Jaké nádobí je vhodné do mikrovlnné trouby??

V současné době je v prodeji mnoho výrobků, k jejichž výrobě se používají různé materiály. Stojí za zmínku, že ne všechny nádoby jsou vhodné pro mikrovlnné trouby a při nákupu takového zařízení do domácnosti byste měli okamžitě přemýšlet o koupi sady nádobí

Abyste si vybrali co nejlépe, je třeba věnovat pozornost řadě jemností a nuancí

Vybírejte a volte nádobí do mikrovlnné trouby tak, aby bylo vhodné pro vaši domácnost:

 • Je co nejpevnější;
 • Mohou být odolné vůči vysokým teplotám, aniž by praskaly;
 • bez uvolňování žíravých látek, které by mohly vést k otravě.

Někteří lidé si myslí, že v mikrovlnné troubě lze použít naprosto všechny varianty skla a smaltovaného skla, ale je třeba mít na paměti úroveň průchodnosti. Optimální volbou je skleněná mísa, která není zdobena žádným vzorem. Je zakázáno vařit nebo ohřívat jídlo v nádobí s kovovým povrchem. nikdy nepoužívejte nádobí se zlatou, stříbrnou nebo měděnou povrchovou úpravou. Jejich používání vyvolává vznik elektrických výbojů uvnitř spotřebiče.

Nádobí do mikrovlnné trouby by mělo být velmi odolné

Toto označení označuje, že spotřebič je vhodný pro použití v mikrovlnné troubě. Vhodné plastové nádobí je označeno symbolem PP nebo PC a ikonou vlnky. Doporučuje se zvolit nádobí s poklicí, která má malý otvor, jímž uniká ohřívaný vzduch

Při výběru nádobí je třeba vzít v úvahu tvar mísy. preferované je nádobí kulatého, oválného nebo válcového tvaru. Vysoké okraje nepřipadají v úvahu a ostré rohy na bocích nádoby by způsobily vysychání potravin

Stejně důležitý je výběr nádobí z hlediska velikosti, protože umístění by mělo být vhodné, aby se při používání mikrovlnné trouby okraje nepřichytávaly ke stěnám zařízení

Nádobí vhodné do trouby, mikrovlnné trouby a na varnou desku

Lze použít v elektrické troubě.

Povoleno pro použití v plynové troubě.

Tento piktogram umožňuje použití nádobí v troubě.

Tato ikona označuje, že nádobí je schváleno pro použití v troubě, jejíž teplota není vyšší než uvedená.

symboly, plastovém, nádobí, mikrovlnnou

Vhodné pro použití na plynové varné desce.

Lze použít v mikrovlnné troubě.

Vhodné pro použití na elektrických sporácích.

Lze použít na sklokeramické varné desce.

Vhodné pro použití na sklokeramických varných deskách.

Lze použít na indukční varné desce.

Lze použít na indukčním vařiči.

Nelze použít na indukční varné desce.

Vhodné pro použití na halogenových varných deskách.

Vhodné pro použití na halogenových varných deskách.

Další specifikace

„Vidlička“ je nejdůležitějším symbolem, který označuje vhodnost plastového kuchyňského nádobí pro potraviny. Pokud je tento symbol na plastu přeškrtnutý nebo zcela chybí, nejsou tyto výrobky vhodné pro potraviny.

Lze mýt v myčce nádobí.

Nelze mýt v myčce nádobí.

Toto označení označuje shodu s potřebnými pokyny (tlakové hrnce, elektronika).

Po stranách nádobí je umístěna stupnice.

Odolnost proti nárazům a otřesům. Žádné praskliny ani poškození nejsou možné. Dvakrát větší odolnost proti nárazu a třikrát větší odolnost proti poškrábání ve srovnání s fajánsí, kameninou a keramikou. Správná ochrana při přepravě zboží. žádné riziko rozbití nádobí.

Přírodní materiál je zdravotně nezávadný. Hygienický 100% díky absenci pórů. Bez zápachu, t.к. Žádný růst bakterií. 100% přírodní materiál, recyklovatelný.

Nejčastěji se vyskytuje v:

 • – Láhve, dětské nádobí, dudlíky;
 • – jednorázové obaly a náčiní
 • – epoxidové pryskyřice na vnitřní straně konzervovaných výrobků;
 • – kosmetické přípravky jako antioxidant;
 • – zdravotnické vybavení;
 • – kuchyňské spotřebiče;
 • – brýle na brýle;
 • – chladiče vody;
 • – elektronický a automobilový průmysl.
READ  Sterilizátor do mikrovlnné trouby, jak funguje

Abyste se vyhnuli otravě z baleného občerstvení, je třeba mít na paměti několik jednoduchých pokynů.

Především nezapomeňte, že jednorázové nádobí je jednorázové

V dnešní době se plastové. nedílnou součástí našeho života a v kuchyni se ho nelze rychle zbavit. Můžeme se však pokusit minimalizovat škodlivé účinky plastů na naše zdraví. Za tímto účelem:

Pro skladování potravin používejte pouze plasty s označením 2 (HDPE) a 5 (PP).

Nepoužívejte jiné kategorie plastů pro skladování potravin, ale odevzdejte je k recyklaci. Nepoužívejte znovu PET láhve a neohřívejte potraviny v mikrovlnné troubě ve vaničkách, ve kterých jste je zakoupili (pokud není na obalu uvedeno, že jsou k tomuto účelu vhodné).

Neohřívejte potraviny v obalech obsahujících bisfenol (skupina 7) v mikrovlnné troubě, nelijte do nich horké tekutiny a nemyjte je v myčce nádobí.

Všechny plastové obaly používejte v souladu s pokyny na nich uvedenými (teplotní doporučení, použití v myčce atd.).д.).

Nekupujte minerální vodu v plastových obalech, které byly ponechány na slunci, a raději kupujte nápoje (včetně mléka, kefíru, jogurtu) ve skleněných obalech.

Jednorázové obaly a nádobí jsou určeny k jednorázovému použití. Neuchovávejte je jako rezervu pro skladování jiných potravin. Tenký ochranný film na plastu se po použití rozpadne a nádobí by se nemělo používat opakovaně.

Vždy věnujte pozornost vnějšímu vzhledu, úplnosti a srozumitelnosti označení a datu spotřeby.

Zásada 1. Každý typ jednorázového nádobí má označení svého určení: pro studené nápoje, teplé nápoje, studené nápoje, alkohol atd.п. Pokud nalijete horký nápoj do hrnku určeného pro studené nápoje, začnou se z plastu uvolňovat toxické látky.

Zásada 2. Nikdy nenechávejte výrobek v otevřené sklenici, a to ani v chladničce. Buď si kupte menší nádoby, nebo je pevně uzavřete.

Zásada 3. Neuchovávejte žádné potraviny v nádobách na jedno použití, zejména v použitých. Po použití jednorázového balení se ochranná vrstva rozpadla a při skladování potravin, např. cukru, se do výrobku dostávají toxické látky.

Zásada 4. Maso a sýr je nejlepší vynechat z balení

Zásada 5. Plastové kuchyňské nádobí není vhodné pro látky obsahující etanol. Alkohol. Ethanol. Agresivní rozpouštědlo. Toxické látky v plastu se začnou rozpouštět a dostanou se do nápoje.

Zásada 6. Nejlepší variantou jednorázového nádobí je papír.

Zásada 7. Plastové nádobí často obsahuje melamin, který je hojně zastoupen zejména v pestrobarevných a barevných předmětech určených pro děti. Zjednodušeně řečeno, není to škodlivé, ale pokud se na talíři objeví horké jídlo, vznikají toxiny, které se mohou prostřednictvím jídla uvolňovat do lidského těla. Papír je celulóza. I když se jeho částečky dostanou do těla, není se čeho obávat.

Plastové lahve zhoršují účinnost

Zatímco jednorázové kelímky se obvykle vyhazují, praktické plastové láhve se často stále používají.

V žádném případě je neplňte mlékem, protože tuky v mléce mohou rozpouštět některé polymery, alkohol, kvas nebo ovocný kompot. Polymery mají tendenci stárnout, když jsou vystaveny ultrafialovému záření a vysokým teplotám, takže se z nich časem začnou uvolňovat látky, které jsou pro člověka škodlivé.

Výzkumníci z oddělení epidemiologie na HSPH a Harvard Medical School dospěli k závěru, že plastové lahve nejsou tak neškodné pro zdraví, jak se obecně soudí.

Soustavná konzumace nápojů v plastových lahvích zvyšuje obsah chemické látky bisfenol A, která ovlivňuje pohlavní hormony, o více než dvě třetiny, uvádí Karin H. Michels.

Látka, která sama o sobě připomíná ženský hormon estrogen, se používá při výrobě obalů a sklenic na potraviny a nápoje a také kojeneckých lahví. Studie zjistila, že obsah bisfenolu A v moči osob, které po dobu jednoho týdne pily všechny nápoje z plastových lahví, se zvýšil o 69 %.

READ  Jak vyjmout sklo z trouby Hansa

Zahřívání plastových lahví, které rodiče provádějí, když chtějí ohřát mléko pro své děti, způsobuje, že chemikálie proniká do tekutého obsahu v nebezpečném množství. „To je znepokojující, protože děti mohou být obzvláště citlivé na bisfenol A, který může vést k narušení hormonální rovnováhy.“. poznamenává Michels. Předchozí výzkumy ukázaly, že vysoká spotřeba bisfenolu A vede k vrozeným vadám, poruchám růstu a zvýšenému riziku srdečních onemocnění a cukrovky, uvádí se v dokumentu.

Nápisy na plastovém nádobí: dešifrování

Pro různá použití by měly být vybrány specifické typy plastů se správnými vlastnostmi.

Označování potravin

Na plastovém nádobí se často objevuje symbol sklenice a vidličky. Toto označení vás o tom informuje:

 • materiál výrobku je netoxický;
 • nádobu lze použít pro skladování různých potravin;
 • Plast, ze kterého je nádobí vyrobeno, je zcela bezpečný.
symboly, plastovém, nádobí, mikrovlnnou

Pokud je tento symbol zobrazen přeškrtnutý, je jeho význam přesně opačný a taková nádoba se nesmí používat ke skladování potravin.

Výrobky s označením PP jsou vyrobeny z potravinářského plastu a lze je použít i k ohřevu a skladování potravin, nezapomeňte však na teplotní značení a další podmínky použití těchto obalů.

Nádoby se zkříženou sklenicí a vidličkou se nesmí používat na potraviny.

Označování nádob na vodu

Kapaliny by měly být skladovány v nádobách označených HDPE nebo HD PE. V těchto nádobách by se neměl ohřívat obsah a neměly by se v nich skladovat příliš horké nápoje. Tento druh plastu při působení tepla uvolňuje nebezpečné látky.

Výrobky označené symbolem „d2w“ by neměly být zakoupeny ve formě kapky. Jedná se o oxidující materiál, který není vhodný k recyklaci a má tendenci uvolňovat toxické látky.

Označování nádobí pro mikrovlnné trouby

Ne všechny plastové nádoby jsou vhodné pro ohřev potravin v mikrovlnné troubě. Mikrovlnné trouby by měly být označeny symbolem vlny nebo miniaturním symbolem mikrovlnné trouby. Jsou také dodatečně označeny slovem „micro“.

Hledejte pokrmy označené PP. Je vyroben z polypropylenu, který odolává teplotám 100-110 stupňů a je ideální pro použití v mikrovlnné troubě.

Značky označující různé provozní možnosti

Symbol vidličky/skla. výrobek je vyroben z materiálu, který neobsahuje toxiny a může být balen a skladován ve všech typech potravin. Úplná bezpečnost. Bezpečný kontakt s výrobky různého složení. Datum expirace výrobku.

Pokud je symbol přeškrtnutý, je výše uvedený postup obrácený.

Symbol Zeleného bodu je značkou německé firmy, která je zodpovědná za program recyklace plastového odpadu. Ekoprogram. Výrobní systém je pohodlně recyklovatelný až do úplného vyřazení.

„Recyklovaný“. recyklovaný materiál. Vyrobeno z recyklovaných materiálů. Další recyklace je na cestě.

„Tři šípy“. vyrobeno z recyklovaného materiálu. Uprostřed geometrického obrazce je vytištěno číslo. Označuje recyklační materiál.

 • Jeden / devatenáct. plast.
 • Dvacet/třicet devět. karton, papír, papírový podklad.
 • Forty/forty-nine. železo, kov.
 • Padesát/ padesát devět. dřevo.
 • Šedesát/šedesát devět. textilie.
 • Sedmdesát/sedmdesát devět. sklo.

Trojúhelníkové značky na jiných materiálech

Nemá smysl se zabývat značkami na papíře, skle, kovu a dalších materiálech, protože až na výjimky lze vše recyklovat. Pro ty, kteří jsou obzvláště zvědaví, jsme připravili nejoblíbenější značky na papír, sklo a kov.

 • 20-22 (PAP). lepenka a papír. železářské zboží, kosmetika, krabice na potraviny; pohlednice, knihy, časopisy a noviny, obálky, papírové tašky, tiskařský papír. Vše lze recyklovat.
 • 40 (FE). plechovka: plechovky, rozprašovače. Plechovky lze recyklovat, ne všude jsou plechovky přijímány.
 • 41 (ALU). hliník: nápojové plechovky a fólie. Lze recyklovat, ale fólie se přijímá jen zřídka.
 • 70-74 (GL). sklo a skleněné nádoby. Bezbarvé čiré, zelené, hnědé, světle hnědé a tmavě hnědé lahvové sklo. Plechovky a láhve lze recyklovat.
 • 81-84 (C/PAP). kompozitní materiály: vícevrstvé obaly z papíru, plastu a někdy i kovu. Nazývají se „tetrapaky“ nebo „purpacky“ a používají se například u džusů a mléčných výrobků. Lze recyklovat, ale recyklace je složitá a nákladná.
READ  Jak péct kuře v mikrovlnné troubě

Je těžké si představit moderní život bez plastů. Plastové nádoby eliminují potřebu hrnců a pánví v lednici a jsou praktické pro nošení do práce a mikrovlnnou troubu.

Potraviny a nápoje v plastových obalech jsou levné. Snadno a pohodlně se přepravují a vložky a láhve z plastu lze recyklovat. Vždy byste však měli věnovat pozornost značení a vybrat si bezpečný typ plastu, který je označen BPA Free.

Všímáte si plastových značek?? Který typ je nejčastější? Řekněte nám o tom v komentářích.

Marks

V obchodech je nyní k dostání mnoho barevných talířů, nádob a úložných boxů. Některé z nich však lze použít ke krátkodobému skladování a jiné k vytápění. Vezměte na vědomí, že jednorázové podnosy a stojany nejsou vhodné pro ohřívání. Zjistěme, které z nich jsou vhodné pro použití v mikrovlnné troubě.

Obvykle se používá polypropylen, do kterého se nesmí dávat alkohol. Nesmí se nalévat ani do šálku na kávu. jinak se z něj začne uvolňovat fenol nebo formaldehyd.

Na plastových nádobách pro nádobí a horké potraviny je speciální označení. mělo by tam být samostatné označení „s vlnami“. Někdy je označení zdvojeno slovem „micro“.

Všechny desky s kódem PP jsou polypropylenové, takže do nich můžete dát něco vysokoteplotního, vydrží až 100-110 stupňů. Nereagují vždy bezpečně na chemické útoky a při zahřívání v mikrovlnné troubě se z nich mohou začít odpařovat těžké sloučeniny.

Zvláštní zmínku si zaslouží výrobky na jedno použití. Neměly by se prát, zejména s pracími prostředky. Plasty mohou reagovat s chemikáliemi a uvolňovat nebezpečné látky, které sice nechutnají ani nevoní, ale jsou zdraví škodlivé.

Označování plastů. Jaké štítky lze vidět na plastových výrobcích?

Štítky na plastovém nádobí mohou vypadat jako na obrázku níže. Tři šipky na obvodu trojúhelníku naznačují, že jej lze recyklovat.

Podívejme se, co jednotlivé piktogramy znamenají:

PETE, PET. polyethylentereftalát vhodný pouze pro jednorázové použití. Používá se pro skladování nápojů, olejů, omáček, kosmetiky.

HDPE, PEHD. polyethylen s vysokou hustotou je považován za relativně neškodný. Používá se k výrobě nádob na potraviny, jednorázového nádobí, lahví, sáčků a hraček.

V, PVC. polyvinylchlorid (PVC) je zakázán pro potravinářské účely. Používá se k výrobě stavebních materiálů a interiérového vybavení.

LDPE, PEBD. polyethylen s nízkou hustotou používaný pro většinu typů sáčků. Relativně bezpečné.

PP je poměrně neškodný, ale v určitých situacích může uvolňovat formaldehyd. Odolává vysokým teplotám, a proto je vhodný pro horké prostředí.

PS. z polystyrenu se někdy uvolňuje styren. Používá se při výrobě jednorázových talířů, příborů a šálků a obalů na dorty.

Ostatní. ostatní typy plastů. Patří sem polykarbonát, polyamid a další plasty, které nespadají do předchozích kategorií. Tyto materiály se často používají na výrobu dětských hraček a obalů.

Každý druh plastu je svým způsobem škodlivý, takže nejjednodušší způsob, jak chránit sebe i životní prostředí, je plastové nádobí vůbec nepoužívat. Nelze se vyhnout. vyberte si recyklovatelné výrobky pod čísly 2 a 4. Pozor na výrobky s označením 3.6 a 7.

Jak vidíte, symboly pro pokrmy jsou poměrně srozumitelné. Pokud budete této problematice věnovat pozornost, budete moci používat bezpečné a kvalitní kuchyňské náčiní, aniž byste poškodili své zdraví a rodinný rozpočet.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS