Podráždění kůže.

Pokud se u vás objeví podráždění kůže, nemůžete ho dlouho ignorovat. První příznaky podráždění kůže, jako je svědění, zarudnutí, otok, bolestivost, jsou známkou toho, že byste měli co nejdříve jednat, a proto byste měli zjistit příčinu podráždění kůže.

Výskyt příznaků podráždění kůže, jako jsou vyrážky, zejména puchýřky a herpesové puchýřky, a ostrost těchto příznaků ukazují na závažnost příčiny a potřebu rychlé lékařské pomoci.

Svědění při podráždění kůže je jedním z nejnepříjemnějších příznaků a nejčastější stížností, která postihuje každého desátého člověka. Silné svědění je obvykle obtížně zvladatelné, což vede ke škrábání. poranění kůže, které může také zhoršit svědění a podráždění kůže (např. u atopické dermatitidy a lupénky, ale také u běžných kousnutí hmyzem).

Zarudnutí nebo hyperémie podrážděné kůže a otok kůže svědčí o místní zánětlivé reakci. Ale ani lokální příznaky podráždění kůže nemusí vždy souviset s místními problémy: mohou také ukazovat na přítomnost celkových onemocnění.

Definice onemocnění. Příčiny

Bradavice jsou nepravidelné, světle zbarvené, nezhoubné kožní výrůstky s lokalizovaným prorůstáním epidermis, a to buď ve formě papul (uzlíků), nebo plaků.

Stručný článek. v

Bradavice u dospělých a dětí

Bradavice se mohou objevit v každém věku, i když jsou častější u dětí než u dospělých. Četnost výskytu bradavic u dospělých je 7-12 %, zatímco u dětí školního věku může dosahovat 10-20 % [1].

Bradavice jsou velmi podobné jiným kožním výrůstkům. Bradavice obvykle nedokážete sami přesně diagnostikovat, proto je třeba se obrátit na dermatologa, který stanoví konkrétní diagnózu.

Velikost bradavic se může pohybovat od několika milimetrů do 1-2 cm, ve vzácných případech i více [11]. Relativně rychlý růst je běžný u osob s oslabenou imunitou, jako jsou osoby s HIV a diabetes mellitus.

Proč se bradavice objevují

Bradavice jsou způsobeny lidským papilomavirem. Typ viru určuje typ bradavic, které mohou vzniknout. Každý typ lidského papilomaviru tedy infikuje tkáň v místě, které je s ním nejvíce spojeno [2].

Typy HPVPrimární lokalizaceTypy bradavic
1 Chodidla, kolena, dlaně, ruce, prsty Plantární a dlaňové bradavice a příležitostně. jednoduché bradavice
2, 4 Ruce, prsty, kolena, méně často nohy Běžné bradavice, solitární bradavice, solitární bradavice, palmové bradavice a mozaikové bradavice
3, 10 Holeně, ruce, obličej Ploché bradavice
7 Štětce, prsty Řeznické bradavice
5, 8, 9, 12, 14,15, 17, 19-24 Obličej, paže, přední část těla Verruciformní epidermodysplazie

K přenosu viru obvykle dochází kontaktem. přímým stykem infikované a zdravé kůže (např. podáním ruky) nebo nepřímo (např. přes madla, hračky atd.).). K nákaze lidským papilomavirem může dojít ve veřejné dopravě, ve škole, v práci, doma a na dalších místech s vysokou mírou kontaktu a vlhkosti (bazény, sauny, tělocvičny). Drobná poranění pokožky, kterými se viry dostávají dovnitř, a záněty kůže mohou způsobit infekci.

proč, podráždění, nohou

Rizikové faktory

 • Imunodeficience (včetně infekce HIV);
 • Teplé a vlhké prostředí;
 • Potřeba profesionálního kontaktu s masem a rybami („řeznické bradavice“).

Příznaky kontaktní dermatitidy

Příznaky jednoduché kontaktní dermatitidy:

Někdy se objeví puchýře s čirou serózní tekutinou, které mohou prasknout. To způsobuje, že se oblast dermatitidy stává skvrnitou. výtok tekutiny. Pokud se k podráždění přidá infekce, vytvoří se puchýřky.

Příznaky alergické kontaktní dermatitidy:

 • Silné svědění;
 • Otok;
 • zarudnutí;
 • Puchýře se serózní tekutinou, které následně zasychají a vytvářejí šupiny a krusty;
 • bolest způsobená škrábáním a sekundární infekcí.

Když dermatitida přejde do chronického stadia, může se v zanícených oblastech objevit olupování a zhrubnutí kůže [3]. Pokud pacient není včas léčen, onemocnění postupuje a alergické vyrážky se objevují i na jiných částech těla, mimo primární ložisko.

Dermatitida může postihnout různé části těla: pokožku hlavy, obličej, oční víčka, ústa, rty, krk, ruce, nohy a končetiny.

Vlasová pokožka

Dermatitida na pokožce hlavy se objevuje v případech přecitlivělosti na některé kovy, zejména nikl. Výrobky z něj vyrobené (např. natáčky, žehličky na vlasy) mohou způsobit zarudnutí a svědění. Pudry na praní mohou vést ke „splachovací dermatitidě“, která se projevuje pruhovanými lézemi na obličeji a krku. Dalšími příčinami dermatitidy jsou doplňky s gumovými nebo koženými částmi: okraj klobouku, podšívka klobouku, obvaz na paruku [5].

Používání kosmetických přípravků může vést k dermatitidě: hydratační krémy, opalovací krémy, přípravky pro péči o vlasy, kosmetika. Používání mobilního telefonu může způsobit dermatitidu v podobě jednostranné vyrážky na tváři [6] [7].

Citlivost kůže v oblasti očních víček je často faktorem vzniku dermatitidy v této oblasti. Podávání očních kapek a používání předmětů obsahujících pryž, např. brýlí, okulárů mikroskopů, může způsobit dermatitidu. [8]. Pokud si třete oči rukama, mohou se vaše oční víčka dostat do kontaktu s „náhodnými“ alergeny.

READ  Jak odstranit zámek z plynového potrubí

Ústa, rty

Příčiny ústní dermatitidy: zubní náhrady, korunky, hygienické výrobky. V zubních náhradách se používá nikl, kobalt, rtuť a zlato. Tyto látky mohou způsobovat pálení a mravenčení v ústech [8] [9]. Alergická reakce je způsobena chemickými látkami a aromaty obsaženými v zubních pastách a dalších přípravcích pro péči o ústní dutinu. Laurylsulfát sodný, součást zubní pasty, často způsobuje podráždění.

proč, podráždění, nohou

Dermatitida rtů je způsobena použitím rtěnky, která obsahuje barviva, parfémy, konzervační látky. Další příčinou dermatitidy rtů je zvyk brát do úst kovové předměty, jako jsou pera a tužky. U hudebníků, kteří hrají na dechové nástroje, se může objevit chronická dermatitida jako plak na dolním rtu.

Kolínská voda a parfém mohou způsobit vyrážky na přední straně krku. Fotoalergická dermatitida obličeje a krku může být způsobena opalovacími krémy. Pruhovitá vyrážka kolem krku je způsobena kontaktem s límcem košile nebo kabátu, pokud je alergenem barvivo nebo dehtová složka. Alergická dermatitida vzniká při kontaktu s kovem ve špercích. řetízcích, náhrdelnících. Místo léze bude odpovídat lokalizaci šperku [13] [14].

Kartáče, chodidla, končetiny

Dermatitida může vzniknout při každodenním kontaktu s vodou, čisticími prostředky, používáním gumových rukavic. Dermatitida dlaně vzniká při postižení střední části dlaně, která přichází do kontaktu s alergenem. Mezi příčiny této dermatitidy patří mobilní telefon, řadicí páka v autě, uchopení hole a další předměty [2].

U kadeřníků se vyrážky objevují u šamponů, barev na vlasy, poniklovaných nůžek [15]. Zánět perineálních záhybů na prstech může být způsoben formaldehydovou pryskyřicí nebo akrylátem v lacích na nehty a umělých nehtech.

Typickými alergeny, které způsobují dermatitidu nohou, jsou vulkanizátory v kaučuku, třísloviny, kalafuna, chromany, jako je biochroman draselný v kůži [16] [17].

Horní a dolní končetiny jsou vystaveny působení dráždivých látek a alergenů [2]. Dermatitida lokalizovaná na zápěstí, stehnech a lýtkách.

Torzo

Dermatitida trupu je častá, ale zdroj alergenu nelze vždy vysledovat. Břišní a dermatitida se objevuje po nošení opasků s přezkami nebo podprsenek s niklovými zapínáními. Nikl může způsobit dermatitidu na levé straně hrudníku, pokud muž nosí v náprsní kapse zapalovač nebo jiný předmět obsahující tento kov.

Dermatitida se vyskytuje v podpaží, pokud se používají deodoranty obsahující vonné látky, esenciální oleje, propylenglykol, parabeny.

Patogeneze tříselné epidermofytózy

Za příznivých podmínek napadne kůži patogenní houba a začne se množit. Důležitý je enzym keratináza produkovaný houbami, který jim umožňuje pronikat do epidermálních buněk.

Po zavedení houba klíčí jako rozvětvené mycelium. Pokud je rychlost odlupování (deskvamace) epitelu pomalá, mycelium houby se šíří dále do přilehlých oblastí kůže. V opačném případě dochází buď ke spontánnímu uzdravení, nebo k asymptomatickému přenášení. Rozhodující je stav lokální imunitní obrany (makrofágy, T-buňky, sekrece a imunoglobulin A) [5].

Dermatofyty (houby) obsahují molekuly sacharidové stěny (β-glukan). Tyto molekuly jsou rozpoznávány receptory, jako jsou Dectin-1 a Dectin-2, které aktivují podobné receptory 2 a 4 (TLR-2 a TLR-4) a spouštějí mechanismus imunitní obrany [6].

Roli hraje nenasycený plazmatický transferin (inhibuje dermatofyty tím, že váže jejich rozvětvené tenké trubičky), komplement, opsonizační protilátky (rozpoznávají cizorodé molekuly) a fagocytóza neutrofily. Všechny tyto mechanismy brání zasažení hlubokých tkání, takže dermatofyty nikdy neproniknou za bazální membránu epidermis. V typických případech rychlost přerůstání mycelií značně převyšuje jak deskvamaci epitelu, tak čas na vytvoření imunitní odpovědi. Výsledkem jsou prstencovité léze s okrajovou oblastí aktivního růstu houby a centrální zónou, kde kůže vypadá zdravě, protože proces je částečně nebo zcela potlačen místními imunitními látkami.

Jak odstranit podráždění a zabránit jeho opětovnému výskytu

Aloe vera gel je považován za nejlepší přírodní prostředek pro hydrataci, regeneraci a úlevu. Pokud máte tohoto „léčitele“ na okenním parapetu, dobře.

Pokud však chybí, existuje spousta gelů s touto složkou.

Pokud je nepohodlí nesnesitelné, je vhodné použít hydrokortizonový krém. Ačkoli by měl být používán po velmi omezenou dobu a na malém prostoru.

 • Odstraňte hlavní část vlasů pomocí zastřihovače trávy nebo nůžek. Tím se ostří udržuje ostré, což snižuje možnost následků.
 • Ošetření proveďte na konci ošetření vodou, protože to umožní otevření pórů a změkčení kůžičky. Okamžitě zaznamenáte snadnější klouzání, lepší výsledky a menší podráždění.
 • Snažte se vést nástroj podél chloupků a zároveň držet kůži, aby nedošlo k dalšímu mechanickému poškození.
 • Po každém přejetí čepel očistěte.
 • Po skončení práce nebuďte líní nanést výše uvedený gel nebo speciální sérum.

Další preventivní alternativou je změna způsobu boje s nežádoucími kožními.

Zkuste vyzkoušet depilaci cukrem, která vás nejen zbaví všech výše uvedených potíží, ale také zanechá oblast čistou a hladkou po několik týdnů.

Medicínsky napsala a recenzovala: Julia Nicholson, dermatoložka, fyzioterapeutka Vydala: Olesya Smagina, asistentka ředitele depilačních center Beauty Universe

READ  Proč se lednice v horku dlouho nevypíná?..

Popis a doporučení, jak se zbavit zarostlých chloupků

Problém nastává, když se ostrý hrot dříku zaoblí nebo roste do strany a skončí uvnitř.

Tělo reaguje zánětlivou reakcí s celou škálou příznaků: otokem, bolestí, zarudnutím, zánětem a zánětem. Tento stav lze označit za benigní.

Nejčastěji se objevuje jako malá růžová podkožní boule. Někdy může být na povrchu viditelná tmavá skvrna. Průsvitný hrot.

Může se vyskytnout jedna nebo více těchto skvrn, které se častěji vyskytují na povrchu, který byl oholen nebo jinak zbaven vosku.

Obvykle je dotyčný incident z lékařského hlediska poměrně neškodný, ale může vést k decentním kosmetickým vadám: jizvení, hyperpigmentaci, infekci a tvorbě kelloidních jizev.

Folikulitida je běžné onemocnění kůže, které zahrnuje zánět vlasových folikulů. Nejčastější příčinou je plísňová nebo bakteriální infekce. V počátečních stadiích se na postižených folikulách objevují červené hrbolky nebo pupínky s bílými hnisavými hlavičkami, které se postupně vyvinou ve špatně se hojící vředy.

Samotná folikulitida je neškodná, ale může být velmi nepříjemná, od estetické nevýhody až po riziko jizvení.

Lékaři hovoří o povrchové a hluboké folikulitidě. V první skupině je několik typů folikulitidy:

Nejčastější příčinou je zlatý stafylokok, který se běžně vyskytuje na kůži mnoha lidí, ale příliš je neobtěžuje. Při poranění kůže mohou bakterie za příznivých okolností proniknout do kůže a způsobit zánět.

Infikována bakterií Pseudomonas aeruginosa, známou také jako Pseudomonas aeruginosa. Tyto drobné bakterie se mohou dostat do vířivky nebo bazénu s nedostatečně chlorovanou vodou. Známé případy nemocničních ohnisek pseudomonádové folikulitidy. Charakteristická vyrážka se může objevit pouze na kůži zakryté plavkami, ale může se rozšířit i mimo plavky a „čistá“ zůstane pouze hlava a krk. Dalšími příznaky mohou být bolesti hlavy, nevolnost a křeče v žaludku, pálení v nose, krku a očích a příležitostně i nízká horečka.

Způsobuje ji kvasinková houba Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur). Projevy této patologie jsou červené, svědivé pupínky na těle. na hrudi a zádech, méně často na krku, pažích a obličeji.

Na rozdíl od předchozích tří variant, kdy byly folikulitidy způsobeny plísněmi nebo bakteriemi, je pseudofolikulitida chronické neinfekční onemocnění způsobené chloupky, které vrostly do kůže. Nejčastěji se vyskytuje u mužů v oblasti růstu vousů (odtud jeho původní název pseudofolliculitis barbae) a u žen v oblasti bikin. Promluvme si o tom více.

Pupínky a popáleniny od holicího strojku

První podrobný popis pseudofollikulitidy vousů (Pseudofolliculitis of the Beard) byl proveden v roce 1922. Teprve o více než 30 let později, v roce 1956, se vědci blíže zabývali tím, jak se nemoc vyvíjí, kdy její příznaky mizí a kdy se objevují.

Anglický název pro pseudofolliculitis barbe je břitva. Obvykle je to způsobeno nesprávným holením nebo depilací. ať už obličeje, třísel, nohou, hlavy nebo podpaží apod. Při odstraňování chloupků žiletkou, holením nebo pinzetou se mohou začít stáčet dovnitř. Kožní buňky v jeho okolí však pokračují v růstu a chloupek je „uvězněn“ v pupínku.

Fakta! Pseudofolliculitida postihuje 45 % až 83 % mužů afrického původu. U Indoevropanů (což jsou dnes obyvatelé Evropy a velké části Asie) s méně kudrnatými vousy se tato patologie vyskytuje mnohem vzácněji.

Je třeba poznamenat, že pseudofolliculitida není totéž co popálení žiletkou. jedná se o mírnou svědivou vyrážku, která se objeví bezprostředně po holení. Je způsobena podrážděním samotné pokožky po kontaktu s žiletkami, které vzniká z následujících důvodů:

Na rozdíl od popálení žiletkou se pseudofolliculitida může vyvinout několik dní po holení, kdy se kolem zarostlých chloupků vytvoří pupínky.

Fakta! V roce 2004 vědci z Wake Forest Baptist Health Medical Center zjistili, že změna pouhého jednoho nukleotidu v genu kódujícím specifický keratin ve vlasech způsobuje zvýšenou tendenci ke kadeření vlasů a v důsledku toho 6,12krát vyšší riziko vzniku pseudofolliculitidy u těchto lidí. mužů i žen.

Jak se zbavit zarostlých chloupků?

Lékaři z Americké dermatologické akademie (AAD) doporučují používat přípravky s kyselinou salicylovou. Antiseptický a dezinfekční přípravek, který je rovněž určen k léčbě dalších typů folikulitidy, sykozy, hnisavé hydradenitidy a dalších kožních onemocnění. Dokáže proniknout do nahromaděných odumřelých kožních buněk, které ucpávají póry, a brání růstu zánětlivých bakterií. Lékaři varovali, že koncentrace kyseliny salicylové vyšší než 3 % může způsobit podráždění kůže a dokonce popáleniny. Kyselinu salicylovou by měli používat pouze ti, kteří jsou na ni přecitlivělí. jiná omezení pro její použití neexistují.

Další skupinou přípravků, které lze použít k léčbě pseudofollikulitidy, jsou přípravky s kyselinou glykolovou, která stejně jako kyselina salicylová patří do skupiny antiseptik. Není tak silná jako kyselina salicylová, takže její koncentrace v přípravcích péče o pleť může být až 50 %.

V roce 2017 američtí vědci z Oklahomské univerzity navrhli, aby kadeřníci konzultovali pseudofolliculitidu se svými klienty a doporučili jim vyhledat lékařskou pomoc, pokud mají některý z následujících příznaků. V malé studii vědci zjistili, že tři ze čtyř kadeřníků správně identifikují pseudofolliculitis barbae. 58 % z nich však uvedlo, že se vyhýbají holení nebo stříhání chloupků na lézích.

READ  Proč nemůžete jít po laserové epilaci do sauny?

Pokud je tmavý chloupek viditelný přes hlavičku pupínku, můžete zarostlé chloupky odstranit pinzetou. Pinzetu je třeba předem sterilizovat alkoholem a ruce a pokožku si předtím umýt vodou a mýdlem. Po odstranění lze na místo aplikovat antibiotickou mast.

Pokud chloupek nevidíte, ani se nepokoušejte použít pinzetu. existuje vysoké riziko, že se vám ho nepodaří odstranit, ale podráždíte ránu a hrozí riziko infekce. Neměli byste se také pokoušet pupínek vyříznout nebo vymačkat, protože to může způsobit následné zjizvení.

Nezřídka se doporučuje používat peelingy proti zarůstajícím chloupkům. Lékaři však doporučují, abyste byli opatrní a neprováděli tyto zákroky, pokud máte citlivou pokožku.

Zarůstající chloupky lze vyčistit měkkým zubním kartáčkem nebo kartáčkem na péči o pokožku. To pomáhá odstranit odumřelé buňky a vytlačit vlasy z ucpaného folikulu ven. Nepřehánějte to, protože to může zvýšit podráždění.

Rozdíl mezi depilací a epilací

Začněme tedy tím, že si uvědomíme, že nežádoucích chloupků se můžete zbavit mnoha způsoby. od tradičního holení až po novodobou „eloepilaci“. Který z nich zvolit a jak postupovat?? A zároveň zjistíme, co je epilace a co depilace. Je pravda, že pro mnohé z nás v tom není velký rozdíl. Paradoxem je, že s rozdíly mezi těmito dvěma metodami na výstupu získáme stejný výsledek. odstranění chloupků.

Epilace. odstranění ochlupení zničením vlasového folikulu. Chlupy se často odstraňují „u kořene“.

Pokud jste ochotni utrácet a rozhodnout se pro radikální řešení, je pravděpodobně nejlepší zvolit odstranění chloupků laserem, elektrickými šoky nebo dokonce vysoce pulzním světlem (fotoepilace). Mezi nejznámější a nejoblíbenější procedury patří holení a očkování.

Voskováním se odstraňuje viditelná část chloupků těsně nad kůží. Depilace neovlivňuje vlasový folikul a nenarušuje přirozený růst vlasů.

Zatímco zbavování se nežádoucích chloupků pomocí epilace je na seznamu služeb, které nabízí téměř každý kosmetický salon, mnozí z nás se rozhodnou pro „kutilství“ a použijí generacemi prověřený holicí strojek. Příkladem depilace je holení chloupků. a jejich odstraňování pomocí speciálního krému. Nezaměňujte je.

Neexistuje jednoduchá odpověď na to, co je pro vás vhodné. Každý jsme jiný a každé tělo je jiné. Někteří jsou ochotni být trpěliví a zbavit se chloupků pastou nebo voskem, zatímco jiní mají tak nízký práh citlivosti a jemnou pokožku, že buď ostrý holicí strojek, nebo nejnovější drahé metody.

Nezapomínejte, že ať už se rozhodneme pro jakoukoli léčbu, jedná se o závažné ošetření vlasů, které je buď částečně zničí, nebo zcela zničí. Protože přítomnost ochlupení na těle homo sapiens je dána samotnou přírodou (je výsledkem evolučního vývoje člověka), tělo se tak či onak brání tomu, abyste se ho snažili zbavit.

proč, podráždění, nohou

Typickou reakcí těla na vnější zásah je podráždění kůže, které se projevuje četnými červenými tečkami, suchostí a svěděním.

Jak se zbavit jahodových nohou

Nejdříve je důležité stanovit hrubou diagnózu. Vyhledejte souvislost problému s různými popsanými expozicemi.

Co je příčinou onemocnění? Vaše nesprávná technika řešení růstu chloupků, vaše „přirozená“ pokožka z dětství nebo infekce?

V prvním případě by se měl způsob holení zdokonalit: nejprve změkčit a zvlhčit pokožku sprchou nebo koupelí, použít olej na holení a další kosmetické přípravky.

Vždy se řiďte směrem růstu, po proceduře důkladně opláchněte studenou vodou, abyste uzavřeli póry.

Pokud je příčinou problému depilace voskem, je nejlepší změnit tuto techniku na holení. Jemný v každém ohledu.

V případě zjizvení navštivte lékaře, který vás ošetří, a teprve poté přejděte k epilaci.

Optické metody odstraňování chloupků eliminují potřebu pravidelného traumatického ošetření, které pomáhá zbavit se „jahodového“ vzhledu. Elektroepilace trvale odstraňuje samotný zdroj problému.

Všechny přípravky na léčbu akné, které používáme, slouží k vyhlazení kosmetické vady:

 • Správná exfoliace pomocí peelingů, AHA, mléčných a jiných kyselin. Pokud je zánět aktivní, mělo by se čištění odložit.
 • Přípravky z aloe vera, panthenol, tea tree olej a další protizánětlivé látky.
 • Domácí prostředky: jedlá soda, ovesné vločky, cukrový peeling odstraní odumřelé částečky kůže a opticky zesvětlí ošklivé skvrny.

Medicínsky napsala a recenzovala: Julia Nicholson, dermatoložka, fyzioterapeutka Vydala: Olesya Smagina, asistentka ředitele depilačních center Universe Beauty

| Denial of responsibility | Contacts |RSS