Čerpadlo v pračce je rozbité

Rozbité čerpadlo pračky? Jak zjistíte, že čerpadlo pračky skutečně selhalo?? Pokusme se tomu nyní přijít na kloub. Nejprve je třeba přesně pochopit, jaké příznaky jsou spojeny s čerpadlem a jeho poruchou, a k tomu je třeba prozkoumat. Čerpadlo, čerpadlo pračky je jednotka s plastovým pláštěm, vinutím cívky a mechanickým magnetickým jádrem s plastovým oběžným kolem, které při otáčení odvádí vodu z pračky. Čerpadlo pračky slouží pouze k odčerpávání vody z pračky, nemělo by se zaměňovat s elektromagnetickým ventilem pro napouštění vody do pračky.

pračka se nevyprazdňuje; pračka neodstřeďuje, pračka se vůbec nespustí; pračka hučí a nic nedělá; pračka je plná vody; pračka vydává číselný nebo písmenný chybový kód, všechny tyto viditelné faktory mohou znamenat vadné čerpadlo, čerpadlo pračky!

7 989 807 61 96 Oprava praček v Krasnodaru v domě, Alexander

Konzultace je zdarma

Vnější projevy problému

Závada, která brání vyprázdnění stroje, je považována za jednu z nejčastěji se vyskytujících. K takové poruše dochází z různých důvodů, z nichž většina není kritická a je zcela napravitelná. Ať už je příčina poruchy jakákoli, navenek se projevuje následujícími závadami:

 • Odtok sice funguje, ale proces je velmi pomalý. Kromě toho můžete také zjistit, že došlo k chybnému programu.
 • Program běžel jako obvykle, ale proces byl přerušen právě ve chvíli, kdy měl začít odtok. Čerpání se nespustí, program stojí.
 • Pračka pracuje selektivně, „jak se vám líbí“: Některé náplně vyprázdní správně, ale jiné vyprázdnit odmítá.
 • Během cyklu máchání nevypouští vodu, zatímco hlavní prací cyklus probíhá bez sebemenších problémů.
 • Stroj se po vyprázdnění přestane točit.

Příznaky a příčiny závad

Než začnete s opravou nebo se pustíte do nákupu čerpadla, musíte provést diagnostiku. Zvolit řešení po určení obtížnosti problému.

Čerpadlo pračky je spolu s motorem vystaveno nejen vysoké zátěži, ale často se porouchá jako první

Příznaků poruchy může být několik. Mohou se vyskytovat současně nebo po jednom.

Za nejtypičtější jsou považovány následující příznaky:

 • Nedostatečná odezva na stanovené programy.
 • Silný hluk vydávaný motorem při čerpání nebo vyprazdňování.
 • Nedostatek vody v nádrži.
 • Spotřebič se odpojí, když je nádrž plná vody.

Příčiny tohoto problému jsou stejně rozmanité. Ty lze snadno vyhledat pomocí diagnostiky čerpadla. Test se provádí v několika fázích. Nejprve zkontrolujte vypouštěcí filtr, který může být ucpaný, pokud se do bubnu dostanou drobné předměty.

READ  Jak prát baseballovou čepici v pračce

Čištění filtru je u většiny praček jednoduché. Tento postup je dostupný všem majitelům domů, kterým záleží na stavu spotřebičů v jejich domě

Pokud je ucpaný, nemůže dále plnit svou funkci, čerpadlo je hlučné a pokud nejsou včas přijata opatření, dojde k jeho poruše. Vyčištění filtru může situaci napravit.

Filtr je třeba pravidelně preventivně čistit. Pokud tak neučiníte, může se problém zhoršit. Porucha čerpadla je také způsobena nesprávnou údržbou

Pokud je filtr v pořádku, zkontrolujte oběžné kolo otáčením lopatek. To se provádí ručně. Pokud je zaseknutý, je to známka toho, že jsou uvnitř malé předměty.

Dalším krokem je kontrola vypouštěcí hadice, která může obsahovat drobné předměty nebo stojatou vodu. Pro důkladnější kontrolu je nutné čerpadlo demontovat.

Chcete-li čerpadlo zkontrolovat a vyčistit, musíte odšroubovat upevňovací prvky a spotřebič vyjmout. V závislosti na značce a modelu pračky se čerpadlo uvolňuje ze spirály buď vyšroubováním upevňovacích šroubů, nebo otáčivým pohybem

existují nejen mechanické závady, ale také elektronické závady. rozpojení kontaktů, vadné senzory atd. Kabely by měly být „otestovány“, aby se našla problémová oblast.

Čerpadlo je vyjmuto ze stroje, je demontováno, vyčištěno a zkontrolováno. Tento časově úsporný postup se doporučuje provádět po každých třech měsících nepřetržitého používání

Nejčastějšími příčinami jsou opotřebovaná pouzdra motoru, zkraty a poruchy vinutí. Servisní návštěva a diagnostika během záruční doby je obvykle bezplatná.

Poškození čerpadla mohou signalizovat také servisní kódy. Ty se u každého výrobce liší. Můžete se s nimi seznámit v návodu k použití spotřebiče nebo na oficiálních webových stránkách výrobce.

Kromě kódů najde uživatel i další užitečné servisní informace. náklady na čerpadlo a jeho výměnu nebo opravu závisí na značce a modelu stroje a typu poruchy.

Čerpadlo čerpá dál

Něco jiného je, pokud čerpadlo běží neustále nebo se vůbec nespustí. Často se jedná o chybu řídicí karty, která neumožňuje vypnutí nebo spuštění čerpadla. Stroj mlčí nebo čerpá vodu donekonečna. Je riskantní kontrolovat a vyměňovat modul sám. lepší je nechat ho zkontrolovat v servisu.

Čerpadlo se nezastaví nebo se vůbec nespustí a presostat je vadný. Vadný snímač hladiny nesprávně přenáší informace do modulu, čímž dochází k podhodnocení nebo nadhodnocení údaje. V důsledku toho čerpadlo buď neví o plné nádrži, nebo běží naprázdno. Presostat můžete zkontrolovat sami. Stačí sejmout horní kryt, najít zařízení, odpojit trubku, zkontrolovat ji a vyčistit. V případě poškození vyměňte.

READ  Jak vyčistit prostor pračky

Siemens iQ500. Výměna vypouštěcího čerpadla v pračce

Trvale otevřený vstupní ventil

V dalším kroku je vhodné zkontrolovat, zda nedochází k problémům se zaplavením. Při poruše vstupního elektromagnetického ventilu proudí voda do pračky nepřetržitě, takže čerpadlo musí přebytečnou tekutinu nepřetržitě odčerpávat. Problém lze vyřešit pouze nahrazením prvku.

Sací ventil lze vyjmout a zcela demontovat. Kontrola odporu cívky, neporušenosti membrány a pružiny. Mnohem bezpečnější je však koupit a namontovat nový díl. Vstupní ventil zvolte podle modelu a výrobního čísla spotřebiče. Vyplatí se také předem zakoupit odnímatelné svorky. Postup výměny prvku je následující

 • Odpojte pračku od napájení;
 • Zavřete uzavírací kohoutek;
 • Sejměte horní kryt skříně (v případě čelního modelu) nebo boční panel (v případě stojícího modelu);
 • najděte ventil, který se nachází na přípojce plnicí hadice;
 • odpojte hadice a přívodní kabely od prvku;
 • odstraňte samořezné šrouby, které ventil drží na místě;
 • Díl mírně pootočte a vyjměte jej z pouzdra;
 • nasaďte nový ventil a zajistěte jej šrouby a svorkami;
 • Připojte kabeláž a přípojky k prvku.

Poté by mělo následovat zkušební mytí. Sledujte, jak spotřebič provádí cyklus „nečinnosti“. Pokud nepomůže ani výměna sacího ventilu, může být na vině elektronika.

Jak nainstalovat sifon

Lidé se často ptají, jaký sifon použít pro pračku a jak jej připojit k pračce se sušičkou. V ideálním případě by měl být lapač zápachu vybaven zásuvkou, kterou lze použít i jako vypouštěcí potrubí. Nejprve výrobek připojte k výtoku dřezu. Neinstalujte ji vodorovně, ale svisle. Při nedodržení tohoto pravidla může dojít k únikům.

Důležitou roli hraje také poloha a výška spojů. V případě umístění zadního krytu musí být odtoková hadice vysoká alespoň 60 cm. Odtokový systém může být nižší. Zadní kryt pračky je obvykle v horní části opatřen speciálním uzávěrem, ke kterému lze připojit hadici pro odvod vody.

Připojte sifon k odpadnímu potrubí a k potrubí vycházejícímu ze stroje

Někteří řemeslníci se domnívají, že systém by neměl být příliš utažen, protože se domnívají, že mezery zabrání částečnému zpětnému toku znečištěné kapaliny. Ne vždy se to podaří, proto je nutné systém utěsnit. K zabránění zpětného toku se používá speciální ventil zvaný antisifón. Po instalaci sifonu otevřete kohout a zkontrolujte připojení.

čerpadlo, pračce

Nářadí pro opravu a výměnu čerpadla pračky

Pokud se oběžné kolo bez cizích předmětů neotáčí správně, znamená to vážnější poškození čerpadla. To obvykle znamená poškození mechanismu, takže je nutné vše rozebrat a provést podrobnější kontrolu. Poznávacím znamením je opakované otevírání dveří. problém s kontakty nebo senzory. Budete je proto muset nechat opravit nebo zcela vyměnit.

READ  Jak prát peří v pračce

Pokud se pustíte do práce, raději si předem kupte nové díly na opravu pračky. Základní komponenty jsou následující:

 • vypouštěcí čerpadlo pro daný model spotřebiče (nejlépe kompletní);
 • manžety a těsnění;
 • nové oběžné kolo pro konkrétní model s ohledem na rozměry;
 • náprava a řemenice pro upevnění;
 • Kontakty a senzory čerpadla.
čerpadlo, pračce

Tyto díly lze obvykle zakoupit ve specializovaném obchodě nebo servisním středisku. Pokud v okolí žádné takové místo není, můžete si vše objednat prostřednictvím oficiálních webových stránek nebo servisního střediska. Obvykle je k dispozici údržbář, který vám s tím pomůže. Abyste předešli nepřesnostem, vezměte si s sebou celé čerpadlo nebo jeho jednotlivou část, aby si konzultanti mohli vyzvednout přesnou kopii.

 • 10 nejlepších praček Samsung
 • 10 nejlepších stojanových praček
 • 10 nejlepších praček Hotpoint-Ariston podle hodnocení zákazníků
 • 10 nejlepších praček Electrolux na recenze kupujících
 • 10 nejlepších praček ATLANT podle hodnocení zákazníků

Opravujeme vlastní ruce

Jak již bylo uvedeno výše, čerpadlo pračky je poměrně jednoduché konstrukce a jeho oprava není obtížná. Pokud na něm není žádné viditelné poškození, je třeba jej rozebrat a pečlivě zkontrolovat všechny prvky. Jednou z nejčastějších poruch čerpadla ostřikovače je porucha oběžného kola. Čerpadlo se zapne, vydává hluk, ale vodu nečerpá. Řešení vidíme v nákupu nového oběžného kola a jeho instalaci na místo starého, rozbitého.

Při demontáži čerpadla pečlivě zkontrolujte všechna pryžová těsnění. Pokud vykazují sebemenší známky opotřebení, je třeba těsnění vyměnit. Zkontrolujte také opotřebení všech pohyblivých částí čerpadla, včetně řemenice, a v případě potřeby je vyměňte. Díly čerpadla stojí pár korun, ale pokud jejich výměnu zanedbáte nebo použijete neoriginální díl, můžete ztratit čas a nakonec vyměnit celé čerpadlo.

Vezměte prosím na vědomí! Při opravě a demontáži starého čerpadla mějte na paměti, že může být poměrně hodně stojaté vody, proto nezapomeňte dát do blízkosti nádobu nebo umístit velký hadr.

V důsledku toho je možné opravit pračku, nebo spíše její čerpadlo, vlastníma rukama, bez pomoci odborníka. K tomu slouží provozní pravidla a další užitečné informace, které jsme shrnuli v našem článku. Hodně štěstí!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS