Prádlo po vyprání zapáchá: nejlepší způsob, jak se zbavit nepříjemných pachů

Pračka je skutečným zachráncem života, pokud se vám nahromadí spousta prádla a nemůžete nebo nechcete prát v ruce. Je však důležité si uvědomit, že tento spotřebič ne vždy vypere prádlo tak dobře, jak by měl, a někdy se objeví nepříjemný zápach, který je velmi obtížné odstranit. Nepříjemný zápach může být způsoben řadou příčin. Opravář pračky, kterého jsem nedávno zavolal kvůli poruše, mi vysvětlil, proč se to stává.

Nejdříve je třeba zjistit, zda se jedná o trvalý zápach, nebo zda zápach pochází z jedné konkrétní věci. Jeden kus oděvu by měl být řešen samostatně. Možná by stálo za to vyměnit samotný čisticí systém. Pokud je zápach zatuchliny systematický, je třeba věnovat pozornost následujícím příčinám:

 • příliš mnoho pracího prostředku nebo nekvalitní prášky;
 • Zbytky stojaté vody způsobují růst plísní a bakterií;
 • Používání pračky k ukládání špinavého prádla;
 • se o zařízení nestará dobře;
 • Problémy s jednotlivými částmi pračky (např. nesprávně připojená hadice).

Zatuchlý zápach nesmíte ignorovat, protože sám od sebe nezmizí. A neměli byste ji zakrývat nejrůznějšími kondicionéry, balzámy a spreji.

Prádlo je po vyprání cítit zatuchlinou: příčiny a řešení

I ta nejkvalitnější a nejspolehlivější pračka někdy vydává nepříjemný zápach. Důvody mohou být dva: buď došlo k poruše spotřebiče, nebo je zdrojem zápachu určitá věc. Pro vyřešení problému a zabránění vzniku zatuchlého „zápachu“ v budoucnu je třeba nejprve identifikovat jeho zdroj. Pak je třeba vyčistit některé části pračky nebo ošetřit nepříjemně páchnoucí prádlo tradičním prostředkem. Roztok octa, jedlé sody atd.

Pokud je prádlo po každém praní systematicky cítit zatuchlinou, je pravděpodobné, že spotřebič není používán správně. Příčin zápachu může být několik:

 • 1. Stojatá voda. V bubnu a v gumovém límci dvířek obvykle zůstává po mytí kapalina. Když jsou dvířka spotřebiče zavřená, jsou ve vlhkém prostředí aktivní bakterie, které mohou způsobit růst hub a plísní. To je hlavní příčinou nepříjemného zápachu.
 • 2. Nekvalitní čisticí prostředky. Levné čisticí prostředky jsou ve vodě špatně rozpustné, takže se usazují a ulpívají na stěnách nádrže a bubnu.
 • 3. Nesprávné použití pudru nebo kondicionéru. Jedním z nejčastějších problémů je ignorování složení pracích prostředků. K překonání nepříjemného zápachu nebo k dosažení lepšího odstranění nečistot je velmi časté překročení přípustného dávkování pracího prostředku. Prášek se nestihne vypláchnout a uvnitř pračky se vytvoří tenká vrstva. Vzniklý sliz je zdrojem zápachu, který se šíří na oblečení.
 • 4. Ukládání předmětů do bubnu. Špinavé prádlo v nevětrané a uzavřené odstředivce pračky podporuje růst a rozvoj bakterií a plísní uvnitř.
 • 5. Nevhodná péče o spotřebič. Pračka vyžaduje pravidelnou údržbu. Pokud zásuvku na prací prostředek, filtr, vypouštěcí hadici a nádobu neumyjete a nevyčistíte, nejenže se objeví nepříjemný zápach, ale také se zkrátí životnost spotřebiče.
 • 6. Nesprávné připojení vypouštěcí hadice k odtoku. Technologie odvodu kapaliny je ovlivněna, pokud hadice není připojena k potrubí s ohybem. Problém se pozná hned po prvním použití nové pračky se sušičkou: vaše oblečení zapáchá jako kanál.

Proti zatuchlému zápachu je třeba bojovat, jakmile zjistíte problém. Nedoporučuje se maskovat nepříjemné pachy změkčovači tkanin. může to způsobit značné škody.

Preventivní čištění hlavních částí pračky se sušičkou by se mělo provádět každé 2 až 3 měsíce. Tím se zabrání vzniku nepříjemných pachů.

Je umístěn ve spodní části dávkovače za panelem. Protože sítko zabraňuje vniknutí relativně velkých předmětů do odtoku, můžete do něj nasbírat cokoli: mince, knoflíky, zamotané nitě nebo vlnu.

 • 1. Před otevřením panelu je třeba pod něj položit látku nebo hadr, aby se zabránilo vylití vody a kalu přímo na podlahu.
 • 2. Poté odšroubujte filtr, vyčistěte jej a umyjte čisticím prostředkem. Fairy je dobrým řešením, které odstraní nepříjemný zápach a zabije bakterie.
 • 3. Po ošetření umístěte filtr zpět na místo.

Vedle filtru je nouzová vypouštěcí hadice, která je připojena k nádrži. Stojatou vodu je vhodné vypustit. To může být také zdrojem nepříjemného zápachu.

Zásobník je vhodné jednou za 1-2 měsíce umýt a vyčistit, protože se tak vytváří ideální prostředí pro usazování bakterií:

 • 1. Kyvetu je třeba demontovat zatlačením na speciální svorky a umýt ji teplou vodou se saponátem na mytí nádobí. Při silném znečištění lze vaničku namočit na 2-3 hodiny do vody s Domestosem nebo „Toaletní kachnou“. Pokud nemůžete potřebný přípravek najít, můžete zředit šálek octa v litru horké vody a nádobu s pracím prostředkem do tohoto roztoku na šest hodin namočit. Po zákroku všechny části opláchněte a osušte.
 • 2. K čištění žlabu použijte zubní kartáček, namočte jej do vody, poté do jedlé sody a naneste pastu na znečištěné místo. Lze použít i roztoky zakoupené v obchodě, například Comet nebo Domestos. Po několika hodinách lze nečistoty snadno odstranit vlhkým hadříkem nebo houbou. Na konci ošetření otřete přihrádku suchým hadříkem, abyste se ujistili, že v ní nezůstala žádná voda ani jedlá soda.
 • 3. Vraťte čistou kyvetu na její místo.

Při manipulaci s výrobkem se důrazně doporučuje používat rukavice, aby nedošlo k poškození pokožky domácími chemikáliemi.

Plíseň z pryžového těsnění můžete odstranit pomocí síranu měďnatého. Navlhčete manžetu přípravkem a nechte ji působit 24 hodin. Poté ji umyjte mýdlovým roztokem a zbytky opláchněte vodou. Po každém mytí je vhodné těsnění preventivně umýt a odstranit z něj případné nečistoty. Tím se zabrání včasné tvorbě bakterií a plísní.

READ  Jak prát v pračce bundu s nadýchaným vzorem?

Topné těleso v pračce před a po čištění kyselinou citronovou

Topné těleso je speciální zařízení pro ohřev vody. Je na dně nádrže, takže ji nemůžete sami vyndat. K odstranění vodního kamene a zbytků mycího prostředku z topného tělesa můžete použít jednu z navrhovaných metod:

Jak zajistit, aby prádlo po vyprání krásně vonělo

Přispěvatel(é): Bridgett Price. Bridgette Priceová je úklidová guru a spolumajitelka společnosti Maideasy, která se zabývá úklidem obytných prostor ve Phoenixu v Arizoně. Získal magisterský titul v oboru managementu se zaměřením na digitální a tradiční marketing na univerzitě ve Phoenixu.

Počet zdrojů použitých v tomto článku: 8. Jejich seznam najdete na konci této stránky.

Počet zobrazení tohoto článku: 47 961.

Pokud čisté prádlo zapáchá, lze jej považovat za odpad. Plíseň je jednou z nejčastějších příčin nepříjemného zápachu oděvů, ale je třeba vzít v úvahu i řadu dalších věcí. Před praním namočte zašlé a špinavé oblečení, abyste mu dodali svěží vůni. Existují také prostředky, které jsou k dispozici po vyprání oblečení. můžete si tak udržet jeho krásnou vůni po delší dobu!

Nastříkejte esenciální olej na špinavé prádlo. Přidejte několik kapek svého oblíbeného esenciálního oleje do malé lahvičky s rozprašovačem. Přidejte vodu a protřepejte. Nastříkejte roztok na špinavé oblečení před praním v pračce. [1] X

Používejte vonné pudry a mýdla s vůní. K dispozici je celá řada voňavých pracích prostředků, takže si můžete vybrat podle svého vkusu. Upozorňujeme však, že vonné prášky mohou zanechávat více zbytků než běžné prací prostředky, což zvyšuje riziko vzniku plísní v pračce. [2] X Jako alternativu používejte prací prostředek bez parfemace, který neobsahuje vonné přísady. [3] X

 • Tkaninu lze použít několikrát. Stačí ji navlhčit vodou a vymačkat přebytečnou tekutinu. Po každém použití k látce přičichněte, abyste zjistili sílu zápachu. Pokud je slabý nebo nezřetelný, vyperte látku spolu s oděvem a poté znovu přidejte několik kapek oleje.
 • Místo hadříku lze použít sušící koule z vlny. [5] X

Prádlo důkladně vysušte. Po sušení na prádelní šňůře nebo v sušičce je nechte zcela uschnout. v žádném případě neukládejte do skříně oblečení, které není zcela suché. I malá vlhkost stačí k tomu, aby se objevila plíseň. Nechte prádlo na šňůře nebo ho vraťte do sušičky, pokud je ještě mírně vlhké. [6] X

 • Pokud to není možné, není nutné mokré oblečení zmačkat a vyhodit do koše. Nechte je uschnout na ramínku nebo na šňůře na prádlo a poté je vložte do koše na prádlo.
 • Všechny tyto výrobky mají samy o sobě štiplavý zápach, takže je někdy nutné oblečení vyprat potřetí s pracím prostředkem, aby se zbavilo nadměrného zápachu.

Zbavte se zápachu v pračce. Pokud je zdrojem zápachu samotná pračka, nalijte do bubnu dva šálky bílého octa a poté spusťte prací cyklus na 60 °C bez prádla. Po dokončení zkontrolujte zápach a v případě potřeby cyklus zopakujte. [10] X Zdroj informací Některé pračky mají speciální samočisticí funkci. Zkontrolujte uživatelskou příručku a spusťte cyklus při maximální teplotě uvedené v uživatelské příručce.

Po každém praní spotřebič vyvětrejte. Nezapomeňte, že plísně mají rády vlhko a tmu. Dvířka nebo víko byste neměli zavírat ihned po umytí. Vždy nechte spotřebič otevřený pro dodatečnou cirkulaci vzduchu nebo nechte spotřebič vyschnout alespoň po dobu pracího cyklu. [11] X Zdroj informací

Lidové prostředky pro řešení nepříjemného zápachu z pračky

Univerzální lidové prostředky vám pomohou zbavit se zatuchlého, plesnivého nebo vlhkého zápachu v pračce. Nezapomeňte, že cílem cyklu odstraňování zápachu a čištění prádla je, aby pračka prala bez prádla!

Zde jsou některé z nejúčinnějších a nejoblíbenějších metod!

Tabulka octa

Ocet je jedním z nejoblíbenějších, nejekonomičtějších a nejúčinnějších lidových prostředků pro řešení nepříjemných pachů v pračce. Při dodržení doporučení a poměrů je zcela bezpečný a nemá žádný vliv na normální fungování pračky.

Chcete-li pračku vyčistit a zbavit nepříjemného zápachu, měli byste do zásobníku na prací prostředek nalít 100-110 ml (asi polovinu standardní broušené sklenice) octa a poté nastavit maximální teplotu a zvolit režim dlouhého praní („vaření“).

Po umytí nezapomeňte některé části pračky se sušičkou vydrhnout starým zubním kartáčkem nebo houbou a důkladně je osušit čistým, suchým hadříkem. Po umytí spotřebiče nezavírejte dvířka, ale nechte je několik hodin otevřená, aby se odpařil štiplavý a nepříjemný zápach octa.

READ  Jak se zbavit plísňových pachů v pračce

Jedlá soda

Jedlá soda, kterou mnoho hospodyněk používá k odstranění odolné mastnoty z nádobí, může také pomoci zbavit se plesnivého nebo hnilobného zápachu. Jedlá soda působí jako abrazivum a výborně rozpouští usazeniny a vodní kámen ze stěn pračky se sušičkou.

Chcete-li vyčistit pračku a zbavit ji nepříjemných pachů, smíchejte jedlou sodu s čistou vodou ve stejném poměru. Připravenou směs opatrně nalijte na buben, zásuvku na prací prostředky, gumovou průchodku a další místa pračky, která jsou nejvíce náchylná k tvorbě plísní.

Po 30-35 minutách od nanesení směsi vyčistěte pračku se sušičkou houbou. Používejte pouze měkké houbičky, protože kovové nebo tvrdé houbičky by mohly pračku poškrábat. K čištění těžko přístupných míst doporučujeme používat vatové tampony nebo nepotřebné zubní kartáčky.

věci, vyprání, pračce, zapáchají

Po skončení praní zapněte pračku na rychlý prací program a zvolte nízkou teplotu, abyste odstranili zbytky jedlé sody.

Kyselina citronová

Pokud se potřebujete zbavit zatuchlého zápachu v pračce, který je způsoben nánosem prášku na bocích pračky nebo nánosem na topném tělese, může vám pomoci kyselina citronová. Skvěle rozpouští vodní kámen a odstraňuje nepříjemné pachy.

Chcete-li pračku vyčistit touto účinnou a levnou látkou, je třeba do bubnu pračky nebo do zásuvky na prací prostředky nasypat 100-200 g (0,5-1 broušená sklenice) kyseliny citronové. Zvolte nejdelší možný prací program a nastavte vysokou teplotu (80-90 stupňů Celsia).

Po skončení pracího cyklu pračku se sušičkou ihned otevřete a pečlivě zkontrolujte gumovou manžetu. Pokud je manžeta stále pokryta usazeninami vodního kamene, jemně ji očistěte vlhkým hadříkem. Nezapomeňte zkontrolovat, zda v odtoku nezůstaly žádné nečistoty.

Bělení, bělidlo nebo jiné přípravky obsahující chlor mohou pomoci zbavit se spor plísní a nepříjemných pachů. Nalijte 100 ml bělidla do bubnu pračky a spusťte cyklus po dobu 30 minut při teplotě 80-90 °C.

K čištění pračky a odstranění nepříjemných pachů lze použít také směs kyseliny citronové a bělidla. Ne však častěji než 2-3krát za měsíc. Jinak by kyselina mohla napadnout gumové díly.

Nalijte 1 šálek (180-200 gramů) kyseliny citronové do zásuvky na prací prostředek a 1 šálek bělidla přímo do bubnu pračky. Zvolte dlouhé praní a teplotu v rozmezí 60 až 90 stupňů Celsia.

Síran měďnatý

Síran měďnatý je ideální k odstraňování nečistot a plísní z pračky a k odstraňování nepříjemných pachů. Nezapomínejte, že síran měďnatý je žíravý a při jeho používání musíte být velmi opatrní.

Chraňte si ruce gumovými rukavicemi a zřeďte 30 g síranu měďnatého v 1 l vody z vodovodu. Vytřete směsí vnitřek pračky a nechte ji působit 24 hodin, poté zvolte nejdelší praní při maximální teplotě („vaření“). Po vyprání pračku důkladně vydrhněte měkkou houbou a osušte ji vlhkým hadříkem.

Soda louh

Nalijte přímo do bubnu žíravou sodu, která je stejně účinná jako antibakteriální chemikálie proti nepříjemným pachům, a zvolte 30minutové praní při vysoké teplotě (80-90 stupňů Celsia).

Vůně gumy

Zapáchající oblečení po vyprání, když si koupíte nový spotřebič. Pokud první praní provedete při vysoké teplotě, může se gumový zápach zesílit. Proto výrobci doporučují prát první prádlo bez naplnění pračky. Zápach časem vyprchá.

Jdeme si vyprat. správné dávkování aviváže

Pokud se však u starého stroje náhle objeví zápach, měli byste věnovat pozornost límci (gumovému ráfku). Může být příliš volný, vyčnívat z rámu a dřít o buben. V tomto případě odřízněte přebytečnou gumu.

Věci jsou po vyprání cítit vlhkostí: Co máte dělat?

Namočení prádla do octa může pomoci zbavit se zápachu. Pokud je vaše oblečení po vyprání cítit vlhkostí, můžete se pokusit situaci napravit. Namočte ji do roztoku octa a nechte ji odmočit. Poté ji ručně opláchněte a osušte venku. V krajním případě postačí dobře větraný balkon nebo lodžie. Výsledkem je dočasné vyřešení problému se zápachem vlhkosti po praní.

Problémem je také nadměrný chemický zápach z vypraných tkanin. Zejména pro alergiky a malé děti. Zápach prášku lze odstranit dodatečným opláchnutím. Při výběru režimu mytí je třeba tuto funkci přidat k ručnímu režimu. Pokud dodatečné máchání nepomůže, je vhodné změnit prací prostředek na jemnější a šetrnější vůni.

věci, vyprání, pračce, zapáchají

Vezměte prosím na vědomí! Praní pracího prostředku často není zcela suché, protože dávkování pracího prostředku je nesprávné. Je dobré přečíst si návod k použití každého pracího prostředku a používat jej přesně podle doporučení výrobce.

Příčiny nepříjemného zápachu

Když vyndáte prádlo a věci po vyprání, všimnete si nepříjemného zápachu, který přetrvává i po usušení, což může být příčinou?

 • Stagnující odpadní voda v nádrži. To je podle odborníků nejčastější příčina zapáchajícího oblečení. Pokud voda s práškovými částicemi stagnuje po dobu jednoho týdne, aniž by byla vypláchnuta, může se na dně nádrže vytvořit sliz. Hlen se smísí s čistou vodou a dostane se na prádlo po novém vyprání, což způsobí, že prádlo zapáchá.
 • Ucpané potrubí, vypouštěcí hadice a filtr pro odvod vody mohou také způsobovat nepříjemný zápach.
 • Ucpaná kanalizace. Zápach se může do stroje dostat nesprávně připojenou vypouštěcí hadicí, což způsobuje sifonový efekt.
 • Další příčinou zápachu je neumytá pánev se zbytky prášku a vrstvou plísně. Při praní se prací vložka pere s vodou, částečky plísní se dostávají do bubnu s prádlem, které po vyprání nepříjemně zapáchá.
 • Stojatá voda v bubnové gumě. Po umytí zůstává v madle dveří voda, která je živnou půdou pro bakterie a plísně. A pokud ji neudržujete v čistotě, není divu, že je vaše prádlo cítit vlhkostí.
 • Předávkování nekvalitním pracím prostředkem a práškem. K tomu obvykle dochází, když je stroj ošetřen, vyčištěn a vytřen, ale zápach je stále cítit. Důležité je, kolik prášku do pračky vložíte. pokud se nevypere, zůstane v pračce a po nějaké době bude nepříjemně zapáchat. Zkuste vyměnit prací prostředek. nekvalitní prací prostředek může být viníkem toho, že se prádlo nepere a vydává nepříjemný zápach.
READ  Jaký je nejlepší stabilizátor pro vaši pračku

Pro vaši informaci! Nejčastější problém se zápachem z praní nastává, když je pračka umístěna v koupelně, která je špatně větraná, trvale vlhká a mokrá.

Příčiny nepříjemného zápachu

Když vyndáte prádlo, zaznamenáte po praní nepříjemný zápach, a to i při sušení, který může být způsoben?

 • Stagnující odpadní voda v nádrži. To je podle odborníků nejčastější příčina zapáchajícího oblečení. Pokud voda s práškovými částicemi stagnuje po dobu jednoho týdne bez propláchnutí, vytvoří se na dně nádrže sliz. Při novém praní se sliz smísí s čistou vodou a dostane se na prádlo, což způsobí, že prádlo zapáchá.
 • Nepříjemný zápach mohou způsobovat také ucpané odtoky, odpadní potrubí a drenážní filtr.
 • Ucpaná kanalizace. Zápach se může do stroje dostat nesprávně připojenou vypouštěcí hadicí, což způsobuje sifonový efekt.
 • Nevyčištěná zásuvka se zbytky prášku a plísní je další příčinou nepříjemného zápachu. Při praní se pračka oplachuje vodou a do bubnu se s prádlem dostávají částečky plísní, které mohou způsobovat nepříjemný zápach.
 • Stojatá voda v bubnové gumě. Po umytí zůstává v manžetě dveří voda, která je živnou půdou pro bakterie a plísně. A pokud ho neudržujete v čistotě, není divu, že prádlo po vyprání vlhce zapáchá.
 • Nekvalitní mycí prostředek a předávkování. K tomu obvykle dochází, když je stroj ošetřen, otřen a vyčištěn, ale zápach je stále cítit. Důležité je, kolik pracího prostředku do pračky vložíte. pokud se nevypere, zůstane v pračce a po nějaké době bude nepříjemně zapáchat. Zkuste vyměnit prací prostředek. nekvalitní prací prostředek může být příčinou toho, že věci nevoní a nepere správně.

Pro vaši informaci! Problém se zápachem po praní se častěji vyskytuje, když je pračka instalována v koupelně, která je špatně větraná a trvale vlhká.

Závada stroje

Plísně, bakterie a další mikroorganismy se usazují uvnitř stroje, pokud není řádně udržován. Jejich zplodiny se dostávají do bubnu s proudem vody a hromadí se na oblečení. Výsledkem může být nejen nepříjemně vonící prádlo, ale také podráždění pokožky a alergie.

 • Po mytí nechte dveře otevřené. Nezavírejte ji, dokud se neodpaří veškerá vlhkost, jinak by se mohly množit plísně a bakterie.
 • Vyčistěte gumové těsnění přípravkem proti plísním. Pokud nechcete používat chemické prostředky, použijte ocet. Nezavírejte dvířka ihned po čištění.
 • Každých šest měsíců použijte speciální čisticí prostředek doporučený pro pračky. Nalijte tekutý mycí prostředek do prostoru klimatizace, nastavte režim na 60 °C a spusťte jej na volnoběh. Složení odstraňuje vodní kámen a nepříjemné pachy.
 • Pokud není možné použít čisticí prostředek na pračky, použijte ocet. Nalijte 1 litr do zásuvky na prací prostředek, nastavte maximální teplotu (nejlépe s cyklem máchání) a poté nechte pračku vysušit.

Otřete po každém použití

Pamatujte, že plísně mají rády vlhko, teplo a tmu. Po vyjmutí prádla vyčistěte stěny bubnu, gumová těsnění, zásobníky na prací prostředek a aviváž. Dveře poté nechte otevřené, i když si myslíte, že jste je vytřeli do sucha.

Použití levandulového oleje proti plísním

Chcete-li odstranit zápach z oblečení, kápněte malé množství na kousek látky a položte ho na špinavé oblečení před praním. Levandulový olej dodává prádlu svěžest, má antimikrobiální účinky a pomáhá předcházet plísním. Pokud nesnášíte vůni, použijte esenciální olej z čajovníku, hřebíčku, skořice, citronu nebo rozmarýnu.

Snížení množství prášku

Pokud po vyprání oblečení v pračce cítíte zápach, je třeba snížit množství pracího prostředku. Prášek a aviváž mají hustší konzistenci než voda, takže se při praní ne vždy zcela rozpustí. Zbytky gelu na bubnu jsou živnou půdou pro plísně, kterých je obtížné se zbavit.

Jak dezinfikovat pračku

Pryžové těsnění kolem poklopu, zásobníku na prášek, filtru a bubnu je oblíbeným místem výskytu bakterií, plísní. Stroj je třeba pravidelně čistit, aby se zabránilo jejich množení. Můžete použít dezinfekční prostředky nebo jednoduché prostředky, jako je ocet, jedlá soda, čpavek nebo líh.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS