Oprava stolních ventilátorů

Pokud nemáte klimatizaci, je v horkém počasí jediným způsobem, jak se ochladit, elektrický ventilátor. Stolní ventilátory jsou poměrně jednoduché a spolehlivé elektrické spotřebiče.Pohyblivé části však podléhají přirozenému opotřebení a stejně jako mnoho jiných přenosných spotřebičů se i ventilátory často poškodí neopatrným zacházením.

Existují podobné ventilátory s podlahovým stojanem.

Jak to funguje

Ventilátor je obvykle namontován na hřídeli, která otáčí elektromotorem. Na opačném konci hřídele je šnekový převod spojený s klikou, který způsobuje, že se ventilátor pomalu otáčí ze strany na stranu, aby proud vzduchu pokryl větší plochu. Existuje speciální spínač, který může odpojit převodovku, když není požadován režim otáčení. Všechny modely kromě těch nejjednodušších mají dvě rychlosti. Průměr průměrného stolního ventilátoru může být 175-300 mm, stojanové modely jsou o něco větší.

Některé stolní ventilátory jsou tak levné, že nemá smysl je dávat do opravy, ale protože ventilátory bývají velmi snadno servisovatelné, vyplatí se věnovat trochu času tomu, aby byl přístroj opět funkční.

 • Lopatka ventilátoru
 • Ochranné zábradlí
 • Upevňovací šroub plotové mřížky
 • Hřídel
 • Elektrický motor
 • Šnekové soukolí
 • Převodovka
 • Spínač převodovky
 • Kliky
 • Přepínač rychlosti
 • Kontaktní blok
 • Štípací tyč

Poškození, která lze opravit doma

Deformace lopatek ventilátoru

Vyskytuje se poměrně často, protože samotná vrtule je vyrobena z plastu. Vysoké teploty mohou čepele deformovat. Zkreslení způsobuje, že se lopatky zachytávají o ochranný kryt, což vytváří charakteristický nepříjemný hluk. Obvykle se opravuje ručně, jinak se čepele a ochranný kryt velmi rychle zcela znehodnotí.

Deformace chrániče

Vzniká v důsledku pádu podlahového ventilátoru. Samotný chránič je vyroben z poměrně tenkého kovového drátu a skládá se ze dvou částí. Přední a zadní část. Přední část lze velmi snadno odstranit, ale zadní část může být trochu složitější. Sejměte vrtuli z hřídele motoru, vyšroubujte velkou plastovou matici a sejměte ochranný kryt. Po narovnání je sestavte v opačném pořadí.

Přestane se otáčet do stran

Hlavní příčinou může být uvolněná klika. Kryt je třeba demontovat a dotáhnout upevňovací šrouby, pokud jsou uvolněné nebo vyšroubované. Kromě toho může dojít k přerušení režimu zatáčení. Zjistěte příčinu kontroly zaseknutí převodů a chodu přehazovačky. V případě potřeby se převodovka namaže speciálním mazivem. V případě silného opotřebení se doporučuje vyměnit díly. Pokud není třeba vyměnit žádné díly, lze ventilátor používat normálně, bez zapínání.

Vadný spínač

Může způsobit poruchy. Pro kontrolu stavu je nutné spínač vyjmout a zjistit stav kontaktů. V případě potřeby se kontakty brousí smirkovým papírem.

READ  Co dělat, když oblečení po vyprání zapáchá?

Ventilátor vůbec nefunguje

V tomto případě zkontrolujte dobrý stav elektromotoru. Pokud se ukáže, že motor je vadný, není oprava podlahových ventilátorů hospodárná.

Ventilátory se obecně používají dlouhou dobu bez přerušení. To vede k následujícím problémům. Poruchy mohou být malé i velké. V tomto případě je nutné vědět, jak provést prvotní kontrolu. Poté můžete přemýšlet o tom, jak provést opravu ventilátoru. Nejprve je však nutné seznámit se s konstrukcí obvyklého modelu podlahy.

Konstrukce ventilátoru

Chlazení probíhá přímo otáčením lopatek. Jsou upevněny na speciální hřídeli. V tomto případě je poháněn motorem. Používají se motory s různými výkony, ale konstrukce je velmi podobná. Řídicí jednotky jsou zase velmi odlišné.

Statory motorů se používají ke spouštění motorů. Hřídel ventilátoru je namontována na klice. Příruby na modelech podpírají kontaktní podložky. Některé ventilátory mají navíc prvek, jako je převodovka. Někdy se instaluje s přídržnou tyčí pro upevnění.

Oprava ventilátoru vlastníma rukama

Jak se opravuje podlahový nebo stolní ventilátor, můžete vidět na následujícím obrázku

Věnujte pozornost následujícím užitečným radám:

 • Nenechávejte ventilátor běžet příliš dlouho (nepřetržitý provoz);
 • Ventilátor nepoužívejte, pokud jsou rotující prvky otevřené, tj. pokud chybí ochranná mřížka;
 • Plastové díly nevystavujte přímému slunečnímu záření (deformují se);
 • Nezapomeňte mazat;
 • neinstalujte jednotku v blízkosti topných těles (plynových nebo elektrických sporáků);
 • Pokud máte pochybnosti o tom, zda si pamatujete přesné umístění všech součástí, je nejlepší pořídit fotografie během demontáže ventilátoru;
 • Po provedení vlastních oprav nezapojujte spotřebič přímo do elektrické sítě. použijte proudový chránič (pokud funguje, odneste ventilátor do servisu nebo překontrolujte zapojení vodičů).

Pokud máte v úmyslu opravit podlahový nebo stolní ventilátor vlastníma rukama, nezapomeňte si prostudovat všechny informace a v případě potřeby se poradit s odborníky. I když jste nezkušení, snažte se věřit ve své schopnosti.

Obecné rady

Teplota procesoru moderních notebooků může při hraní her nebo sledování videa stoupnout až na 75 stupňů Celsia nebo více. Proto je vhodné používat notebook v chladnější místnosti s teplotou 24 stupňů nebo nižší.

Moderní procesory používají automatické sledování vlastní teploty a vypínají počítač, když dosáhne 100 stupňů Celsia. Do této situace však není vhodné zařízení přivádět; je důležité notebook včas vyčistit, aby mohl uživateli dlouho sloužit.

Jak opravit řídicí jednotku?

Nejčastějším problémem jednotek je porucha šnekového převodu. Majitel ventilátoru musí nejprve odstranit kontaktní blok. V tomto případě není nutné demontovat elektromotor. Většina elektronických ventilátorů je vybavena speciálními podložkami, které zakrývají řídicí jednotky. Tyto podložky musí být odstraněny. Poté je třeba hřídel zcela vyšroubovat pomocí šroubováku. Teprve poté lze řídicí jednotku vyjmout. Po sejmutí zadního krytu můžete zjistit, v jakém stavu je šnekové kolo. Pod ním se nachází kontaktní šachta. Ke kontrole odporu použijte zkoušečku. Výsledná hodnota by měla být do 50 ohmů. Pokud je hodnota vyšší, je třeba takovou řídicí jednotku vyměnit za novou.

Tento postup je pro fanoušky vzácný. Přesto může dojít k poškození rotoru přehřátím hnacího motoru. Pro opravu musí majitel nejprve odejmout kryt ventilátoru. Umístění rotoru je speciální těsnění za hřídelí. Pro vyjmutí rotoru je nutné motor vyjmout pomocí šroubováku. Poté se provede úvodní kontrola. Příčinou poruchy jsou velmi často přepálené vodiče. Pokud jsou v pořádku, znamená to, že rotor je poškozený. V takovém případě je třeba jej okamžitě vyměnit za nový, jak tvrdí mnoho lidí. Těsnění může být staré. Nový rotor musí být instalován tak, aby se nedotýkal elektromotoru.

Způsob řízení otáček motoru podlahového ventilátoru

O způsobu regulace rychlosti není překvapivě žádná zmínka. V zobrazeném modelu jsou k cívkám přivedeny čtyři vodiče, jeden napájí zástrčku. Další tři jsou navinuty pomocí textilních trubek. Co je uvnitř, není známo. Není velký výběr, asynchronní motor s izolovaným rotorem se řídí dvěma způsoby:

READ  Co dělat, když mrazicí oddíl přestal fungovat?

S řízením měniče nepočítáme, tak složitý obvod se prostě nemá kam vejít. Řízení amplitudy napětí zůstává zachováno. Každý vodič má nestejný počet vinutí. Pokud dojde k poruše jedné rychlosti (dvou), bude nutné odříznout objímky, a proto je zapojení motoru zřejmé. Pracovitý mechanik namotá novou cívku a líný mechanik naúčtuje zákazníkovi nákup nového motoru (starý se sešrotuje).

Nepřímo se počet závitů zjistí z poměru odporů mezi vývody jednotlivých rychlostí. Tester používá k měření stejnosměrné napětí, takže indukční část impedance nepřichází v úvahu. Počet vinutí je přímo úměrný ohmickému odporu části vinutí.

Konstrukce typického podlahového ventilátoru

Oprava podlahového ventilátoru vlastníma rukama je na pořadu dne! Pro začátek stačí maličkosti: nejjednodušší ventilátory nemají zemnící svorku. Spotřebič nemá klasifikaci elektrické bezpečnosti. Konstrukce podlahového ventilátoru zahrnuje kryt z plastu. Pokud se dovnitř dostane voda, očekávejte pořádný otřes. Podlahový ventilátor tohoto typu se nesmí používat v blízkosti vody. Z akvária do vázy na květiny. Zvláště nebezpečné je to tam, kde žijí malé děti. Pokud gizmo spadne, dítě hádá, že má nalít mléko Závěry si můžete udělat sami:

Při pádu podlahového ventilátoru se pravděpodobně nic nestane. Ponořme se do konstrukce. Ponecháme-li pro tuto chvíli stranou funkce regulace otáček motoru a tlačítko. Promluvme si o převodovce. Podlahový ventilátor Krasnodar je vybaven jedním asynchronním kondenzátorovým motorem. Přední strana hřídele je spojena s lopatkami pomocí čepu, matice s levým závitem, zadní strana jde do převodovky tvořené dvěma ozubenými koly, z nichž jedno je dvojité.

Hřídel je opatřena závitem, který při otáčení zapadá do zubů velkého kola. Točivý moment se přenáší na malé kolo, které pohání setrvačník. Klikový pastorek má ruční průměr, takže otáčky jsou nižší než původní otáčky hřídele asynchronního motoru.

Klika je přes univerzální kloubový hřídel s převodovkou zaaretována na patce, skříň motoru je namontována na nápravě. Při otáčení hřídele asynchronního motoru se lopatky plynule pohybují jedním nebo druhým směrem. Proces je však možné zastavit. U dvojitého pastorku je hřídel připevněna k většímu pastorku dvěma kuličkami s pružinou vloženou do průchozího otvoru. Pokud zatáhnete za rukojeť regulátoru přímo spojenou s nápravou, západka vyklouzne nahoru. Spojení mezi pastorkem a hřídelí se ztratí a otáčení se zastaví. Mechanismus je protipadací: podél vnitřního uložení hnacího pastorku je šest drážek. Míče se hodí. Existuje šest poloh, vzájemný přechod je doprovázen cvakáním, osa se otáčí vzhledem k pastorku, kuličky narážejí do stěn a vklouzávají do drážek.

READ  Raspberry Pi 4 jak připojit ventilátor

Je slyšet cvakání, je pravděpodobné, že podlahový ventilátor spadl. Pohon se zasekne, bezpečnostní mechanismus funguje tak, že zacvakne a zabrání vznícení motoru.

ventilátor, nefunguje, dělat

Domníváme se, že tento režim je pro podlahový ventilátor nevýhodný, pokud není zařízení vypnuto, tepelná pojistka motoru se určitě přeruší. Převodovka je k motoru připevněna třemi šrouby a má několik mazacích otvorů, kterými lze mazat plastová ozubená kola. Ovlivňuje pohon, který se otáčí rychlostí asynchronního motoru.

Bolest hlavy, jak opravit podlahový ventilátor a znovu sestavit. Vidíme uspořádání: špatná vzájemná poloha převodovky, nohy přes převodovku, hlava podlahového ventilátoru se bude pohybovat asymetricky vzhledem k čelní rovině. Může být nepříjemné. Připojte redukci, zkontrolujte výrobek připojením napájení. Zkuste vizuálně zjistit, zda je montáž správná, a dejte pozor, abyste se nezranili elektrickým proudem.

Co dělat, když odsavač par vůbec nefunguje??

Co dělat, když je odsavač par úplně rozbitý a nejde zapnout?? Bez řemeslníka se to těžko opravuje. Uvidíte, že nic nefunguje: ventilátor zůstává na místě, nesvítí světlo a podobně.

Nejprve znovu zkontrolujte zapojení. Je s kabelem vše v pořádku, nebo je poškozený, funguje zásuvka atd. Pokud se nepodaří zjistit příčinu, znovu zapojte celý obvod.

Měli byste zkontrolovat zejména, zda spínač nemá přepálené kontakty. A podívejte se na stav pojistky a kondenzátoru, zda není přepálená.

ventilátor, nefunguje, dělat

Zkontrolovali jste všechno, žádná závada, pravděpodobně porouchaný motor. Obvykle je dražší a jednodušší koupit nový.

Výměna motoru svépomocí:

 • Odpojení kapoty.
 • Vyjměte filtry.
 • Otevřete spodní panel.
 • Vypněte osvětlení.
 • Vytáhněte kapotu z výklenku.
 • Odpojte ventilátor od motoru, obvykle odstraněním svorky.
 • Vyjměte elektromotor. Odšroubujte šroub, odpojte zelený zemnicí vodič a poté odřízněte vodiče od motoru.
 • Odšroubujte upevňovací prvky a vyjměte motor.
 • Připevněte nový motor k montážní desce a umístěte jej do spotřebiče. Nezapomeňte připojit motor, včetně uzemnění.
 • Ventilátor vraťte na místo a zajistěte jej sponou.
 • Odsavač par zavěste na držák, připojte jej k elektrické síti a zkontrolujte jeho funkci.
| Denial of responsibility | Contacts |RSS