Nepříjemný zatuchlý zápach z pračky. příčiny a jak ho odstranit?

Pračka může ženám v domácnosti usnadnit život, ale na druhou stranu. Tento nepříjemný zápach z ní může zničit vaši pračku. Bohužel i u nových strojů se mohou objevit nepříjemné pachy a zápachy, protože jsou postaveny v místech, kde se může usazovat voda. Tam se vyskytují zárodky, jako jsou plísně, bakterie a další mikroorganismy, např. Výsledkem je, že prádlo. například nové ložní prádlo. je trochu divně cítit. V tomto článku vám poradíme, jak nezkazit prádlo a jak se zbavit nepříjemného zápachu v pračce a jaké jsou jeho příčiny.

Nyní máte dobrou příležitost prohlédnout si a ohodnotit novinky roku 2022 a případně zakoupit ložní prádlo se sezónní slevou. Postupujte podle pokynů na tomto odkazu.

Ruční čištění součástí stroje: návod krok za krokem

Je důležité udržovat části domácího spotřebiče v čistotě v pravidelných intervalech. Kombinované ošetření součástí pračky nejen odstraní nepříjemný zápach, ale také zlepší její funkci.

Ošetření nádrže na prací prostředek

Na stěnách žlabu se usazují částečky vody a mycího prostředku. Nádrž se doporučuje ošetřovat každý měsíc. K odstranění usazenin je vhodná jedlá soda nebo jakýkoli prostředek obsahující chlor.

Pokud je plak silně strupovitý, doporučuje se:

 • Namočte kyvetu do roztoku kyseliny citronové (1 sáček na misku s vodou) na jednu hodinu nebo přes noc.
 • Zbytky nečistot odstraňte zubním kartáčkem.
 • Osušte díl a vložte jej zpět.
 • Směs octa a sody také pomáhá rychle odstranit usazeniny. Pěna vytvořená chemickým procesem změkčí usazeniny.

DŮLEŽITÉ! Před opětovným vložením nádržky ji umyjte. K odstranění obsahu použijte jedlou sodu nebo bělidlo.

Mytí dveřního límce a bubnu

Pryžová část je často příčinou zápachu, protože se v ní hromadí nečistoty, zbytky nečistot a vlhkosti. Chcete-li buben vyčistit, jednoduše zapněte spotřebič (bez prádla) s antimikrobiálním prostředkem nebo kyselinou citronovou (1 sáček) umístěným v misce na prášek. Opatrně odšroubujte prvek a vyjměte jeho obsah. Poté ošetřete gumový povrch dezinfekčním prostředkem. Může to být teplá mýdlová voda, ocet nebo profesionální čisticí prostředek. Je však třeba se vyhnout výrobkům obsahujícím chlor.

Pokud se na límci vytvořila silná špína nebo plíseň, vyčistíte jej směsí jedlé sody a vody ve stejném poměru. Vložte směs do manžety a bubnu, počkejte několik hodin, poté otřete prvky a spusťte prací program. Po vyčištění otřete díly do sucha měkkým hadříkem.

Čištění filtru a hadice

Drobné nečistoty a předměty se hromadí ve filtru a hadici, kterou protéká kapalina. Toto ošetření se doporučuje provádět jednou za čtvrt roku. Chcete-li filtr ze spotřebiče vyjmout, sejměte kryt filtru. Tento díl se obvykle nachází v přední části stroje zespodu. Před ohřívač umístěte utěrku nebo hadřík, protože se vypustí asi 500 ml vody.

  Odšroubujte filtr proti směru hodinových ručiček a opláchněte jej.

DŮLEŽITÉ! Před odstraňováním vodního kamene vždy odpojte spotřebič od elektrické sítě a vypněte přívod studené vody.

Odstraňování vodního kamene z topného tělesa

Během provozu se na prvku usazuje vodní kámen. Čištění topného tělesa může provést odborný technik nebo si ho můžete vyčistit sami.

  Odpojte vodiče, senzor a opatrně díl vyjměte. Umístění prvků naleznete v návodu k použití spotřebiče, který se u jednotlivých modelů liší.

Příčiny zápachu z pračky

Ne vždy je snadné zjistit příčinu zápachu na první pokus, takže je třeba opakovaně zkoušet různé způsoby, jak se problému zbavit. Nejhorší je, když máte právě vyprané oblečení, které je kromě zápachu z pračky také cítit. V takovém případě musíte okamžitě najít příčinu zápachu, odstranit ji a zabránit druhému výskytu.

Příčin tohoto problému je celá řada:

 • Pračka se po praní nevětrá. Někteří lidé při praní zapomínají nechat víko bubnu a nádobu na prášek otevřené. Vlhkost uvnitř stroje se stává magnetem pro bakterie.
 • Úsporný mycí program. Pokud perete stále při nízké teplotě, bakterie, které žijí na vašem špinavém oblečení, neumírají.
 • Obsah kapes. Před praním vždy zkontrolujte kapsy. jejich obsah se usazuje ve filtru. Špatný zápach z pračky jako výsledek.
 • Cenově výhodné prací prostředky, změkčovače tkanin, máchací prostředky. Prací prostředek je obvykle nekvalitní, takže se částice prášku ve vodě nerozpustí. Mají tendenci se usazovat na částech stroje a způsobovat usazeniny.
 • Velké množství prášku. Pokud nedodržíte dávkování, na bubnu, filtrech a dalších částech skončí příliš mnoho zbytků prášku.
 • Usazování vodního kamene. Tvrdá voda, která protéká potrubím, způsobuje tvorbu usazenin. Nebuďte překvapeni, že se na dně usazuje vodní kámen, pokud jste použili prostředek proti vodnímu kameni. zbytky se mohly přilepit na dno.
 • Nesprávná instalace, nesprávné připojení. V případě problémů s těsněním pohltí kanalizace všechny pachy do pračky.
 • Špatná údržba spotřebiče. Nezapomínejte na základní péči o stroj. podrobněji je vysvětlena níže.
READ  Pračka ve skříni v předsíni

Používání místních čisticích prostředků

V různých obchodech je k dostání řada pracích prostředků pro pračky na čištění vodního kamene, usazenin soli. Jsou vhodné pro automatické i poloautomatické pračky, ale jejich cena je často vysoká a výsledky nejsou vždy takové, jaké byste očekávali.

Pro úspěšné odstranění vodního kamene z pračky se vyplatí používat osvědčené přípravky, které se snadno používají doma.

Kyselina citronová

 • Na rozdíl od octa nemá tento prášek okamžitý negativní vliv na „vnitřek“ spotřebiče. Kyselina citronová může poškodit spotřebič pouze v případě, že se používá pravidelně a ve velkém množství.
 • Chemickou reakcí s horkou vodou oxiduje lépe než citronová šťáva, jejíž koncentrace není dostatečná k tomu, aby zničila povlak na topném tělese a odstranila nečistoty na lopatkách nebo bubnu, kyselina citronová nemá problém s rozkladem solných usazenin.
 • Výrobek je levný a snadno dostupný a na jedno čištění ho není potřeba příliš mnoho.
 • Použití kyseliny citronové v různých typech praček je přípustné.
 • Pro větší účinek můžete tento lidový prostředek na ničení vodního kamene uvnitř pračky kombinovat s bělidlem (chlorem), pracím práškem a dalšími prostředky.
 • Postup čištění pračky pomocí kyseliny citronové je poměrně jednoduchý a nevyžaduje žádnou složitou manipulaci. A takový úklid zabere trochu času.
pračka, zapáchá

Speciální aplikace

Pračky se liší maximální povolenou hmotností prádla uvnitř spotřebiče. Z toho vychází výpočet, kolik kyseliny je potřeba na umytí vnitřku stroje.

 • Pro automatické pračky a poloautomatické pračky s kapacitou náplně do 5 kg stačí 70 až 100 g kyseliny citronové. Celkové množství prášku (maximálně však 200 g) lze také zvýšit z důvodu dlouhodobého usazování vodního kamene na topném tělese, pokud je třeba pračku vyčistit od vodního kamene.
 • Pokud ji zakoupíte v krabici nebo ve velkém sáčku, nikoli v jednotlivých baleních, postačí na jedno čištění 3-4 čajové lžičky kyseliny.
 • Pro aktivátor pračky stačí přidat 50 gramů, aby bylo čištění pračky kyselinou citronovou úspěšné.
 • Celý proces čištění musí probíhat v režimu „nečinnosti“ (bez praní). Při prvním použití musí mít voda v myčce teplotu nejméně 90 °C, při dalším použití stačí k čištění 60 °C.
 • Pokud je pračka vybavena funkcí odstřeďování, vypněte ji před čištěním kyselinou citronovou a aktivujte funkci máchání.
 • Při čištění stroje byste měli pobývat v jeho blízkosti a poslouchat, zda se neozývají neobvyklé zvuky. Vodní kámen, který se dostane do odtoku, aniž by byl v krátké době odstraněn, může způsobit poškození spotřebiče.

Pokyny pro čištění pračky

Chcete-li vědět, jak vyčistit pračku pomocí koncentrované kyseliny citronové, přečtěte si následující jednoduchý návod.

 • Spotřebič musí být vyprázdněn od veškerého oblečení nebo prádla. Pečlivě zkontrolujte buben nebo prostor pro prádlo pračky se sušičkou, abyste se ujistili, že v něm nejsou žádné drobné předměty, které by se mohly zachytit v gumových prvcích pračky.
 • Poté se do pračky nalije požadované množství lidového prostředku. Citronovou šťávu musíte nalít do hlavní zásuvky na prací prostředek nebo do bubnu vložit několik lžic kyseliny.
 • V případě potřeby lze do základního pracího prostředku přidat několik lžic bělidla, aby se pračka čistila účinněji. Můžete také použít prací prostředek vhodný pro automatické praní.
 • Zvolte jeden z režimů praní: „intenzivní praní“, „bavlna“ nebo „dlouhé praní“. Nastavte také teplotu vody na přípustné maximum.
 • Poté spotřebič restartujte. Za jak dlouho se zbavíte vodního kamene uvnitř spotřebiče?? Obvykle jsou nutné 3-4 hodiny mytí naprázdno.
 • Po dokončení procesu a vypuštění kyseliny citronové zbývá pouze pečlivě zkontrolovat vnitřek spotřebiče. Je důležité odstranit všechny malé kousky vodního kamene, usazeniny, které mohly ulpět na gumě a dalších částech během čištění pračky se sušičkou.
 • Na konci celého postupu vytřete vnitřek spotřebiče do sucha měkkým hadříkem.
 • Pokud se rozhodnete spotřebič odvápnit pomocí kyseliny citronové a bělidla, je důležité zajistit přívod čerstvého vzduchu do bytu otevřením oken. Páry chlóru jsou vysoce korozivní a ve spojení s kyselinou citronovou vydávají štiplavý zápach. Odstraňování vodního kamene z pračky pomocí kyseliny citronové v kombinaci s bělidlem je pro zdraví spotřebiče rozhodující.
READ  Proč se pračka neotevře

čištění octem

Aby se prodloužila životnost spotřebiče, předešlo se poruchám, odstranil se vodní kámen a nepříjemné pachy, je třeba pračku pravidelně čistit a provádět údržbu. K tomu není nutné kupovat speciální přípravky a chemikálie.

S výše uvedenými problémy si snadno poradí ocet (9 %) nebo bílý (5 %) ocet.

Bezpečnost metody: výhody a nevýhody

Před čištěním pračky octem je vhodné si ujasnit několik bodů. Konkrétně pochopit výhody a nevýhody zvolené metody, zjistit, jak je bezpečná a zda je možné přidat do pračky ocet.

Mezi pozitiva použití kyseliny octové k čištění vnitřních a vnějších částí pračky patří:

 • Vysoce efektivní. Ocet je agresivní kyselina a snadno způsobuje korozi alkalických sloučenin. Kyselina octová způsobuje, že se vodní kámen na topném tělese a nánosy na vnitřní straně pračky rozpadají na malé částečky a při provozu pračky se vyplavují.
 • Bezpečnost. Při dodržení poměru pracího prostředku, doporučení postupu a četnosti čištění nebude funkčnost a výkon pračky ovlivněn.
 • Odstraňovač zápachu. Ošetření má dvojí účinek, protože ocet nejen odstraňuje usazeniny vodního kamene, ale také pomáhá neutralizovat případný stagnující „bažinný“ zápach, který se nakonec objeví ve filtračním a odtokovém systému.
 • dezinfekce spotřebičů v místech, která jsou běžným čištěním nedostupná nebo obtížně přístupná. Ocet má dezinfekční účinky a jeho použití při čištění pračky pomáhá zbavit se bakterií, plísní, hub a jejich oblíbeného vlhkého prostředí.
 • Nízkonákladová metoda. Ocet je na rozdíl od speciálních čisticích prostředků velmi levný a lze ho sehnat všude. Pračku je tedy možné kdykoli vyčistit, a to pouze za malé ekonomické náklady.

Jak se zbavit zápachu?

V boji proti nežádoucím pachům pomáhá především odstranění zdrojů zápachu, což znamená, že pračku je třeba vypláchnout od nečistot pracím prostředkem na bázi chlóru a nechat ji 24 hodin otevřenou. Se zahájením postupu neváhejte, protože jakékoliv prodlení může kdykoliv způsobit poruchu spotřebiče. Toto doporučení platí především pro ty, kteří si výrobek nikdy nenechali vyčistit.

Na radu odborného pracovníka prádelny a čistírny by měl být stroj dezinfikován prostředky, jako je „Domestos“. Postup je jednoduchý: nalijte roztok do zásuvky a spusťte mycí cyklus. Veškeré škodlivé látky se ve stroji zkazí a uniknou do odtoku, čímž se vyčistí vnitřní části: armatury, vypouštěcí ventil a prostor mezi nádrží a bubnem.

Agresivní složky chlorového bělidla neutralizují nepříjemný zápach v pračce a aktivně působí proti vodnímu kameni a kalu, ale mají negativní vliv na vnitřní části pračky. Proto by se neměl čistit příliš často. Zvažte šetrnější způsob čištění spotřebiče.

Kyselina citronová

Zápach z pračky lze snadno odstranit pomocí levných alternativních prostředků. Lze ji odstranit běžnou kyselinou citronovou.

Jak odstranit nepříjemné pachy

Jak se zbavit zápachu z pračky? Odpověď je jednoduchá. odstraňte ze stroje plísně a bakterie.

Nejdříve je třeba vyčistit přístupné části, které jsou nejvíce náchylné na znečištění. Vyjměte zásuvku na mycí prostředky a okolní stěny umyjte jakýmkoli dezinfekčním prostředkem. Můžete použít jedlou sodu, dokud se z ní nestane pasta.

V záhybech gumového těsnění ve dveřích se hromadí nečistoty, zbytky prášku a nasáklý papír z kapes oděvů. Zápach zmizí, jakmile jsou tyto usazeniny odstraněny. Čištění manžet však může být obtížné. často se v nich množí plísně, které není snadné odstranit.

Na gumovém těsnění ve dveřích pračky se často objevuje plíseň

Jak odstranit plísně? Zkuste na černé šmouhy nalít čisticí prostředek s obsahem chlóru a nechte ho působit 5-10 minut, poté odstraňte usazeniny čistým hadříkem. Pokud tato metoda nepomůže a zjistíte, že je pryž deformovaná houbou, je třeba díl vyměnit.

Výrobci praček doporučují pravidelně čistit odtokový filtr, a pokud vás obtěžuje zápach hniloby z pračky, měli byste to udělat hned. Obvykle se nachází za malými dvířky ve spodní části přední části pračky se sušičkou. Odšroubujte filtr, odstraňte případné nečistoty a důkladně jej opláchněte pod tekoucí vodou.

READ  Pokud se v pračce objeví zápach

Odtokový filtr je třeba pravidelně čistit, aby se odstranil nahromaděný odpad

Věnujte pozornost také stavu vypouštěcí hadice. odpojte ji od stroje a odtoku, opláchněte pod tekoucí vodou nebo ji vyčistěte speciálním kabelem, pokud je ucpaná.

Po odstranění všech dosažitelných nečistot pokračujte v čištění vnitřního prostoru pračky se sušičkou. Nalijte 1 litr jakéhokoli bělidla do zásuvky na prací prostředek a do bubnu pračky. Spusťte cyklus bez máchání při nejvyšší teplotě. Po dokončení cyklu znovu spusťte cyklus máchání. Jedná se o jednoduchý způsob domácí dezinfekce vnitřních částí stroje. Místo bělidla můžete použít 1 l 9% octa.

Ocet je vynikajícím prostředkem k odstranění nečistot, plísní a nepříjemných pachů z vnitřku pračky

Pokud vás zápach obtěžuje i po vyčištění, zkontrolujte, zda je vypouštěcí hadice správně připojena k odtoku. Pokud je například sifon pod dřezem použit k vyústění do kanalizace, musí být odtok instalován nad jeho kolenem. Příčinou zápachu může být také ucpané potrubí.

Co dělat, když pračka zapáchá kvůli vadnému odtoku?

Tento problém není tak snadné řešit jako jiné příčiny zápachu. Pokud je nepříjemný zápach v prostoru pračky způsoben špatně fungujícím odpadním potrubím, pak je jediným řešením jeho výměna. Samozřejmě, že když bydlíte v soukromém domě, můžete se o komunikaci starat sami, ale co v bytě??

K odstranění znečištění ve stacionární kanalizaci použijte domácí chemii TirretTurbo. Je třeba s ním zacházet přesně podle pokynů na obalu.

Jak odstranit zápach pomocí místních prostředků

V mnoha případech lze problém vyřešit jednoduchými produkty, které jsou k dispozici téměř v každé domácnosti. Nasypte je do zásobníku na prášek ve správném dávkování a spusťte praní. To obvykle stačí k odstranění zápachu.

Horká voda

Jedná se o nejjednodušší a cenově nejdostupnější možnost. Spusťte pračku bez prádla v pracím režimu „Bavlna“. Voda se nalije do bubnu, kde se zahřeje na 90-95 °C.

Ocet

Hodí se, pokud se z těsnění dveří line zatuchlý zápach. Nádrž důkladně vyčistěte hadříkem namočeným v 9% roztoku stolního octa zředěného vodou v poměru 1:20. Je také vhodné buben otřít. Poté zapněte přístroj na maximální teplotu. Po umytí nechte dvířka několik hodin otevřená, aby nádrž zcela vyschla a vyvětrala.

Ocet lze použít také k čištění mechanismu uvnitř pračky. V tomto případě se do zásobníku na prášek nalije půl sklenice octové esence a stroj se zapne v režimu „bavlna“ při vysoké teplotě.

pračka, zapáchá

Kyselina citronová

Do přihrádky pračky se sušičkou nalijte 3 až 4 lžíce octa. L prášku a stejné množství kyseliny a zapněte stroj na maximální teplotu bez odstřeďování.

Potřebujete půl šálku jedlé sody a 200-250 ml vody (t.е. Poměr je přibližně 1:2.). Smíchají se a nasypou do zásobníku na kondicionér. Poté stroj zapněte výběrem režimu „Bavlna“. Po umytí můžete roztokem jedlé sody vyčistit vnitřek nádrže a těsnění dvířek.

Síran měďnatý

Síran měďnatý zřeďte v 1,5 lžíci vody. l na 1 litr vody. Bavlněný nebo lněný hadřík se namočí do tohoto roztoku a otře se o těsnění dveří. Zbylou směs nalijte do myčky a spusťte pračku na bavlnu při 60-95 °C.

Protože kyselina, jedlá soda, síran měďnatý a ocet mohou způsobit popáleniny a podráždění pokožky, je třeba nosit gumové rukavice. Alergici potřebují respirátor, který chrání jejich dýchací přístroj.

pračka, zapáchá

Pokud to napoprvé nepomůže, lze postup opakovat. Pokud to nepřinese požadované výsledky, použijte profesionální čisticí prostředek nebo zavolejte instalatéra.

Prevence nepříjemných pachů

Problému je lepší se vyhnout než ho řešit. Pokud nechcete neustále bojovat s plísní a zápachem z bubnu, je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel:

Podívejte se, jak s práškem do pečiva odstranit nepříjemný zápach z pračky!| Perfektní

 • Nenechávejte špinavé nebo vyprané prádlo v bubnu pračky;
 • po mytí jednotku vyvětrejte;
 • Pravidelně kontrolujte, zda se na nich netvoří plísně a vodní kámen;
 • Při praní „zapáchajících“ předmětů potřísněných pohonnými hmotami nebo jinými žíravinami je nejprve ručně opláchněte a poté je vložte do bubnu;
 • zkontrolujte kvalitu pracích prostředků a pracích gelů. nepoužívejte pochybné výrobky;
 • Perte oblečení častěji při vysokých teplotách, protože neustálé praní „za studena“ vede k růstu plísní;
 • Při sebemenším problému se spotřebičem vyhledejte odbornou pomoc.

Dodržováním těchto pravidel zlepšíte výkon a životnost stroje.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS