Praní čepice doma

„Jak vyprat čepici“. to je otázka, kterou si lidé kladou nejčastěji, protože čepice je nejlepší a nejmodernější volbou ze všech klobouků na letní procházku nebo i na cesty. Není to tak dávno, co se čepice a baseballová čepice staly oblíbenými nejen u dětí a mužů, ale také u žen, které je nosí s potěšením. Vzhledem ke každodennímu nošení takové čepice, zejména v neuvěřitelných letních vedrech, se čepice poměrně rychle zašpiní a vyžaduje časté praní. pot, nahromaděné nečistoty a prach na vnější i vnitřní straně výrobku a kazí veškerý půvab vzhledu.

První věc, kterou byste měli před praním udělat, je podívat se na materiál a visačku klobouku. Pokud má vaše čepice látkový kšilt s plastovou vložkou. pak lze takovou čepici bezpečně prát v pračce, ale pokud je vložka v kšiltu lepenka, pak je to velmi, velmi problematické. V takovém případě je praní v pračce přísně zakázáno, ručně je to velmi obtížné, protože namočená lepenka ztrácí tvar, a tím i vzhled.

Základní pravidla

Než začnete organizovat péči o vlastní šatník, je vhodné prostudovat informace na štítku o tom, jak prát čepici. Za hlavní problém při čištění je považován tvar uzávěru. Stínítko se rychle opotřebovává, proto je třeba dbát na opatrnost.

Existují konkrétní doporučení, jak čepici prát:

 • Hlavní požadavky na praní jsou na štítku označeny zvláštními symboly. Tuto informaci si přečtěte před umytím víčka;
 • Prací prostředek vybírejte podle materiálu;
 • Neaktivujte funkci otáčení, aby hledí neztratilo svůj tvar. V opačném případě ji můžete vyhodit;
 • Nejšetrnějším způsobem praní tkaniny je ruční praní. Pomůžete tak uzávěru zachovat jeho tvar a vzhled;
 • pokud je na čepici jen jedna skvrna, nemusíte ji prát celou. odstraňte jen problematické místo. časté mytí ve vodě vám neprospívá;
 • mohu prát čepici v pračce? S takovým strojem se každý uživatel snaží objevit něco nového, aby si co nejvíce usnadnil práci. Rádi bychom hned upozornili, že prát lze pouze textilie. U baseballové čepice s rovným, pevným kšiltem se doporučuje šetrná péče. Nedávejte ji do pračky. perte ji pouze ručně;
 • používají se šetrné mycí prostředky pro děti nebo gely. Tyto produkty nezanechávají šmouhy a víčko si zachová svůj barevný odstín.

Zvláštní pozornost věnujte stranám klobouků. V porovnání s kšiltem nebo rondelkou mají tendenci se více špinit.

Mnoho lidí vnímá tuto práci jako složitou. Pokud však budou dodržena všechna pravidla, problém bude vyřešen.

Jaké uzávěry by se neměly prát?

Některé klobouky s kšiltem se v žádném případě nesmí prát. Před praním byste proto měli zkontrolovat materiál, ze kterého je hledí vyrobeno. Pokud je uzávěr podložen lepenkovou podložkou. nenamáčejte ji, jinak změkne a ztratí tvar. Tyto uzávěry lze čistit nanejvýš suchým kartáčem nebo vlhkým hadříkem. Pro kupujícího je to však malá ztráta; do levných modelů se obvykle vkládá lepenka, takže je snazší je vyměnit než umýt.

přeložte čelenku na bílou látku a připevněte ji na vnitřní stranu podšívky. Pokud se barva přenesla na bílou látku, nelze čelenku vyprat.

 • Používejte prací prostředek bez chlóru. Ideální jsou dětské prací prášky.
 • Teplota vody by měla být přibližně 30 °C.
 • Nejlépe je nezapínat režim otáčení.
 • Těžké bavlněné tkaniny by se měly po vyprání ponořit na několik minut do škrobového roztoku (2 lžíce vody).л.Zpomalte cyklus odstřeďování (vyhněte se škrobovým pracím cyklům na 1 litr vody).
 • Umístěte čepici do formy na bobble-head, která napodobuje tvar mužské hlavy, a nechte ji uschnout. Hodí se i obyčejná skleněná nádoba.
READ  Jak vyměnit kartáče v pračce Indesit

To však nejsou jediná pravidla, která je třeba znát při praní baseballových čepic v pračce. Zdobené modely s objemnými výšivkami, nášivkami, nýty, odznaky je před naložením nejlépe umístit do textilního pracího sáčku. Obvykle se používají k praní punčochového zboží. Abyste mohli víčko umýt a nezničili dekor.

V předchozí části jsme se zabývali praním čepice z nejběžnější tkaniny, bavlny. Není to však jediný materiál, ze kterého se tyto klobouky vyrábějí. V současné době můžete najít baseballové čepice vyrobené z:

uzávěry, prát, pračce

Čepici ze syntetiky lze prát v pračce stejně jako bavlněnou čepici, je však třeba snížit teplotu vody. Je lepší zvolit studenou nebo chladnou vodu, aby baseballová čepice neztratila barvu a tvar.

Kožené čepice nejsou tak běžné z jednoho prostého důvodu. není snadné se o ně starat. Nelze je prát v pračce, proto se nečistoty odstraňují na místě mýdlovou vodou a houbou a poté se suší na chladném místě, nejlépe v průvanu. Vybledlý materiál lze nejprve omýt rozkrojenou cibulí a poté citronovou šťávou, aby se odstranil nepříjemný zápach. Kožená čepice bude po vyprání vypadat jako nová.

Nejčastějšími lokálními skvrnami na čepici jsou stopy po potu. Lze je prát několika způsoby najednou. Nejjednodušší je aplikovat peroxid vodíku na podšívku oděvu. Ošetřený materiál nechte působit 2-3 hodiny a poté pomocí vlhkého hadříku odstraňte zbytky kapaliny. Účinek se projeví hned po prvním použití, ale s peroxidem opatrně. barevné látky mohou působením roztoku vyblednout.

Jak ručně vyprat baseballovou čepici nebo čepici s lepenkovým kšiltem?

Kšiltovku s lepenkovým kšiltem je nejlepší prát v ruce. Méně poškozuje oděv. Po umytí je třeba uzávěr vyhladit také ručně. obnoví se tím objem markýzy.

Velmi netradiční použití myčky nádobí.

Jedná se o důmyslnou metodu, jak osvěžit problematický výrobek. Předmět je pevně uchycen na místě, takže se nekýve. Správné umytí čepice touto technikou je nutností:

 • Zkontrolujte příslušenství; pokud má nýty a spony, zapněte je;
 • Vložte do horního koše;
 • Nalijte polovinu doporučeného množství gelu na nádobí;
 • Spuštění rychlého cyklu.

Myčka nádobí je stejně dobrá jako pračka.

Jak správně vyprat baseballovou čepici

Správné nastavení uzávěru je opravdu snadné. Nejdůležitější je dodržovat pokyny na štítku, používat jemné čisticí prostředky a uzávěr řádně vysušit.

Víčko lze prát v pračce

Perte v pračce za následujících podmínek.

 • Kšilt čepice má vložku z plastové pryskyřice, která se při praní nedeformuje.
 • Materiál baseballové čepice. bavlna, džínovina nebo syntetika, ale nikdy ne kožešina, kůže nebo velur.
 • Odpovídající symbol na štítku výrobku.

DŮLEŽITÉ! Před praním zkontrolujte, zda látky neblednou nebo se nezkreslují. K tomu použijte mýdlovou vodu, houbičkou potřete vnitřní stranu oděvu a nechte ji chvíli působit. Pokud materiál po usušení změní barvu, je lepší praní v pračce odmítnout. Vhodnější je jemné mytí rukou ve vlažné vodě.

Předpokladem úspěšného praní v pračce je dodržení teploty uvedené na štítku. Při praní čepice v jemném nebo ručním prádle se vyhněte odstřeďování. Vyplatí se také použít speciální kryt na mytí víček.

READ  Jak připojit přívod vody k pračce

Proces sušení si zaslouží zvláštní pozornost. Víčko se nevyždímá, ale nechá se ve vaně, aby voda odtekla. Poté lze předmět otřít ručníkem a umístit na kus nábytku, který připomíná hlavu. Může to být míč, obrácená plechovka nebo naběračka, nebo dokonce nafouknutý balon. Žehlení se nedoporučuje, a to bez ohledu na látku. Pokud je však zmačkaný, můžete použít napařovač nebo podržet uzávěr nad párou a pak ho nechat uschnout.

Co je třeba zvážit u různých tkanin

Pokyny pro čištění baseballových čepic se liší v závislosti na použitém materiálu.

plstěné čepice vyžadují zvláštní péči. příliš je nenavlhčujte. Při praní plstěné čepice je proto třeba dodržovat následující algoritmus:

 • Připravte si čisticí roztok. rozpusťte několik kapek čpavku ve vodě.
 • Namočte kus hrubého hadru do čisticího prostředku a přejíždějte jím po celém povrchu modrého pláště, přičemž zvláštní pozornost věnujte nadměrně znečištěným místům.

Důležité! Během praní by se plstěná čepice neměla příliš nasytit pracím roztokem, protože nadměrná vlhkost této tkaniny vede k nevratné ztrátě tvaru.

Vlna

Praní a sušení vlněné čepice vyžaduje šetrný přístup. Aby nedošlo k poškození výrobku, je třeba dodržovat několik pravidel:

 • Nepoužívejte teplou nebo horkou vodu. Optimální teplota je 30 °C bez ohledu na způsob praní. V opačném případě se oděv roztáhne nebo srazí.
 • Vyberte si prací prostředek určený speciálně pro vlnu.
 • Použití změkčovače tkanin.
 • Před praním namočte čepici do horké vody a poté ji vložte na 10 minut do studené vody, abyste odstranili veškeré nečistoty, které se mohly nahromadit během nošení.
 • Vyhněte se sušení v sušičce. vlněné klobouky by se měly rozprostřít na rovný povrch a nechat přirozeně uschnout.

Pro kožešinové čepice je vhodné pouze chemické čištění. Pokud je to možné, doporučuje se chemické čištění. Pokud se chcete zbavit nečistot doma sami, můžete použít následující prostředky:

Čištění by se mělo provádět podle následujícího algoritmu:

Důležité! Automatické praní kožešinové čepice způsobí její znehodnocení bez možnosti obnovení původního vzhledu.

Barvy z přírodní kůže by neměly být vystaveny dlouhodobému působení vlhkosti. V opačném případě dojde k deformaci a vážnému poškození kůže. Praní nubukových čepic z tohoto materiálu nepřipadá v úvahu.

K čištění kůže se doporučuje použít cibuli:

 • Rozkrojte cibuli na 2 části a potřete jí povrch kůže v místě řezu.
 • Jakmile vrstva cibule ztmavne, sloupněte ji a pokračujte v čištění.
 • Potřete víčko kouskem flanelového hadříku.

Pokud je nečistota příliš odolná, použijte čpavek zředěný vodou v poměru 1 polévková lžíce. л. K čištění nadměrně znečištěných míst lze použít 200ml vatový tampon namočený v alkoholu. K obnově původního lesku kůže se nejlépe používá kávová sedlina (není vhodná pro barevnou nebo světlou kůži).

Semiš lze čistit mýdlovým roztokem. Po dokončení oděv opláchněte, ihned otřete měkkým hadříkem a namažte glycerinem.

Leathermaid

Kožené klobouky není třeba zcela namáčet ve vodě, aby se odstranily nečistoty. Nadměrně znečištěná místa čistěte vatovým tamponem namočeným v alkoholu. Případné matné skvrny vyčistěte jedlou sodou nebo vlhkým hadříkem.

Chcete-li vyčistit polstrování, jednoduše obraťte látku naruby a ponořte ji do mýdlového roztoku (obzvláště účinná je metoda Vanish). V posledním kroku otřete hadřík houbičkou navlhčenou čistou vodou a poté měkkým suchým ručníkem a pověste jej do sucha.

Při praní baseballové čepice je třeba dodržovat několik pravidel:

READ  Jak vyměnit zástrčku v pračce

Bavlna/len

Klobouky z přírodních tkanin (kromě klobouků s kartonovým kšiltem) odolávají automatickému praní a teplotě vody do 40 °C. Praní na jemný cyklus a vypnutí odstřeďování.

Důležité! Abyste se vyhnuli riziku vylučování, doporučujeme nepoužívat bělidla ani příliš drsné čisticí prostředky.

Tento článek ukazuje, co dělat, když vložíte sluchátka do pračky.

Syntetické

K mytí syntetických čepic používejte vodu o teplotě maximálně 30 °C a jemné mycí prostředky, které neobsahují agresivní látky.

Jak vyčistit klobouk

Čepice je mimořádně mužský oděv. Po mnoho let byla uniformou ozbrojených a resortních složek státu. Tradičně ji čistili pouze muži. Přestože je vyroben na pevném podstavci a opatřen plastovým krytem, nedoporučuje se mytí v pračce nebo myčce nádobí. Odborníci radí používat houbičku nebo zubní kartáček s měkkými štětinami. Postup je následující:

 • Odstraňte víčko od viditelných nečistot měkkým kartáčem.
 • Připravte si roztok studené vody s tekutým mýdlem nebo prostředkem na mytí nádobí (2 polévkové lžíce na 1 litr).
 • Houba se navlhčí, vyždímá a jemně otře o látku.
 • Pokud se nečistoty neodstraní, přidejte do vody další lžíci prostředku na mytí nádobí a postup opakujte. Ošetření opakujte, dokud nezůstanou žádné mastné skvrny.
 • Víčko sušte při pokojové teplotě v tmavé, dobře větrané místnosti.
 • Dodatečné žehlení nebo škrobení zboží obvykle není nutné.

To je zajímavé: přibývá čepic s odnímatelnými látkovými uzávěry. Omyjte je odděleně od pevného pouzdra a po vysušení a vyčištění je nasaďte na rám.

Ruční praní

Nepoužívejte ruční mytí, aby nedošlo k deformaci hledí čepice. Klobouky perte v umyvadle se studenou vodou, maximálně 40 stupňů Celsia. Nejprve čisticí prostředek důkladně nařeďte a našlehejte, poté vložte přípravek do umyvadla, jinak se skvrna bude hůře odstraňovat.

Tip Mýdlo může způsobit, že látka bude tužší, což je u klobouku nežádoucí. Použití gelů.

Čepici a kšiltovku myjte bez prudkých pohybů, neotáčejte, netřete. Použijte měkkou houbu. Nezapomeňte důkladně opláchnout. Zbytky mycího prostředku mohou dráždit pokožku.

Pokud má uzávěr lepenkovou špičku, vlivem vody změkne. Víčko však můžete částečně vyprat. Navlhčete látku mimo okraj, potřete ji mýdlovou vodou a přejeďte kartáčem nebo houbou. Na skvrnité nečistoty použijte starý zubní kartáček. Tkaninu na stínítku stačí otřít vlhkým hadříkem nebo houbou.

Baseballové čepice je také lepší nenamáčet příliš dlouho. Odstraňovač skvrn nechte 10-20 minut zaschnout a poté přejděte k aktivnímu praní.

Jak správně vysušit čepici

Domácí sušení čepice nevyžaduje mnoho úsilí.

Po dokončení praní uzávěr neždímejte ani neotáčejte. Zabalte čepici do froté nebo vaflového ručníku, abyste odstranili přebytečnou vlhkost.

uzávěry, prát, pračce

Aby se víčko po vlhkém poklepání nezkroutilo, položte jej na předmět správné velikosti a konfigurace. Můžete použít hrnec, skleněnou nádobu nebo kouli. Víčko nechte v tomto stavu, dokud nebude zcela suché.

Chcete-li vyprat čepici s rovným okrajem, položte ji po vyprání pod hromadu knih. To je další jistota, že se během sušení nezkroutí a zachová si svůj tvar.

Klobouk je stylový klobouk z různých materiálů. Pokud si nejste jisti, zda se špíny zbavíte doma, je nejlepší nechat si oblečení vyčistit v čistírně.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS