Jak odstranit bílé usazeniny z varné desky?

K odstranění bílého vodního kamene ze sklokeramických varných desek použijte stolní ocet. Zřeďte jej s vodou v poměru 1:1, naneste na povrch varné desky, počkejte několik minut a vyčistěte vlhkou houbou. Tato tekutina je vhodná i pro každodenní použití.

Vodní kámen lze odstranit pomocí octa zředěného na polovinu vodou. Po několika minutách otřete povrch do čista. Zbavit se bílých pruhů pomáhá také roztok čpavku 1:5, namáčí se po dobu 10-15 minut.

Jak a čím doma čistit?

Jak čistit sklokeramickou varnou desku? Nejprve se podívejme na správné pořadí.

Pozor! Konstruktér kuchyně je spuštěn na našich webových stránkách. Můžete si o tom přečíst a zdarma si navrhnout kuchyň svých snů! Hodit se může také nástroj pro sestavení šatníku.

 • Odpojení spotřebiče od sítě.
 • Poté povrch navlhčete vlhkým hadříkem nebo houbou (nezapomeňte však, že v některých případech může být nutné nechat varnou desku vyschnout. přečtěte si pozorně pokyny k čištění).
 • Čištění pomocí pomůcek.
 • Rozsáhlé smývání zbytků chemikálií.
 • Otřete do sucha.

Chyby v péči

Na sklokeramickou varnou desku nepoužívejte žádné brusné látky ani nástroje (drátěnky, kovové kartáče apod.). д.). Jinak se celý povrch pokryje drobnými škrábanci, které se zanesou nečistotami a mastnotou.

Používejte nové utěrky a houbičky. Použité hadry zanechávají mastné částice, které přitahují abrazivní vlastnosti čisticích prostředků. Používáním použitého hadříku na varnou desku ji nejen znovu zašpiníte, ale můžete ji také poškrábat.

Nepoužívejte houby nebo škrabky z drátu nebo podobných materiálů.

Důležité! Kamenitá hlína je citlivá na nárazy. Například nůž nebo vidlička, které na ni spadnou, způsobí mikrotrhliny po celé varné desce.

 • Při čištění povrchu chemickými prostředky vždy používejte rukavice.
 • Sodu nebo chemické sloučeniny na bázi kyselin smyjte velkým množstvím vody, protože zbývající částice postupně narušují povrch.
 • Při čištění varné desky lze použít čisticí prostředky na okna nebo dlaždice. Nepoužívejte alkalické pasty a práškové výrobky.
 • Pečlivý výběr nádobí pro varnou desku. Před nákupem si podstavec pečlivě prohlédněte. Nepoužívejte nádobí z hliníku.
 • Nepoužívejte agresivní kapaliny, jako jsou gely Milam nebo Suntree, protože způsobují korozi povrchu.

Nejdůležitějším předpokladem pro správnou funkci sklokeramické varné desky je důsledné dodržování pokynů pro údržbu. Pečujte o povrch systematicky, po každém jídle odstraňte nečistoty a před použitím varné desky ji otřete měkkým hadříkem.

Co je sklokeramická varná deska?

Varné spotřebiče se sklokeramickým povrchem jsou typem elektrické varné desky. Od ostatních sporáků se liší tím, že má hladký, lesklý povrch, na kterém jsou umístěny elektrické hořáky Sklokeramické sporáky jsou mnohem úspornější a účinnější než běžné elektrické sporáky.

 • Ostrý ocelový nebo keramický nůž. Tento typ nádobí je třeba používat velmi opatrně; hrozí nebezpečí poranění nebo poškození povrchu sklokeramické desky
 • Žiletka
 • Plastové kuchyňské náčiní.

Jak pečovat o sklokeramickou varnou desku

Sklokeramická varná deska se stala módní záležitostí. Matná černá, dokonale bílá, vzorovaná a pestrobarevná. glazovaný povrch doplní každý interiér kuchyně. Varné zóny sklokeramické varné desky jsou obkreslené a vytvářejí zrcadlový efekt, který ještě více zmodernizuje design vaší kuchyně. Na rozdíl od elektrických varných desek se sklokeramické varné desky zahřejí během několika sekund díky nové generaci topných těles High Light.

READ  Co se považuje za dobrý výkon vysavače

Udržování lesku a krásy tohoto kuchyňského pomocníka je snadné. Čištění nevyžaduje velké úsilí a žádné náklady. Stačí znát pravidla údržby. Sdílí je manažer školení společnosti Hansa Ilja Klesha.

Sklokeramický povrch je třeba pravidelně čistit, nejlépe po každém jídle. Nepoužívejte drátěnky ani abrazivní čisticí prostředky. K čištění sklokeramických povrchů nejsou vhodné ani drsné čisticí prostředky, jako jsou spreje na trouby, odstraňovače skvrn, spreje do koupele a univerzální čisticí prostředky.

Pro důkladné vyčištění povrchu nejprve odstraňte všechny šmouhy a zbytky jídla pomocí škrabky nebo houby. Poté na vychladlou varnou desku naneste několik kapek speciálního čisticího prostředku na sklokeramiku a otřete ji papírovou utěrkou nebo čistým hadříkem. Na závěr varnou desku otřete mokrým hadříkem a poté ji otřete do sucha nebo měkkou houbou.

Podle odborníka společnosti Hansa si varná deska zachová svou krásu a lesk po dlouhou dobu, pokud si pečlivě vyberete nádobí. Hrnce a pánve musí mít průměr odpovídající velikosti hořáku. Aby nedošlo k poškození sklokeramického povrchu, je nejlepší zvolit nádobí s hladkým dnem. Ujistěte se, že nádobí stojí na varné desce rovně, když je horké. Tím se dosáhne nejlepšího možného přenosu tepla. Jako pravidlo doporučujeme tloušťku dna 2-3 mm u ocelových smaltů a 4-6 mm u nerezové oceli se sendvičovým dnem. to je třívrstvé nebo pětivrstvé dno z různých slitin a kovů. Třívrstvá základna je vyrobena ze dvou vrstev nerezové oceli a jedné vrstvy mědi nebo hliníku mezi nimi. Tato konstrukce je známá jako rozptylovač tepla. nádobí déle udrží teplo a jídlo se nepřipálí. Stěny nádobí jsou často také laminované. tato technologie se nazývá Tri-ply. Nádobí je díky nerezové oceli robustní a hliník pomáhá rychle rozvádět teplo po celém dně. Pětivrstvý „sendvič“ složený ze dvou vrstev nerezové oceli, jedné vrstvy čistého hliníku a dvou vrstev hliníkové slitiny je nejlepším způsobem vaření na sklokeramické desce. Potraviny se v každém případě dostanou do kontaktu pouze s bezpečnou nerezovou ocelí. Nezapomeňte také nejprve vložit pánev a pak zapnout hořák.

Pokud studenou sklokeramickou varnou plochu používáte po vaření jako pracovní plochu, nezapomeňte ji otřít, abyste zabránili poškrábání povrchu částečkami písku. A především, při přenášení nádobí jej vždy zvedněte, abyste zabránili poškrábání a odření varné plochy.

skvrny, varné, desce

Nicméně i když znáte všechna upozornění týkající se sklokeramických varných desek a jste trochu opatrní, je těžké sledovat, předvídat a předvídat věci v kuchyni, když je práce v plném proudu. Pokud se na horkou varnou plochu dostane plast, hliníková fólie, cukr nebo sladké potraviny, použijte škrabku, abyste nečistoty z horké varné plochy co nejdříve odstranili. Pokud se tyto předměty začnou tavit, mohou poškodit sklokeramický povrch. Z tohoto důvodu na ni před vařením pokrmů obsahujících velké množství cukru naneste speciální čisticí prostředek na sklokeramiku.

Sklokeramická varná deska je odolná, spolehlivá a robustní. při správné péči a údržbě splňuje všechny požadavky a normy pro vaření v domácnosti. Pomocí několika jednoduchých tipů tak můžete svůj věrný spotřebič dlouhodobě udržovat ve skvělé kondici, aniž byste museli vynaložit větší úsilí.

skvrny, varné, desce

Samostatné téma. usazeniny na bílém sporáku

Někteří majitelé sklokeramických varných desek zjistili, že na vnitřní straně varné desky jsou bílé šmouhy nebo matný povrch s bílým obrysem. Takové skvrny nelze vyčistit běžnými čisticími prostředky, ale lze je odstranit škrabkou a například krémem Cif (Rusko).

READ  Jak vyčistit inkrustace na sklokeramické varné desce

Tip Cif Cream je univerzální a je vhodný i pro indukční sporáky, sklokeramické varné desky, kovové domácí spotřebiče a smaltované povrchy.

Příčinou bílé inkrustace na varné desce je nesprávný typ nádobí. levné hliníkové nádobí bez zesíleného dna.

Jak zabránit silnému znečištění?

Vždy je snazší předcházet než opravovat. Život si můžete usnadnit dodržováním několika jednoduchých pravidel pro používání sklokeramické varné desky.

Pravidlo Začněte vařit pouze na čistém sporáku

Před zahájením nového cyklu vaření je třeba odstranit veškeré kapky, cákance nebo inkrustace, které zůstaly po předchozím vaření.

Jak vyčistit skleněnou varnou desku

Pravidlo Používejte pouze „správné“ nádobí

Hrnce a pánve z hliníku, mosazi a mědi zanechávají na sklokeramické desce duhové stopy, které prakticky nelze odstranit.

Používejte pouze smaltované nádobí (se silným dnem) nebo nádobí z nerezové oceli a litiny.

Skleněné nádobí je přípustné, ale vaření ve skleněném nádobí trvá podstatně déle. to má negativní vliv na spotřebu energie. Hliník lze použít pouze tehdy, je-li vnější povrch pokryt teflonovou ochranou. Ujistěte se, že je vnější povrch základny zcela hladký. Nejsou povoleny nerovnosti, deformace, vystouplé vzory, svařované švy apod.п.

Pravidlo Pravidlo Udržujte základnu čistou

Na předehřátou sklokeramickou varnou desku lze pokládat pouze nádobí s čistým a suchým dnem. Kapky vody mohou na varné desce zanechat nejen bílé skvrny, ale mohou také poškodit varnou desku.

skvrny, varné, desce

Vyčistěte všechny čerstvé nečistoty, jakmile se objeví

Pokud jídlo „steče“, odstraňte inkrustace a skvrny okamžitě, nečekejte, až se nečistota usadí. Při vaření tekutých potravin (např. kompotů, mléka apod.) jsou nejčastějšími nepřáteli varné desky skleněné plotýnky.п.) Pečlivě zkontrolujte teplotu varných zón.

Dokonale hladký povrch nemůže zachytit stékající tekutinu. Pokud tekutina uniká, je třeba vyčistit nejen varnou desku, ale také pracovní desku, spodní skříňky a podlahu.

Pravidlo Pravidelně čistěte povrch při prvních známkách znečištění.

Dodržování těchto pravidel pomůže minimalizovat dobu potřebnou k čištění skleněné varné desky.

Hlavní nepřátelé sklokeramické varné desky

Některé výrobky a materiály mohou trvale poškodit jemný sklokeramický povrch. Seznam „nepřátel“ zahrnuje i zdánlivě neškodné látky:

Tento sladký sacharid je nebezpečný nejen pro vaše tělo, ale také pro sklenici keramiky. Ostré hrany krystalů mohou při mechanickém odstranění zanechat na povrchu mikroškrábance. Roztavený cukr způsobuje ještě větší škody.

Zmrzlý karamel je prakticky nemožné odstranit z varné desky bez následků. Vzhledem k podobné struktuře krystalové mřížky může cukr při zahřívání napadat sklokeramiku.

Vyjměte karamel a obarvěte talíř jeho odlišnou barvou a strukturou. Nelze ji odstranit, protože způsobuje nevratné změny v krystalové struktuře sklokeramiky. Křehký povrch mohou poškodit nejen cukrovinky, ale také džemy a sklenice, které obsahují velké množství cukru. Proto by se takové kapky měly okamžitě odstranit nebo by měla být k dispozici samostatná přenosná plotýnka na sirupy a džemy.

Písek, sůl, sypké čisticí prostředky. mohou zanechat škrábance na křehkém povlaku. Povrch postupně ztrácí lesk. Tyto změny mohou v průběhu času negativně ovlivnit funkci varné desky.

Pár malých kapek na horkém povrchu způsobí pouze nevzhledné bílé kruhy. Příliš mnoho studené vody (teplotní kontrast) může způsobit prasknutí monolitu.

Plast nesmí přijít do styku s vyhřívaným sklokeramickým povrchem. Po vytvrzení se vytvoří krusta podobná ztuhlému karamelu, která stejně tak poškozuje jemný panel.

READ  Jaké nádobí by se nemělo používat na sklokeramické varné desce?

Plast je však záludnou složkou předmětů denní potřeby, které mnoho lidí jednoduše nevěnuje pozornost. Například fóliové balíčky s plastovým povrchem nebo syntetické kuchyňské utěrky na varné desce mohou způsobit poškození monolitu.

Pokud se na povrch dostane cukr, plast nebo studená voda, varnou desku okamžitě vypněte a skvrny rychle odstraňte. V závislosti na typu nečistot může být zapotřebí speciální škrabka nebo měkký ručník.

Choulostivé varné desky mohou být poškozeny i nesprávným používáním:

 • posouvání hrnce po varné desce způsobuje škrábance. Všechny pánve a hrnce musí být zvednuty a umístěny na správný hořák, nesmí se s nimi hýbat;
 • mechanické poškození (pád hrnce nebo poklice z varné desky, náhlý náraz apod.).п.) varnou desku snadno zničíte;
 • Používání nádobí se špatným průměrem. Všechny moderní modely mají ochranu proti přehřátí. Pokud zapnete prázdný hořák, po dosažení nastavené teploty se vypne. Pokud je na hořák s velkým průměrem umístěna malá pánev nebo hrnec, ochrana nefunguje. Přehřátí okraje varné desky může způsobit poškození topného tělesa;
 • porucha regulace teploty. Studené nádobí položené na vyhřívanou varnou plochu může způsobit praskliny ve sklokeramice. Nejprve postavte hrnec na hořák a teprve poté zapněte sporák;
 • ohřívání prázdného nádobí, zejména smaltovaného. Trvá několik sekund, než hořák dosáhne správné teploty. Nalití studené vody do přehřáté pánve může způsobit prasknutí smaltu. Použití ledové vody může způsobit prasknutí sklokeramické varné desky;
 • Špatný postup v případě nouze. Když jídlo z pánve „unikne“, mnoho lidí pánev „automaticky“ sejme z hořáku. Tato metoda funguje dobře na indukčních nebo plynových sporácích, ale škodí elektrickým varným deskám. Jakmile základna opustí varnou plochu, okamžitě se na ní vytvoří saze. Někdy může být pyramida z připáleného džemu nebo kaše vysoká i několik centimetrů. Takové zbytky se ze sklokeramické desky obtížně odstraňují a navíc zanechávají na povlaku dutiny.

Čistící ubrousky na sklokeramiku

Speciální utěrky se používají také pro mokré čištění sklokeramických varných desek. Při mytí byste se měli vyhnout abrazivním podložkám, protože zanechávají mikroškrábance.

Nejlepší volbou pro čištění je utěrka z mikrovlákna, která čistí jemně a účinně. Nepoužívejte hadr nebo utěrku, která byla použita k mytí mastného nebo připáleného nádobí, protože na ní zůstanou nevzhledné šmouhy a škrábance způsobené kousky jídla. Mikrovlákna nejen drhnou nečistoty, ale také leští povrch keramiky.

Speciální produkty

I když jsou lidové prostředky vždy po ruce, není vždy snadné je použít. Některé ženy v domácnosti proto raději používají komerční čisticí prostředky. V obchodech s domácími potřebami najdete čisticí prostředky vhodné i na skleněné dlaždice, např. Sanita, Cif, Top House a další. Můžete si vybrat preferovanou formu. krém, gel nebo sprej. Všechny fungují víceméně stejně. Na zadní straně každého z nich jsou uvedeny pokyny k čištění indukční varné desky.

Výhodou hotových výrobků je, že jejich složení je přesně bezpečné, protože jsou navrženy speciálně pro tyto sporáky. Každý z nich obsahuje také silikon, který pokrývá sklokeramiku tenkou vrstvou, podobně jako rostlinný olej. Zabraňuje také přílišnému ulpívání skvrn na povrchu, a tím zpříjemňuje a usnadňuje čištění.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS