Lze pračku prát ručně?

Jakmile znáte rozdíl mezi pracím prostředkem a automatickým pracím prostředkem a víte, že prací prášky pro ruční praní nelze používat v automatických pračkách, vyvstává otázka: Co se stane, když budete prát oblečení ručně s pracím prostředkem označeným jako „automatický“??

V umyvadle můžete použít mycí prostředek s dávkovačem, ale uvědomte si nuance jeho složení a vlastností. Automatický prací prášek je koncentrovanější, proto ho použijte méně.

Důležitá podmínka pro použití: práškové automaty se rozpouštějí déle; prací prostředek je třeba zcela rozpustit ve vodě a teprve poté vložit tkaniny.

Na bílém pozadí prášku jsou někdy barevná zrnka, která obsahují barvivo. Namáčení světlého oblečení ve vodě s nerozpuštěnými částicemi může zanechat stopy.

Samoobslužná automyčka Praha – návod k obsluze – jak umýt správně auto CarWash Praha Purito

Automatické praní se vyznačuje dlouhodobým mechanickým působením na tkaninu vloženou do bubnu a intenzita jeho otáčení závisí na zvoleném režimu. Kvalita procesu mytí rukou závisí na fyzické námaze, kterou uživatel vynaloží.

Jakmile dokončíte praní v pračce, je důležité oblečení důkladně vymáchat a několikrát vyměnit vodu, zejména pokud jde o prádlo nebo ložní prádlo. Nejchoulostivější jsou vlněné, kašmírové a lněné výrobky, které vyžadují alespoň 5 máchání v teplé vodě.

Speciální přísady

Existují mycí prostředky, které lze použít i pro mytí rukou, i když jsou označeny jako „automatické“. Prášky obsahují přísady, které jsou účinné pouze při určitých teplotách. Například enzymy, které rozpouštějí skvrny od organických znečišťujících látek. Tato aditiva jsou účinná pouze do teploty 40 °C.

Existují dva způsoby bělení automatických praček:

 • Bělit můžete aktivním kyslíkem při teplotě do 60 °C. Ruční i strojní praní také bělí za studena a výrobky, které to dokážou, jsou označeny jako TAED.
 • Pokud jde o optické bělení, tato metoda nerozpouští skvrny, ale pouze zvyšuje odrazivost oděvu. Všechny výše uvedené výrobky však nejsou určeny ani tak k mytí v umyvadle, jako spíše k namáčení ve vaně. Při nakládání stroje by tyto výrobky měly být umístěny do zásobníku označeného sněhovou vločkou nebo malou květinou.
READ  Rozdíl mezi pracím prostředkem pro automatické a ruční praní

Důležité! Optické bělidlo nelze zcela vypláchnout, a proto se nesmí používat na dětské a ložní prádlo.

Bezpečnostní opatření

Rozdíly mezi ručními a strojovými pracími prostředky spočívají v jejich účincích na lidský organismus. Pokud plánujete použít prášek do automatické pračky pro ruční praní, je důležité nejprve naplnit kbelík vodou a poté přidat prášek. Nedoporučuje se zvedat obal příliš vysoko. Tím se zabrání vniknutí prachu do dýchacího systému.

Automatické pračky jsou označeny jako pračky s vysokým obsahem chemických prvků.

Jsou škodlivé pro vaše ruce. Pro mytí rukou se doporučují gumové rukavice. Při použití tohoto druhu mycího prostředku je třeba věnovat pozornost procesu oplachování. V těchto mycích prostředcích jsou obsaženy povrchově aktivní látky. Tyto prvky se hromadí ve struktuře tkaniny a obtížně se vymývají. Tyto látky se pak dostávají do krevního oběhu skrze póry, koncentrují se v těle a poškozují zdraví.

Lze prát v pračce s běžným pracím práškem?

Na světě dnes pravděpodobně není nikdo, kdo by neznal pračku. Mnoho lidí se však stále ptá, zda je bezpečné používat automatické prací prostředky, a pokud ano, jaký je mezi nimi rozdíl. Může jít jen o marketingový trik, jak nám vnutit dražší výrobek jen díky změně názvu, nebo je rozdíl mezi pracím prostředkem pro automatické a ruční praní?

Pokusme se pochopit rozdíl mezi automatickými pracími prášky a prášky na ruční praní, a zda se vůbec liší.

Proč byste neměli používat prášek na ruční praní v pračce

Z výše uvedeného vyplývá, že použití pracího prostředku pro ruční praní v pračce je nevhodné. To neznamená, že ji nelze použít pro automatické praní nebo že je absolutně zakázaná a může způsobit poškození pračky. Lze však s jistotou říci, že kromě problémů a plýtvání penězi nelze nevhodným používáním mycího prostředku nic získat. Ve výjimečných případech (zejména pokud se jedná o špatnou kvalitu) je stroj nezachytí správně a některé zůstanou na polici nevypláchnuté.

READ  Jak odstranit plastový zápach z multifunkčního vařiče

Pokud chcete ušetřit peníze a nervy a získat kvalitní výsledek po vyprání, vyberte si správný prací prostředek, a to nejen podle určení: ruční praní nebo praní v pračce, ale také podle barvy a typu tkaniny, kterou budete prát. Tento přístup vám zajistí dlouhou životnost pracích prostředků a dodá vám jistotu, že budete moci své oblečení prát správně.

Speciální přísady

Existují mycí prostředky, které lze použít i na ruční mytí, i když na etiketě může být uvedeno „automatické“. Do prášků se přidávají další složky, které jsou účinné pouze při určitých teplotách. Existují například enzymy, které mohou rozpouštět skvrny způsobené organickými znečišťujícími látkami. Tato aditiva jsou účinná pouze do teploty 40 °C.

Automatickou pračku se sušičkou můžete vybělit dvěma způsoby:

 • Bělení aktivním kyslíkem je možné při teplotách do 60 °C. Bělení za studena se používá také při ručním praní i praní v pračce: výrobky, které toho dosahují, se označují jako TAED.
 • Pokud jde o optické bělení, to nerozpouští skvrny, ale pouze zvyšuje odrazivost oděvu. Všechny výše uvedené prostředky však nejsou určeny ani tak k mytí v umyvadle, jako spíše k namáčení. Po vložení stroje se tyto látky umístí do speciální přihrádky v zásobníku označené sněhovou vločkou nebo květinou.

Důležité! Optické bělidlo nelze zcela vypláchnout, proto by se nemělo používat na dětské a ložní prádlo.

Rozdíly mezi pracími prášky pro pračky a ruční praní

Dnes je jen málo hospodyněk, které při praní nepoužívají pračku. Ale jen málokdo, pokud vůbec někdo, ví, zda v něm můžete používat prací prostředek na ruční praní. Někteří lidé si myslí, že jde o trik výrobců, který nás nutí kupovat drahé prací prostředky, zatímco jiní si myslí, že je rozdíl mezi automatickým pracím prostředkem a pracím prostředkem pro pračku.

Otázka je jasná: který prací prostředek je nejlepší a proč?

Kritéria výběru

Při výběru pracího prostředku je třeba vzít v úvahu mnoho věcí. To vám umožní vybrat kvalitní a účinný prací prostředek.

Při nákupu prášku se mnoho lidí řídí především cenou. Je však důležité mít na paměti, že kvalitní prací prostředek nemůže být příliš levný. S největší pravděpodobností obsahuje mnoho nebezpečných chemických složek.

rozdíl, mezi, automatickým, ručním

Typ prádla

Podle tohoto kritéria se rozlišují následující typy prášků:

 • Univerzální. vhodné pro všechny předměty.
 • U dětského prádla. tyto výrobky musí mít co nejbezpečnější složení a nesmí způsobovat alergie.
 • Pro barevné tkaniny. obsahuje látky stabilizující barvu, které pomáhají udržet barvu.
 • Bělidlo. pomáhá udržovat bílou barvu. Obsahují optické zjasňovače, které odrážejí světlo.
 • Pro černé prádlo. včetně speciálního regeneračního prostředku, který pomáhá zpevnit tmavou barvu.
READ  Jaký je rozdíl mezi sklokeramickou a indukční varnou deskou?

Kvalita odstranění skvrn

Přípravky jsou rozděleny do kategorií podle typu znečištění:

 • Normální. pro lehké až středně těžké skvrny;
 • S přísadami. používá se k čištění oděvů s obtížnými skvrnami;
 • Univerzální. pomáhá vyprat odolnější skvrny.

Hypoalergenní

Hypoalergenní prášky jsou vhodné pro alergiky a děti. Jejich složení je maximálně bezpečné, takže nedráždí pokožku.

Složení

Výběr prášku se musí řídit jeho složením. Výrobek může obsahovat následující složky:

 • Kationtové a aniontové povrchově aktivní látky. méně než 2 %.
 • Neiontové povrchově aktivní látky. musí být přítomno méně než 40 % těchto složek.
 • Příchutě. do 0,01 %.
 • Soli toxických kyselin. do 1 %.
 • Enzymy. přítomnost těchto látek je přípustná. Tyto produkty úspěšně odstraňují pevné částice a změkčují vodu.
 • Optické zjasňovače. schválené pro bílé a barevné tkaniny. Dětské prášky nesmí obsahovat tyto složky.
 • Zeolity. nejsou považovány za nejnebezpečnější složky, ale jejich použití je nežádoucí. Tyto látky mohou způsobovat alergie a poškozovat strukturu tkaniny.
 • Fosfáty. prášek by měl být pokud možno bez těchto látek.

Nejlepší způsoby, jak rychle a účinně vybělit tyl doma

| Denial of responsibility | Contacts |RSS