkami, lahvičky a vzorkovníky parfémů, dokonce i kousky mýdla zabalené v bavlněné látce se hodí. Nakonec jsou na trhu různé druhy deodorantů, které jsou speciálně určeny k likvidaci zápachu.

Můžete si také vyrobit vlastní sáčky: sušené rostliny, které rádi voní, například okvětní lístky růží, karafiáty, levandule, borové jehličí, do kytice přidejte hřebíček nebo pomerančovou kůru. ujistěte se, že je pytel vyroben z bavlny a je vhodnější pro zavěšení než pro ležení.

proč, prádlo, vyprání, cítit, zatuchlinou

Tip: I v suchých místnostech byste měli šatník vyvětrat alespoň dvakrát ročně. Vezměte si oblečení ven na slunce. V ostatních dnech si stanovte pravidlo: když větráte byt, otevřete dveře skříní. Tímto způsobem zaručeně předejdete potížím a v některých případech se můžete zbavit zápachu ve skříni.

Další příčinou nepříjemného zápachu šatníku jsou bakterie.

Zapáchající oblečení můžete samozřejmě vyčistit párou nebo vyvěsit na balkon, aby uschlo. je však lepší nenosit je dvakrát a rovnou je dát do koše na prádlo. Neodkládejte sezónní oblečení. i když jste ho měli na sobě jen párkrát. ale nejprve ho vyperte. Venkovní prach je živnou půdou pro škodlivé bakterie.

Tip: : Prádlo a spodní prádlo pohlcují pachy obzvlášť rychle, ukládejte je do oddělených uzamykatelných přihrádek nebo nejlépe do šatních skříní. Další tip zkušených hospodyněk: Syntetické a přírodní tkaniny skladujte pokud možno v oddělených přihrádkách. Syntetické materiály rychleji absorbují pachy a hůře se rozptylují.

Nejčastější příčinou zatuchliny ve skříni je plíseň.

Samotné sáčky ji nezbaví. Spory plísní pronikají do oblečení, vytvářejí kolonie na stěnách a nakonec i čerstvě vyprané oblečení začne po 24 hodinách ve skříni páchnout jako staré lázně. Abyste se tohoto zápachu zbavili, nestačí jen najít a zničit plesnivá místa, ale především musíte odstranit zdroj vlhkosti. Proto je třeba lépe větrat, aby se z místnosti nedostal vydýchaný a vlhký vzduch.Plísně jsou nejčastěji aktivní v zimě, a to z dobrého důvodu. Šatní skříň obvykle nemá vlastní vytápění, takže v chladných měsících může být velmi vlhká. což je přesně to, co plíseň potřebuje.

Je známo, že plísně se vyvíjejí ve vlhkém prostředí. Vyprané oblečení ukládejte rovnou do šatny? Až půjdete ven, nechte tam své boty a deštníky? Všimněte si kondenzace na stěnách? To stačí k probuzení houby. Plíseň na stěně skříně nebo na stěně skříně u zdi se vyskytuje velmi často. Proto se na vnitřní straně skříně nemusí vyskytovat žádné ošklivé skvrny nebo usazeniny. Odtáhněte skříň od stěny a ujistěte se, že je čistá. Pokud se za zdí skrývá nepřítel, použijte antiseptika a další osvědčené metody k jeho nemilosrdné likvidaci.

Tip : Neumisťujte skříně ke stěnám obráceným do ulice. Ponechte mezeru 5 cm a jednou ročně skříňku odsuňte kvůli kontrole. Nejhoršími místy pro uložení oblečení jsou roh rohového bytu a stěna sousedící s koupelnou nebo kuchyní.

V závislosti na typu tkaniny existují různé prostředky pro odstranění plísní z textilií. Stačí je vyprat s odstraňovačem zápachu a vyžehlit na vysokou teplotu. Oděvy zasažené plísní nejenže nepříjemně zapáchají, ale také předčasně stárnou.

Jak již bylo zmíněno, hlavním spoluviníkem plísní způsobujících zápach je vysoká vlhkost. Kde se vzala v šatně?? Důvodem může být stěna s kondenzací nebo (a to je nejčastější důvod) sousedství koupelny. V prvním případě je třeba stěnu zaizolovat (odstranit omítku, vyhledat trhliny, utěsnit je a teprve poté se zabývat sádrokartonem a minerální vatou).Druhým cílem je zabránit přístupu vlhkého vzduchu k vašemu oblečení, což v první řadě znamená instalaci nuceného větrání v koupelně. Nejde jen o problém se zápachem: věřte mi, že pokud si plíseň najde cestu do šatny, je to skutečný pán koupelny.

proč, prádlo, vyprání, cítit, zatuchlinou

Pokud má šatní skříň vstup z koupelny, ujistěte se, že jsou mezi nimi těsné dveře. Otevřete je na hodinu se zapnutým větráním, které stačí k odvedení přebytečné vlhkosti.

Na druhou stranu je známo, že parozábrany pomáhají chránit oblečení před vlhkostí. To platí, pokud je větrání vašich skříní opravdu špatné. Při běžném větrání igelitový sáček pouze pomůže nepříjemnému zápachu zesílit. Výjimkou jsou vakuové kryty, které jsou však vhodné pouze pro sezónní skladování.

Pokud plánujete propojit balkon s pokojem a vytvořit šatnu, věnujte zvláštní pozornost izolaci fasád: špatně odhadněte rosný bod a nazdar, vlhkost. Totéž platí pro podkroví. Malá chyba v přípravě střešní krytiny může vést k velkým problémům: musí být zajištěno jak větrání, tak parotěsná a hydroizolační ochrana.

Je to v podstatě průvan: čerstvý vzduch dovnitř, starý ven. Pro pohyb vzduchu v uzavřeném prostoru můžete vytvořit otvory ve stěně (větrací mřížky, ventily): přívod vzduchu dole a odvod vzduchu nahoře. Nejjednodušší systém: široká (alespoň dvoucentimetrová) mezera pod dveřmi a větrací mřížky ve stěnách. Tento systém nevytváří dostatečný tah, ale někdy je dostatečný.

Pokud máte křížový větrací systém, zohledněte pohyb proudů vzduchu. Pokud máte šatní skříň mezi kuchyní a ložnicí (s oknem), můžete instalovat mřížky dole ve stěně sousedící s pokojem a nahoře ve stěně sousedící s kuchyní. Tímto způsobem se do košil a šatů nenasáknou kuchyňské pachy a čerstvý vzduch přicházející z okna prochází místností s oblečením. V tomto případě se ujistěte, že jsou dveře co nejtěsněji zavřené.

Další možností je umístit přívodní vzduchový ventil do zdi směrem do ulice nebo vytvořit šatnu v místnosti s oknem. Větrání místnosti bez otevření žaluzií: odváděný vzduch je veden do spojovacích místností (větracími štěrbinami).

Pokud není k dispozici okno, má smysl větrat venku nebo do potrubí, pak je směr vzduchu obrácený: ze sousední místnosti přes šatnu do potrubí. Tip: Odtahové potrubí v koupelně a kuchyni je původně určeno k větrání všech místností v bytě: odvádí odpadní vzduch do vašeho bytu. Čím jsou menší, tím jsou méně účinné, proto si nevybírejte zmenšené mřížky na vstupu do větracího potrubí.

Ventilátory v těchto mřížkách navíc zmenšují světlou výšku, čímž snižují průvan. V ideálním případě by měl být odsávací systém (např. v kuchyni) vybaven T-kusem s klapkou, která se při aktivaci nuceného větrání uzavře a při jeho vypnutí otevře.

Pokud nechcete experimentovat s křížovým prouděním, můžete zvážit odstranění dveří a problému uzavřených prostor? Vyměňte dveře za látkový závěs. z definice lépe propouští vzduch Dřevotřískové desky nebo sklo.

Nejúčinnějším způsobem odvlhčování a větrání skříně je potrubí s nuceným větráním. Trubky jsou často ukryty pod podhledy nebo ve speciálně vytvořených výklencích. Ventilační otvory jsou kruhové nebo obdélníkové, ocelové nebo plastové, pružné, polotuhé nebo tuhé.

READ  Kolik ošetření laserovou epilací musíme absolvovat?

Ohebné potrubí je levnější než pevné, ale vydrží o polovinu méně. Z hlediska požární bezpečnosti je kov vhodnější než plast, ale ani pozinkování nezaručuje 100% ochranu proti korozi.

Větrání je buď odtahové, které z místnosti odvádí vydýchaný vzduch, nebo přívodní, které přivádí čerstvý vzduch. Sofistikované systémy jsou schopny čistit a ohřívat přiváděný vzduch, ale v našem případě je to nepodstatné. Přívodní a odvodní systém se skládá z obou potrubí. Většinou je odsávání nucené a přívod vzduchu je přirozený.

Tip: : Buďte opatrní, když kombinujete větrací potrubí skříně s kuchyňskou digestoří: pachy z vaření by mohly unikat do vašeho oblečení, místo aby se dostaly ven. U zpětného ventilu to nechcete, ale ani ten nezaručuje stoprocentní ochranu. Přesto je lepší větrací otvory nekombinovat a umístit větrací otvory v kuchyni nad větrací otvory v šatně. Předem se také ujistěte, že nespadnete do větracích otvorů sousedů, pokud jsou navrženy tak, aby nebyly zablokovány.

Proti vlhkosti pomáhá kromě větrání také podlahové vytápění. Tato možnost je vhodná, pokud šatnu používáte k převlékání (chůzi naboso), a ne jen k ukládání oblečení.Odpůrci napínaných stropů se domnívají, že narušují přirozené větrání prostor, konkrétně neumožňují desce dýchat, což vede k tomu, že se v desce hromadí vlhkost. A jak už víte, vlhkost je nejlepším přítelem plísní. Praktické potvrzení této verze jsme nenašli, ale pokud nemůžete riskovat, je lepší neriskovat.

Pokud je vaše oblečení po vyprání stále cítit, namočte je na půl hodiny do vody se změkčovadlem a poté vyperte. To většinou stačí k překonání zápachu.Pračka může šířit zápach, protože se v ní nachází nějaký druh plísně. Abyste tomu zabránili, nechávejte víko přístroje otevřené, pokud jej nepoužíváte. Pokud se v trubkách a bubnu již objevila plíseň, umyjte pračku zevnitř sklenicí octa.

Často jsou to právě boty, které ve skříni zapáchají. Měly by být ošetřeny antibakteriálním přípravkem nebo přípravkem na ničení zápachu a pokud možno uloženy v oddělených krabicích se silikagelem (malé kuličky, které se vkládají do krabic na boty).

Špatný prací prášek, zapáchající prostředky proti molům a dokonce i nezvaní hosté mohou zničit vzduch ve vaší skříni. Například myši k tomu ani nepotřebují zanechávat své výkaly. můžete je cítit, i když v oblasti strávily jen několik minut. Pokud odstraníte zdroj zápachu a vytřete skříň peroxidem vodíku nebo octovým roztokem, atmosféra by se měla vrátit do normálu.Na kočičí značky to nefunguje. Nejprve je třeba najít místa, která kočka označila (doporučují použít UV světlo), a ošetřit je speciálním pohlcovačem pachu (k dostání v obchodech se zvířaty) nebo lidovým prostředkem z peroxidu vodíku, kyseliny citronové nebo lihu.

Kočičí odborníci nedoporučují používat bělidla, čpavek nebo ocet: zápach těchto produktů je poměrně silný a kočka se ho bude snažit absorbovat známými metodami. Pokud by kočka zaneřádila dřevěnou skříň nebo lištu, musel by se postup čištění několikrát opakovat.

Pokud nemůžete kočičí pokoj větrat nebo pokud nemůžete izolovat studenou stěnu, můžete použít expresní metodu boje proti vlhkosti: do skříně vložte nádobu se silikagelem.Někteří experimentátoři používají k tomuto účelu kočičí stelivo. Dobrým sorbentem je rozdrcení několika tablet aktivního uhlí a jejich smíchání se solí. Nezapomeňte směs měnit alespoň jednou za deset dní.

Pokud máte velkou šatní skříň s drahými předměty, vyplatí se pořídit si domácí odvlhčovač vzduchu. Není sice nejlevnější, ale v některých případech je nepostradatelný.

Špinavé oblečení někdy zapáchá tak, že nepomůže ani nejlepší prášek. Pokud je pračka přetížená, voda a prací prostředek se nemohou rovnoměrně rozdělit. Při těsném kontaktu s jinými výrobky předávají látky, které nepříjemně zapáchají, svůj zápach i jim.

Oblečení bylo vlhké

Praní mokrého oblečení by se nemělo odkládat. Pamatujte, že plíseň začíná růst všude tam, kde je vlhko a tma. Pokud nemůžete prát rychle, neházejte mokré věci na hromadu. Před vložením do suchého prádla je nejprve usušte.

Věci budou nepříjemně zapáchat, pokud byly před praním dlouho namočené. Abyste tomu předešli, nenamáčejte prádlo déle než 24 hodin. Pokud se objeví zápach, vyperte je odděleně.

 • Přidejte 2 kapky esenciálního oleje do malé lahvičky s rozprašovačem, naplňte nádobu vodou a jemně protřepejte. Roztok nastříkejte na špinavé prádlo.
 • Před praním je opláchněte horkou vodou. Předem se ujistěte, že oděv vydrží vysokou teplotu. Často se uvádí na štítku oděvu.
 • Vložte do bubnu prádlo, které nepříjemně zapáchá. Do zásuvky na prací prostředky nalijte 1 šálek octa. Nastavte teplotu na maximální povolenou pro daný oděv, zapněte pračku. Po dokončení cyklu přidejte prací prostředek, změkčovač tkanin a proces opakujte.

Prádlo jste nepověsili okamžitě

Věci jsou po vyprání cítit zatuchlinou, pokud byly několik hodin v pračce. Pokud víte, že nebudete moci prádlo ihned pověsit, nakapejte levandulový esenciální olej na kousek látky a vložte jej do bubnu před praním. Můžete ho nastříkat na věci, které předem nepříjemně zapáchají. Olej zabrání zápachu.

Prádlo se suší nejlépe venku, zavěšené na provaze. Pokud prší, odložte oblečení na ramínka, nechte je doma. Než oblečení složíte a odložíte, ujistěte se, že je suché. Teplé, vlhké a tmavé prostředí je skvělou živnou půdou pro plísně a bakterie.

Položky nebyly roztříděny

Nedávejte na hromadu oblečení, které jste si právě koupili v second handu. Po umytí bude vše zapáchat. Zápach může pocházet z nesprávného třídění oděvů. Prádlo někdy zapáchá, pokud jsou trička, mikiny a kalhoty smíchány s ručníky.

Oddělte ostatní prádlo od zapáchajícího, abyste se vyhnuli zápachu. Pokud se obáváte zapáchající místnosti, vložte je do vzduchotěsné nádoby. Páchnoucí předměty perte odděleně, pračku nepřetěžujte. Pokud máte spoustu položek, které nepříjemně zapáchají, proveďte několik přístupů.

Příliš mnoho načtených věcí

Nevkládejte do pračky více prádla, než je uvedeno v návodu. Pokud je pračka přetížená, jsou věci po vyprání cítit vlhkostí. Když je skříň plná, voda a prací prostředek se nemohou rovnoměrně rozprostřít po prádle. Buben se netočí tak snadno, což znesnadňuje praní a máchání. Věci zůstanou špinavé, zapáchající a se stopami prášku.

Jak bojovat proti plísním

Plíseň ve skříni nezřídka způsobuje zápach. Možná si toho nevšimnete, ale je to tam a ničí to vaše prádlo. Co dělat? Postříkejte všechny rohy, police, dvířka skříněk a pulty peroxidem vodíku.

Tento postup provádějte při každém generálním čištění. Poté použijte jedlou sodu a následně čistý vlhký hadřík, kterým skříně otřete. Teprve poté nechte skříně 2-3 hodiny důkladně vyschnout.

Milé hospodyňky, jsem si jistá, že jste dostaly odpověď na otázku, proč prádlo zapáchá, a dozvěděly jste se, jak ho jedinečně osvěžit.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS