Tichý počítač vlastníma rukama

Počítač se stal vdomácnosti stejně běžnou součástí jako například lednička. Z nějakého důvodu si však mnoho uživatelů počítačů, zejména těch méně „pokročilých“, myslí, že moderní počítač by měl být hlučný. Je výkonný, potřebuje zdroj o výkonu XXX wattů a hluk je nevyhnutelný. Pro většinu typických domácích konfigurací to však neplatí. Mohou být tak tiché, jak si přejete, nebo dokonce prakticky bezhlučné. Dále vám řeknu, jak toho dosáhnout bez velkých finančních investic tím nejjednodušším a nejdostupnějším způsobem.

Dovolte mi, abych hned na začátku upřesnil, že popisuji typické domácí a kancelářské konfigurace. Počítače hardcore hráčů se dvěma grafickými kartami přetaktovanými na čtyřjádrové procesory jsou úplně jiný příběh (i když v případě potřeby a investic je lze udělat i tiché). A příkladem takové typické konfigurace je ta moje: AMD Athlon X2 4850e, MSI K9NGM4-F V.2, 3 Gb DDRII, Radeon X800GT, Seagate Barracuda 7200.11 500Gb, DVD, skříň Asus Ascot 6AR, zdroj: FSP ATX400-PNF

Mýty o chlazení počítače

Ahoj Peekaboo! Ne každý si pamatuje doby, kdy procesory a grafické karty vyžadovaly v nejhorším případě jednoduchý chladič a o ventilátorech ve skříni a systémech vodního chlazení nikdo neslyšel. Situace se ale změnila: moderní procesory a grafické karty mohou v zátěži spotřebovávat stovky wattů, takže už nikoho nepřekvapí třísekční vzduchové chladiče, kilové superchladiče a pár otočných šasi. S pokrokem v oblasti chlazení počítačů se však rozšířily i mýty, o kterých si dnes povíme.

Jako vždy. Textová verze pod videem.

Mýtus Čím výkonnější je chlazení, tím chladnější je procesor.

Zdá se, že vše je pravda: chladnější chlazení dokáže odvést více tepla z krytu procesoru, takže jeho konečná teplota bude nižší. Klíčový bod je však z obalu, nikoli z čipu. A mezi nimi je vrstva tepelné izolace a samotný čip je často poměrně silný.

Kam to vede? Jde o to, že jakmile je dosaženo určitého tepelného výkonu procesoru, je úplně jedno, čím jej chladíte: vše závisí na občas nekvalitním tepelném rozhraní pod víkem. Pro příklady nemusíte chodit daleko: skalpování procesoru Core i7-8700K a nahrazení tepelné matrice pod víkem tekutým kovem sníží teplotu v zátěži nejméně o deset stupňů. Navíc dodatečné broušení špičkového čipu Core i9-9900K dokáže odstranit několik stupňů.

nebo, ventilátoru, procesoru

Výsledkem je, že pro každý procesor existuje přiměřený odvod tepla, a pokud je překročen, bez ohledu na to, jak chladný je chladicí systém, stále se přehřívá. Nemá tedy smysl na stejný procesor Core i7-8700K nasazovat třísekční vodní chlazení, abyste jej udrželi na stabilní frekvenci 5 GHz. ještě lepšího efektu dosáhnete s jednoduchou „věžičkou“, pokud ji skalpujete.

Mýtus Chladič by měl být zvolen podle TDP procesoru

Mnoho výrobců chladičů a chladičů uvádí ve specifikaci svého výrobku, kolik wattů tepla dokáže odvést. Podobně Intel a AMD uvádějí rozptyl tepla svých procesorů. Zdá se tedy, že pokud je druhá číslice menší než první, bude vám tento chladicí systém vyhovovat.

Bohužel. existují dvě mylné představy. Zaprvé, skutečný odvod tepla procesorů při zátěži, a zejména při přetaktování, je často vyšší, než uvádí výrobce. Například jmenovitý tepelný paket Ryzenu 9 3900X je 105 W, ale ve skutečnosti může spotřebovat téměř dvakrát tolik, asi 180-200 W. A jestliže ani ty největší věže nejsou schopny dodat sto wattů, 200W vyžaduje kilové superchladiče nebo poměrně pokročilé chladicí systémy.

Společnost Intel bere jako hodnotu TDP také spotřebu energie při základní frekvenci.

Za druhé, význam věty „chladič dokáže odvést X wattů tepla“ není vždy jasný. Od kterého zpracovatele? Například plocha víka 16jádrového Threadripperu je téměř dvakrát větší než u 16jádrového Ryzenu, takže je snazší odvádět z něj teplo. Navíc není jasné, s jakou termální pastou dokáže chladič odvést určitý počet wattů, a na výběr je spousta „ale“. Mimochodem, to je důvod, proč Noctua neuvádí, kolik wattů jejich řešení může dát pryč.

READ  Jak narovnat vlasy bez žehličky na vlasy nebo vysoušeče vlasů

Jak poznáte, zda je pro vás určitý chladič vhodný, nebo ne?? Odpověď je jednoduchá. přečtěte si jeho recenze a zjistěte, na jakých testovacích systémech je testován, a pak udělejte logický závěr: například pokud chladič zvládl Core i7-8700K, pak nebude mít žádné problémy s jednodušším Core i5-8600K. A na druhou stranu, pokud má Ryzen 7 3800X problémy s chladičem, pak byste ho rozhodně neměli kombinovat s Ryzenem 9.

Mýtus Herní počítače vyžadují BHE.

Jak vypadá luxusní herní počítač? Přesně tak, spousta ventilátorů s RGB osvětlením a samozřejmě systém vodního chlazení. Ve skutečnosti však naprostá většina počítačů žádný nepotřebuje.

Proč? Za prvé, hry zatížení procesoru mnohem slabší než zátěžové testy, a dokonce i top-of-the-line Core i9-9900K, schopné v testu AIDA64 spotřebují více než 250 W, ve hrách a nedosáhne sto, a s takovým odvodem tepla je vyrovnat a není nejdražší věž. Za druhé, chladič je méně spolehlivý než chladič: často se za pár let čerpadla ucpou a hůře pracují a jsou hlučná, nebo dokonce přestanou pracovat vůbec. Navíc jejich čištění, pokud je možné, není nejjednodušší. Za třetí, systém odvodu vody má špatnou účinnost na watt odváděného tepla: jestliže superchladič za 4-5 tisíc dolarů poskytne dobré řešení pro špičkový 8jádrový procesor, systém odvodu vody za takové peníze bude obsahovat jen spíše low-endové a ne nejkvalitnější modely.

V důsledku toho. nechte odtok vody pracovním stanicím, kde pracují monstrózní procesory s několika desítkami jader a odvodem tepla pod tři sta wattů. Při stavbě systému na patici LGA1151 nebo AM4 nemá smysl přeplácet za vodní desku.

Mýtus Chladiče boxů jsou naprosto neúčinné a musí se vyměnit.

Obecně má většina uživatelů špatný dojem z boxových chladičů, protože tvrdí, že jsou neefektivní a nedokážou si poradit s procesory, které jsou s nimi dodávány. Ve skutečnosti tomu tak ale vůbec není.

Malý hliníkový chladič s trochou mědi si samozřejmě s přetaktovaným procesorem Core i9 neporadí. Například šestijádrový procesor Core i5-8400 dokáže při hraní her udržet teplotu 60-75 stupňů Celsia, a to při kritických teplotách kolem sta stupňů. Ještě lepší je to s boxovanými chladiči Ryzen, které jsou k dispozici ve třech verzích.

Vyhledání hlučného chladiče

Když některý z chladičů v počítači vydává hluk, často není jasné, který z nich to je. Kvůli akustické rezonanci se může zdát, že je to opak toho, co způsobuje největší hluk. Pro přesnou identifikaci je třeba postupně odpojit každý chladič, vyjmout konektor nebo prstem přidržet střed oběžného kola. Nezachytávejte se za lopatky, mohli byste se zranit. Pokud chladiče na grafické kartě, procesoru a systémové skříni (některé počítače mají další chladič namontovaný na systémové skříni) nevydávají žádný hluk, pak je viníkem chladič v napájecím zdroji.

Procesor je jednou z nejteplejších částí systému a není-li chlazen, vyhoří během několika minut. Chladič systémové jednotky je umístěn přímo na desce. Různé typy chlazení podle toho, jak výkonný je procesor v systému.

Existují dva typy chlazení. aktivní a pasivní.

Pasivní chlazení má podobu jednoduchého chladiče, který odvádí teplo od procesoru. Tento typ chlazení má nízkou spotřebu, je levný a tišší než ventilátory.

Aktivní typ chlazení předpokládá ventilátor vedle chladiče. Někdy mají tyto chladiče označení směru proudění vzduchu, které vám umožní určit, na kterou stranu chladiče na procesor umístit.

nebo, ventilátoru, procesoru

Snížení otáček chladiče

Pokud náhradní chladič funguje lépe, než je nutné, lze snížit otáčky snížením napájecího napětí. Stačí zapojit do mezery červeného vodiče jednu diodu libovolného typu nebo několik diod v sérii, s katodou (bývá označena proužkem na pouzdře) směrem k chladiči. Pokud není označení diody jasné, můžete ji zapnout, jak musíte, pokud se chladič nebude otáčet, vyměňte konce připojení diody.

READ  Jak nastavit rychlost ventilátoru na skříni

Jedna dioda sníží napájecí napětí o 0,8 V nebo až o 11,2 V. Sériové zapojení například pěti diod sníží napájecí napětí chladiče o 4 V, bude tedy 8 V.

Snížením otáček musíte zajistit, aby se procesor při plném zatížení nepřehříval. K tomu existují programy, které umožňují ovládat rychlost chladiče a teplotu procesoru, aniž byste museli opustit operační systém. Procesor pracující v těžkém tepelném režimu způsobuje zpomalení, poruchy počítače a dokonce i zamrznutí.

Přehled PC “ Systémový box

Správné chlazení systémové jednotky

Není žádným tajemstvím, že když počítač běží, všechny jeho elektronické součásti se zahřívají. Některé komponenty jsou poměrně horké. Nejteplejšími částmi systémové skříně jsou procesor, grafická karta a severní a jižní osa základní desky. Přehřátí obecně je nebezpečné a způsobuje selhání počítače.

Proto je hlavní výzvou pro všechny počítače v elektronickém prostředí správné chlazení a účinný odvod tepla. Naprostá většina počítačů. průmyslových i spotřebních. používá k odvodu tepla vzduchové chlazení. Je oblíbený díky své jednoduchosti a nízké ceně. Princip tohoto typu chlazení je následující. Veškeré teplo se z vyhřívaných komponent uvolňuje do vnějšího vzduchu a horký vzduch je pomocí ventilátorů vytlačován ven ze skříně. Pro zlepšení odvodu tepla a účinnosti chlazení jsou nejvíce zahřívané komponenty vybaveny měděnými nebo hliníkovými chladiči s ventilátory.

Skutečnost, že k odvodu tepla dochází pohybem vzduchu, však nutně neznamená, že čím více ventilátorů bude instalováno, tím lepší bude celkový chladicí výkon. Několik špatně instalovaných ventilátorů může způsobit mnohem více škody než vyřešit problém přehřívání, zatímco jediný správně instalovaný ventilátor tento problém velmi efektivně vyřeší.

nebo, ventilátoru, procesoru

Základní chyby při instalaci chlazení

Je důležité znát správné umístění chladičů v systémové jednotce. Chybně fungující chladicí systém může být neúčinný nebo naopak vytvářet podmínky pro rychlé přehřátí. Nejdůležitější otázkou je, kterým směrem fouká chladič skříně.

  • Je nainstalován pouze zadní ventilátor, který vhání dovnitř. Teplý vzduch vycházející z napájecího zdroje je okamžitě veden zpět a pohybuje se ve stejném kruhu směrem ven. Pod podvozkem není žádná cirkulace a vše se zahřívá.
  • Je nainstalován pouze přední ventilátor, který vyfukuje. Tím se sníží tlak ve skříni a rychle se nashromáždí velké množství prachu. Nebude docházet k odvodu tepla, takže se vše bude přehřívat a chladiče počítače po celou dobu poběží na maximální otáčky, takže bude mnohem větší hluk.
  • Zadní chladič vhání vzduch dovnitř a přední chladič vyfukuje vzduch ven. To není normální, mimo jiné proto, že teplý vzduch stoupá vzhůru a nemůže být účinně vyfukován směrem dolů. Účinek bude tedy stejný jako v předchozím bodě.
  • Oba chladiče foukají dovnitř. Ve skříni tak vzniká zbytečný tlak, ventilátory jsou přetěžovány, což samozřejmě neprospívá.
  • Oba chladiče se vyfukují. To je nejnebezpečnější situace, protože snižuje tlak ve skříni, brání cirkulaci vzduchu a velmi rychle přehřívá všechny komponenty počítače.

Jak vidíte, je velmi důležité, na které straně je chladič namontován. Otočte ji vzhůru nohama a bude foukat na špatnou stranu. Proto je vždy dobré zkontrolovat. Správné uspořádání ventilátorů v počítačové skříni je takové, že horní zadní ventilátor vyfukuje vzduch ven a spodní přední ventilátor vhání dovnitř. Tím se zajistí přirozená a správná cirkulace a co nejefektivnější fungování chladicího systému.

Výběr volitelných ventilátorů.

Před nákupem a instalací dalších ventilátorů se na svůj počítač pozorně podívejte. Otevřete kryt skříně, vypočítejte a určete správné umístění ventilátoru pro volitelné chladiče skříně. Podívejte se pozorně na základní desku a zjistěte, jaké jsou na ní konektory pro přídavné ventilátory.

READ  Jak vyprázdnit baterii Euro

Ventilátory by měly mít co největší rozměry. Standardní rozměry kufrů jsou 80×80 mm. Ale poměrně často (zejména v posledních letech) můžete do šasi instalovat ventilátory 92×92 a 120×120 mm. Při stejných elektrických specifikacích bude velký ventilátor mnohem tišší.

Zkuste si koupit ventilátory s více lopatkami. jsou také tišší. Věnujte pozornost štítkům. udávají úroveň hluku. Pokud má vaše základní deska 4pinové připojení napájení chladičů, měli byste si koupit 4vodičové ventilátory. Jsou velmi tiché a mají široký rozsah automatické regulace otáček.

Mezi ventilátory napájenými z konektoru Molex na napájecím zdroji a ventilátory napájenými ze základní desky je druhá možnost solidním kandidátem.

Ventilátory jsou k dispozici s pravými kuličkovými ložisky. to je nejlepší volba z hlediska trvanlivosti.

Výběr volitelných ventilátorů.

Před zakoupením a instalací dalších ventilátorů pečlivě prozkoumejte svůj počítač. Otevřete kryt skříně, vypočítejte a zkontrolujte rozměry skříně pro volitelné chladiče skříně. Pozorně se podívejte na základní desku a zjistěte, jaké jsou konektory pro přídavné ventilátory.

Vyberte si největší velikost ventilátoru, která vám vyhovuje. Standardní rozměry kufrů jsou 80×80 mm. Ale poměrně často (zejména v posledních letech) lze do šasi instalovat ventilátory 92×92 a 120×120 mm. Při stejném elektrickém výkonu bude větší ventilátor mnohem tišší.

Zkuste si koupit ventilátory s více lopatkami, protože jsou také tišší. Věnujte pozornost štítkům. udávají úroveň hluku. Pokud má vaše základní deska 4pinové napájecí konektory chladiče, kupte si čtyřvodičové ventilátory. Jsou velmi tiché a mají široký rozsah automatické regulace otáček.

Mezi ventilátory napájenými ze zdroje přes konektor Molex a ventilátory napájenými ze základní desky je rozhodně lepší druhá možnost.

Ventilátory jsou k dispozici s pravými kuličkovými ložisky. to je nejlepší volba z hlediska odolnosti.

Prototyp kosmické lodi SN-8 společnosti SpaceX je vybaven tepelnými dlaždicemi

Na prototyp supertěžké rakety SpaceX Starship SN-8 se začaly instalovat tepelné dlaždice. Druhý stupeň Starshipu bude podle konstrukce obsahovat podobné tepelné dlaždice pro návrat do atmosféry, podobně jako Space Shuttle nebo Buran, protože jeho vysoká počáteční rychlost neumožní, aby byl na rozdíl od prvního stupně Super Heavy zpomalován čistě tryskovým pohonem. Podobně je u stávající rakety Falcon 9 pouze první stupeň (který rovněž nedosáhne orbitální rychlosti) brzděn tryskami, zatímco druhý stupeň není vůbec znovu použit a shoří při návratu do atmosféry.

Přítomnost takového systému tepelné ochrany je poměrně kontroverzním řešením. Připomeňme, že v programu Space Shuttle byla tepelná ochrana jedním z nejdražších, nejsložitějších, časově nejnáročnějších a nejkomplikovanějších systémů, jehož údržba byla do značné míry příčinou vysokých nákladů na program. A pokud by se musely po každém letu servisovat, bylo by to v rozporu s myšlenkou rychlého opakovaného použití.

Na druhou stranu v aerodynamické konstrukci raketoplánu (protože přistával jako letadlo) byl tepelný potah extrémně složitý, zatímco u Starshipu (který potřebuje štít pouze pro brzdění v horních vrstvách atmosféry a bude přistávat vertikálně, jako první stupeň Falconu 9) si vystačíme se standardními šestiúhelníky, což usnadní konstrukci a zlevní údržbu. A technologie těchto dlaždic mohla za 40 let od startu raketoplánu také pokročit. Alternativní řešení tepelné ochrany (např. aktivní chlazení kryogenním palivem) jsou rovněž velmi složitá a nesou s sebou vlastní rizika.).

Podle Ilona Muska v rozhovoru pro Mars Society je chladicí systém v současné době nejrizikovější částí celé konstrukce Starshipu. Proto si je na 90 % jistý, že první prototyp lodi Starship dosáhne oběžné dráhy v roce 2021., ale je tu pouze 50% šance. že se raketa vrátí vcelku.

| Denial of responsibility | Contacts |RSS