Bimetalová nebo hliníková topná tělesa: jaká zvolit??

Ještě před instalací celého systému je důležité rozhodnout, zda jsou lepší bimetalové nebo hliníkové radiátory. Pro správný výběr je nutné porovnat jejich základní parametry.

Oba radiátory vypadají vzhledově téměř totožně. Mají identický design a konstrukci sekcí. Zásadní rozdíl však spočívá v jejich konstrukci, která určuje výkonnost baterií.

Hliníkové radiátory vyrobené výhradně ze speciální hliníkové slitiny. Mohou být vyrobeny metodou vytlačování nebo odlévání. V prvním případě se získají levnější a lehčí radiátory. Kvalita extrudovaných výrobků je však výrazně horší než kvalita litých výrobků, které jsou spolehlivější a trvanlivější.

Hlavní rozdíl mezi hliníkovými a bimetalovými radiátory spočívá v tom, že druhý typ zařízení je vyroben ze dvou různých druhů kovů. Žebrovaný plášť je vyroben z hliníku a trubky, kterými proudí tepelná kapalina, jsou vyrobeny z kvalitní oceli.

Jaký je v tom rozdíl?

Hlavní rozdíly mezi hliníkovými a bimetalovými modely chladičů představují jejich konstrukční vlastnosti. První variantu průřezu nebo bloku představuje homogenní kov ve formě speciální vysokopevnostní slitiny. Spojení všech částí do jedné konstrukce se provádí pomocí spolehlivých šroubových spojů s těsněním, které zajišťují dostatečnou těsnost všech spojů. Vysoká tepelná účinnost díky speciálním konvekčním cestám v systému pro odvod ohřátého vzduchu.

Navzdory vnější podobnosti s hliníkovými radiátory se všechny bimetalové modely liší svou vnitřní konstrukcí. Systém se skládá z vodorovných a svislých ocelových trubek potažených speciálními hliníkovými lamelami. Propojení trubek v rozdělovacích sekcích umožňuje aktivní cirkulaci topného média. Díky vysoké pevnosti oceli odolávají bimetalové radiátory poměrně snadno vysokému tlaku a silnému vodnímu rázu.

V obou případech jsou propojená vnitřní topná tělesa izolována robustním a odolným silikonovým nebo paronitovým těsněním. Tepelná účinnost bimetalových a hliníkových radiátorů je také přibližně stejná, ale existuje také řada konstrukčních prvků, které umožňují určit, který radiátor je v každém případě vhodnější.

Bimetal nebo hliník. Jak vybrat správný radiátor.

Bimetalové radiátory se rychle zahřívají a déle udržují teplo;

srovnání, bimetalových, hliníkových, těles

Bimetalové radiátory jsou pevnější než hliníkové;

Hliníkové radiátory chladnou rychleji a teplotu lze snadno regulovat;

Bimetalová topná tělesa jsou dražší, ale hliníkové radiátory jsou cenově dostupné pro každou rodinu;

Oba typy radiátorů mají moderní a estetický vzhled, a proto je lze použít ve všech typech interiérů.

Z výše popsaných vlastností se bimetalové radiátory vyznačují vyšším tepelným výkonem. Rychle zahřejí místnost a udrží nastavenou teplotu dostatečně dlouho. Může to však být i nepříjemné. Například můžete mít doma hosty. V silně vytápěné místnosti bude velmi nepříjemné a dusno. V tomto případě jsou výhodnější hliníkové radiátory. Rychle se ochlazují, protože se vyznačují nízkou tepelnou kapacitou. S takovým topným systémem je regulace teploty snadná a jednoduchá.

Je však také třeba poznamenat, že hliník je měkký kov, který lze snadno ohýbat. To znamená, že hliníkové radiátory jsou méně odolné než jejich bimetalové konkurenti. Kromě toho je ocel považována za odolnější vůči korozi a mechanické degradaci než její konkurent, hliník. Všechny tyto vlastnosti nakonec zvyšují náklady na bimetalové radiátory. A hliníková zařízení zůstávají cenově dostupná. Vzhled obou radiátorů a jejich moderní práškové lakování nabízejí možnost harmonického umístění v každém interiéru nebo domě.

Obecně však bimetalové radiátory získávají na oblibě a nahrazují hliníkové radiátory. Bimetalová část chladiče se skládá z ocelové trubky, která je pod vysokým tlakem vstřikována do hliníkové slitiny, t.е. Uvnitř je ocelový rám a zvenku hliníkový „plášť“. Takový chladič tedy kombinuje nejlepší vlastnosti obou kovů. vysoký odvod tepla hliníku a vysokou pevnost oceli.

READ  Ventilátor ve svářečce nefunguje

Hlavní výhody bimetalového radiátoru oproti hliníkovému radiátoru:

Bimetalový radiátor se nebojí agresivního prostředí, např. vody s vysokým obsahem alkálií a bahna. A špinavá voda. to je neštěstí většiny ruských měst.

Odolává velmi vysokému tlaku až 35 atmosfér (hliníkové radiátory s vysokým bodem tání). 10-15 atm), proto se často instaluje do systémů ústředního vytápění v bytových domech.

Má nejlepší vyzařování tepla. výkon bimetalové části radiátoru je 204 W, zatímco hliníkové radiátory mají. 180-190 W.

Naše společnost nabízí spotřebitelům bimetalové radiátory RIFAR.

Chladič Rifar je určen pro vodní a parní topné systémy s maximální teplotou chladicí kapaliny 110 C!

Část chladiče Rifar se skládá z ocelové trubky odlévané pod vysokým tlakem s hliníkovou slitinou, která má vysokou pevnost a vynikající odlévací vlastnosti. Výsledný monolitický výrobek s tenkými žebry zajišťuje účinný odvod tepla s maximální bezpečnostní rezervou.

Charakteristika: radiátor Rifar má vysoké technické ukazatele a vlastnosti:

 • pracovní tlak: 20 atm.;
 • Maximální teplota nosiče tepla: 110 °C;
 • plně přizpůsobené pro použití v ruských systémech ústředního vytápění;
 • krimpovací tlak 30 atm.;
 • barva: bílá (RAL 9010);
 • Radiátory jsou pojištěny u společnosti Ingosstrakh.

Co znamená výraz „pojištěno u společnosti Ingosstrakh“? ?

Tato věta znamená, že „výrobce se zavazuje během záruční doby (10 let) nahradit škody na zdraví, životě a majetku způsobené používáním zboží“. Bimetalová část chladiče je výrobek s konstrukčními, výrobními a/nebo jinými vadami, jakož i výrobek, o kterém byly poskytnuty neúplné a nedůvěryhodné informace nebo který neodpovídá bezpečnostním normám a předpisům stanoveným v předpisech.“.

Toto byl výpis z pojistného certifikátu. Z právního hlediska, pokud je prodávaný radiátor vadný nebo neodpovídá deklarovaným vlastnostem a kupující nebo jeho majetek, případně majetek sousedů je z tohoto důvodu poškozen, je výrobce povinen škodu nahradit.

Obecně platí, že pokud radiátor protéká a způsobí škody na parketách a nábytku v místnosti nebo v bytě pod ním, výrobce škodu uhradí. Limit. 30 tisíc.eur.

Tipy pro správnou instalaci radiátorů:

Radiátory je vhodné umístit pod okno bez ohledu na jejich typ a materiál. Tím se zajistí, že teplý vzduch, který z nich stoupá, blokuje pohyb studeného vzduchu od okna. Šířka radiátoru pod oknem by měla být nejlépe alespoň 50-75 % šířky otvoru.

Pro efektivní vytápění místnosti je třeba dodržet následující parametry: Vzdálenost od topného tělesa ke stěně. Nejméně 3 cm od okenního parapetu a 10-12 cm od podlahy.

srovnání, bimetalových, hliníkových, těles

Přejít do sekce: Vytápění a větrání → Radiátory bimetalové Rifar

ZAVOLEJTE NÁM TEĎ Pokud máte po přečtení tohoto článku dotazy nebo potřebujete další radu. S vaším problémem vám určitě pomůžeme. 7 (812) 318-318-2

Bimetalový radiátor

Jedná se o druh hliníkové baterie, kterou je nejlepší vybírat podle výše popsaných vlastností. Bimetal má některé speciální funkce:

 • Uvnitř hliníkového krytu je ocelový rozdělovač. V podstatě je to jen normální ocelová trubka
 • Chladič odolává vyššímu tlaku a vodnímu rázu
 • Vhodné pro ústřední vytápění
 • O něco dražší než hliník

Vysoké pracovní tlaky (10-12 atmosfér) jsou problémem pouze ve výškových bytových domech s podlahovým vytápěním. Zde bychom měli pečlivěji vybírat radiátory, které do domu umístíme. Ačkoli jsou téměř všechny radiátory pro dům nebo byt určeny pro takové zatížení, tak při nákupu jen věnujte pozornost tomu, aby byl vybraný model určen pro vysoký tlak.

Nemá smysl říkat, co je lepší: bimetalový nebo hliníkový chladič. Je to otázka různých provozních podmínek. Pokud chcete mít jistotu, že se nic nestane, zvolte bimetal v bytě. Hliník je nejvhodnější použít v samostatném topném systému s vlastním kotlem.

Dobrý bimetalový radiátor s osou připojení 500 mm má hmotnost 16-20 kg. Bimetal je také o něco horší z hlediska tepelného výkonu než hliníkový chladič, protože jsou použity dva různé kovy.

Polokovová baterie

Zřídka, ale přece se setkáváme s „nebimetalovými“ radiátory. Mají vertikální sběrač z oceli a horizontální sběrač z hliníku. Baterie obecně odolává vysokému tlaku, ale ne tak dobře v korozivním prostředí. Při nákupu těchto radiátorů buďte opatrní.

READ  Kávovar na kapsle Nespresso vertuo plus black

Interakce s teplonosným médiem

Abyste pochopili, která baterie je lepší, zda hliníková nebo bimetalová, stojí za to věnovat pozornost takovému faktoru, jako je chemická odolnost. Hliník nemá tuto vlastnost v takové míře, jak by měl mít. Rychle reaguje s nečistotami v teplonosném médiu, takže stěny chladiče se časem ztenčí v důsledku koroze. K tomu dojde, jakmile hodnota pH v systému překročí 8. Další obavou je, že při chemické reakci s hliníkem se uvolňuje vodík, který může způsobit výbuch a požár. Z bezpečnostních důvodů je proto vhodné chladič pravidelně odvzdušňovat.

Při výběru mezi bimetalem a hliníkem, pokud jde o reakci s teplonosným médiem, jsou bimetalové baterie mnohem výkonnější. Jsou méně chemicky aktivní, a přestože rezaví, kazí se mnohem pomaleji. Při výrobě je ocelové jádro opatřeno vrstvou protikorozní ochrany. U některých radiátorů se používají trubky z nerezové oceli, ačkoli cena těchto výrobků je velmi vysoká.

Bimetalové baterie jsou tedy mnohem odolnější vůči složení teplonosného média, ale jsou citlivé na kyslík. Pokud se dostane do systému, ocel začne rychle rezivět.

Bližší srovnání hliníkových a bimetalových radiátorů

Po objasnění charakteristických rysů obou typů radiátorů je můžeme porovnat podle jejich hlavních vlastností.

Porovnejme parametry hliníkových a bimetalových baterií.

 • Tepelný výkon. Porovnáme-li tento parametr dvou variant zářičů, je zcela zřejmé, že tepelné vyzařování je téměř stejné a činí přibližně 200 W z každé části. Hliníkové radiátory se rychleji zahřívají a zahřívají místnost, ale také rychleji chladnou, zatímco bimetalové radiátory se zahřívají delší dobu, ale také lépe udržují teplo.
 • Odolnost proti vysokému tlaku. V tomto parametru jsou hliníkové radiátory „napumpované“, protože vydrží provozní tlak maximálně 16 barů, což v případě vodního rázu nemusí stačit. Hliníkové stěny profilů. poměrně tenké a mohou prasknout při vysokém zatížení. Bimetalové radiátory vydrží tlak 40 barů a v této kvalitě výrazně převyšují hliníkové radiátory. Tento parametr je obzvláště důležitý, pokud vybíráte zařízení pro instalaci do systému ústředního vytápění. U autonomních systémů však nelze tomuto kritériu věnovat pozornost vůbec. takové tlaky v nich neexistují.
 • „Preventivní“ pro kvalitu chladicí kapaliny. Hliník snadno reaguje s různými chemickými sloučeninami, jejichž koncentrace v teplonosném médiu ústředního vytápění může být značná. Kromě toho je náchylný k oxidaci Hliníkové radiátory proto za nepříznivých podmínek rychle „sežere“ koroze a vodní rázy dokončí „špinavou práci“ koroze.

Možná vás bude zajímat, na co se zaměřit při výběru elektrických topných kotlů

Bimetalové chladiče mají vnitřní kanály ze slitiny nerezové oceli, která je odolná vůči chemickým nečistotám chladicí kapaliny. Mnoho výrobců navíc pokrývá vnitřní stěny kolektorů a svislých trubek speciální vrstvou proti korozi. To znamená, že chemické složení chladicí kapaliny neovlivní integritu chladičů. můžete ji dát do centrálního systému.

 • Odolnost vůči vysokým teplotám.Hliníkové radiátory vydrží teplotu teplonosné látky až 110 stupňů a bimetalové radiátory až 130 stupňů, přičemž bimetalové radiátory mají významnou výhodu.
 • Dlouhá a bezproblémová provozní doba. Výrobci obvykle stanovují maximální životnost hliníkových topných kotlů na 10 let. Naopak bimetalové radiátory budou sloužit minimálně 15÷20 let, proto je jejich výhoda zřejmá.
 • Snadná instalace.Zde je nutné poznamenat, že obě varianty baterií se montují téměř identicky, protože mají poměrně malou hmotnost a nevyžadují zvlášť silné držáky. V každém případě je však lepší svěřit montáž a instalaci radiátorů do systému zkušeným odborníkům.
 • Náklady.Při porovnání současných cen jsou ceny bimetalových radiátorů asi o 20-30 % vyšší než ceny hliníkových radiátorů.

Na základě výše uvedených srovnání můžeme dojít k závěru, že i přes rozdíl v nákladech je pro byty z těchto dvou možností lepší koupit bimetalový radiátor. Pro autonomní systémy v soukromých domech by však měly být nejlepší volbou hliníkové radiátory.

srovnání, bimetalových, hliníkových, těles

Mohly by vás zajímat informace o vlastnostech bimetalu

READ  Tekutý vosk na depilaci jak používat

Druhý krok: Spočítejte počet sekcí

Důležité kritérium pro výběr radiátoru. jeho tepelný výkon. Je to uvedeno na cenovce nebo v technickém listu chladiče. Jak vybrat správný radiátor pro své potřeby? Je třeba si uvědomit velikost místnosti, kde ji plánujete instalovat. Přibližný výpočet je následující: 1000 wattů na 10 metrů čtverečních (pro rohové místnosti, místnosti s velkým prosklením a špatnou izolací 1200-1300 wattů na 10 metrů čtverečních). V závislosti na vypočteném tepelném výkonu zvolte správnou velikost radiátoru se správným počtem sekcí. Například pro vytápění místnosti o rozloze 15 m2 potřebujete zařízení o výkonu 1500 W.

Podle toho, kde má být radiátor instalován, a také podle toho, jak a v jaké výšce jsou umístěny přívodní trubky k otopné soustavě, se určí: typ připojení radiátoru (spodní nebo boční připojení) a velikost radiátoru (vzdálenost mezi středy. t.е. vzdálenost mezi spojovacími trubkami). Může být od 200 do 2000 mm. Toto číslo je povinně uvedeno v označení každého modelu.

Rady pro výběr radiátorů do bytu nebo soukromého domu

Výrobky Bimetal jsou vhodné pro byty ve vícepodlažních budovách. přednostně instalované v průmyslových, kancelářských, obchodních a jiných budovách. Tyto ohřívače odolávají kolísání tlaku, tlakovým zkouškám, vodnímu rázu a špatně reagují na špatnou chladicí kapalinu.

Bimetal je vhodný pro chaty a byty v nízkopodlažních budovách napojených na centrální vytápění. V těchto sítích může docházet k tlakovým špičkám a složení vody v potrubí není vhodné pro hliník.

V soukromých a nízkopodlažních domech s autonomním vytápěním je výhodnější instalovat hliníková zařízení. Jsou levnější, rychleji se zahřívají, jsou lehké a mají delší životnost. Tlak v těchto sítích je nízký a kvalitu vody sledují obyvatelé. Radiátory proto nejsou náchylné k rozbití nebo oxidaci.

Bimetalová topná tělesa lze dodat i do rodinného domu. Budou fungovat správně, ale budete muset zaplatit více.

U venkovských domů a domů s trvalým bydlištěm můžete zakoupit obě varianty. Jsou plně kompatibilní s nemrznoucími kapalinami pro topné systémy. Při nákupu nemrznoucích směsí si pečlivě přečtěte informace výrobce, protože ne všechny kapaliny jsou kompatibilní s hliníkovými bimetalovými chladiči.

Optimální pro naši zemi a prostor bývalého Sovětského svazu. výrobky ruských výrobců. Jsou nejvhodnější pro domácí topné systémy, nevyžadují použití adaptérů a přepojování kabelů.

Ruská společnost Teplopribor vyrábí produkty, které se dokonale hodí pro domy, byty a nebytové prostory:

 • Hliníkové modely AR1-500, AR1-350, AR1-500 a AR1-350 NP jsou vhodné pro soukromé domy, venkovské domy, letní sídla a nízkopodlažní budovy s autonomním vytápěním. Tyto výrobky mají vysokou schopnost odvádět teplo. Nejprodávanější 500mm sekce mají výkon 185 W, kompaktnější 350mm sekce mají výkon 138 W. Všechny modely jsou vyrobeny z vysoce kvalitního primárního hliníku.
 • Bimetalové modely BR1-500, BR1-350, BR1-500 NP a BR1-350 NP jsou vhodné pro bytové domy všech podlaží a nízkopodlažní budovy napojené na centrální vytápění. Mohou být instalovány v kancelářských budovách, obchodech, nákupních a zábavních centrech, organizacích a institucích.

Vyrábíme pouze bimetalové konstrukce: kolektor a jeho potrubí jsou odlity z vysokopevnostní oceli. Bimetalové modely mají vysokou tepelnou vodivost. Verze 350 mm mají výkon 134 W a verze 500 mm mají výkon 185 W. Jejich pracovní tlak je 20 atm, zatímco zkušební tlak je 30 atm. Vydržely testy až do 100 atmosfér.

Nelze učinit jednoznačný závěr o výhodnosti bimetalu nebo hliníku. V závislosti na konstrukci výrobku a podmínkách jeho provozu jsou zdůrazněny některé výhody různých typů radiátorů.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS