Co je dobré v troubě na ráfky kol?

Kromě dostupnosti základních komponent má domácí pec řadu dalších výhod:

 • Snadné sestavení.
 • Kompaktní velikost, kterou si můžete zvolit podle průměru disků.
 • Rychlé zahřívání a dobrý odvod tepla.
 • Odolnost díky tloušťce a dobré kvalitě oceli.
 • Odolnost proti deformaci i při dlouhodobém působení vlhkosti a vysokých teplot.
 • Možnost použití různých druhů paliva. dřevo, uhlí, pelety.

Z nevýhod si všimneme následujících momentů. Za prvé, kov je dobrým vodičem a vařič se při zahřívání velmi zahřívá, což může způsobit popáleniny a zranění. A za druhé, plotýnkový vařič chladne stejně rychle, jako se zahřívá. přibližně 1,5 až 2 hodiny po spálení poslední dávky paliva. Proto jej nepovažujte za trvalé topidlo, ale pro vytápění sauny nebo přístavků je to to pravé!

Vezměte prosím na vědomí! I velký vařič do vany z disků nákladních automobilů dokáže vytopit místnost o ploše nepřesahující 15 m2. Pro větší místnosti budete potřebovat výkonnější zařízení.

Nástroje a materiály pro práci

K výrobě kotlového vařiče vlastníma rukama budete potřebovat obvyklou sadu z arzenálu domácího řemeslníka s metrem, smirkovým papírem a klíči, stejně jako:

 • 1 metr obdélníkové trubky;
 • 3 velké šrouby a matice;
 • Kousek drátu o průměru 8 mm;
 • 4 x 10 matic;
 • Úhlová bruska s kovovými bity;
 • Svařovací stroj, elektrody a ochranné pomůcky (maska, roušky, zástěra).

Na kotel potřebujete pouze dva kotle. Poloměr závisí na velikosti hrnce, ve kterém budete vařit. Pro malý hrnec stačí dva ráfky z osobních automobilů se standardním 13. nebo 14. poloměrem. Pro velký kotel pro velké skupiny jsou k dispozici také kola z nákladních automobilů.

ráfky kol

Tip:! Nejlepší je používat lisované ocelové kotouče, ale lité ocelové kotouče dlouho nevydrží. jsou vyrobeny z hliníkových slitin, které nejsou odolné vůči vysokým teplotám.

Jak vyrobit domácí pec na kola ze starých ráfků

Pokud se rozhodnete instalovat do své sauny pec ze starých ráfků, určitě ušetříte. Takovou troubu si můžete vyrobit sami, ale pokud nemáte určité dovednosti a znalosti v této oblasti, je lepší požádat o pomoc odborníka.

Vlastnoručně vyrobené saunové vařiče z ráfků poskytují maximální fyzickou námahu a minimální finanční výdaje.

V tomto článku se tedy budeme zabývat tím, jaké materiály jsou vhodné pro výrobu vařiče z plotýnek, jeho technickými vlastnostmi, jak jej vyrobit a co k tomu budete potřebovat.

Stavba saunové pece vlastníma rukama

Při stavbě sporáku musíte vědět, jak jej připravit a jak jej vyrobit.

Použití ráfků z užitkového vozidla

Pokud máte pouze kola pro nákladní automobily, nezoufejte, jsou stejně dobrá. Díky tloušťce kovu vydrží vařič ještě déle.

Důležité! Používejte pouze ocelové kotouče: kotouče z lehkých slitin nejsou pro tento účel vhodné.

Požadované vybavení

Pro konstrukci ohřívače je zapotřebí následující vybavení

 • 4 stejné ráfky kol požadované velikosti;
 • úhlová bruska;
 • svařovací stroj;
 • silný plech nebo vložka kamen;
 • Nohy (není nutné).

Schéma saunových kamen z ráfků KAMAZ, výkres

Pokud vezmeme disky z nákladních automobilů, například Kamaz, životnost zařízení se zvýší dvakrát až třikrát. Podstatou této konstrukce je, že 4 disky jsou namontovány na sebe a spojeny svařením.

První poklop slouží jako palivová nádrž a jsou v něm vyříznuta dvířka. Obsahuje topeniště, ohřívač a nádrž na vodu.

READ  Lze myčku umístit pod troubu?

První disk slouží jako pec: je v něm vyříznuto okénko pro doplňování paliva a dvířka jsou upevněna napevno. Druhý kotouč slouží jako topení v sauně. Třetí slouží jako další výměník tepla, čtvrtý je zásobník na ohřev vody.

Kovové nohy jsou svařeny, pokud má být konstrukce stabilní.

Příprava

Vezměte ráfky kol vhodné velikosti, očistěte je od nečistot, rzi nebo zbytků odlupujícího se laku. Zapalte je na ohni a očistěte kovovým kartáčem. Rozhodněte, který disk bude na dně. Křídou si označte otvor pro topeniště.

Postup konstrukce pece

 • Spodní dva disky slouží jako topeniště a kamna. Pro ohniště je vyříznuto okno o rozměrech asi 20 x 12 cm. Důležité je, abyste neřezali těsně u okrajů, ale nechali je 2 cm od sebe, a konstrukce neztratí pevnost. Poté přivařte druhý kotouč a vložte mezi ně rošt.
 • Nádrž na vodu musí být utěsněná, proto musí být k disku přivařeno plechové dno. Instalace vodovodního kohoutku na straně.
trouba, ráfky, vlastníma, rukama
 • Poté se všechny jednotlivé díly svaří dohromady.
 • Na dno topeniště umístěte vložku do trouby nebo plech vyříznutý ze železného plechu.

Як побудувати бездимну дров’яну піч з піччю на іншому рівні

To je vše, sporák je připraven. Pokud chcete, můžete k němu přivařit nohy.

Nejprve proveďte řezy podél plánovaného obrysu a poté prořízněte celou plochu. Nezapomeňte obrousit okraje řezů, abyste se neporanili.

Odkaz. Při vyřezávání otvoru topeniště často dochází k problémům. Kov je silný a kotouč stále padá nebo se otáčí. Jednoduchým tipem je použití svěráku. Upněte do nich kotouč a vyřízněte otvor.

Po dokončení stavebních prací je vhodné nový sporák natřít žáruvzdornou barvou. Kov však můžete natírat až po vychladnutí, proto počkejte, až konstrukce vychladne. Nejlépe vypadá jednotka v černé barvě.

Co je třeba vědět o sporácích

Při výrobě trouby z automobilových ráfků je třeba dbát ještě na jednu věc. Podle konstrukčních pravidel pro pece na topný olej musí být mezi komínem nebo roštem plamence, tj. klenbou spalovací komory, a horní částí plamence mezera.е. až k první svislé překážce v proudění spalin (např. od místa, kde je umístěno palivo, k první překážce v průchodu spalin (např. od tunelu k tunelu). v zadní části spalovací komory) musí být nejméně 40-50 cm, pokud je do spalovací komory vkládáno pevné palivo. V případě syrového nebo vyhozeného pokrmu je třeba zvětšit uvedenou vzdálenost na 60-80 cm; doba ohřevu vařiče se pak prodlouží. Ta je u kotoučových vařičů nevýznamná, protože.к. rychle se zahřívají.

Důvodem je, že z pevného paliva se uvolňují horké pyrolýzní plyny, které mají na produkci tepla značný, ne-li nejdůležitější vliv. Pokud se pyrolýzní plyny dostanou do kontaktu s méně zahřátým povrchem, nemohou prohořet a vypadávají saze. Pokud se takový sporák bude v budoucnu používat, zapeče se. na klenbě pece a v komíně se vytvoří silná vrstva sazí. nejenže snižuje tepelnou účinnost sporáku (obdoba vysoké účinnosti u pečicích trub), ale představuje také nebezpečí požáru.

Poznámka: Vysoká kamna na surové palivo jsou vyrobena tak, aby se pyrolýzní plyny a vodní páry od sebe oddělily a vyhořely dříve, než se dostanou na střechu kamen. V takovém případě je palivem zatížena maximálně polovina výšky spalovací komory.

Kotlové vařiče jsou velmi často vyrobeny ze zbytkového paliva (ztrouchnivělé dřevo, mokré hobliny apod.).п.), ale zároveň se může stát, že nebude dostatek plotýnek pro vysoký vařič, nebo že optimální uspořádání vařiče v tomto případě nebude možné (viz kapitola „Nastavení vařiče“). dále) neumožňuje zhotovení vysokého topeniště. Doporučujeme použít nestandardní rošt z ocelového plechu o tloušťce 6 mm a výztužné ocelové tyče o tloušťce od 10 mm. Není třeba se obávat nedostatku spalovacího vzduchu: otvor o průměru 10 cm v komíně o délce 1,5 m přivede dostatek vzduchu pro výkon 18 kW z palivového dřeva a 30 kW z uhlí. U diskového vařiče se tento druh pece nikdy nevyvine.

READ  Jak nastavit hodiny na mikrovlnné troubě Samsung

Speciální rošt pro troubu na okraji

Vlastní rošt se jednoduše vloží do sporáku s mezerou cca. 6-10 mm, z důvodu rozdílného TKR materiálů, viz Katalog 33, strana 109. nad. Tato konstrukce má ještě jednu výhodu. řeší problém s popelníkem, který je u plotýnkových vařičů poměrně závažný. V tomto případě stačí pod popel umístit plechovku o průměru nejméně 15 cm.

Poznámka: Horizontální plotýnky (viz „Poznámka. dále) pro stejný účel jsou vyrobeny bez hrotů, tj.е. Palivo se spaluje na dně vařiče a přívod vzduchu se ovládá škrtící klapkou v popelníku. Odolnost oceli vůči kotoučům mi umožňuje použít toto řešení.

Kotel pro kotle: 31 fotografií z výroby. rozměry

Provizorní trouba pro kotle vlastníma rukama z ráfků kol: rozměry, fotografie přípravy receptu na pilaf v kotli.

Dobrý den všem! Rád bych své hosty rozmazloval pilaffem. Objednal jsem 12litrový kotel pro své příbuzné. Je čas na výrobu domácího kotlíkového vařiče.

K vyříznutí kousku ráfku byla potřeba dvě kolečka

trouba, ráfky, vlastníma, rukama

Nahoru jsem položil disk o větším průměru. To proto, aby kotel seděl hlouběji. Kdyby byl disk větší, byl by pro kotel ještě lepší. Zahříval by se rovnoměrněji.

Rozřízl jsem dveře. Další dva kruhy. Přivařím roh pro upevnění závěsu dveří.

Zavařte polovinu otvorů ve spodním disku. Část si nechávám do průvanu.

Výška se volí experimentálně, aby se snadno vařilo.

Do mezery, která zajišťuje tah po obvodu kotle, přivařím čtyři kusy 12 výztuh. Mezera je 12 mm. Zkoušení na 12litrovém kotli.

První zahřívání, aby se vše z disků vypálilo. A barva je součástí dodávky.

Protože je kotel nový, je třeba ho půl hodiny solit. Než začnete připravovat pilaf.

Po nalití litru oleje do kotle. A namáčím ji do oleje. Poté v kotlíku převařím vodu a znovu osmažím na oleji.

Který typ pro vlastní potřebu

Výše uvedené požadavky vyžadují pečlivý výběr vhodného typu vařiče z korkových ráfků. V následujících případech může být nutné vyrobit vlastní vařič z automobilových ráfků:

 • Pokud potřebujete vytápět malý nebytový prostor, například rekreační dům nebo dílnu. Použití kvalitních ráfků maximalizuje kvalitu vařiče a také usnadňuje jeho výrobu.
 • Pokud je nutné namontovat plamenovou část saunových kamen bez použití drahé oceli odolné vůči vysokým teplotám, je nutné vypustit vodu a vysušit nádrž.
 • Pokud hodláte sporák používat k vaření. V tomto případě musíte postavit kotel na vaření na ráfku auta.

Nejčastěji se automobilová kola používají k vytvoření mobilních (přenosných) venkovních a zahradních vařičů a také ke zřízení ohniště. Nejjednodušší variantou pro kamna na ráfku kola je použití vysoké hmotnosti a vysoké boční výšky, což výrazně zlepšuje tepelný výkon a zajišťuje spolehlivou ochranu proti větru.

Koupelnová kamna z příslušenství kol

Saunové topidlo Accessory Wheelset se od ostatních saunových topidel liší některými vlastnostmi. Zejména je nutné v něm umístit nádrž na vodu. Pro horní komoru potřebujete dva ráfky. Jejich středové montážní desky je třeba vyříznout úhlovou bruskou. Zůstaly jen ráfky. Je důležité si uvědomit, že v této nádrži bude probíhat ohřev vody, takže je důležité dosáhnout vzduchotěsnosti. Oba rámečky jsou naskládány na sebe a svařeny k sobě.

Hotová nádrž musí být uzavřena pohyblivou klapkou nebo kovovým víkem. Můžete dbát na bezpečnost a výrobek pevně svařit a ponechat malý posuvný otvor pro přívod vody. Nyní je třeba vyrobit pouze dno komory, k čemuž potřebujete kovovou desku.

Poté je třeba udělat otvory v horní i dolní části nádrže podle průměru komína. Poté je třeba trubku namontovat a svařit. Tenkou trubku nainstalujte tak, aby byla umístěna na dně nádrže pod úhlem k podlaze. Mělo by se zavřít poklepáním. Používá se k vypouštění vody.

READ  Sterilizátor do mikrovlnné trouby, jak funguje

To je důležité! V této fázi zkontrolujte, zda konstrukce netěsní. Naplňte nádrž vodou a zkontrolujte, zda nedochází k únikům. Zvláštní pozornost věnujte drážkám a švům trubek. Pokud ohřívač netěsní, musíte nádrž vypustit a vysušit a poté poškození opravit svařením.

Nyní můžete začít vytvářet saunové topidlo. Vezměte dva zbylé ráfky a z jednoho z nich vyřízněte jádro. Oba výrobky jsou naskládány na sebe a svařeny tak, aby náboj celého kola byl uprostřed. To bude fungovat jako jakýsi plášť. Kameny je třeba nasypat na horní část saunových kamen. Spodní část podstavce se stane horní částí ohniště.

Přednostně se jedná o kameny kulatého tvaru, jako je diabas, peridotit, čedič, jaldeit, dunit nebo gabro-diabas. Tento materiál je drahý. Další možností je hledat kameny u vodních ploch. Přednost by měly mít tmavě zbarvené kameny, které nejsou laminované a jsou dobře zpevněné sluncem a vlhkostí.

Stojí za to vědět! Kameny v kamnech je třeba čas od času vyměnit. Důvodem je skutečnost, že materiál má tendenci se vlivem vysokých teplot rozpadat. To vede k tomu, že z provizorní pece obtížně uniká kouř, což má negativní vliv na její funkci.

Dále je třeba zajistit dobrý základ. Musí být nejen pevný, ale také ohnivzdorný. Vynikající je železobetonová mazanina, která je navíc obložena šamotovými cihlami. Spodní část budoucího saunového sporáku začněte vytvářet až po vyschnutí základu. V této době je nutné připravit červené žáruvzdorné cihly (přibližně 60 ks pro konstrukci 62×62 cm). Cihly naskládejte do čtvercového tvaru z hlíny rozředěné vodou. Dbejte na to, abyste ponechali popelník a otvor pro dveře. Rošt roštu musí být instalován na vrcholu zdiva.

Zbývá jen sestavit všechny části konstrukce dohromady. Připojte kovovou část ke zděné části a uzavřete popelník a topeniště speciálními dvířky. Dále je třeba přivařit druhý kus trubky ke středovému otvoru v náboji a přišít jej k horní části komína (my jsme jej přenesli přes nádrž na vodu). Poté je třeba instalovat velké nebo středně velké kameny na dno a malé kameny na vrchol saunového topidla.

V některých případech může být nutné konstrukci zesílit. Můžete použít kovové kanály, které je třeba přivařit pod malým úhlem k nádrži na vodu a saunovému topení. Nyní je kouřovod veden do komína, který musí být vyzděn žáruvzdornými cihlami a uzavřen klapkou. Velkou výhodou takového provizorního vařiče je, že dokáže během jedné hodiny vytopit průměrně velkou parní lázeň.

To je vše. saunový vařič je připraven k použití. Jedná se o komínová kamna, která vám ušetří spoustu peněz, protože nyní nemusíte kupovat prefabrikovanou konstrukci. Podle výkresů si můžete také vyrobit domácí pec ve větším měřítku z vyřazených výlisků.

Rady od! Design je vždy standardní, ale můžete mu dodat originalitu tím, že ho krásně ozdobíte. V tom pomohou fotografie těch lidí, kteří již dokázali vyrobit vařič z disků pro kotel nebo pro lázeň. Můžete si vybrat nejvhodnější variantu a realizovat ji, nebo si můžete představit a vytvořit vlastní mistrovské dílo.

Vařič z ráfků kol vlastníma rukama foto

Když se pustíme do výroby vlastních kamen, často používáme improvizované materiály.

Ráfky kol. železná část kola automobilu. jsou také ideální pro použití jako topné prvky. Kvalita a tloušťka kovu je pro tento účel ideální.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS