Co je chladicí termoska a jak ji používat

Chladicí taška je nepostradatelným doplňkem pro piknikáře a dojíždějící. Ne všichni spotřebitelé však plně chápou, jak vypadá a funguje. Chtějí vědět, jak a jak dlouho udržuje chlad. Jiní se ptají, jaký je rozdíl mezi chladicí taškou a izolovanou nádobou a co je lepší zvolit. Tento článek vám odpoví na tyto a další otázky.

Chladicí taška je název izotermického (izolovaného) zařízení. K udržování konstantní vnitřní teploty se používají studené akumulátory. Termo tašky jsou často vyrobeny z odolných syntetických tkanin, které odpuzují vodu a chrání před slunečním zářením.

Pro vnější část chladicí tašky se používají tyto materiály: syntetický polyamid nebo termoplastický polymer vinylchloridu. Výhodou těchto tkanin je, že se snadno čistí od nečistot a také rychle schnou. Jednotka je stabilní díky tepelné izolaci (speciální pěna) umístěné mezi vnějším povrchem tepelného vaku a vnitřním prostorem jednotky.

Zvenku popis výrobku připomíná klasickou tašku s uchy, doplněnou kapsami na různé drobnosti. Termoobal nechladí, ale pouze udržuje původní teplotu potravin, léků nebo kosmetiky uvnitř. Pro delší uchování v chladu se používají speciální ledové obaly.

Důležité! Termo taška se používá také jako termoska pro uchování teplého jídla. Baterie se pak zahřívají.

Jak používat ledový obklad?

Skladování v chladu je obecně velmi jednoduché. Před použitím ji vložte na delší dobu do mrazničky, aby náplň uvnitř zcela zmrzla. Pak ji vložte do izometrického sáčku a akumulátor udrží chlad po dobu přibližně 20 hodin (v závislosti na modelu sáčku), přičemž odebírá teplo z potravin v sáčku. Poté chladničku vypláchněte vodou a vložte ji zpět do chladničky. Vyrobeno z materiálů šetrných k životnímu prostředí, které jsou zcela neškodné pro potraviny. Tyto akumulátory můžete skladovat v mrazicím prostoru chladničky nebo na jiném místě chráněném před světlem. Trvanlivost není omezena správným skladováním. V závislosti na velikosti chladicí tašky a množství potravin v ní můžete potřebovat více než jednu baterii. Pokud používáte jednu, položte ji na jídlo, nebo pokud jich máte více, navrstvěte je všechny do tašky a na ně položte další.

Chladicí baterie se používají také v domácích chladničkách. Stabilizují teplotu v mrazicím prostoru chladničky a umožňují tak zřídkavější zapínání a vypínání kompresoru. Balení ledu také prodlužuje dobu, po kterou můžete bezpečně skladovat potraviny, pokud vypadne proud a lednice není v provozu. Mrazicí prostor zůstane při minusových teplotách přibližně 18 hodin. Tím se také zvyšuje mrazicí kapacita mrazniček. Při ručním odmrazování chladničky je velmi vhodné použít chladicí boxy.

Akumulátory chladu se používají ve zmrzlinových skříních při prodeji zmrzliny nebo při přepravě potravin podléhajících rychlé zkáze.

Co určuje dobu udržení teploty uvnitř termotašky??

Při nákupu chladicí tašky samozřejmě všichni chceme, aby náš výrobek fungoval co nejlépe a vydržel co nejdéle. Proto při výběru modelu berte v úvahu tloušťku izolační vrstvy, ergonomický design nákupu, přítomnost nebo nepřítomnost chladicích baterií atd.д.

Nezapomeňte, že sáček ze silného materiálu, s bezpečným uzávěrem a ochrannou klopou a silnou izolační vrstvou je schopen udržet teplotu o 15° nižší než okolní teplota. Bez dobíjecích baterií by však tento efekt nevydržel dlouho. asi 3 hodiny.

Mimochodem, důrazně nedoporučujeme kupovat chladicí tašku, pokud si nejste jisti, že její tepelná vrstva je větší než 0,8 cm. Menší tloušťka polyuretanu nebo izolonu jednoduše nedokáže udržet chlad nebo teplo uvnitř déle než 1-1,5 hodiny.

Pokud si pořídíte chladicí baterie nebo si vyrobíte vlastní, prodlouží se doba skladování potravin v termosce nejméně o 6 hodin. A teplota může být o 20-25° nižší než vně tašky. Při správném uspořádání potravin uprostřed a dostatečném množství ledových sáčků (50 g chladicího materiálu na 1 litr potravin) je doba udržení teploty uvnitř sáčku 12 až 24 hodin. Záleží opět na tloušťce tepelné vrstvy.

READ  Jak upravit krátké vlasy bez fénu

Můžete si koupit hotové baterie. Nebo můžete použít improvizované prostředky. ledové obklady, lahve se zmrzlou vodou nebo jednoduchý solný roztok (3-4 lžíce kuchyňské soli na půl litru vody). Můžete použít granulovanou výplň z čistých dětských plen. Je třeba ji namočit, vyjmout z roztržené pleny a zmrazit v sáčku.

Před vložením potravin se snažte sáček vychladit. Umístěte ji například do prostoru chladničky a vložte do ní něco velmi studeného. Všechny potraviny určené ke zmrazení pouze nezchlazujte, ale dobře je zmrazte. No, a každý výrobek je lepší zabalit do novin nebo potravinové fólie. Při ukládání potravin se snažte rovnoměrně uspořádat a hromadit studené. kupované nebo doma vyrobené. Na dně brašny a pod víkem brašny nechte několik baterií. Nezapomeňte, že správné uložení potravin je plus minus 1-2 hodiny, aby zůstaly uvnitř chladné!

Mimochodem, na to, jak dlouho vydrží sáček teplý, má vliv i to, jak často ho otevíráte a kam ho dáváte. Pokud dáte nejtlustší a nejspolehlivější tašku na slunce nebo se do ní budete často dívat, nezískáte dlouhodobé chlazení a správnou teplotu. Termo tašku uchovávejte ve stínu nebo na chladném místě, případně ji můžete přikrýt dekou nebo jinými věcmi, které zabrání výměně tepla. Chcete-li tašku otevírat méně často, pořiďte si model s ventily pro rychlý přístup. malé boční západky, které vám umožní vyjmout z tašky malou láhev s jídlem nebo vodou, aniž byste ji museli otevírat a pouštět do jejího středu teplý vzduch.

Mimochodem, všechna stejná pravidla platí, pokud potřebujete udržet jídlo teplé. Pouze dobíjecí baterie nezmrazujete za studena, ale ohříváte je v horké vodě.

Viz také. Kolik elektřiny spotřebuje chladnička za měsíc

Giants Fishing Chladící taška Thermo Cooler Bag

Baterie pro skladování za studena: konstrukce, typy a vlastnosti

K uchování potravin a nápojů v chladu po delší dobu na cestách se používají speciální termotašky, jejichž hlavním prvkem je tepelný akumulátor. Úkolem izolovaného vaku je udržovat uvnitř stálou teplotu bez ohledu na vnější vlivy, zatímco chladicí akumulátory ochlazováním vnějšího prostředí zajišťují optimální a stabilní podmínky po dlouhou dobu.

Konstrukce akumulátoru chladiva je poměrně jednoduchá. Tvar zařízení se volí podle účelu a místa použití. Obvykle jsou tyto akumulátory vyrobeny jako obdélníkové a ploché, aby vytvořily dostatečně velkou kontaktní plochu, která zajišťuje, že zařízení plní svou funkci chlazení přilehlých předmětů nebo vzduchu. Vnější plášť je vyroben buď z tuhého polymerního materiálu, který si zachovává svůj původní tvar bez ohledu na stav pracovního tělesa, nebo z tlusté vrstvy, která umožňuje, aby akumulátor před zamrznutím nabyl libovolného tvaru. Uvnitř přístroje je gelové pracovní těleso, které má tu vlastnost, že po zmrazení zůstává dlouho v pevné fázi.

Jak vyrobit tepelný akumulátor vlastníma rukama

Pokud potřebujete cestovat a nemáte termotašku s bateriemi, můžete si ji vyrobit sami. Vezměte obyčejný sáček a zabalte ho do kusu tenké izolace s reflexní vrstvou lavsanu nebo potravinové fólie a akumulátor lze vyrobit z improvizovaných prostředků, které jsou doma.

Jak vařit akumulátor chladu vlastníma rukama:

 • Přidejte 500 g kuchyňské soli do jednoho litru teplé vody, promíchejte, dokud se zcela nerozpustí, nalijte do plastové láhve a zmrazte. Takové chladivo vydrží pracovat přibližně 12 hodin a udržovat teplotu v rozmezí od.20 až 0 stupňů.
 • Do jednoho litru vody přidejte 200 g Glauberovy soli a 10-15 g lepidla na tapety, zahřívejte, dokud se nevytvoří gelovitá hmota, a dejte na 8 hodin do mrazáku. Tato směs dokáže udržet teplotu.10 stupňů po dobu přibližně 20 hodin.
 • Uvařte nepříliš hustou obyčejnou pastu z mouky, škrobu nebo želatiny, nalijte ji do nádoby a zmrazte. Nebo rozpusťte 40 g tapetové pasty v litru vody. Tyto přípravky vydrží 12 hodin a udržují teplotu kolem 0 stupňů.
 • Nejjednodušší způsob, jak uchovat potraviny před piknikem, je zmrazit láhev vodky nebo alkoholu rozpuštěného ve vodě. Vodka se zmrazí v mrazáku asi na 12 hodin, udrží teplotu.2- 0 stupňů po dobu až 8 hodin. Hodí se také v přírodě.
READ  Hliníková konvice se zahřívá na plynovém hořáku

Chladivo lze nalít do plastové láhve, obalu od džusu nebo gumové ohřívací podložky, pokud zůstane vzduchotěsná.

Nádoby mají tendenci během přepravy kondenzovat, proto je nejlepší zabalit je do měkkého froté ručníku a sáčku, aby zůstaly déle chladnější a tekutina se nehromadila na dně sáčku.

Co je to termobrašna a jak funguje?

Lidé, kteří se často pohybují v přírodě, obvykle obtížně skladují potraviny a nápoje v původní podobě. No, problém je to opravdu nepříjemný, ale dá se vyřešit. Pro milovníky outdoorové rekreace je termo batoh spolehlivým řešením.

Toto příslušenství umožňuje dlouhodobě udržet původní teplotu tekutin a správnou teplotu vařených pokrmů. Než si však tento doplněk pořídíte, musíte se dozvědět něco více o tom, co je to termobrašna a jak funguje.

 • Co je to termo taška
 • Jak to funguje
 • Jaké typy termotašek jsou k dispozici
 • Konstrukce termotašky
 • Účel
 • Požadavky na termotašku

Kterou značku termotašky je nejlepší koupit??

Mezi důležité faktory, které je třeba při výběru chladicí tašky zvážit, patří: materiál, kapacita, dostupnost ochranného systému, funkce a jméno výrobce. Následující značky se osvědčily jako jedny z nejlepších výrobců chladicích tašek: Arctic, AVS, Igloo, Ezetil, Ecos, Thermos, Atlantic, Tescoma a další. Tyto značky nabízejí široký výběr, dobrý poměr ceny a kvality, všestrannost a odolnost.

Existují různé druhy chladicích tašek, např

Termo taška se podobá každodennímu cestovnímu příslušenství. Vyrobeno z měkké tkaniny, může mít pevný rám. Rozdíl mezi chladicí taškou a termo taškou je v tom, že druhá jmenovaná může být použita nejen k udržení chladu, ale také k udržení tepla uvnitř, protože funguje jako termoska.

Kontejnery mají pevnější konstrukci a tvar. Pro tato zařízení se používají studené baterie, které jsou umístěny uvnitř tašky v kapsách k tomu určených. Termokontejnery jsou schopny udržet potraviny a nápoje v chladu až 12 hodin.

Chladiče do auta lze připojit k autobaterii. Mají velkou nosnost (cca 50 kg) a lze je používat i v domácnosti, protože jsou poháněny motorem. Izolované nádoby do auta jsou obvykle vyrobeny z plastu a lze je pohodlně uložit na zadní sedadla nebo do zavazadlového prostoru auta.

Chladič do auta

S dobíjecími bateriemi

Termotaška

Jak vyprat chladicí tašku

Lze chladicí tašku prát?

Je zakázáno prát všechny termotašky, pokud je výrobek napájen elektřinou a má uvnitř studené baterie. V těchto případech je povoleno pouze suché čištění kartáčem nebo mírně navlhčeným hadříkem.

Téměř všichni výrobci nedovolují praní těchto výrobků v pračce. To platí i v případě, že:

termo, taška, chladicí, baterií, používat
 • výrobek je vyroben z PVC;
 • výrobek obsahuje látku;
 • sáček obsahuje pěnovou pryž;
 • Uvnitř výrobku jsou fóliové vložky.

Termo vaky lze prát ručně, pokud uvnitř nejsou žádné elektrické součásti.

Praní v ruce je povoleno, pokud vnitřek termotašky obsahuje chladné prvky:

Je však důležité, aby tyto prvky byly odstranitelné. Obecné rady k čištění naleznete zde.

Praní chladicí tašky v pračce

Lze prát v pračce? Používá se k přenášení potravin, takže se velmi rychle zašpiní. Automatická pračka by ušetřila spoustu času. Výrobce to bohužel nepovoluje a píše o tom v návodu k obsluze stroje.

Zákaz platí pro všechny termotašky:

V praxi však mnoho lidí pravidla zanedbává a volí šetrné praní v pračce.

Žádné praní v pračce

Izotermická taška (termo taška, chladicí taška) se vyrábí v několika variantách:

 • Konvenční. Jako materiál pro úsporu teploty se používá buď pěnový polystyren, polyuretanová pěna nebo fólie. Platí 1 až 3 hodiny.
 • S bateriemi. Má silnou izolační vrstvu, voděodolnou základnu a odnímatelné baterie, které lze zmrazit. Vydrží v chladu až 15 hodin.
 • Plug and play. Funguje jako autochladnička, když je připojena k síti, nebo jako běžná termotaška, když je odpojena od sítě.

Žádný z pytlů by se neměl prát v pračce, a to ze tří důvodů:

 • Deformace. Do dna tašky je všita lepenka, která udržuje její tvar. To by se mohlo při praní rozpadnout. Izolace může být také zalomená. Sáček nikdy neždímejte, ani když byl vyprán v ruce.
 • Podšívka tašky má odlepovací efekt. Fóliová tkanina si udržuje teplotu. Při praní v automatické pračce by mohla polyuretanová fólie prasknout nebo se odloupnout a sáček by přestal být funkční.
 • Poškození vrstvy odvádějící vlhkost. Mnoho přepravek má gumový (PVC) povlak, který se v bubnu stroje odlupuje.
READ  Jaké nádobí lze používat na sklokeramické varné desce?

Jak prát termotašku v pračce

Některé ženy v domácnosti i přes zákaz stále perou termotašku v pračce. Samozřejmě tak činí na vlastní nebezpečí.

Před tímto krokem je důležité zhodnotit pevnost vnitřní a vnější strany tašky. Pokud má sáček kartonové dno, opatrně ho roztrhněte podél švu a karton odstraňte.

 • Vyjměte všechny položky z tašky;
 • Pokud je základna výrobku odnímatelná, odstraňte ji;
 • Odepněte všechny popruhy a další odnímatelné části;
 • Všechny zámky vždy plně upevněte;
 • Vložte výrobek do pracího sáčku;
 • vložte sáček do bubnu pračky;
 • Nastavte režim „Jemné“ na nízkou teplotu vody (max. 30 °C);
 • Během pracího cyklu nastavte minimální otáčky bubnu (maximálně 500);
 • Praní po dobu nejvýše 30 minut.

Sáček do chladničky perte co nejšetrnějším způsobem. na 30 stupňů a bez odstřeďování.

Správné praní tašky do chladničky

Přednostní metodou čištění termotašek je ruční praní. Je to mnohem méně časově a energeticky náročné než praní v pračce.

termo, taška, chladicí, baterií, používat
 • Odstranění všech předmětů a věcí.
 • Odstraňte spodní část výrobku, pokud je odnímatelná.
 • Odpojte všechny popruhy a další odnímatelné části brašny.
 • Nezapomeňte upevnit všechny zámky.
 • Vezměte si velké umyvadlo a naplňte ho teplou vodou. Jeho teplota by neměla překročit 30 °C.
 • Do umyvadla s vodou přidejte trochu nekoncentrovaného pracího gelu. Použijte jednu polévkovou lžíci gelu na litr vody. Roztok namydlete.
 • Chladicí sáček namočte do roztoku na 10 až 15 minut.
 • Znečištěná místa namočte měkkým kartáčem namočeným v roztoku.
 • Opláchněte umytý předmět pod tekoucí vodou.

Pokud je chladicí taška potřísněná nebo uvnitř zapáchá, můžete vyzkoušet následující metody čištění:

 • K odstranění zbytků šťávy a ovoce použijte roztok octa (1:1 s vodou). Naneste gel na skvrnu a po pěti minutách opláchněte teplou vodou.
 • Mastné skvrny lze snadno odstranit pomocí mýdla na praní nebo prostředku na mytí nádobí. Sáček je třeba namočit do teplé vody, namydlit a nechat 10 minut působit. Poté je třeba hadřík otřít kartáčem a opláchnout.
 • Aby se odstranil nepříjemný zápach z termálního sáčku, mělo by se do něj vložit 5-6 suchých čajových sáčků. Přes noc zápach zmizel.

Jak vyčistit sáček do chladničky

Způsob čištění sáčku závisí pouze na zvoleném modelu. Pokud můžete termotašku zapojit do elektrické sítě nebo do zásuvky zapalovače, pak její praní, a tím spíše v pračce, nepřipadá v úvahu. V případě jednoduchého modelu je však péče také snazší.

 • První metodou, kterou byste pravděpodobně neměli používat, když je taška nová, je vložit ji do pračky. Teplota by neměla být vyšší než 30 stupňů Celsia a rychlost otáčení by neměla být příliš vysoká. Zvolte šetrný režim. Odstraňte také dno: pokud je odnímatelné, není to žádný problém. V opačném případě se po vyprání pečlivě roztrhne a zašije. Pokud je na dně vložen karton, měl by být odstraněn, aby se materiál při mytí nerozpadl.
 • Druhou metodou je ruční mytí. Některé ženy váhají, zda ji podrobit náročnému praní v pračce, a raději vše perou samy. Postup je poměrně jednoduchý. Potřebujete pouze kartáč a čisticí prostředek nebo mýdlo.

Navlhčete kartáč roztokem a jemně vydrhněte celý povrch. K čištění vnitřku je nejlepší použít hadřík.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS