Proč vnější blok kondicionéru hučí, hlučí a co s tím?

Proč venkovní jednotka klimatizace hučí a jak ji opravit?? Každý majitel klimatizace si alespoň jednou položí tuto otázku. Někteří lidé spěchají, aby si hned zavolali mistra a zaplatili mu za to, co by mohli udělat sami.

Hluk, praskání a hučení venkovní klimatizační jednotky má mnoho příčin. Mnohých z nich je možné se zbavit vlastními silami. V této publikaci vám o nich povíme.

Není tak těžké to zjistit

Každá klimatizace má minimální teplotu, při které může pracovat na teplo. U invertorových modelů je to.25 15 stupňů, obvykle.55 °С. Najdete ji v příručce.

V dokumentech ke klimatizační jednotce se uvádí také maximální teplota, na kterou může ohřívat vzduch. Výrobci tento údaj stanovili nesprávně. Čím větší je rozdíl teplot, tím menší je účinnost klimatizace.

Například se uvádí, že klimatizace může pracovat pro teplo, když je venku teplota až do.25. A ohřejte vzduch na 28. To znamená, že:

 • V mrazivých podmínkách.25 bude schopen vytápět místnost až do 16;
 • Když je venku.20 klimatizačních jednotek poskytne 18;
 • Pokud je venku.15, ohřívá vzduch na 20;
 • Když je „přes palubu“ 15, může klimatizace vytápět místnost až na uvedených 28 °C.

Čísla jsou uvedena jako příklad, pro každý model jsou jiná. Výrobci je neuvádějí záměrně, aby oklamali kupujícího. Před spuštěním alarmu je třeba se podívat do návodu nebo specifikace klimatizace.

Kožich v létě není dobrý

Aby klimatizace fungovala efektivně, musí dobře odevzdávat teplo prostřednictvím venkovní jednotky. K tomuto účelu slouží chladič. Časem se zašpiní a pokryje špínou, prachem, topolovým chvojím.

Vytvářejí jakýsi „kožich“. Kvůli tomu chladič vydává špatné teplo a klimatizace špatně chladí prostor. Nejjednodušší je umýt chladič venkovní jednotky běžným prostředkem na mytí nádobí.

Zkontrolujte, zda je ventilátor v provozu. Pokud se otáčí pomalu nebo vůbec nestojí. ani čistý chladič nemůže vydávat teplo. Motor ventilátoru je možné vyměnit, ale je lepší zavolat odborníka. Dobrého řemeslníka můžete najít na soukromém vyhledávacím portálu.

Ventilátor venkovní klimatizační jednotky se otáčí pomalu

0 204461

Rakům je lépe neposlouchat cizí rady, ale Štíři budou mít štěstí v lásce

0 83433

května: Irina Kapustnica. Co dnes můžete a nemůžete dělat

24 79813

Ve Voroněžské čtvrti se ozvaly dva výbuchy

5 73578

17 61771

„Skleničky chrastily“: obyvatelé Voroněže vyprávěli o explozích nad městem

Online publikace MYO! Online. „MYO! Přímka pro střihač)

Síťové vydání, registrováno 30.12.2014 г. Federální služba pro dohled nad komunikacemi, informačními technologiemi a masmédii (Roskomnadzor)

Registrační osvědčení EL č. FS77-60431 z 30.12.2014 г.

Zakladatel: Nakladatelství „Svobodnaja pressa“, s. r. o

Šéfredaktorka časopisu MONEYO!“-„MYO“! Online“. Irina Viktorovna Bulgakova

Šéfredaktor, MOO! Online“. Dmitrij Eriskin

Adresa redakce: 394049 г. Voroněž, ul. Л.Riabtseva, 54 let

Názory autorů článků publikovaných na MOO! Online materiály zveřejněné v sekcích „Názory“ a „Populární zprávy“, jakož i komentáře uživatelů k materiálům zveřejněným na webových stránkách se mohou lišit od stanoviska redakce MYO!“Adresa redakce: 394049, Voroněž a portál MOYO! Online“.

Zajímavé zprávy? Volejte: (473) 267-94-00, 264-93-98. E-mail: web@moe-online.ru, moe@moe-online.ru

Pokud jde o reklamu na webových stránkách, kontaktujte prosím

nebo telefonicky ve Voroněži: (473) 267-94-13, 267-94-11, 267-94-08, 267-94-07, 267-94-06, 267-94-05

Náš partner: Svaz vedoucích pracovníků ruských regionálních médií

Všechna práva vyhrazena Vydavatelství Svobodnaja Pressa s.r.o. 2007-2022. Veškeré materiály předložené MYO! Online redakce, autoři na volné noze a čtenáři podléhají autorským právům. Práva nakladatelství Free Press k výše uvedeným materiálům jsou chráněna zákony upravujícími práva duševního vlastnictví. Úplné nebo částečné použití materiálů zveřejněných na MYO Online je povoleno pouze s písemným souhlasem redakce a s uvedením zdroje! Online lze použít pouze s písemným souhlasem redakce a s uvedením zdroje. Veškeré dotazy můžete zasílat na adresu web@moe-online.ru. V rubrice „První osoba“ jsou zveřejňovány zprávy v rámci smluv o informační spolupráci mezi „MYO! Online“ a úřady. Materiály rubrik „Novinky partnerů“ a „Buďte informováni“ jsou zveřejňovány v rámci dohod (smluv) o informační spolupráci a (nebo) jsou umístěny na reklamních právech. Partnerský materiál je článek připravený redakcí ve spolupráci s reklamním partnerem, který má zájem o téma materiálu, podílí se na jeho tvorbě a platí za jeho umístění.

READ  Jak nainstalovat kompresor chladničky ve split systému

Činnost organizací je v Rusku zakázána: „Národní bolševická strana“, „Svědkové Jehovovi“, „Armáda lidové vůle“, „Ruský národní svaz“, „Hnutí proti nelegální imigraci“, „Pravý sektor“, „UNA-UNSO, UPA, „Trident Immanuela Kanta“ a „Tiraspol“. Stepan Bandera, Misantropická divize, Mejlis krymských Tatarů, hnutí Artpodgotka, Všeruská politická strana Volja; hnutí Taliban, Kavkazský emirát, Islámský stát (IS, ISIL), Džabhad al-Nusra, AUM Sinrique, Muslimské bratrstvo, FBK. „Ruský národní svaz“, „Hnutí proti nelegální imigraci“, „Pravý sektor“, „UNA-UNSO“, „UPA“, „Emirát Trident“, „Nadační fond proti korupci“ (zahraniční agent), „Al-Káida v islámském Maghrebu“.

PŘÍČINY PORUCHY VENTILÁTORU VENKOVNÍ JEDNOTKY

Externí jednotka instalovaná na těžko přístupném místě, nelze provádět pravidelný servis. Venkovní jednotka je nejvíce vystavena pronikání deště, sněhu, prachu, nečistot a špíny. Je také nutné si uvědomit, že ventilátor venkovní jednotky je zodpovědný za chlazení a běžnou činnost celé klimatizace.

Hlavní příčiny poruchy ventilátoru venkovní jednotky:

 • Znečištění nožů, které brání jejich správnému otáčení a dochází k nevyváženosti
 • cizí předměty překážející lopatkám
 • poškození skříně a samotného ventilátoru
 • kolísání výkonu
 • vadné součásti nebo nedostatečné mazání jednotek
 • chybná instalace externí jednotky, která způsobuje nesprávnou funkci systému
 • vadný ventilátor
 • provoz zařízení při nízkých teplotách

Abyste si uvědomili, že vaše vzduchotechnická jednotka, konkrétně ventilátor, nefunguje správně, stačí, když uslyšíte podivný hluk, vibrace a další prvky. Některé typy modelů jsou schopny detekovat poruchu během provozu a zároveň jsou schopny signalizovat poruchu majiteli jednotky. Pokud se závada včas nevymění, může se stát, že budete mít drahé zařízení.

Typické příznaky poruchy klimatizace

Hlavní příznaky poruchy klimatizační jednotky jsou následující. Pokud se některá z nich vyskytne, okamžitě odpojte zařízení od elektrické sítě a pokuste se zjistit příčinu poruchy (nebo zavolejte servisní středisko):

Existuje mnoho dalších možností, z nichž každá má své vlastní důvody pro tuto reakci (nebo spíše její absenci) ze strany zařízení:

Pojem „není zapnutý“ je obecně chápán v širším smyslu.

Tento typ poruchy považuje většina uživatelů za absenci jakékoliv poruchy:

 • reakce na stisknutí tlačítek na dálkovém nebo kabelovém ovladači;
 • na předním panelu vnitřní jednotky;
 • Přívod vzduchu z místnosti a jeho návrat po ochlazení/ohřátí;
 • Charakteristický hluk ventilátorů a kompresoru;
 • pohyb žaluzií;
 • otáčení lopatek ventilátoru, které lze pozorovat přes mřížku na venkovní jednotce a (v případě potřeby) na vnitřní jednotce.

Tato situace se obvykle popisuje jednoznačně. Při zapnutí klimatizace se provoz jednotek neliší od běžného. spustí se ventilátory a kompresor, nastaví se nebo se posunou žaluzie, vyfoukne se proud vzduchu. Teplota výstupního vzduchu však zůstává stejná jako v místnosti nebo se od ní nepatrně liší. S těmito závadami se uživatelé domácích dělených systémů nejčastěji setkávají.

V tomto případě se klimatizace buď zapne se zpožděním od několika sekund do několika minut, nebo po přechodu do aktivní fáze chlazení/ohřevu po několika sekundách/stovkách sekund vypne kompresor a ventilátory. V této fázi není dostatek času na dosažení správné pokojové teploty.

READ  Jak položit OSB desky na podlahu

Bez podrobné diagnostiky je téměř nemožné určit poruchu, která způsobila takové chování zařízení. Některé z nich můžete provést sami, ale je lepší, když je za vás provede specializovaná servisní firma. Mají k dispozici příslušné vybavení a měřicí přístroje, jakož i podrobnější dokumentaci ke každému modelu klimatizačního zařízení.

ventilátor, venkovní, jednotky, klimatizace, otáčí, pomalu

Diagnostický systém klimatizace může uživateli pomoci pochopit problém sám. Dnes funguje prakticky ve všech modelech, dokonce i v těch nejúspornějších. Elektronický blok se dotazuje senzorů instalovaných v systému a podle jejich indexů v případě výskytu poruchy zobrazuje chybové kódy na servisním displeji nebo v podobě kombinace LED indikátorů.

Zpravidla je lze nalézt v dokumentaci k děleným systémům, stejně jako možné příčiny jejich výskytu a způsoby řešení problémů. Je třeba poznamenat, že ve většině případů bude oprava vyžadovat zásah kvalifikovaného technika.

Nově vybavené elektronické jednotky s ovladači Internet of Things nebo Bluetooth mohou odesílat chybová hlášení přímo do uživatelské aplikace.

Co dělat, když klimatizace nefouká studený vzduch

Některé závady klimatizace, které ovlivňují chlazení, lze odstranit doma. Jiní požadují, aby se obrátili na odborníky, protože nekvalifikovaná oprava často problém zhoršuje.

Ventilátor vnitřní jednotky je vadný

Pokud klimatizace nechladí jako dříve, ale přesto plní svou přímou funkci, ve většině případů se jedná o problém s ventilátorem. Pravděpodobně se otáčí velmi pomalu nebo se úplně zastavil. Výsledkem je, že studený vzduch zůstává v blízkosti radiátoru a do místnosti téměř nefouká.

Porucha může být způsobena znečištěním chladiče, poškozením jeho ložiska nebo vyhořením motoru. Pro obnovení chlazení se diagnostika a oprava provádí podle následujícího algoritmu:

 • Odstraňte přední panel klimatizace, abyste získali přístup k chladiči.
 • Vyjměte ventilátor křížovým šroubovákem a očistěte jej od prachu a nečistot.
 • Znovu namontujte chladič a proveďte zkušební provoz klimatizace.

Pokud je problémem silné znečištění, je split-systém po vyčištění schopen opět chladit vzduch. Pokud manipulace nepomáhá, je nutné lopatky roztočit prsty. Neobvyklé zvuky od kloubu s motorem nebo otáčení s námahou naznačují, že je ložisko opotřebované. Pokud se ventilátor nadále správně otáčí, ale po opětovné instalaci se nespustí, je příčinou problému prasklý motor.

V posledních dvou případech je třeba zakoupit stejný chladič a namontovat jej na místo rozbitého, aby se obnovilo chlazení. Oprava je jednoduchá a není třeba navštěvovat servisní středisko.

Čím méně často se klimatizace čistí, tím rychleji se může ventilátor porouchat

Nízké síťové napětí

Pokud klimatizace funguje, ale neochlazuje vzduch, může být příčinou nízké napětí. Kompresor děleného systému spotřebovává mnoho energie a při hodnotách nižších než 200 V se prostě nespustí. Vnitřní jednotka může stále pracovat jako běžný ventilátor.

Problém můžete vyřešit následujícím způsobem:

 • Odpojení děleného systému od napájení.
 • Počkejte, dokud napětí nedosáhne alespoň 200 V.
 • Znovu spusťte klimatizaci, protože kompresor je schopen pracovat na chlazení při kolísání napětí v síti až o 10 %.

Pokud se přepětí vyskytují příliš často, je vhodné nainstalovat stabilizátor nebo napěťové relé. Vyrovnají se hodnoty proudu a obnoví se chlazení.

Únik freonu

Pokud klimatizace fouká teplý vzduch, je příčinou často únik freonu. Freon se pomalu odpařuje mikroskopickými otvory v potrubí a přípojkách. Kompresor se přehřívá ve snaze zvýšit tlak v systému, ale vnitřní jednotka stále produkuje pouze teplý vzduch.

Pokud klimatizace syčí a nechladí, je třeba zavolat servisní středisko, aby ji nabilo. Odborníci nejen obnoví množství freonu v systému, ale také zkontrolují, zda potrubí netěsní, a v případě potřeby mezery utěsní.

Rozbitý přepínací ventil

Někdy klimatizace topí, ale nechladí, i když na displeji nezobrazuje žádnou chybu. Příčinou je obvykle poškození speciálního čtyřcestného ventilu, který slouží k přepínání mezi režimy. Pokud je poškozen, přestane split-systém chladit a může vyfukovat pouze horký vzduch.

Výměna čtyřcestného ventilu je velmi nákladná, protože vyžaduje náročnou práci v těžko přístupných místech. Je jednodušší zcela vyjmout prvek a odmítnout funkci ohřevu a ponechat pouze režim chlazení.

READ  Mohu se holit zastřihovačem bez nástavce?

Ucpaný filtr

Jemný a hrubý filtr ve vnitřní jednotce se může ucpat prachem, vlasy a jinými drobnými nečistotami. V důsledku toho začne chladič méně účinně vydávat chlazený vzduch. Znečištění se hromadí nejen na filtrech a výměníku tepla, ale způsobuje také ucpávání vypouštěcí hadice a zamrzání trubek výparníku.

Čištění je velmi snadné. K tomu potřebujete:

 • Odstraňte přední kryt vnitřní jednotky.
 • Odstraňte filtry, které jsou upevněny ve speciálních ližinách nebo jsou drženy svorkami.
 • Opláchněte síťové desky ve studené vodě.
 • Vysušte ji přirozenou cestou.

Čisté filtry jsou vloženy zpět do klimatizace a ta běží v režimu chlazení.

Filtry děleného systému se nesmí mýt horkou vodou, protože by došlo k deformaci desek

Ucpání venkovní jednotky

Čelní klimatizační jednotka je neustále vystavena agresivním vlivům prostředí. Na chladiči se časem hromadí listí, ptačí peří a drobné větvičky. To vše snižuje výkon výměníku tepla, ztěžuje otáčení ventilátoru a způsobuje přehřívání kompresoru. V důsledku toho klimatizace příliš nechladí nebo zcela přestane dodávat chladný vzduch.

 • Úplné odpojení děleného systému od napájení.
 • Otevřete kryt venkovní jednotky.
 • Základní nečistoty odstraňte měkkým kartáčem nebo vysavačem.
 • Chladič oprašte pomocí stříkací pistole nebo parního generátoru.
 • Počkejte, až vnitřek jednotky zcela vyschne, a nasaďte kryt zpět.

Klimatizaci se doporučuje znovu spustit pro chlazení nejdříve po jednom dni.

Pozor! Pokud je venkovní jednotka umístěna ve vysoké nadmořské výšce, je nejlepší nechat ji vyčistit odborníkem.

Ucpání kapilární trubice

Někdy klimatizace v provozu nechladí vzduch kvůli ucpanému kapilárnímu potrubí. Proudění vzduchu zůstává normální, ale kompresor se téměř nikdy nezapne. Vzduch v místnosti je proto pouze teplý.

Malé ucpávky, které brání chlazení, lze odstranit vyfouknutím trubice pod tlakem. Pokud se v kapiláře nahromadí příliš mnoho nečistot, je třeba systém propláchnout jemným proudem vody pod vysokým tlakem. V některých případech je nutné přivolat odborníka, který trubku odpájí a kompletně vymění.

Kondenzátor

Pro začátek kondenzátor. Skutečnost je taková, že téměř všechny spotřebiče potřebují ke svému provozu určité napětí a konstantní dodávku proudu. Například klimatizace pracují pouze s napětím 220 V, takže pokud se v tomto obvodu vyskytne nějaká závada, vznikají problémy.

Na druhou stranu kondenzátory mohou někdy akumulovat proud, podobně jako baterie. To je důvod, proč může dojít k problému s venkovní jednotkou. Abyste se ho zbavili, musíte kondenzátor zbavit nadměrného napětí. To se provádí zkratováním svorek kondenzátoru (pomocí izolovaného šroubováku).

Nyní víte, proč se ventilátor v klimatizační jednotce přestane točit nebo selže. Ventilátor vnější jednotky lze snadno vyměnit, proto se někdy jednoduše nahradí novou součástí, aby se nemusely provádět drobné opravy. Buď nové součásti (kondenzátory, oběžná kola atd.), nebo nový.). Někdy může pomoci pečlivé čištění silnými čisticími prostředky.

Pokud ventilátor ve vnitřní jednotce nefunguje, můžete čištění provést sami. Ve všech ostatních případech doporučujeme obrátit se na servisní středisko. Přesnou příčinu poruchy může určit pouze zkušený technik. Najde také nejlepší řešení vašeho problému. Pokud nemáte dostatek praktických zkušeností a znalostí, neměli byste se pokoušet opravovat splitové systémy sami. V opačném případě se může klimatizace trvale porouchat.

Setkali jste se někdy s podobným problémem, jaký je popsán v článku?? Podělte se s námi o své zkušenosti v komentářích níže. Bude užitečná pro uživatele i začátečníky. Přečtěte si další články na našem webu a sdílejte je na sociálních sítích. Hodně štěstí!

| Denial of responsibility | Contacts |RSS